Jih proti Severu 1 V bouři

Jih proti Severu 1 V bouři https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363037/jih-proti-severu-1-v-bouri-3hp-363037.jpg 5 991 159

Karol23
23.09.2021 4 z 5

Těžké pro mě bylo přijmout, jakým způsobem se v knize jedná a mluví s otroky. Když jsem ale tuto realitu přijala a odpoutala se od ní, tak mě příběh pohltil.

danka13
10.07.2021 5 z 5

Uf, docela jsem se při čtení nadřela, ale myslím si, že to stálo za to. Na druhý díl si dám trochu pauzu.

Andi
22.06.2021 5 z 5

Nechápu jak to, že jsem ji ještě nečetla. Snad se mi celý život vyhýbala? Skvěle napsané, a to to byl takový hit, který vyšel těsně před druhou světovou ... ta ironie. Co válka lidem bere, jakou spoušť za sebou zanechá ... některé pasáže se mi těžko četly. Scarlett mi byla neskutečně protivná, taková sobecká pipina, ale nakonec se ukázalo, že ona je tou skutečnou superhrdinkou. Takže nesuďme knihu podle obalu?

lernami
14.06.2021

V knize byl velmi znát autorčin vřelý vztah k Jihu - z toho důvodu se mi zdály některé pasáže dost idealizované (např. to jak se majitelé plantáží chovali k otrokům apod.).
Knihu však beru jako náhled do jižanské mentality a jejich zvyků.
Válka je prostě válka. Ať už člověk stojí na jakékoliv straně, hrůznost války zasáhne všechny.

Haduwig
07.06.2021 4 z 5

Zatím mám za sebou první díl. Čekala jsem příběh o lásce, ale romantiky tam zase tolik není, naopak do popředí vystupují dopady války na běžný život v celé své šíři a hrůze.

Scarlett na jedné straně nesmírně obdivuji za to, že se dokázala postavit na svoje nohy v dané době a se svojí výchovou (!!), ale jinak mi povahově sympatická rozhodně není, její sobectví, nepřejícnost a naprostá absence soucitu mi zkrátka k srdci nepřirostly.

Chystám se i na druhý díl, časem určitě i filmové zpracování, ale že bych plánovala se ke knize někdy v budoucnu vrátit, to není pravděpodobné. Jednou mi to asi stačilo.

cedos
22.05.2021 5 z 5

Tohle dílo pro mě bylo, je a bude klasikou, vídím v téhle knize o mnoho víc, než zamilovaný příběh a vždycky se k ní budu vracet ... nostalgie, a navíc jedna z mála zfilmovaných knih kde se film opravdu povedl. Sáhla jsem po ní kvůli čtenářské výzvě .... ale teď přečtu i druhý díl. Prostě mě to baví.

Atuin
07.05.2021 5 z 5

Je to do nebe volající drzost napsat takovou knihu a vdechnout život takovým, takovým... mužům a ženám...Protože po dočtení si uvědomíte zásadní věc, že dnes již nejsou tací muži, ( minimálně jistě ne ve velkém ) nemohu říct zda existuje taková láska, v širším měřítku, člověk by si to strašně přál ale co je zásadnější, další takovou knihu prostě nepřečtete. Je to moc krásný a živý rukopis a obrázek doby, země a lásky. Takže pozor. Úplně vás to k sobě přiková i když se může zdát začátek matoucí, pomalý až ospalý kniha je to perfektní, protože skládá dohromady prvky které jsou s námi navždy i když je třeba nevidíme..ty muže, tu lásku....

Manyna
15.03.2021 5 z 5

Scarlett mi svou povahou byla od začátku značně nesympatická. Čekala jsem, že třeba časem jí přijdu víc na chuť, měla sice pár lepších chvilek, ale stejně bych nechtěla být její kamarádkou. Rhett Butler je super postava, která mě bavila nejvíc. Pustím se hned do druhého dílu.

LucieT
30.11.2020 5 z 5

Dlouho jsem tento titul odkládala, bála jsem se, že to na můj vkus bude moc "červená knihovna", ale kdepak. Naopak - z knihy jsem nadšená! Ani ta politika mi vůbec nevadila. Opravdu nádhera.

