Jindřich IV.: Život francouzského krále Jindřicha IV.

Jindřich IV.: Život francouzského krále Jindřicha IV. https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12780/bmid_jindrich-iv-zivot-francouzskeho-kra-ZWY-12780.jpg 5 23 5

Románové zpracování životních osudů jedné z nejvýraznějších postav francouzských dějin, Jindřicha IV. Bourbonského. Jindřicha IV. z rodu Bourbonů, francouzského krále, který po brutální bartolomějské noci roku 1572 konvertoval ke katolicismu, líčí autor nejen jako osvíceného vladaře, přinášejícího náboženskou svobodu, smíření a blahobyt, ale také jako neúnavného milovníka života a příznivce a ctitele krásných žen.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historické romány
Vydáno: , Domino

Henri IV.: Les Dames du vert-Galand , 1999

viktor.po
16.03.2023 5 z 5

Autor sa vo svojich biografiách francúzskych panovníkov zaoberá predovšetkým ich ľúbostným životom a životopis Henricha IV. nie je výnimkou, takže sa domácej a zahraničnej politike venuje len okrajovo. Henricha vykresľuje predovšetkým ako veľkého milovníka žien (dostal prezývku Starý záletník). Henrich IV. bol významný panovník, uzmieril Bohom rozdelených Francúzov a z Francúzska vytvoril prosperujúce kráľovstvo.

AnnaR.
30.07.2021 3 z 5

Hodně povrchně napsané, autor se zabývá mnohem více milostným životem Jindřicha IV a jeho první ženy, než důležitými historickými událostmi - ty jsou popsané velmi stručně.

crazyslunicko
13.05.2016 5 z 5

Mám ráda tyto životopisné knihy o slavných osobnostech a kniha se mi líbila, ačkoliv se příběh o životě Jindřicha byl spíš napsán formou románu než z historického hlediska :) chyběly mi detaily

woodward
06.09.2015 3 z 5

Jindřich Navarrský je jednou z významných postav, které pomáhaly utvářet moderní mapu Evropy. Těšil jsem se na příběh o záchraně Francie před totálním rozkladem, o tom, jak španělské (a habsburské) snahy o hegemonii po zkáze Neporazitelné armády u anglických břehů narazily na zeď i ve Francii. Jenže v téhle knize je jen spousta ženských a proklatě málo politiky a historie. Já vím, že Jindřich IV byl na ženské, ale takovéhle zpracování jeho životopisu mi připadá nedůstojné. Je to jako kdyby někdo v životopisu Karla IV. ponechal stranou jeho politickou obratnost i státnickou moudrost a soustředil se jen na projevy zbožnosti, jimiž byl sice proslulý, ale určitě to není hlavní charakteristika, jež z něj činí velkého krále.

Atuin
03.12.2014

Velice pěkně napsaný životopis, jednoho z opravdu velkých panovníků evropských dějin.

Francie 16.-17. století panovníci Bourbonové Jindřich IV. Francouzský 1553-1610

Michel de Decker
francouzská, 1948
2001  87%Madame de Montespan: Život nejslavnější metresy Ludvíka XIV.
2001  91%Jindřich IV.: Život francouzského krále Jindřicha IV.
2006  82%Marie Antoinetta
2003  91%Ľudovít XIV. kráľ slnko