Jih proti Severu 1

Jih proti Severu 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1360/jih-proti-severu-1-1360.jpg 5 991 159

Jih proti Severu série

Dramatický milostný příběh Scarlett O Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích. Nové vydání tuto tradici dodržuje. Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou. Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu...... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Gone With the Wind , 1936

ddkk
18.10.2017 3 z 5

Kniha, poplatná době svého vzniku, nicméně příběh Scarlett a Rheta je prostě klasika...film je navíc podle mne zbytečně přeceňovaný, ale opět - klasika. A proč ji nepřečíst nebo na ni nejít, že?

MayaBu
23.09.2017 2 z 5

No, jsem zklamaná. Scarlett byla jedna z nejméně sympatických hrdinek s jakými jsem se zatím setkala a to byl asi kámen úrazu. Místo ní jsem měla daleko radši Melanii.
Začátek byl velice pomalý (do strany 120 se vlastně nic nestalo a u scén typu Scarlettiny přípravy na zabijačku, či co to bylo, která trvala asi osm stran, jsem protáčela oči), ale jakmile do děje vstoupila válka, kniha nabrala obrátky. Po chvíli to ovšem bylo stále totéž dokola, zachraňoval to snad jen Rhett. Myslím, že druhý díl s klidným srdcem vynechám.

snimcibdim
10.09.2017 4 z 5

Pro mě je to přeci jen trochu lepší červená knihovna - na druhou stranu je to ale i trochu klasika mezi romány pro ženy.
Co mě na ní bavilo a baví dodnes je to, že celá ta zápletka vlastně zrovna moc romantická není.
Rhett Butler sice byl a je prototypem "Pana Božského" - ale Scarlett je vlastně záporná postava. Ocenit na ní jde sílu, houževnatost, cílevědomost a emancipovanost - ale jinak je vlastně bezcharakterní a trochu vypočítavá zlatokopka. Přesto je napsaná tak, že se s ní celé generace čtenářek dokázaly a dokáží nějak identifikovat a fandit jí.

MOu598
24.08.2017 5 z 5

Četla jsem již několikrát. Podle mých poznámek:
Čtivé, zajímavé, se zvraty. Lidské.
Hezké.
Citát:
"Půda je jediná věc na světě, která za něco stojí..., protože je to jediná věc, která na tomto světě trvá."

Cari
08.07.2017 5 z 5

Takhle si představuji skutečné milostné drama bez přikrášlování, jaké je typické pro většinu ženských autorek. Souhlasím s tím, že některé popisy byly zbytečné dlouhé a daly by se proškrtat, ale druhá půlka byla skvělá - četla jsem jim jedním dechem! Postavy jsem si oblíbila, ač jsem se Scarlett nesouhlasila ohledně mateřství a absolutně se mi nezamlouval ten chladný vztah k jejímu dítěti. Ta válečná doba je tady opravdu dost autenticky vykreslená, autorce jsem věřila každou část. Skvělá klasika... řadím ji ke svým srdcovkám!

Katranis
03.07.2017 4 z 5

Filmové zpracování je také velmi pěkné.

Kerberos
01.07.2017 5 z 5

V mládí má nejoblíbenější kniha.

palka452
30.06.2017 5 z 5

Moje nejoblibenejsi kniha v 15letech..ta Scarlett..sice ne chytrá ale emancipovaná až běda..a nyní bude v USA zakázána,paradox

