Jih proti Severu 2

Jih proti Severu 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1361/bmid_jih-proti-severu-2-IdZ-1361.jpg 5 740 75

Jih proti Severu série

Dramatický milostný příběh Scarlett O Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích. Nové vydání tuto tradici dodržuje. Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou. Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu...... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Gone With the Wind , 1936

MirijamFrankl
12.12.2017 4 z 5

Druhý díl románu se mi líbil mnihem více než první. Scarlett mi, ač ne zcela, přirostla k srdci a Rhett též. Jih proti Severu v sobě skloubí prvky dávno zašlé doby dam a gentlemanů, ironii, vášnivou lásku, touhu po přežití a to nejlepší i nejhorší z lidské povahy. Díky lehkému stylu psaní se mi podařilo snadno se do postav vcítit.

ddkk
18.10.2017 4 z 5

...komentář stejný jako u 1. dílu. Jen asi jsem nebyla jediná, která byla zklamaná na konci...ještě že se nad námi ustrnula Alexandra Ripley...a všechno nakonec dobře dopadlo!

Libaniera
18.10.2017

Četla jsem několikrát a nikdy mne četba nezklamala...proště klasika...!

MOu598
17.08.2017 5 z 5

Četla jsem několikrát. Podle mých poznámek:
Opět jsem přečetla jedním dechem.
Pěkné. Super.
Citát:
"Teď na to nebudu myslet. Budu na to myslet až později, až to dokáži snést."
"Kdo ve všem vidí obě strany mince, nikdy se v životě nikam nedostane."

Cari
11.07.2017 5 z 5

Druhý díl je ještě lepší než první! Po dlouhé době kniha, kvůli které jsem nešla spát a četla jsem ji několik dní do noci a to mi došlo, že jsem prostě v ruce neměla tu správnou knihu. Oprávněně a zaslouženě se z toho příběhu stál fenomén! Jedno z nejlepších milostných dramat, které jsem četla. Bez nějakých přikrášlení, o lásce jaká skutečně je! Číst tohle od ženské autorky je vážně zázrak. Margaret Mitchell se vedle Daphne Du Maurier stala jednou z mých nejoblíbenějších autorek. Skvělé drama, perfektně vykreslené postavy a opravdu úžasná a dechberoucí atmosféra provází celý příběh!

Co se týče Scarlett, nic mi na ní nevadilo, až na to její chování k vlastním dětem - to se mi opravdu příčilo. Co se týče její lásky k Ashlymu...
I tohle chápu. Někdy je to prostě tak, že aby člověk poznal, co je skutečná láska, musí nejdříve poznat, co láska není...

Tohle je normální lidská chyba, které se děje téměř každému, když se zamiluje do osoby, na kterou by měl zapomenout a nejspíše proto se tolika lidem tenhle příběh zaryl do srdce. Nedivím se, mě taky!

Co se týče názvu, musím říct, že ten český vůbec nevystihuje podstatu příběhu. Odváto větrem víc vystihuje tu bolestnou skutečnost, že nejen naše vzpomínky, ale nakonec i my všichni budeme odvátí větrem.

Odváto větrem (jak se jmenuje příběh v originále) se stal mou srdcovou záležitostí - tenhle příběh mi ještě dlouho bude ležet v hlavě a navždy zůstane v mé paměti. Těžko se mi loučí s hrdiny, ale dnes na to nebudu myslet, zítra je taky den. :))

Christo
04.07.2017 5 z 5

Druhá část byla ó dost lepsi

palka452
30.06.2017 5 z 5

Uzasna kniha!jen nekdo tu psal ze Scarlet je psana podle babicky autorky..tak ja to znam jinak.autorce o teto dobe vypravela babicka,ktera to vše zažila a tak autorka vyobrazila tuto dobu a pro velky úspěch žádaly pokračování...ona jen řekla ze pokračovaní nenapiše,protoze otevřený konec je to prave..a pak umřela pod koly taxíku

