Jiný svět

Lze vyměnit normální život za život ve virtuální realitě? Jeden z nejúspěšnějších titulů žánru LitRPG. Píší se třicátá léta jednadvacátého století a světem se šíří záhadný fenomén nazývaný vtažení. Hráčům online her se stále častěji stává, že se jejich vědomí oddělí od smrtelného těla a zůstane navždy uvězněno ve virtuální realitě. Dokážete si představit peklo, které čeká na nešťastníka vtaženého do hry Tetris? Nebo bezmoc, kterou cítí hráč, který uvízl v tankovém simulátoru a několikrát denně se musí smažit v rozžhaveném pancíři bitevního stroje? Hráčům her na hrdiny se ovšem vtažením otevírá vyhlídka na nekonečné dobrodružství v úchvatném světě meče a magie. Gleb neměl na výběr, nevyléčitelná nemoc ho donutila záměrně podstoupit vtažení, aby z náruče smrti vytrhl alespoň své vědomí. Ve hře ho čeká věčný život, noví přátelé, láska, spousta dobrodružství a také nemálo překvapení. To největší tkví v tom, že na první pohled odlišný herní svět má s tím skutečným mnoho společného…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351093/jiny-svet-jt1-351093.jpg 4.770

Hraju, abych žil (1.)

Играть, чтобы жить. Книга 1. Срыв (2013)

Literatura světová, Dobrodružné, Fantasy
Vydáno:, Fragment (ČR)

Hranolky

Je pravda, že jsem si knihu hodně užila. Přečetla jsem ji za necelé dva dny. Byla napsaná moc hezky a posazená do zajímavého prostředí.
Bohužel jsem v ní našla spoustu nedostatků. Celkově mi připomínala knihy z wattpadu (sociální síť založená na literatuře).
(!spoiler!) Například část s vynalezením receptu na cigarety. Vždiť tam jsou lidé vtáhnutí i několik let! Když už kniha dělá z každého závisláka na nikotinu, tak je jasné že tam člověku bude jedno, jestli v tom je třeba dušená mrkev, hlavně když to bude další hřebík do hrobu tvích plic. Navíc tahle část byla zbytečně roztáhnutá.
Hlavní hrdina často nemusí ani hýbnout prstem a štěstěna je hodně nakloňená na jeho stranu.
Celkově mi převážná většina knihy přišla jako třista stránkový prolog.
Občas mi přišlo jako že se kniha snaží tvářit jako dospělá, ale přitom je to malé děcko.

Jinak když to tak shrnu, knize jsem vyčetla plno chyb, ale pokud máte rádi herní prostředí a nevadí vám z velké části příběh bez cíle a přehnaná štěstěna, rozhodně vám tuto knihu můžu doporučit

Jo a posledních pár stránek mě vážně posadilo na zadek, ten otevřený konec je vážně zlo. Možná mě i donutí si koupit další díl!

moldred

neví někdo kdy vyjde 3 díl dík moc za odpověd

witko

Další kniha LitRPG a zdá se, že jsem si našel další oblíbený podžánr. Četlo se to skvěle, až jsem se bál, že zůstanu v knize uvězněn navždy, jako Vtažený.

Lenka.Vílka

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER, ALE MYSLÍM, ŽE SPÍŠ NE. JENOM PRO JISTOTU...

Rozhodně překvapení! Tohle objevování nových žánrů mě prostě baví. Měla jsem strach, že se v herním světě ztratím. Ale všechno je popsané, aby to pobral každej. A pro toho, kdo neumí anglicky a neodvodí si, na konci je slovníček.

Sympatie k hlavnímu hrdinovi přišly v podstatě hned (ne kvůli tomu, že umírá, ale kvůli jeho mamce a kvůli tomu, jak se ze začátku ve hře choval). Přiznám se, měla jsem trochu strach, že pokud celou knihu budou běhat po lese nebo v jeskyních zachraňovat a plnit levely (čili to, co asi nejspíš lidi dělaj ve hře), že nebude o co dějově stát. Nejsem barbar, jenom jsem ve svém životě hrála tak akorát Worms Armageddon a Commandos (a když chci bejt za rebela, zapařim Solitaire).

Ale bylo o co stát. Totálně! Dokud jde Glebovi pouze o to, aby nahrál co nejvíc jde a zjistil své možnosti, bylo to dobré. Ale v okamžik, kdy začal odlupovat slupky celého systému, dostala jsem se i já na úplně jiný level. A že se lidé chovají ve hře jako v životě? Kdo by to čekal?! Ještě hůř! Jiné prostředí má změnit skutečné chování? Není mi šest. Tuhle část jsem si užila.

