Jih proti Severu 1

Jih proti Severu 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76481/bmid_jih-proti-severu-1-hNc-76481.jpg 5 991 159

Jih proti Severu série

Kniha vypráví o válce, kerá zcela naruby obrátila život otrokářského Jihu. Muži odcházeli bojovat za dávno ztracenou "Věc", ženy tento boj podporovaly alespoň v zázemí, přitom jejich dosavadní jistoty braly za své. Ve skutečnosti vzaly za své dávno před tím, než si to většina aktérů vůbec uvědomila, a dlužno říci, že mnozí zastánci Konfederace si to neuvědomili ani poté, co yankeeovští vojáci okupovali Georgii. Ve válečných letech postupně sleplo pozlátko, z něhož byly upředeny životy plantážníků, fronta ničila vše, co se jí postavilo do cesty. Svatá práva a vžité zvyklosti jižanské společnosti ztratily na ceně, zbylo jen utrpení, hlad, nemoce a spousta nových hrobů.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Naše vojsko

Gone With the Wind , 1936

marhoul
22.10.2018 5 z 5

Oba dva díly mi přinesl Ježíšek, kdysi dávno, když jsem byla mladinká slečna. Ilustroval je Adolf Born a dnes je pokládám za šperk mé knihovny. Velmi krásný, dnes už klasický příběh.

cca
16.10.2018 5 z 5

Dlouho jsem se zdráhala si knihu přečíst, přestože jsem na ni všude narážela kvůli její popularitě. Nemám ráda romantické knihy a obvykle je ani nečtu, ale od této knihy jsem čekala a zároveň i dostala něco jiného. Jsem ráda že navzdory původní neochotě si příběh přečíst jsem to udělala a byla jsem velmi mile překvapena. Je zde úžasně vylíčena hrůza války a pomýlenost jejích účastníků. Především mě uchvátilo, jak mě autorka dokázala vtáhnout do děje. Přestože toto období dějin nepatří mezi mé oblíbené, hltala jsem každé slovo.

Lujza031
10.09.2018 5 z 5

Kniha se velmi dobře čte, člověk si připadá jakoby se vrátil v čase. Vše je dost dobře popsáno. Líbí se mi jak se Scarlett postupně mění dle věku, ale zároveň je to stále ta povahově stejná žena.
Nejlepší na knize je to, jakoby jste si sedli s člověkem, který si to pamatuje a vykládal co zažil. Docela dost to změní Váš názor na to co jste probírali v dějepise. Zjistíte, že ne vše je jen černé nebo bílé.

Ran
27.08.2018 1 z 5

Knížka se mi nelíbila, jediné co mě zaujalo byl popis americké občanské války. Nicméně hodlám dát šanci i druhému dílu.

Jirinamac
12.08.2018 5 z 5

Krásná.

Igor1311
16.07.2018

s velkým očakávaním som sa pustil do tohto svetovo známeho románu, ne už okolo strany 180 som to zatvoril a už ju zrejme nikdy neotvorím,...príbeh možno ani nie je zlý, no vobec mi nesedel, preto knihu ako takú ani nejdem hodnotiť

Jana283
29.06.2018 5 z 5

Můj životní román, ke kterému se stále vracím. I když proč vlastně? Rozmarná sobecká Scarlet. A Rhett taky není žádný "vzorňák". Je to pro tu nezlomnost, sílu vždycky znovu vstát a poprat se s nástrahami osudu. Pro tu velkou touhu po lásce, která nikdy nekončí....

patrik0816
22.06.2018 5 z 5

Čekal jsem nějakou červenou knihovnu a tu jsem vlastně i dostal, ale Sever proti Jihu musí být možná nejlepší knížka z červená knihovny všech dob. Líbilo se mi, že postavy Scarlett a Butlera nejsou černobílé. Oba mají hodně záporných, ale i kladných vlastností a svou rebelskou povahou jsou zajímavým kontrastem k ve své oddělené bublině si žijícímu tehdejšímu (možná ale i dnešnímu) americkému Jihu.

Ono je to vždycky těžké posuzovat vzhledem k tomu, že má obrovský vliv překladatel, ale nejspíše kombinací jeho správného používání českých slov a hodně popisného stylu psaní originálu Margaret Mitchell, vznikla taky kniha, která se hodně hladce čte.