Ajrad1981
30.06.2017 5 z 5

Na konci prvního dílu mi Scarlett začínala být i sympatická a obdivovala jsem ji, jak to zvládá. Tohle na začátku druhého dílu trochu vymizelo, řekněme, že má trochu jinak nastavené hodnoty a priority, nicméně jsem ji stále byla schopná pochopit. A hlavně jsem neskutečně oceňovala, jak se staví proti stereotypům, že jde proti proudu a dělá i to, co by dle veřejného mínění a společenských zvyklostí dělat neměla - vést pilu, chodit ven těhotná... Jenže jakmile se dostala k pohádkovému bohatství, vyklubala se z ní normální husa! To už byly veškeré moje sympatie ty tam a litovala jsem všechny, kdo se Scarlett museli přicházet do styku. A ta její posedlost Ashleym! To nebyla láska, ale truc nebo umanutost. Sice na konci knihy prohlédla a pochopila, ale pozdě.
A jak nesnáším absolutní happy endy, tak jsem trochu litovala, že tady nebyl - ale ne kvůli Scarlett, ale kvůli Rhettovi.

boxas
16.03.2017 5 z 5

Skvělá, jedinečná, nezapomenutelná! A také jedna z mála těch knih, u nichž jsem opravdu upřímně litovala, že je konec... i když kniha nekončí tak, jak bychom asi my, romanticky založené nátury, chtěli.
Autorka si žádný hollywoodsky nasládlý konec nepřála a byla to také její zásadní podmínka pro jakékoliv filmové zpracování.
A když tak nad tím uvažuji, musím uznat, že měla pravdu. Slavná závěrečná slova Rhetta Butlera jsou jen logickým vyústěním jeho komplikovaného vztahu ke Scarlett, stejně tak jako je logickým vyústěním úvah Scarlett O Harra její rozhodnutí vrátit se domů na Taru.
Je věčná škoda, že se u nás vžil z nějakého nejasného důvodu pro tuto knihu název Jih proti Severu. Originální název Odváto větrem daleko výstižněji vyjadřuje to, o co M. Mitchellové asi šlo. Tedy vrátit se aspoň ve vzpomínkách k časům, které jsou nenávratně pryč.
Poznámka na okraj: postavu Scarlett prý autorka "modelovala" podle své babičky.

Jessybelle
03.02.2017 5 z 5

Nádherná kniha,krásný příběh, jen škoda, že měla jen 515 stránek. Určitě si ji pořídím do knihovny...

Aymira
01.02.2017 5 z 5

Po dlouhé době kniha, u které jsem si přála, aby nikdy neskončila! Je dokonale napsána a myslím, že její kouzlo tkví především v tom, že nejde o žádnou tisíckrát ohranou variaci na milostný příběh, kdy dva po sobě touží a touží až se nakonec dají dohromady. Naopak se jedná o brilantní milostné drama.

Druhý díl se již neodehrává za války, nýbrž v období Rekonstrukce. Kniha vypráví příběh vzestupu a pádu Scarlett O´Harové. Dokonalým způsobem je zachycen vývoj postav - Scarlett se z naivní holčičky mění v tvrdou ženu, která je nucena bojovat s osudem. Rhett postupem času přichází o svůj roztomilý ostrovtip a stává se zahloubaným a přemýšlivým čtyřicátníkem. Scarlett není žádná potvora v pravém slova smyslu, to znamená, že neintrikuje, neubližuje jen tak pro zábavu, ale jejím výrazným charakterovým rysem je sobectví. Ti dva se neustále vzdalují a přibližují a ke konci jsem měla slzy na krajíčku a chtěla pokračovat dál a dál.

Kniha je velmi zajímavá i z historického pohledu. Ukazuje, že vměšování do záležitostí jiného státu (v tomto případě Jihu) nemusí nutně okamžitě řešit problémy daného státu. Sever bojoval za zrušení otroctví na Jihu, aniž by znal, jak tam vlastně lidé žijí. Najednou se několik milionů osvobozených černochů ocitlo v situaci, v které si nevěděli rady. Byli zvyklí žít pospolu se svými pány, nebyli zvyklí se o sebe starat a stejně tak jejich bílí otrokáři byli zvyklí na své černošské otroky. Hodně mi to evokovalo dnešní svět, kdy mnohé státy vedou válečné konflikty na území jiných států, které o jakoukoliv změnu vlastně vůbec nemusí stát.

Jih proti Severu mi rozhodně dlouho zůstane v paměti a rozhodně pro mě neplatí Scarlettina oblíbená věta "Teď na to nebudu myslet. Budu na to myslet později."

