Jih proti severu - Po bouři

Jih proti severu - Po bouři https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73978/jih-proti-severu-po-bouri-73978.jpg 5 739 75

Jih proti Severu série

Dramatický milostný příběh Scarlett O Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích.

Literatura světová , Válečné , Historické romány

Vydáno: , Václav Petr

Gone With the Wind , 1936

Mánička178
Mánička178
10.06.2015 5 z 5

První díl mě tak obrovsky namotivoval, že jsem ten druhý přečetla za dva dny intenzivního čtení... Stránky jsem doslova hltala a nemohla se jich nabažit. Margaret Mitchellová ze mě svým literárním stylem učinila hotového literárního upíra :D

Ač mi Scarlet byla a je navýsost protivná a řečeno slovy MM "hodna pohrdání", svým způsobem byla v určitém smyslu dokonalou verzí toho, co byla... :) Horká krev, vzpurná, nekonformní, emancipovaná - v tomto mě velmi bavila, v tom ostatním už tolik ne :) A Rhett, to je prostě americký Peyrac (ach :D)...

Jediné co mě mrzí je to, že jsem během čtení začla pátrat po filmu z roku 1939, a jak jsem uviděla filmové představitele těchto dvou postav (i jen z obrázku), už jsem si jména spojovala pouze s nimi a ne s těmi představami, jak jsem měla v hlavě předtím. Neměla jsem to dělat :) Představa mého Rhetta byla na začátku daleko hezčí, než když jsem pak celý druhý díl měla před očima Clarka Gableho a VIvien Leigh :D

Ale kniha dokonalá, bude odteď jednou z mých nejoblíbenějších romancí :) 5*

Lily28
Lily28
02.04.2015 5 z 5

Nezabudnuteľné Scarlett, jej šaty zo závesu a striedanie manželov... Milujem túto knihu a neprestajne premýšľam o rôznych odtienkoch, ktoré poodhaľuje, najmä čo sa týka oslobodených černochov a pod.

elizabeth_ba
elizabeth_ba
04.02.2015 5 z 5

Téměř vše jsem napsala k prvnímu dílu takže jen tolik. Kdo nějak po přečtení přemýšlel o tom, jakým způsobem se budou dále odvíjet příběhy hlavních protagonistů příběhu, ať nezkouší číst pokračování románu. Ať se obloukem vyhne Scarlett od Alexandry Ripleyové a ještě větším knize Rhett Butler. Pokud mě neposlechne, nechť si následky nese sám... ;-))

adorjas
adorjas
06.10.2014 5 z 5

Ako som už spomínala pri prvej časti, máme možnosť získať prehľad o občianskej vojne aj z tej južnej stránky. Ale teraz by som sa rada vrátila k silným postavám (hlavne hlavná hrdinka románu je atypická, pretože nie je to len postava románu, má svoje dobré aj tienisté stránky, a práve to jej dodáva nádych reality).
Mimochodom, autorka tu skvelo zobrazila vzťahy- dovtedy sa umárame túžbou za niečím, kým to nedostaneme, a potom to zrazu nechceme. A potom nájdeme ďalší objekt túžby, a chceme zrazu to.

Je to skvelá kniha, odporúčam!

Ps. Odporúčam aj film z roku 1939- na jemné nuansy, celkom príkladne zachováva dej knihy.

Filatov
Filatov
04.06.2014 4 z 5

Asi stejně kvalitní kniha jako první díl jenom jsem opravdu toho věčného "tydlifidli!" naší drahé Scarlett měl opravdu dost! Nejlepší postavou celého dvoudílného románu pro mě asi zůstane kapitán Rhett Buttler. Velkým plusem této knihy je to, že se člověk dozví něco o Americe tohoto období a vztahu mezi bělochy a černochy.

domi88
domi88
27.05.2014 5 z 5

Nejspíš mi bude po všech smutno,když jsem knihu dočetla. Je mi líto, že pýcha zvítězila nad láskou, ale charakter postav a celý příběh je velmi silný.

petrra
petrra
05.01.2014 5 z 5

Moje oblíbená! Akorát ten konec! Ještě že se můžu utěšovat tím, že nám autorka nechala možnost domyslet si dle svého:-)

anett123
anett123
08.08.2013 5 z 5

Zítra je přece taky den! Opravdový Happy End v knize chybí, ale to je nakonec asi dobře.

JeKa
JeKa
22.07.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem, kdy četla. Neustále toužím přečíst si jí znovu a film si pouštím pořád a pořád dokola. Doma mám vydání s ilustracemi od Borna a nedám na něj dopustit. Velmi povedené!

alsae
alsae
21.05.2013 5 z 5

Skvělá knížka, i přes to že mi po dlouhou dobu byla Scarlett docela nesympatická:-D A ten konec do knížky úplně seděl a nezklamal mě. Rozhodně zůstane jednou z mých nejoblíbenějších:-)

hrubik
hrubik
19.04.2013 5 z 5

Výborná knížka od začátku do konce. Ale ten konec, ten mě teda naštval! Kde je ten happy end, ve který jsem doufala?! Po přečtení knížky máte hned chuť na další díl a na další osudy Scarlet, protože ten příběh musí prostě dobře dopadnout :-)

Amaranta
Amaranta
15.03.2012 4 z 5

Taky se vam to stava, ze si v klidu ctete a najednou pred koncem, nedejboze na posledni strance, vas nekdo vyrusi? To ve mne vre... A prave na konci Jihu proti Severu jsem si toto nemile pravidlo znovu potvrdila, je to zakon schvalnosti a je velmi casty! Pozor na nej! Na posledni kapitolu radim zalezt na pudu (pokud nemate nekoho, kdo se o vas bude strachovat, ze spadnete z tramu a bude povykovat pod vami...). Tak hodne stesti!

Fathyma
Fathyma
09.02.2012 5 z 5

Úchvatná kniha. Dech beroucí příběh. Perfektně propracované charaktery postav. A především Scarlett O Harová, Rhett Butler, Ashley Wilkes, Melanie Hamiltonová. Leckomu může připadat rozsáhlá, ale opravdu stojí za přečtení! Klenot světové literatury.

nier
nier
07.10.2011 5 z 5

Velmi slavný příběh a rozhodně právem! ...Vykreslení Scarlett jako rozmazlené slečinky, zvyklé mít co si umane, ale schopné v nouzi napnout síly a postarat se o své blízké nemá chybu, snad díky tomu je kniha tak populární a Scarlett je mojí oblíbenou knižní postavou, na kterou vzpomínám, i když už je to pár let co jsem knihu četla. Pokračování podle mě nemá ani desetinu úrovně originálu, jen pokus splácnout jakýsi happy end...zbytečně, věta ,,Zítra je taky den" dává naději a skvěle se hodí, jak k povaze samotné Scarlett, tak do atmosféry celého díla..

tessy999
tessy999
08.06.2011 5 z 5

Kráááása. Co víc dodat? Jih proti Severu se řadí do mé TOP 10. Nádherný příběh.