Ale potom přijdou ty věci, které (zatím?) nedávají smysl. Proč se nezruší virtuální realita, je jasný. Prachy. A já jenom čekala na rebely. Jako logicky by přijít měli, ne? Jinak bych smysl téhle knihy postarádala. A druhá věc. Když se Glebovi začalo dařit (tedy, náhoda chtěla, aby to měl až moc snadný), systém upravil pravidla, aby mu to ztížil. Pozorování nonstop, chápu. Ale nechápu, proč tedy systém automaticky nevyhodí hráče, který vypadá podezřele. Dokud platí, tak je jim to asi jedno či co. Že tam je kvůli vtažení, když to tolik vadí v reálu a jsou stanovena pravidla, aby k tomu nedocházelo, přesto dochází? Třeba Gleb a jeho nová kámoška to řekli nahlas. On, kvůli nemoci. Ona kvůli pomstě, aby udělala něco špatného. A nic. Žádné odpojení. Kdyží hráči dojdou peníze, kamarádi se na něj vyprdnou a on nemá jak se udržet dál ve světě a třeba v něm umře, co potom? Nebo co hůř. Už tam nebude chtít zůstat i  přes fakt, že na druhé straně už je po něm. Někde hnije jeho tělo a on prostě umře na obou frontách? Není někdo, kdo jako dobrý vojáček lítá po hře a elimuje chyby v systému, tedy vztažené?! Což neberu jako díru v ději. Doufám, že mi to autor v dalším díle vysvětlí.
Poslední třetina byla taková až moc táhla. Jako kdyby za autorem někdo stál se zbraní na zátylku a řekl mu: "Tak hele, vole, jestli to nebude mít přes tři sta stránek, tak na další díl zapomeň. Kapiš to?" "Aj, aj, sir, už na tom dělám." Ale posledních pár stránek mě posadilo na zadek. To jako jo!!!
Jinak jednoznačný materiál na zfilmování, já bych na to šla. Jenom ne Ruslawoodem (z Ochránců mám stále osypky), ale Hollywoodem. Prosím!!!

Mishak

Jste hráči? Hrajete MMORPG hry? Pak je tato kniha přesně pro vás! Pokud jste ale spíše vášnivý čtenář a k tomu ještě hráč, tak budete spíše zklamaní - stejně jako já.

Kniha vás prakticky hned na začátku vrhne do herního světa a představí vám Gleba, kterého budete spíše znát jako temného elfa Laitha. Gleb je dokonalý, společenský, nápomocný téměř každému, taktický i rozvážný. A ještě ke všemu skvělý vypravěč! Problém je ale v tom, že se z počátku nemusel vůbec snažit, aby něčeho dosáhl. Všechno mu prakticky spadlo do klína a jak říkáme my v hráčském světě, je to lucker a nic víc! Ovšem i to k těmto hrám patří.

Úprava knihy se mi velmi líbila. Vše máte přehledně zapsané (itemy, úkoly, atd.) krásně mimo hlavní vyprávění. Herní svět je dokonale promyšlený jak pro vtažené digitální hráče, tak pro ty příležitostné. K tomu nemám nejmenší výtku. Ovšem z té další stránky jich bude hned několik.

Začneme tedy pěkně z kraje. Kniha nemá zápletku, hlavní postava hlavně hraje. O tom je vlastně celý příběh. U MMORPG her jsme na to prostě zvyklí, ale když už je o tom i kniha, proč si s tím trochu nevyhrát?
Dalším velkým mínusem je pro mě ženská postava Táni! Bože, jak ta mi lezla krkem! Osmnáctiletá a neskutečně protivná. Brrrr!

K jazykové rovině knihy nemám nejmenší výtku. Příběh se krásně čte a co je nejdůležitější: autor se nebál použít termíny hráčů z her! Skvělý tah! Bez slovníčku na konci by byli nehráči při četbě téhle knihy dost ztracení.

Takže celkově mě čtení téhle knihy bavilo, ale nedostala jsem přesně to, co bych očekávala. Dalo se tam přece vymyslet tolik věcí! Inu, je to první díl, takže je potřeba na něj i tak nahlížet, ale za mě jsou to pouze 3/5. Jako oddychová kniha je fajn. :)

matt735

Přečtený za dva dny :D nešlo se odtrhnout
Super kniha

makynka911

Stejně jako u Cesty šamana, perfektní kniha, perfektní příběh, perfektní akce.