Allla9
24.11.2020 5 z 5

Krásné dílo.

Tesák
02.10.2020 5 z 5

Pulitzerova cena se nadava jen tak. Skvely roman. Kazda valka prinasi uplne stejne utrpeni v jakekoliv dobe.

anndrra
07.07.2020 5 z 5

Scarlett prostě miluju a na problémy budu myslet až zítra

m_martina
27.06.2020 5 z 5

Nádherná kniha! Čte se sama a nedá se od ní odtrhnout.

KnihomolkaKatka
18.06.2020 4 z 5

Tento příběh se mi moc líbil. Akorát mi přišlo, že v jednom okamžiku tam bylo trošku moc politiky, ale chápu, že se do knihy hodila. Jen mi prostě přišlo, že to zpomalovalo celý příběh. Jinak určitě doporučuju všem, kteří mají rádi romantiku a nevadí jim, že se příběh rozjede až za nějakou dobu. :)

Zaboracka
11.06.2020 5 z 5

Vydání z roku 1947, které se mi dostalo do rukou je skvostem literatury. Vykreslení jihu a děje na pozadí války je úchvatné.

Lili
06.06.2020 3 z 5

Čekala jsem, že Scarlett bude chytrá a důvtipná, ale bohužel se z ní vyklubala marnivá, sobecká a hloupá husa. Koho jsem si tu proboha měla oblíbit? Jasně, jedině Rhetta Butlera. Ten si aspoň na nic nehrál. Obrat nastal když přišla válka a s ní se udály velké změny. Nastaly proměny postav i konvencí. Čtení začalo být svižnější a příběh mi začal být bližší, už nepůsobil tak upjatě jako na začátku. Ač bych to zprvu neřekla, začnu hned druhý díl...

(„Tydlifidli!“ - Scarlettino nejprotivnější zvolání z celý knížky)

Leeonteena
04.06.2020 5 z 5

Jedním slovem velkolepé! Tenhle příběh byl pro mě neuvěřitelným zážitkem, který předčil všechna má očekávání. Je to skvost klasické literatury. Pokud pročítáte recenze, abyste se rozhodli zda knížky koupit nebo číst, tak neváhejte a směle do toho. Rozhodně za to oba díly stojí! Nebudu se tady rozepisovat o stylu, postavách a ději, jednoduše to bylo všechno za 5*

Angels
29.05.2020 5 z 5

Nádherný příběh. Právem oceňován!

Silencia
20.05.2020 5 z 5

Dávám plný počet, jelikož mě to neskonale baví. Musím však říct, že popisy války mě nudily a Scarlett ne vždycky úplně fandím. Je ale osvěžující číst styl, na který nejsem úplně zvyklá (časové skoky) a zjišťovat "normálnosti" tehdejší doby.

Mi--LADA
08.05.2020 5 z 5

Dvojdílný Jih proti Severu jsem podědila od babičky, ve Slovenském jazyce pod názvem Odviate vetrom, přebal už mám skoro roztrhaný a knihy dávno zažloutlé stářím. Nic to nemění na faktu, že tato kniha už téměř století uchvacuje nové a nové čtenářky a čtenáře a kdysi uchvátila i mě. Byla to jedna z prvních dospěláckých knih, které jsem přečetla a nejobsáhlejší román, který se mi podařilo přečíst tajně v noci s baterkou pod peřinou, i když mě druhý den ve škole čekala písemka a potřebovala jsem se vyspat. :) Jenže od příběhu se nešlo odtrhnout.
V románu je skvělej děj, dobře popsaná občanská válka i postavy. Všichni zmiňují Scarlett, ale mně se třeba velmi líbily a zasáhly i vedlejší postavy, nejvíc asi Melanie Hamilton. Určitě si knihy přečtu znova.
Jen některým dílům se podaří, že dostanou významné literární ceny, jsou ceněné u kritiků a přitom potěší i četné čtenáře, kteří upřednostňují spíše nenáročné, jednodušší žánry. Tento román patří mezi ty, které jsou napsané skoro pro každého a toho si cením nejvíc. Knihy mají být čteny a mají být srozumitelné pro každého a napsat takové dílo, to je pak skutečné, živé umění!