Puntíkatýhrnek
02.05.2018 5 z 5

Tahle kniha patří do mé Top 10...Tomu kdo nečetl a tomu, kdo by chtěl znát i druhou stranu mince z historie USA vřele doporučuji...

Alizon
02.05.2018 5 z 5

Nezdolna, palicata, vasniva, krasna (i kdyz podle knihy ne klasicky krasna), na svou dobu velice nezavisla Scarlett , sarmantni "pirat" Rhett Butler - je treba neco dodavat? Ten nejuzasnejsi pribeh vasne, lasky, nedoruzumeni a zivotniho boje v dobe valky jihu proti severu.
Cerne vlasy mam, jeste jsem v puberte touzila po tom mit zelene oci :)

oladnb
25.04.2018 5 z 5

Takovy nadherny rozkvetly sloh jsem necekala. Od prvnich stran vim, ze budu hodnotit 5ti hvezdami jak pro autorku, tak prekladatele. Podrobne popisy postav, myslenek a cele atmosfery doby jsou tak silne, ze to ve me v prubehu cteni nechava jakesi napeti.. Dej neni predvidatelny, krutost strida jakoustakous alespon chvilkovou radost a stastnejsi chvile. Proste pecka!

85098211
20.04.2018 5 z 5

Nemám co dodat - nádherný příběh, kterému jsem se z nějakého záhadného důvodu vyhýbala celá dlouhá léta. Scarlett mi k srdci moc nepřirostla - hlavně jsem nedokázala pochopit její vztah hraničící až s neláskou k jejím dětem, ale svoje oblíbence jsem si v románu našla ;-). Poslouchala jsem jako audio a několikrát jsem posouvala odložení knihy na další den až do pozdních nočních hodin, protože jsem se od ní prostě nedokázala odtrhnout...

1869
16.04.2018 5 z 5

co dodat,krásný přáběh

pedroK
19.03.2018 5 z 5

Báječný příběh, krásně napsaný. Vůbec jsem netušila, jak skvělý příběh to je. Skvěle vykreslené postavy, prostředí, doba. I film byl hezký, ale kniha je kniha. Doporučuji, bylo to dobrodružné, místy romantické, když byla Scarlett ještě mládě, místy realistické, a tím lépe.

Palorizek85
16.02.2018 5 z 5

Přistupoval jsem k tomu trochu skepticky, protože mi bylo řečeno, že se jedná o "dámský román", nicméně po přečtení prvního dílu si myslím, že si tam každý něco najde. Pro mě to je spíše historický román, který úžasným způsobem popisuje tuto válku z pohledu žen a obyčejných lidí. Zachycuje strádání, kterému byli lidé vystaveni a celou nesmyslnost daného boje. Jistě, vše se točí kolem Scarlett, ale příběhu to myslím neškodí, jen to umocňuje jeho zážitek.

harena
09.01.2018 5 z 5

Jedna z mých nejmilejších knížek. Když byly děti malé, na každou dovolenou jsem ji měla s sebou. Na postavu Scarlett se nedá zapomenou, nejprve rozmazlená, tvrdohlavá a pak když je v životě potřeba, tak tvrdá, statečná i obětavá - žena, která zvládne holýma rukama přenést skálu. A Rhett Buttler? Hmmm - která by se s ním nechtěla poznat? Zkrátka je to moje srdcovka. Určitě doporučuji.

beatleska
15.12.2017 5 z 5

Výborná kniha.

PrincessIvi
11.12.2017 5 z 5

Tato knizka je naprosto uzasna a Scarlett predstavuje moj zensky idol. Ako jedna zena dokaze bojovat proti nezdarom osudu, potlacit vsetky emocie a ist za svojim cielom cez mrtvoly. Jedna z najlepsich knih ake som citala.

Pohodová
07.12.2017

No anoo, krásny příběh boje o přežití, lásky a ženské duše.. mimo jiných důležitých podrobnosti.

lisc
11.11.2017 4 z 5

Je to oblíbená kniha mojí maminky, kterou jsem já četla poprvé asi ve dvanácti, od té doby ještě několikrát a s chutí teď znovu. Pro mě nesmrtelná klasika romantického románu. Ačkoliv se se Scarlet často nemohu ztotožnit, přesto ji obdivuji, že se nevzdává a bojuje za to, v co věří.