Jih proti Severu 1

Jih proti Severu 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1360/jih-proti-severu-1-1360.jpg 5 991 159

Jih proti Severu série

Dramatický milostný příběh Scarlett O Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích. Nové vydání tuto tradici dodržuje. Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou. Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu...... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Gone With the Wind , 1936

carcassonna
09.01.2017 5 z 5

Knihu som čítala tak 14 rokov dozadu, ale stále si vybavujem,ako veľmi ma bavila. Dodnes používam Scarlettinu "mantru" :"Teraz sa s tým nemôžem zaoberať...Budem na to myslieť zajtra." Veľmi jednoduchá, ale skutočne funguje.
Ja viem, že Scarlett nebola typická hrdinka, ku ktorej by mohli ľudia vzhliadať - bola sebecká, nemala veľa priateľov, zmanipulovala všetko, čo jej prišlo do cesty, ale bola aj odvážna, tvrdohlavá, silná, vedela dosiahnuť svoje, a nájsť si v tej ťažkej dobe svoje miesto tvrdou prácou a odhodlaním. Možno práve preto mi sadla - rozhodne viac, než hrdinka Večnej Ambry, ktorú som neznášala.
Tiež sa mi páčilo, že boj o prežitie a nezávislosť bol ústrednou témou viac ako "lovestory"
s Rhettom.
Mohlo by sa zdať, že príbeh bude plný klišé, ale skôr je to tak, že všetky klišé vznikli práve kopírovaním knihy Juh proti Severu, pretože je to proste tak DOBRÉ.

petronella1
08.01.2017 5 z 5

Tuto knihu mám ve své knihovně už přes deset let a teď na ni přišel čas. Až na jednu příliš popisnou nezáživnou část se mi kniha líbila a dobře se mi četla. Hned jdu navázat druhým dílem.

HD-gwtw
02.01.2017 5 z 5

Informace o knize i autorce, výpisky, různá vydání a mnoho dalšího

HŠ
15.12.2016 4 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začít, moc popisování a zdálo se mi to o ničem. Pak z toho byla najednou červená knihovna, vše hodně předvídatelné a v půlce jsem se už nemohla odtrhnout. Říkala jsem si, jestli jsem normální, že se mi líbí takováhle literatura v mém věku:)

Netopyr07
12.12.2016 4 z 5

Konečně jsem dočetla tuto úchvatnou knihu. Je to jistě známá klasika, ale mně dala moc zabrat. Všechny ty popisy a opisy. Dokonalé... ale v tomto období pro mě zdlouhavé. Jakmile se objevila přímá řeč, ať hovořil kdokoli z postav, bylo to v pohodě, četla se krásně. Jestli se někdy pustím i do druhého dílu, ví Bůh. Ale zajímalo by mě, jak moc se Scarlettin osud liší v knize a ve filmu, co si budem nalhávat :-)

Scarlett80
08.10.2016 5 z 5

Moje srdcovka :-)

MirijamFrankl
20.09.2016 3 z 5

Kniha je velmi půvabně napsána,ale zároveň se čte pomalu.
Postavy nejsou dokonalé a Scarlett mě skoro celou knihu neskutečně štvala,avšak to z nich dělá opravdové lidi.Melanie a Carreen se líbí snad každému,jenže celý román o vzorných superhrdinech by byl poněkud nezáživný.
Když se to vezme kolek a kolem,kniha se mi líbila a určitě si přečtu druhý svazek.

Peta1607
02.09.2016 1 z 5

Bohužel tato kniha není můj šálek kávy. Hlavní hrdinku bych nejradši profackovala už od začátku knihy.

von Bahnhof
06.08.2016 1 z 5

Scarlett O´Harová měla oči zelené beze stopy hnědi.
Zapomněl jsem snad něco podstatného?
(Film jsem naštěstí neviděl.)

