Jih proti Severu 1

Jih proti Severu 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76481/bmid_jih-proti-severu-1-hNc-76481.jpg 5 991 159

Jih proti Severu série

Kniha vypráví o válce, kerá zcela naruby obrátila život otrokářského Jihu. Muži odcházeli bojovat za dávno ztracenou "Věc", ženy tento boj podporovaly alespoň v zázemí, přitom jejich dosavadní jistoty braly za své. Ve skutečnosti vzaly za své dávno před tím, než si to většina aktérů vůbec uvědomila, a dlužno říci, že mnozí zastánci Konfederace si to neuvědomili ani poté, co yankeeovští vojáci okupovali Georgii. Ve válečných letech postupně sleplo pozlátko, z něhož byly upředeny životy plantážníků, fronta ničila vše, co se jí postavilo do cesty. Svatá práva a vžité zvyklosti jižanské společnosti ztratily na ceně, zbylo jen utrpení, hlad, nemoce a spousta nových hrobů.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Naše vojsko

Gone With the Wind , 1936

knihyKeMne
01.04.2020 5 z 5

Příběh podle mého gusta, jak jsem si matně pamatovala z dávno shlédnutého filmu, a tak jsem se na knihu moc těšila.

Hned na začátku úžas, Scarletina povaha byla vykreslená tak příšerná, že jsem úplně viděla tu dlouhou cestu vyzrávání, kterou má před sebou.

Autorce se povedlo nádherně do detailu vykreslit jižanskou povahu a styl života se všemi nutnými přetvářkami, který nevyhnutně spěl k zániku. Filozoficky se ptáme spolu s vojáky, za co vlastně bojují. A pak sledujeme zemi zpustošenou po válce a změněné hrdiny a hrdinky. A vše je tak realistické, jako bychom tam žili s nimi.

Kniha to byla dlouhá, ale stále se něco dělo a já si ji skutečně užívala.

Nicméně vydání z roku 2016 nedoporučuju. Hlavně ke konci obsahuje mnoho překlepů a také citáty označené hvězdičkou, k nimž však chybí vysvětlivky pod čarou, není tam ani jediná.

Sumatrae
16.03.2020 5 z 5

Jsem nadsena Knizka se dobre cte, zajimavy dej, zajimave postavy Uz se tesim az oprasim film, ktery jsem naposledy videla nekdy v puberte a ted po letech jsem si vzpomnela, ze ma knizni predlohu a urcite by si ji stalo za to precist...a nelituju :)

Leona333
16.03.2020 5 z 5

Margaret Mitchellová, je někdy neprávem nazývána, autorkou jednoho románu. Ale jakého! Děj příběhu je dokonalý. Kdo by si neoblíbil drobnou, tvrdohlavou Scarlett a jejího uhrančivého muže Rhetta?! S touto dvojicí a ne jen sní, se můžeme ocitnout v Americe v době občanské války. Být u hrdinčiných pádů a opakovaných vzletů do tehdejší společnosti.
Kniha na mě působí, až inspirativně. Scarlettinu často používanou větu: ,,BUDU NA TO MYSLET ZÍTRA..." jsem si osvojila i já. A opravdu, když se člověk na některé věci - problémy vyspí, nebo se na ně podívá s odstupem času, nejeví se vždy tak černé a nereálné k řešení...
Knihu mohu jen doporučit.

dagmar3738
02.03.2020 5 z 5

Moje srdeční kniha č. 1. Často se k ní vracím.

sheldon8410
28.02.2020 5 z 5

Do této knihy jsem se pustila poté, co mi o ní vyprávěla moje babička, která ji četla už snad před 60 lety a stále si pamatuje její děj a jména hlavních postav. (Babi, děkuju!) Opravdu to stojí za přečtení, kniha je bohatá nejen na životní příběhy, ale i na historická fakta, a ty krásné popisy přírody a okolí! Jako byste tam při čtení sami byli. Takové knihy si vždycky ráda přečtu. 100 % !

konicekbily
27.02.2020 5 z 5

Zajímám se o historii a americká občanská válka prozatím není od mne náležitě probádána. Zde jsem zkusil "románovou směsku červené knihovny s historií" a jsem nadšen! Nejenom romantika, ale i skvělý dobový popis prostředí, vztahů a charakterů. Asi to tak nějak mohlo být. Otevírám díl druhý jdu číst.

AnetaKor
26.02.2020 5 z 5

Scarlett je sobecká, urážlivá, pokrytecká, závistivá, žárlivá, líná a i přesto ji musíte milovat.

zandu
08.02.2020 5 z 5

Klasika... Občas se ke knize vracím, stejně tak i k druhému dílu a i ke Scarlett 1 a 2

irskádívka
23.11.2019 5 z 5

Dlouho jsem nečetla “velký román” - knihu, velkou rozsahem, obsahující životní příběh, několik zajímavých, složitých, proměňujících se a životných postav, propracovanou linii příběhu, bouřlivé pozadí, na kterém se hrdinové knihy postavy pohybují a které je utváří a dokresluje. Mohla bych se vyjadřovat k charakteru Scarlett a Rhetta nebo Melanie, ale to by vlastně bylo zbytečné. Důležité je říct, že je příběh je skvělý čtenářský zážitek. Kniha vás nezklame předvídavým dějem, plytkými postavami, ani přeslazeným americkým koncem. Svého čtenáře si hýčká a rozmazluje. Kéž by takových knih bylo více.