Mátová
24.01.2017 5 z 5

Dočteno jedním dechem. Skvěle vystavený román, který krom romance, která ale vůbec není sladká, ale bolavá a plná nepochopení, nabízí ucelený pohled na dobu poválečné Rekonstrukce jihu. Autorka nejen že se otevřeně opírá do tyranie nastolené Washingtonem, ale také do zkostnatělé jižanské kultury. Stejně jako v prvním díle ukazuje lesk i bídu tehdejší doby a dělá to zatraceně dobře. Jih proti severu rozhodně není jen romancí, osobní výpovědí, ale uceleným obrazem doby, umírající kultury, která se s obrovskou bolestí zvedala z popela a obrací naruby to, co jsme se o občanské válce dozvídali v hodinách dějepisu. Skvělá práce, kde vše má své místo, každý svou roli, přesto ji hraje nenuceně a přirozeně, lidsky a tím ukazuje, že svět není černobílý a nikdy nebyl.

šneki
30.05.2016 5 z 5

Scarlet je snad nejrozporuplnější postava o které jsem četla. V jednu chvíli jí litujete a pak máte chuť ji pořádně profackovat, protože pořád vzdychá po Ashleym. Knížka byla pro mne zajímavá i z historické stránky, v prvním díle mne popis války tolik nebavil, ale tady jsem zjistila, že záležitost s černochy a Ku Klux Klanem nebyla tak černobílá, jak jsem předtím myslela.
A přiznávám, Rhett je prostě bad boy, pro které já mám slabost.

kaja77
24.04.2016 5 z 5

prostě klasika, bezvadná, romantická, za mně nemá chybu

zlatka2001
12.03.2016 5 z 5

To bylo tak krááásný! Stejně si myslím, že se ke Scarlett Rhet vrátí. Ne?

aginecka
10.02.2016 5 z 5

Velkolepý dramatický příběh nabitý událostmi i emocemi. Tisíc stran uteče jako nic a čtenář si ani na chvíli nevydechne.
Realisticky vykreslené pozadí občanské války ukazuje falešnost dogmatického dělení válčících stran na padouchy a hrdiny. A stejné je to u postav; Scarlett je rozmazlená sobecká mrcha a Rhett při nejlepším hraje podle vlastních pravidel, bez ohledu na morálku, ale ani oni nejsou černobílí. Obě postavy jsou živoucí. Napjatě sledujeme, jak čelí životním zkouškám, jak se vyvíjejí a jak je jejich ega nevyhnutelně ženou do záhuby.
Kniha nevnucuje historický kontext ani morální poučení, o to víc si z ní čtenář odnese. Doporučuju!

akdar72
07.02.2016 5 z 5

Jelikož jsem neviděla film, závěr jsem nečekala. Stále jsem doufala, že Scarlett na vše přijde mnohem dříve. Jak snadno může člověk o vše přijít, i když sebevíc chcete dovnitř, máte dveře navždy zavřené. Příliš velké sebevědomí, dravost, neschopnost vnímat druhé, všechny problémy umět zasypat rychle pískem.... a najednou je konec, nic, prázdnota, osamění...

mika251
12.09.2015 4 z 5

Táto kniha vo mne niečo zanechala. Hlavne asi pocit márnosti nad hlavnou hrdinkou, ktorá nič nepochopila! Myslím že ešte nikdy som nečítala knihu, kde by mi hlavná postava bola tak veľmi nesympatická, ktorú som mala 100 chutí nakopať a preplieskať, nech sa spamätá - možno tak Holden z Kto chytá v žite :) Prišlo mi, že je to skrz naskrz zlá osoba - egotická, hlúpa, falošná a povrchná. Naopak, Rhett Butler i keď sa v živote asi dopustil vážnejších zločinov, ako Scarlett, na mňa pôsobil ako človek v hĺbke srdca čestný a spravodlivý. Myslím, že Scarlett si ho nezaslúžila a koniec bol v jej prípade pre mňa očakávaný. Inak mi kniha padla do noty a čítanie som si veľmi užila. Zaraďujem na predné miesta v mojej knihovníčke :)

mdracek
11.07.2015 5 z 5

S charakterem Scarlett jsem se dlouho nedokázala smířit, nakonec jsem však její postoj přece jen pochopila, a bylo mi jí líto. Na druhou stanu - myslím, že Rhett se rozhodl správně...

krasekr
21.06.2015 5 z 5

Scarlett je tvrdá, krásná, povrchní, vášnivá, nezdolná. Hodně lidí napsalo, že jim není sympatická, ale já se do ní dokázala velmi dobře vcítit. Přála jsem si šťastný konec pro Rhetta i ji, ale závěr mi zlomil srdce.