Snad jediné co se dá knize (zároveň i šamanovi) vytknout je to štěstí, se kterým jim všechno padá do klína. Na nováčka si Laith vede dost obstojně, bez větších problému si prochází celou knihou, questy se mu sypou a nemá problém vyčistit dungeon s vyššími levely. Ale co, je to virtuální realita.

Co naopak oceňuji - slovník, jsem ráda, že autor se nebál použít běžnou hráčskou terminologii a co je hlavní, že ji nevysvětluje přímo v příběhu, ale chytře nechal slovníček pojmů na konci knihy.

Knihu jsem si opravdu užila, 12.4.2018 vychází Klan, pro který hned běžím do knihkupectví :)

Josef.Šlechta

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Obsahuje nádherný příběh. Připadá mi, že jen co se skloním nad stánky, hned otáčím poslední list a jdu číst znovu. Už se těším na další díl!!!

GinaKicaid

Kniha se čte sama, to se jí musí přiznat, stejně tak se mi líbí prakticky okamžité vtažení do děje. Gleb je přesně takový hrdina, který člověka jednoduše baví a já jsem si jeho cestu užila :) Moc se těším na další díly...
Jak už zde bylo několikrát řečeno, Glebovi opravdu padá vše do klína, ale někdy člověk chce číst něco, kde hrdina prostě a jednoduše jede :D Ten pocit vítězství a zadostiučinění stojí za to :D
Nevyhnu se srovnání s Cestou šamana od Mahaněnka - každá kniha je pojatá jinak a každá má něco do sebe. Jiný svět mi přijde naivnější a celkově víc dětský, ovšem na druhou stranu... Až překvapivě se tam hemží sexuální narážky na noční radovánky... Hmmm.... :D
Ah... Ještě jedna věc... Autor mě dosti pobavil (nebo to bylo špatným překladem?) tím, že drak (muž, chápejte) snesl vejce, ze kterých se mají vylíhnout dráčata XD... Když mi to došlo, tak jsem se od plic zasmála :D

Bobšule

Naprosto úžasná kniha!!! Ovšem, je třeba dodat, že je patrně nejvhodnější pro lidi, kteří mají nějakou zkušenost s MMORPG hrami (ideálně je mají velice rádi) a kteří se tudíž nebudou muset vpravovat do terminologie a vůbec se učit chápat prostředí, v němž se děj odehrává. Příběh je vymyšlený skvěle, volba typu avatara hlavního hrdiny je výborná a zajímavá. Jazyk knihy mi zpočátku přišel mírně primitivní, ale s tím, jak se děj přesunul do Jiného světa, jsem si toho všímala už méně a méně. Nikoli proto, že by se styl zlepšil, ale už to pak tolik netlouklo do očí, protože je děj prošpikován různými herními hlášeními, která na první pohled mohou vypadat rušivě. Ve skutečnosti jsou ovšem v jistém smyslu pro děj a především vývoj avatara hlanvího hrdiny klíčová. (Čtenář hráč je pak z vlastní praxe na podobná hlášení zvyklý, takže v podstatě podobná vsuvky do textu vnímá jako samozřejmost.)
Jako velká milovnice her MMORPG jsme si knihu nesmírně užila a v jakožto notorická lama jsem se možná i lecčemus přiučila. :-) Nemůžu se dočkat druhého dílu!!!!

Lokina

Tak to byl slušný nářez. Jakožto nehráčka RPG a podobných her, se mi kniha velmi líbila a bylo to příjemné překvapení.
Kniha měla spád, jiskru. Moc se mi líbil svět, do kterého byl hlavní hrdina vtažen, svět byl nápaditý a těším se až ho v dalších dílech poznám více.
Gleb/Laith byl sympatický až někdy trochu arogantní hrdina, který neměl jinou možnost a musel být vtažen. Ve virtuálním světě poznává nové přátele i lásku a objevuje ale i jeho skryté a záludné kouty.
Co mi trochu dělalo potíž, ale to je moje chyba, že jsem se neorientovala v mnoha zkratkách a pojmech, které byly hojně používány během akčních scén. S tím mi ale naštěstí pomohl slovník, který je na konci, takže jsem nebyla za trubku. :-)
Už se moc těším na pokračující díl, který co nevidět, vyjde!

mastermind

Výborná kniha. Příjemná oddychovka.Připomělo mi to dobu, kdy jsem hrával Diablo 1 a 2. Těším se na pokračování.

