Jiná modernita

Alternativní pohled na dějiny umění 20. století, vymykající se dosavadnímu obecně přijímanému „kánonu“. Na příkladu čtyř vyhraněných malířských solitérů autor ukazuje, že skutečně hodnotná umělecká díla moderny často nevznikala ve hřmotu avantgard, ale tehdy, kdy se přemýšliví a talentovaní malíři odvraceli od módních vln, tvořili v tichém soustředění a inspiraci hledali především v bohaté umělecké tradici. Jak autor dokládá, tito umělci vytvářeli ve svých zralých dílech jakousi jinou modernitu, modernitu paralelní a odlišnou od té, kterou známe z oficiálních dějin umění 20. století. Čtivá a osobitá práce, v níž se prolínají biografie, dějiny umění, historie, filosofie a politika, doprovázená bohatým obrazovým materiálem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/182697/jina-modernita-OAr-182697.jpg 4.73
Literatura naučná, Umění
Vydáno:, Barrister & Principal

Kniha Jiná modernita

mishulda
31.12.2016

Jedna z nejctivejsich publikaci naucne literatury. (Nemusite byt zrovna kunsthistorik abyste knihu pochopili, coz je velky plus) Autor velmi ctivou formou upresnuje dejiny vytvarneho umeni, vyvraci myty a jeste se pritom dozvite spoustu dalsiho zajimaveho ze zivota techto ctyr "jinych" umelcu.. proste nadhera!!

grillica
27.01.2016

Knihu jsem si vypůjčila jen kvůli kapitole o Oskaru Kokoschkovi, ale po prolistování je znát, že medailony ostatních třech umělců jsou zpracovány stejně pečlivě. O Kokoschkovi jsem se velmi příjemnou a čtivou formou dozvěděla základní životopisné údaje, ale i podrobnosti z etap jeho tvorby, pobytů v zahraničí, o literární tvorbě, také zajímavosti z osobního života, s jakými významnými osobnostmi se setkal.. Přečetla jsem dále i kapitolu o Balthusovi, stejně skvělé. Výborně ozdrojováno, nechybí rozsáhlá bibliografie, rejstříky, černobílé ukázky děl, barevná příloha.