Jiří Voskovec a Jan Werich: v divadle, ve filmu, v soukromí

Z bohatého soukromého archivu sběratele Jaromíra Farníka bylo vybráno množství méně známých fotografií, kreseb, karikatur i některých unikátních záběrů ilustrujících profesionální i soukromé životní dráhy Jiřího Voskovce a Jana Wericha. O průvodní text, psaný s vtipným, střízlivým nadhledem, oproštěným od nekritického pohledu a přinášejícím i nová fakta, se postarali Vladimír Just, Michal Schonberg, Jiří Suchý, Ondřej Suchý a Pavel Taussig....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/289909/jiri-voskovec-a-jan-werich-v-divadl-Nmc-289909.jpg 51
Biografie a memoáry
Vydáno:, Brána

milamarus

Prvotně mě zaujala možnost poznat v rámci jedné knihy hned pět autorů a dva velikány. Jednorázové obohacení, říkala jsem si. (…) Když ale teď po přečtení procházím tím množstvím titulů, které na mě tady k V+W vybaflo, vidím, že to byl krok daleko větší. (…) Vykročila jsem na cestu, hodně dlouhou cestu. Už proto dávám plný počet hvězd. (…) A protože dojetí nad tištěným přišlo již s šestou stranou, pár vět opisuji.

-------------------
,,Někdy mi dělá starost, jestli se ještě uvidíme, a chtěl bych pro přesnost, abys měl černý na bílým, že jsi vždycky byl a že jseš nejlepší mužskej, kterýho jsem v životě potkal. Že jsi byl vždycky můj korektiv, svým způsobem můj mentor, kontrolní světýlko na počítači. Pro mě myšlenka ,,A co by ten vůl si o mně pomyslel“ byla všeobecná záchranná brzda. Anebo šporna. Proto bych Tě chtěl ještě vidět. Aby bylo jasno, pane Voskovec. Já se smrti nebojím a v těch nejzoufalejších situacích duševních downs bych si nešáhnul na život, já se bojím někdy umírání, a to asi každej. Kdyby se mě udělalo moc dobře, což se asi nestane, tak bych přiletěl do New Yorku a vůbec bych nešel do biografu ani do divadla, ale seděl bych na 63 W 89 a cítil bych se jako Jezulátko, který leží v kajčím peří a tatínek truhlář a nezbouchnutelná matinka se na něj usmívají a dávají mu maces.“
- Jan Werich v dopise Jiřímu Voskovcovi 1.12.1978

Jiří Voskovec Jan Werich Osvobozené divadlo