DomiSsAbloy

Suprová knížka, docela mě to bavilo, stejně jako Cesta Šamana: Úkol Přežít od Mahaňenka .. velice podobný příběh, pro hráče MMORPG her suprové knížky :) Mohu jen doporučit.

martin6849

Hloupoučká kniha jak od puberťáka pro puberťáky, kde se hlavnímu hrdinovi všechno neuvěřitelně daří. Úvodní zápletka s nádorem na mozku byla vlastně úplně zbytečná, kdyby Gleb zakopnul a do virt kabiny spadnul omylem, mělo by to asi stejný význam. :-) Ne, že by se to četlo špatně, ale je to slabé, hodně slabé a to jsem pařan a ve Wowku strávil stovky a stovky hodin.

Navíc český překlad je docela peklo (což ovšem koresponduje s realitou, protože čeké překlady her na tom jsou většinou podobně :-D).

Takua

Super a přečteno skoro za den .Nejde přestat číst ,moc se mi kniha líbila.
Doufám že překlad zbylích dílů bude brzy ( sedmidílná série )

moira2912
30.12.2017

9.11.2016 - 5*
Oh my, loooove!
Pro hráče je to dokonalý kousek. Nevím, jak moc to bude bavit někoho, kdo nehraje, ale... já jsem zamilovaná. :))

Magdiczka
28.12.2017

Kniha se četla prakticky sama. Přesto, že tento typ her nehraji tak mi to tento herní svět přiblížilo. Jediné co bych vytkla je, že hlavní postava je tak trochu "Marty Stue" aneb všechny náhody, které se Laithovi dějí mu prostě hrají do karet a ze všeho vyjde jako vítěz.
Přesto se těším na další díl.

kaca3606
21.12.2017

tohle je zajímavá kniha, těším se na další díl, protože určitě postoupíme do dalších, zajímavějších levelů a questů -nebo jak to je správně :D asi jí koupím bráchovi k narozeninám. mně se moc líbila

Deaner
03.12.2017

Tuto knihu jsem přečetl na jeden dech, zhruba 8 hodin. Jako vášnivý hráč mmorpg a ostatní fantasy her a čtenář fantasy knih, mě tato kniha oslovila.
Děj byl záživný, rozmanitý a ukázal z toho světa maximum co se na 336 stran vejde.
Doporučuji hlavně hráčům mmorpg a čtenářům fantasy.
Těším se na druhý díl, který by měl vyjít na jaře 2018. Jinak tato série má dalších šest dílů, tak doufám že v češtině vydají všechny.

JosefSlechtic
26.11.2017

Výborná kniha má oblíbená. Čtu ji znovu a znovu.

Lilli94
21.11.2017

Zajímavý děj, kniha mě bavila, byla velice originální!

martinpet
16.11.2017

Kniha se mi moc líbila,dej byl zajímavý a rychle utíkal. Už nyní se těším na pokračování

Mortadelis
16.11.2017

Kniha bezvadna, precetla jsem ji na jeden nadech a uz nutne potrebuju dalsi dil :).

filip6916
05.11.2017

Super skvělý čtení

H.A.R.R.Y.
26.10.2017

Výborná kniha. Autor zkušeně kroutí pravidly fantasy literatury, když do klasického fantasy světa pošle sympatickou a chytře mazanou postavu, která o něm vše ví. Úplnou spokojenost mi zkazil poněkud nemastný a krátkozraký konec. I tak je to ale jedna z nejzábavnějších knih, jaké jsem četl, a druhý díl vyčkávám dychtivě!

Akainkan
17.10.2017

Kniha pro mně byla super. Až pro mně jako pro bývalého hráče WoW měla místy dost nostalgický nádech.
Velmi příjemné bylo že ústřední hrdina nebyl žádný trouba a už vůbec se nedržel zajetých standartů. I jeho velmi dobré logické uvažování z něj dělalo příjemného sympaťáka.
Děj dle mého názoru osdsýpal přesně podle potřeby, kde bylo potřeba tam jel svižně a naopak v určitých situacích byl dost podrobný.
Knihu rozhodně doporučuji a to nejen všem hráčům RPG. ;)

OndřejMergl
11.10.2017

Hlavní hrdina mi byl velice sympatický, nejen svým strategickým rozvažováním postupu ve hře, ale také kousavým humorem.

Kniha rovněž poměrně smysluplně pracovala s dynamikou děje. Rychlé získávání prvních levelů bylo podáváno podrobněji, zatímco pomalejší dosahování vyšších úrovní naopak ve zkratce.

Konec zůstává otevřený pokračování, na které se již teď těším. Všem nadšencům do RPG mohu jenom doporučit!

Semanji
01.10.2017

Velmi dobrá knížka! Těším se na další pokračování. :)