Jiná Gabriela Koukalová

Jiná Gabriela Koukalová https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374758/bmid_jina-gabriela-koukalova-mMU-374758.jpg 3 753 219

Zažila slávu, úspěchy, medaile. Ale taky spoustu okamžiků, o kterých dosud nikomu neřekla. O některých proto, že se bála, o dalších proto, že se styděla. Teď je Gabriela Koukalová poprvé odhaluje ve své biografii. Vychází sportovní i osobní zpověď nejlepší biatlonistky naší historie. Mistryně světa, olympijské medailistky, vítězky Světového poháru. Kniha je psaná autenticky v první osobě a odhaluje zákulisí tréninkové dřiny, nejdůležitějších závodů i mysli vrcholové sportovkyně v těch nejvypjatějších momentech. Gabriela jde ve svých pocitech na dřeň. Popisuje nejen velké výhry, ale i to, co se skrývá za nimi. Třeba desítky probrečených nocí, spory s rodiči a trenéry, ne vždy ideální atmosféra v týmu nebo těžká nemoc, kterou před světem dlouho tajila… Součástí knihy jsou i dosud nezveřejněné fotografie.... celý text

nicky168036
14.05.2018 2 z 5

Kniha určitě zajímavá, jen mně zaráží tolik negativ na trenéra a tým, který ji tolik pomohl k úspěchu dle mého názoru když už měla být kniha takto vydaná tak třeba za 30-40 let až všichni budou mimo dění a neuškodí jim to

Thrawn89
10.05.2018 2 z 5

Dávat komentář k této knize je mimořádně složité. Člověk totiž při jeho psaní chtě nechtě musí být ovlivněn vším tím humbukem, který se kolem této knihy a samotné Gábiny rozpoutal. Nezbývá mi tedy než se samostatně vyjádřit ke třem na jedné straně provázaným, ale z mého pohledu nutně odděleným věcem. 1) K samotné knize 2) ke Gábině jako člověku 3) společenskému poprasku, který to vyvolalo.

1) Samotná kniha je přesně tím, co jsem od ní očekával. Je to jednoduchá, nijak literárně kvalitní, ale lidsky přístupná záležitost, která vychází s deníkových zápisek autorky. Je překvapivě otevřená, v mnoha ohledech kontroverzní a určitě bych se nedivil tomu, kdyby na jejím konečném výstupu neměl vliv nějaký zkušený marketér (pan Koukal zřejmě). Současně ale také cítím, že toto marketingové opentlení je skutečně pouze opentlením, nikoliv samotným obsahem. Ten je nepochybně přímou výpovědí Gábiny. Tato výpověď je bohužel trochu chaotická, respektive mi to připadá jako když se vylijí emoce na papír. Chybí tomu nějaké zarámování do příběhu nebo alespoň do nějakého smysluplnějšího vyústění. Sledy událostí, pocitů, příběhů, lidí... ale ústí to v něco, kromě toho, že pochopíme, že to neměla v životě jednoduché? Necítím z toho žádné poselství, žádný verdikt. Jen takovéto, podívejte, tohle jsem prožila, hrůza co... Navíc tam jsou ony kontroverzní momenty, někdy i konfrontační tón vůči dalším (a veřejnosti známým) lidem. To se pak nedivme, že to vyvolá společenskou smršť. Je pak otázka jestli to byl záměr... dle mého ano, i když asi ne od Gábiny. Výsledkem každopádně je, že knihu pozitivně hodnotí ti, kteří se s tím emočně ztotožní (nasají ty emoce z knihy) a na ty druhé, kteří toto neprožijí.

2) Pokud jde o samotnou Gábinu, tak ten název knihy opravdu sedl. Je JINÁ. Díval jsem se na některé rozhovory, které po vydání knihy poskytla a přišlo mi, že je z toho všeho nesvá, často ani přesně nebyla schopna říci o co ji vlastně šlo. Přijde mi, že celý ten cirkus k ní prostě nepatří, že na to není osobnostně stavěna. Tu knihu asi fakt chtěla napsat, ale myslím, že nechtěla aby to proběhlo takto. O to horší, že s ní je evidentně do určité míry manipulováno a to směrem, který ji ničí. Samozřejmě však nelze než neříct, že její sportovní výsledky byly famózní a musíme k ní v tomto mít maximální respekt, bez ohledu na to vše, co se teď děje.