AllyKumari
20.07.2016 4 z 5

Když jsem sedala k této knize, už jsem dávno byla zamilovaná do slavné adaptace s Clarkem Gablem a Vivien Leigh. Příběh samotný, zachycení zmizelé jižanské civilizace a pohled na tak závažnou politickou událost jako byla americká občanská válka očima jednotlivce, je dobře zpracovaný a "chytlavý". Přesto je kuriózní, že Scarlett O´Hara je mi dodnes protivná :)

Paja85
20.06.2016 4 z 5

Knížka mě moc bavila, i když jsem ji četla docela dlouho. Asi 14 dni a to kvůli stylu, který je dost vzdálený od dnešního modernějšího. ( nebo je to překladem pana Hron. Viz.negativní komenty níže. Tak jako tak mi Scarlett vůbec nevadila a dokonce bych řekla, že její sobecka povaha mě hlavně za války a potom při návratu na Taru bavila.

Jane007
15.05.2016 5 z 5

Kniha se mi dostala do rukou náhodou, ale jsem ráda, že ji vůbec mám. Trošku mě mrzelo, jak sobecky a drsně se Scarlett chová, obzvláště ke svým blízkým. Ale postupem času jsem jí přišla na chuť a fandila i jejímu vztahu k Rhettu Butlerovi. Jsem ráda, že se autorka nesoustředila jen na romantický příběh a ukázala i dobové problémy mladé Ameriky. Z toho jsem opravdu nadšená.

kaja77
24.04.2016 5 z 5

četla jsem to už několikrát a vždycky si to maximálně užiju

1v8na
19.04.2016 3 z 5

S příběhem jsem měla už trošku problém hned od začátku. Vadila mi a přímo mi neseděla ta stará čeština, jakou byla kniha napsána - pro to mi čtení trvalo celkem dost dlouho. Příběh byl romantický a emotivní - nicméně v některých pasážích mi Scarlett neskutečně "pila krev" a lezla mi na nervy svojí povahou a svým chováním. Druhý díl si však přečtu taktéž.

HD-gwtw
21.03.2016 5 z 5

Moje srdeční záležitost. Poprvé přečteno na gymplu a od té doby číslo 1 v mé knihovně. Dokonce natolik, že jsem se naučila dělat webovky, abych se podělila o svou sbírku informací a fotek souvisejících s Margaret Mitchellovou, její knihou a filmem, který byl podle knihy natočen:

HD

IYv
16.03.2016

jakmile to vyšlo po 1989, knihu jsem si koupila za drahý peníz a druhý díl dokonce z posledních peněz na domácnost, neznala jsem film ani původní překlad, jen historky starých tet, které to kdysi viděly. Tenkrát jsem tomu naprosto propadla, šikovně to balancuje na hraně mezi červenou knihovnou a seriózní beletrií. Knihy ležely asi tak 10 let trvale na mém nočním stolku a mohla jsem je otevřít kdykoliv a kdekoliv a přece jsem si to vždy vychutnala znovu.
Pokračování od Alexandry Ripley mě ale zklamalo, to už byla čistá limonáda, byť jsou dnes v mé knihovně zařazeny po boku Jihu proti Severu.

edimka
19.02.2016 5 z 5

Poprvé přečteno ve 13 letech, od té doby velká láska, přečteno minimálně dvacekrát (díky tomu jsem si uvědomila, že špatným překladem se dá i super kniha zabít:-)

zlatka2001
17.02.2016 5 z 5

Čteno pod lavicí, v tramvaji, při jídle, místo učení, ve vaně, pod lampičkou, do půl čtvrté, s červenýma očima, přiblblým výrazem, s křečí v ruce, pod učebnicí fyziky, zasněná, okouzlená, milující, nechápající, těšící se na druhý díl. To vše během tří dnů a nocí.

akdar72
01.02.2016 5 z 5

Krásná oddechová kniha. Moc Scarlett od počátku fandím, nějak jsem cítila, že si musí sáhnout až na dno a změnit se. Hned začnu číst druhý díl, protože jsem nedočkavá na Rhetta Butlera. Je mi také sympatický. Mám ráda v knize složité postavy, u kterých hledáte kladné vlastnosti. Jeho chování je arogantní, ale zároveň vzrušující :-)

Asterionela
12.01.2016 3 z 5

Pěkné, spíše oddechové čtení. Zasazení příběhu do válečného období i svérázná osobnost hlavní hrdinky nahrávájí spoustě dějových zvratů. Autorka velmi dobře osvětluje dobové reálie a společenskou situaci. Spoustu z toho, co vím o válce severu proti jihu, znám díky této knížce.