Jindřich Schmidt

Jindřich Schmidt https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27226/jindrich-schmidt-27226.jpg 5 1 1

Monografie mapuje a hodnotí výtvarné aktivity nestora bankovní, známkové a portrétní rytiny, českého rytce a grafika Jindřicha Schmidta.

xulij01
27.03.2024 5 z 5

Perfektně napsaná monografie jednoho z našich nejlepších rytců. Celkově navrhnul zhruba 600 známek, z jeho ruky pocházejí i některé bankovky (aktivní byl skoro 60 let). Knížka je ovšem pojatá trošku šířeji, dozvíme se i něco o postupu rytectví, jak se u nás vyvíjelo, zrovna tak jsou zmíněni i jiní rytci a jejich tvorba. Pro rytectví je typické, že je zpravidla převáděn na známku obraz jiného umělce, Schmidt spolupracoval například se Švabinským nebo Svolinským. Text je proložen mnoha ukázkami jeho tvorby a to včetně tzv. rozkreseb. Jde vlastně o vzor známky, jak bude vypadat, ale zvětšený šestkrát. Jsou tam i ukázky, jak vypadá rytina po jednotlivých fázích (to je ukázáno u více známek). Zrovna tak různé návrhy jedné a té samé známky, třeba Švabinský byl poměrně náročný a jeden z mála rytců, kteří byli schopní ho plně uspokojit, byl právě Schmidt.