3) Jak už vyplývá z toho všeho co jsem napsal výše, domnívám (čistě dle mého názoru), že celý projekt knihy Gabriely Koukalové byl zneužit k čistému marketingovému vysávání peněz z jejího jména. Upřímná touha Gábiny říci svoje pocity, svůj životní příběh bohužel nebyla uchopena někým, kdo by citlivě a přitom s literární schopností tento její příběh převedl do něčeho skutečně prospěšného. Do něčeho, kde by bylo evidentně vidět, že to Gábinu posílilo, nikoliv oslabilo. Bohužel to však jen ukazuje širší problém bulvarizace a komercializace našeho veřejného prostoru, kdy je z jedné z nejnadějnějších českých sportovkyň a z citlivé a "jiné" ženy učiněna jen marketingová značka - JINÁ GABRIELA KOUKALOVÁ (kupte).

Troníček
10.05.2018

brak... škoda papíru, naštěstí jsem si pročetl jedinnou kapitolu. Ten biatlon jí šel líp ale je-li její vášní zpívat v hospodě se skupinou Sousedi, určitě neřekla poslední slovo. Troníček

Denisa232623
10.05.2018 5 z 5

Právě jsem dočetla protože jsem velká obdivovatelka Gabči i celého biatlonového týmu. Musím říct, že dávám za pravdu těm, kteří říkají že občas je to tak že Gabča o něčem píše a pak přeskočí na jiné téma a k dané věci se vrátí například po dvou kapitolách. Ale nesouhlasím s tím, že by tam neděkovala rodině nebo třeba panu Šikolovi. Všem tam děkuje.
Mám z toho jako celku smíšené pocity, protože některým věcem jsem ani původně nevěřila, ale každý to svoje vidí a vnímá jinak proto věřím že Gabča to napsala přesně podle toho jak to cítila. Taky si i myslím že touto cestou si trošku zavírá dveře k biatlonu, protože ne každý snese pravdu, každopádně věřím že neřekla ještě poslední slovo a ta vášeň pro biatlon tam bude.

Gabi13
09.05.2018 5 z 5

Velmi zajímavé.
Je super, že je někdo k sobě i druhým tolik upřímný. Jen nevím zda to někdy neublíží jim, ale i jemu samotnému.
Gabiny si velmi vážím a chápu především to, že být známou tváří a stále být perfektní je zatížení pro tělo, ale i hlavu.
Gabina je svá, ale to ji nemám vůbec za zlé a komu to vadí ať se popere sám se sebou.

MoniLi
09.05.2018

Nic moc jsem od knihy neočekávala, ale chtěla jsem si jí přečíst, protože je tak mediálně přetřásaná, tak ať vím o čem ty novináři mluví. Ta kniha je opravdu strašná! Prostě brak! A tu špínu co na všechny na........, tak to opravdu udělá psychicky nevyrovnaný člověk. Miluji biatlon, kdysi jsem ho běhala, když se ještě jmenoval Sokolský závod branné zdatnosti, byla jsem moc ráda, že máme tak úspěšnou závodnici. Teď jsem s paní Koukalové opravdu zklamaná, proč o sobě vytvářela mediální obraz jak je happy? když to nebyla pravda?

Lenka4
07.05.2018 2 z 5

Mluviti stříbro, mlčeti zlato. Každý by si měl nechat nějaké věci jen pro sebe. Gábině přeju, aby ji za pár let, až se zklidní emoce, nemrzelo, co všechno nyní napovídala. Vydání knihy bylo zbytečně uspěchané, text by potřeboval ještě upravit a doladit.