Knižní střípky
21.11.2019 5 z 5

V průběhu listopadu jsem se mezi knižními novinkami, které jsem četla, opět po letech vrátila k této klasice. Tentokrát nemá cenu zde psát obsah knih, ten je notoricky znám.
Poprvé jsem se se Scarlett a Rhettem setkala na základce a hned jsem tomuto příběhu propadla. Od té doby mám slabost pro romány z amerického Jihu. V tomto příběhu je prostě vše a já se k němu budu i nadále s láskou vracet.

VendulaB
07.11.2019 5 z 5

Naprosto úžasný román - čtivý, rychle vtáhne do děje, i přes to, kdy byl napsaný, příběh rychle plyne. Všechny postavy jsou popsány neuvěřitelně živě, nikdo zde není černobílý. Od knihy jsem se nemohla odrhnout, a když už ano, na příběh jsem neustále myslela. Kniha postupně přináší celou řadu témat, milostný vztah Scarlett a Rhetta je jen jedním z nich. Je to mistrovské dílo.

Martinique
03.09.2019 5 z 5

Už když jsem kdysi viděla film, tak jsem se do příběhu zamilovala. A knihu jsem nemohla přestat číst.

veamertl
04.08.2019 5 z 5

Pan Román, to je první, co mě jako hodnocení napadá..Myslím, že už kvůli takovým dílům, stojí za to číst. Protože aspoň já, díky knihám jako je tato, během svého života, stihnu žít mnoho dalších..Vůbec nevím, proč jsem na něj dostala chuť. Byl v knihovně, sekce "tak trochu povinná četba"..Do výzvy jsem měla v plánu zařadit jinou knihu a najednou, možná to horké léto, možná touha po injekci pořádných emocí.., zkrátka najednou byla v mých rukou. Přiznám, někdy mi trošku dělal problém se začíst.. Mé momentální mentální vyprahlosti, teď nejvíc vyhovují jednoduché krimi. Tohle je ale dost jiný šálek čaje. Nejednou jsem si povzdychla, že než mi tady popíšou oblečení paní domácí, měla bych vyřešené tři vraždy..Jediný kamínek u cesty, nezůstane nepopsán. Byl malý, hladký, zakopl o něj ten či onen? Ale díky tomu všemu, je to tak opravdové, strhující, jiný svět na dosah ruky..Nedivím se, že autorka psala dílo tak dlouho. Reálie skutečně neošidila, věřím jí, že správně změřila i tkaničky od bot těch horkých hlav..Zkrátka, děkuji, byla jsem tam, dýchala, cítila, milovala, bolela..ŽILA!

martineden
05.07.2019 5 z 5

Naprostý skvost, to by měl číst každý.

katka-kacav3318
07.05.2019 5 z 5

Miluju to. Můj první historický román a hned se stal mojí nejoblíbenější knihou. To prostě jen tak nic nepřekoná. Úplně zbožňuju ty postavy a všechno. Kdyby ta kniha byla osoba hned bych se za ní vdala.

Ronnie68
02.03.2019 5 z 5

Nevěřila bych, ale tato první kniha, ktera popisuje dění behem války severu proti jihu (ale spise v zázemí) ... mě zaujala ....

andrii24
18.02.2019

Hoří nebe nad námi. Hoří rty Rhettovy a Scarlettiny. Líbáme sny, které nebyly s to se spojit.

Jenette
07.02.2019 5 z 5

Čekala jsem červenou knihovnu, ale je to plnohodnotný historický román s tou nejkomplikovanější literární hrdinkou, kterou jsem měla tu čest poznat. Je dobré mít trochu povědomí o historických skutečnostech, protože autorka je zde podává poměrně jednostranně, a navíc z toho druhého pohledu, než jsme zvyklí - není divu, že jsou kniha i film tak oblíbené na americkém jihu. Rozhodně doporučuji číst mezi řádky a přemýšlet.
Kromě toho je to ale strhující společenský román s bravurně vykreslenou tehdejší morálkou i vztahy mezi postavami. Scarlett i Rhetta nelze nemilovat... ale co probůh viděla na tom ňoumovi Ashleym? :)
Knížka se dá poměrně dobře číst i v angličtině, až na pasáže v černošském slangu - tam je to trochu detektivka :)

rampapa
07.01.2019 5 z 5

Pěkný příběh. Knížku velmi doporučuji

I.Zi...
15.11.2018 5 z 5

Je to opravdu poctivý, plnokrevný román (žádná rychlokvaška). Přesně díky takovým jsem si zamilovala čtení.