Tevik
06.05.2018 5 z 5

Tak jsem právě dočetla velmi diskutovanou a kritizovanou knihu JINÁ, celou knihu jsem čekala na nějakou tu senzaci a nic. Kniha je velmi čtive a jemně napsaná. Gabriela nikoho neočernuje jen napsala jak to cítí a cítila, spíš mám pocit, že se všem celou knihu omlouvá ( až na dvě vyjímky). Veronika Vitkova mi neni sympatická od začátku, bohužel ani její manžel, ale i přesto jim přeji jen to nejlepší. Za mě kniha není žádnou bulvární senzací, jen mě ujistila že je naše královna biatlonu jedinečná.

keselylenka
05.05.2018 1 z 5

Jsem za půlkou knihy, ale mé hodnocení už podle mě nemůže nic změnit. Kniha je napsaná chaoticky, v čase autorka skáče tam a zase zpátky bez zjevné návaznosti. Celé mi to připomíná sezení u psychiatra, kam jakoby autorka přišla, lehla si na lehátko a "vyblila" ze sebe, co ji napadlo. Nelíbí se mi, že špiní prakticky každého, o kom se zmiňuje. Nejhorší je podle mě to, jak mluví o rodině a nevyváží to ani věta nakonec, že jim vlastně vděčí za vše. Ještě než jsem knihu četla, byla jsem přesvědčená, že na její vydání je sakra brzy a to se mi i potvrdilo. Autorka v mých očích obrovsky klesla.

veronika5179
05.05.2018 2 z 5

Ke knize jsem přistupovala bez předsudků a očekávání, nicméně i pokud odhlédnu od samotné osobnosti autorky a jejich výpovědí, tak je to zkrátka špatně napsaný životopis. Spíše to připomíná deníček 15-leté holky, která vlastně neví coby. Zajímavé bylo nahlédnout do zákulisí sportu, ale čtenář se stejně moc nedozvěděl. Marketing na jedničku, to se musí nechat...

DanaSitta
04.05.2018 5 z 5

velmi otevřená kniha, která dává nahlédnout do zákulisí sportu. Memoár, který rozhodně stojí za to přečíst. Negativní komentáře sem dávají nejspíš lidé, kterým vadí, že Gabriela přestala vrcholově sportovat a rozhodla se bilancovat. To češi nemají rádi. S knihou myslím nízké hodnocení vůbec nesouvisí.

Hoper14
03.05.2018

Gábina je otevřená, což se v Čechách vůbec nenosí. Je upřímná, a tohle beru jako její soukromou zpověď, kterou dala veřejnosti.
Děkujeme, Gabi. Mate můj neskonaly obdiv za to, co jste si prožila a přesto našla v sobě dost sil vyhrát svěťak.

Illaa
01.05.2018 3 z 5

Podle komentářů jsem očekávala něco hodně nepovedeného, ale tohle mě vcelku bavilo. Do půlky se to četlo svižně a některé pikantnosti ze zákulisí sportu mě zajímaly. Konec byl malinko táhlejší, plný nerozhodnosti a emocí. Celkově bych Gábinu za knihu neodsuzovala, jsou to její názory a má právo je jakkoliv publikovat. Já osobně bych nezacházela do takových podrobností, ale je to její věc.

Ajrad1981
01.05.2018 4 z 5

Hodnotit tuhle knihu je trochu oříšek. U románů hodnotím na prvním místě obsah, nápad, příběh, tady to nejde. Nemůžu přece chválit nebo kritizovat něčí úhel pohledu, něčí pocity! Navíc když vím z osobní zkušenosti, že úhel pohledu se může občas pěkně lišit.
Takže mi moc kritérií k hodnocení nezbývá. Čtivost - mně se to četlo dobře. Originální nápad s číslováním stránek. Diskutabilní může být datum vydání, ale to nehodnotím. A jen tak na závěr, rozhodně to není takové kydání špíny, jak se nám snaží nabulíkovat novináři.

Cleo De Nile
30.04.2018 5 z 5

Jsem docela smutná z toho hodnocení tady. Nevím, co vám na ní najednou všem tak vadí. Vlastně vím - že píše to, co si myslela, a jak to doopravdy cítila, a že není s každým kamarádka. Já jsem Gábi vždycky fandila, protože patřila do našeho týmu, ale jako člověk mi moc sympatická nebyla, byla vždycky přehnaně veselá, na nic si nestěžovala a působila na mě spíš jako loutka.. Vážím si jí teď daleko víc, protože vím, co ji biatlon všechno stál, a co si kvůli němu musela vytrpět.
A nikoho tam neshazuje, i o Šikolovi píše, že mu vděčí za to, kde je, a biatlonu zjevně rozmí.
Petr Koukal, to je ovšem jiná, stále pořádně nevím, co si o něm myslet - vždyť i to, jak ho tam Gabriela sama líčí, není zrovna lichotivé.

inkatenysek
29.04.2018 4 z 5

Tento zivotopis mne prekvapil svou mnohotematicnosti a Gabrielinou otevrenosti, kdy v nem vypravuje nejen o svem detstvi, divocejsim dospivani, sportovni kariere, vztahu s Petrem Koukalem, ale take o zdravotnich a hlavne psychickych potizich.

Musim se priznat, ze mi byla Gabriela hned od prvniho dne, kdy jsem ji zaznamenala v televizi, velmi sympaticka. Usmevava holka, ktera vypadala, ze do toho zavodu dava vsechno. Trochu jsem ji i zavidela to, ze si plni sny, je uspesna, krasna, ma pritele, vydelava mnoho penez... Nikdy by me nenapadlo, ze ten usmev muze byt jen chvilkovy. Ze ho za chvili mohou vystridat slzy, strach, uzkost a deprese. Ze ta uspesna kraska muze mit stejne, nekdy mozna i horsi stavy nez ja. Pro me osobne to bylo v teto knize nejzasadnejsi zjisteni.

Pri cteni o jejich pocitech, uzkostech, stresu ci depresich jsem se sama vracela o nekolik malo let nazpet a vzpominala na teror dvou ucitelek a sikanu od spoluzaku na viceletem gymnaziu, ktere zapricinily me vlekle psychicke potize, ktere resim dodnes a nejspise vyvolaly i epilepticke zachvaty, ktere propukly prave v tomto obdobi. Bylo to peklo. Az na par svetlych vyjimek v ucitelskem sboru i mezi spoluzaky, mi nikdo nerozumel. Nikdo nechapal, ze i kdybych sebevic chtela, tak mi to hlava nedovoli... Hlavne mi to davali sezrat spoluzaci. Neverili, ze jsem nemocna. Klidne i primo predemnou rikali, ze si vsechno vymyslim a chci byt jen zajimava a ulejvat se ze skoly. Nakonec jsem z toho vseho byla tak ve stresu, ze jsem mela stavy, kdy jsem nedosla ani na ranni bus. V pulce cesty jsem to otocila a sla domu s brekem a s tim, ze nikam nejedu. Kdyz uz jsem nahodou zvladla cestu do skoly, dosla jsem dosatny a prezula se, tak jsem dostala zachvat paniky pred vstupem do tridy. Nemohla jsem dychat, klepala jsem se, potila... Utekla jsem a jela domu. Az diky vymene tridniho a jeho plne podpore a vire ve me, mi byl ke konci studia udelen individualni studijni plan. Ale to uz bylo pozde, protoze moje psychika a zdravi byly uz stejne v troskach... A tech doktoru, vysetreni, "leku"....

O svych potizich zde nepisu proto, aby me nekdo litoval, nechci se zvyditelnit nebo si prihrat polivcicku na Gabinine pribehu. Chci jen poukazat na to, ze existuji deprese, nepopsatelne stavy uzkosti, psychicke potize, vyvolavajici ty zdravotni. Diky teto me osobni zkusenosti pevne verim, ze si Gabina sve potize jen nevymysli a mluvi pravdu. Bohuzel je to tak, ze kdyz problem neni videt a nemuzete ho dokazat, tak vam vetsina lidi neveri a rika, ze lzete, vymlouvate se, ulejvate se... Hlava je proste previt...

I kdyz s Gabinou nesouhlasim treba v tom, ze si vzala Petra Koukala i presto, ze mela pochybnosti a chtela pockat, tak ji na druhou stranu obdivuju v tom, co vsechno pri svem psychickem a fyzickem rozpolozeni dokazala a za jeji odvahu v boji proti dopingu.

Knizka se jinak cetla dobre. Psana je v prvni osobe, Gabina ctenari jakoby vse vypravuje. V zadni casti je pak nekolik stranek s ruznymi fotkami.

Knihu doporucuji uplne vsem. Lze v ni najit motivaci, pouceni do zivota. Zli jazykove by pak aspon vedeli, o cem je rec....

VěrkaZ.
27.04.2018 3 z 5

Gabču jsem upřímně uznávala díky jejím sportovním výkonům. Byla jsem na knihu hodně zvědavá. Ale mrzí mne, jak se zachovala k některým lidem ze svého okolí. Co vše o nich napsala. Nevím, jestli to bylo nutné...
U mnoha svých fanoušků si to teď asi pokazila. Myslím, že pošpinila i své jméno touto knihou a spíše než na její úspěchy teď bude v paměti národa tato publikace a zvlášť některé pasáže. Gabčo, tohle nebyl nejlepší nápad...

krži
27.04.2018 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlel co k tomu napsat a tak nějak stále vlastně nevím.

Nejprve bych asi rád začal tím, že nechápu, jak někdo knize může dát hodnocení ,,odpad!". Chápu to, že spoustu lidí obsahem knihy, nebo životním stylem posledních let, může paní Koukalová tak trochu štvát, rozčilovat a nevím co ještě, kniha ale podle mě vypovídající hodnotu má, já to tedy aspoň tak cítím.

Kniha začíná dětstvím a vyprávěním o rodičích, kteří dle Gábiny názoru (tak jsem to tedy aspoň pochopil já) výchovu dítěte tak úplně nezvládli, kdy cílem rodičů bylo: ,,Mít doma nejlepší sportovkyni" (co se jim povedlo) a ne šťastné dítě. Gábina dle svých slov hodně bojovala a chtěla být normálním dítětem, co se jí ne vždy dařilo. Gábina rodičům děkuje, že z ní udělali člověka jakým je a je za to ráda. Já si myslím, že díky rodičům byla tak úspěšná sportovkyně, ale bohužel se díky takové výchově stala ,,labilní" a JINOU. Kapitoly z dětství jsou ale dle mého názoru opravdu přínosné - každý rodič, jako třeba já hrdý otec dvou malých dcer (4 a 1 rok), by si měl vzít ponaučení a nechat si děti ,,užít" to dětství, hold vědomím, že z něj nebude olympijský vítěz.

Studentská léta a puberta - i v těchto kapitolách se dozvídáte, že Gabriela prostě byla jiná, ale na druhou stranu ruku na srdce, nebyli jsme na tom v tomhle věku podobně?

Popisování jednotlivých závodů byly zajímavé, trochu mě mrzelo, že nebyly třeba ještě více rozvinuté - na té knize mě bavili asi nejvíce.

Popisování vztahu v biatlonovém týmu a okolí její kariéry. Nejsem zastánce praní špinavého prádla na veřejnosti. Gábina to evidentně v knize mít chtěla, bylo to pro ní tedy asi důležité. Člověk by měl mít na paměti, že je to pouze její subjektivní názor, bez žádných objektivních informací, reakcí protistran - Moravec knihu píše za Gábinu v první osobě a to subjektivní názor ještě více umocňuje. Věřím, že žádný kolektiv není nikdy dokonalý,, ale v těchto kapitolách nevidím nikdy Gabrielu přemýšlet pořádně nad tím, jestli není chyba hlavně na její straně - řící jsem ,,JINÁ" a proto to tak asi bylo, je pro mě slabý argument. Tahle část se mi tedy moc nelíbila a je hlavním důvodem, proč jsem nemohl dát vyšší hodnocení.

Všude medializovaná anorexie a bulimie. Mladá holka, krev a mlíko a nějaký trenerský páprda, který určitě vypadá jako sud piva (nevím jak vypadá), jí shazuje před kolektivem, že je tlustá atp. Tady podle mě Gabriela udělala dobře, že se s takovou věří svěřila. Nám chlapům takové narážky moc nevadí, dokonce je asi kolikrát řekneme a ani si neuvědomujeme následky, ale věřím, že u takhle ,,labilních" osobností to může mít katastrofální následky. Mělo by se o tom mluvit, mělo by se mluvit o tom, že naše děti nejsou jen budoucí stroje na výrobu peněz, ale křehká stvoření, které se kvůli jedné větě, jednomu gestu, mohou rozbít a dát je dohromady může být obrovský úkol na roky a nikdy se to zcela nemusí povést...

Nikdy jsem nebyl její velký fanoušek, já měl v biatlonovém ženském týmu vždy jinou favoritku (Evičku Puskarčíkovou), ale za knihu se na ní nezlobím a neodsuzuji jí. Evidentně potřebovala nějaký ventil, aby to ze sebe všechno dostala a mohla se v životě posunout dále - použila jako nástroj knihu a já jsem si jí rád přečetl. Trochu mě svým způsobem mrzí, že jsem se díky knize dozvěděl, že Gabriela nepatří mezi nejinteligentnější sportovce (dříve jsem si to o ní fakt myslel, ale například kapitola o rozlučce se svobodou a jí podobně mě vyvedly z omylu), na duhou stranu už sám název hovoří za vše - je JINÁ, tak jí berme takovou jaká je, vzpomínejme na její sportovní vítezství a přejme jí do života jen a jen to nejlepší - ať je jakákoliv, tak dobrosrdečnost jí zapřít nemůžeme...

3/5

edit:

Tak nějak mi ta knížka pořád nedává spát a budí ve mě hrozně moc otázek a to hlavně ve smyslu výchovy svých dětí (mám dvě dcery) a témata s tím spojené. Dost mě v tom tématu nahlodal a rozhovor psychologa Milana Studničky s novinářem sportu idnes (rozhovor se dá najít na stránkách a všem opravdu doporučuji).

Abych se ale dostal k tomu k čemu jsem zase za těch pád ní došel - Ať jsou v knize pro mě nepříjemné věci, pořád Gabrielu musím více a více obdivovat za to, že knihu s takovým obsahem vydala. Spustila obrovskou diskuzi (i tento portál je toho důkazem), co je podle mě důkaz, že udělala dobře, i když asi moc dobře věděla, že jde s kůži na trh a spoustu lidí jí za to odsoudí - za to si jí fakt vážím.

JE JINÁ, ale to byla i ve sportu - člověk jí buď miluje, nebo nenávidí - já se pomaličku dostávám k té první variantě.

změna hodnocení na 4/5

potika
25.04.2018 odpad!

I když jsem knihu původně číst nechtěla, když se mi dostala do rukou, přece jen jsem jí věnovala dva večery... Je to smutné. Každý to máme občas v životě těžké, často mnohem, mnohem těžší než GK. Není nutné špinit ostatní kvůli vlastním problémům (v lepším případě) nebo prospěchu (v tom horším). Tohle bylo prostě zbytečné.

fvalek
25.04.2018 odpad!

No tak upřímně, tohle se mi vůbec nelíbilo. Jak tu píšou mnozí, prakticky se budu opakovat: Původně okouzlující, příjemná a pro běžné lidi naprosto čarovná Gábinka se vybarvuje, a to tím nejskandálnějším způsobem, jak to jen jde. Myslím si, že tuhle knihu může mít napsanou už déle a jen ji vydala ve vhodný čas, ale tak co už, na tom není nic špatného. Nic špatného prakticky není ani v tom sexu, bulimii a dalších nekalostech, pokud se k tomu přiznat chtěla, tak to udělala, je na lidech, kdo si to přečte. Problém je ale s tou démonickou bublinou, kterou vytváří okolo svých kolegů a dalších lidí. To se prostě nedělá. Lidé občas argumentují tím, jak to měla těžké, jak jí lidé závidí, jak napsala knihu (s Moravcem!)... ano, já knihu nenapsal, ale určitě nezávidím takovýhle brak. Pomlouvat a očerňovat může každý. Psát skandální věci ze svého života a vzápětí se stavět do pozice chudinky/hrdinky, která šla s kůží na trh, může taky každý. Upřímně řečeno, já bych se takovou knihou rozhodně nechlubil. Souhlasím s tím, že jde hlavně o marketingový tah, protože i špatná reklama je přeci jen reklama, ale totálně mě tím zklamala. Z takového toho "Jéé, Koukalová, co o ní píšou?" se stalo "Proboha, Koukalová zase píše...".
Tohle není vzor... a jestli chtěla slávu, peníze, zájem médií, tak to dokázala, ale sama by si měla uvědomit za jakou cenu. Kdyby si radši léčila nohy a šla zase závodit... Je tohle opravdu ikona, kterou chci? Chci dávat sobě i dětem vzor, že když nás někdo sesadí z vrcholu, tak máme kopat okolo sebe a urážet co se dá? Zasloužila si odchod s grácií, ne tohle divadlo.
Chtěl jsem si přečíst i Petra Koukala, ale myslím, že bych si radši měl přečíst Babiše, protože ten aspoň bude chtít lidem podlézat a bude to milejší a slušnější! ;)