Domca1
16.05.2017 3 z 5

Kniha, o ktorej nemôžem povedať, že je zlá, ale zato ani nijak obzvlášť dobrá. Prvá polovica knihy mi ubiehala veľmi pomaly- poriadne kvetnaté opisy, veľa charakteristík, samé odbočky od deja a to celé rozťahané na temer dvesto stranách. Scarlett bola navyše hrozná postava, stelesnenie sebeckosti a bezcitnosti, s ktorou som sa nijako raz nemohla stotožniť. Túžba"zmáknuť" túto klasiku ma však nútila čítať ďalej a v konečnom dôsledku to neľutujem. V istej chvíli začína dej gradovať a na rad príde i napätie a dobrodružstvo. Scarlett už nie je rozmaznané dievčisko, ale tvrdá žena, síce stále dosť svojská, ale zrelá. Úplným opakom je Melanie, ktorá mi prirástla k srdcu najviac zo všetkých postáv. Zlaté to dievča.
Druhá polovica knihy teda napravila spočiatku zlý dojem, ale predsa len by som to už na druhý krát nečítala.
Záver? Potrebovalo by to riadne poškrtať, poskracovať, trochu pridať dynamiku (nielen v podobe Scarlett, ale dynamiku deja) a hneď by to bolo lepšie:)

Kviky
15.04.2017 4 z 5

Čtiva kniha. Scarlett je mi líto, nesmyslně milovat nekoho koho nemůže mit, přestože by ji to byvalo táhlo k Rhettovi.. Naivní sestry, věrní černoši.. Nesmyslná válka. Kolik komu zbylo pychy?

jana3866
05.04.2017 5 z 5

Nechapu, jak se mi tenhle pribeh mohl skoro tricet let vyhybat, kdyz docela dost ctu. Ale diky bohu se ke me knihy dostaly a rozhodne je to po vsech strankach skvost.

Apoška
05.04.2017 2 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila, bohužel mě vůbec nezaujala. Už jen ta čeština byla složitá ,autorka se strašně dlouho vykecávala a nešla rovnou k věci, takže jsem musela přeskočit asi 200 stran, abych se posunula. Jinak je to romantické.

boxas
16.03.2017 5 z 5

Skvělá, jedinečná, nezapomenutelná! A také jedna z mála těch knih, u nichž jsem opravdu upřímně litovala, že je konec... i když kniha nekončí tak, jak bychom asi my, romanticky založené nátury, chtěli. Autorka si žádný hollywoodsky nasládlý konec nepřála a byla to také její zásadní podmínka pro jakékoliv filmové zpracování. A když tak nad tím uvažuji, musím uznat, že měla pravdu. Slavná závěrečná slova Rhetta Butlera jsou jen logickým vyústěním jeho komplikovaného vztahu ke Scarlett, stejně tak jako je logickým vyústěním úvah Scarlett O Harra její rozhodnutí vrátit se domů na Taru. Je věčná škoda, že se u nás vžil z nějakého nejasného důvodu pro tuto knihu název Jih proti Severu. Originální název Odváto větrem daleko výstižněji vyjadřuje to, o co M. Mitchellové asi šlo. Tedy vrátit se aspoň ve vzpomínkách k časům, které jsou nenávratně pryč. Poznámka na okraj: postavu umíněné, sebestředné, ale nezlomné Scarlett prý autorka "modelovala" podle své babičky.
Je to kniha mého srdce.

Christo
09.03.2017 4 z 5

Čím je vztah delší, tak se bohužel romantika kamsi vytrácí....existují světlé výjímky s přímou úměrou...stejně tak knihy...ale není to tento případ...kdyby kniha byla kratší, tak bych si jí určitě více zamiloval...

bábuška
17.02.2017 5 z 5

Často jsem o této knize slyšela, ale v češtině nevycházela, byla jsem ráda, že byla vydána ve Slovenském spisovateli. Od té doby jsem ji už přečetla několikrát a líbí se mi stále stejně.

Dagnov157
10.02.2017 5 z 5

Tahle kniha je mou společnicí už desítky let. A přestože je Scarlett vlastně negativní postava, často jsem ji chápala a obdivovala a řídila se jejím heslem: Na to budu myslet až zítra, dnes to nesnesu.

Jessybelle
30.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha, rvu si vlasy, že jsem se k jejímu přečtení neodhodlala už dávno. Určitě si ji koupím a zařadím do knihovny vedle Scarlett.

Aymira
27.01.2017 5 z 5

Strhující příběh! Milostný příběh je zde zcela v pozadí a ději dominuje popis života lidí na americkém Jihu zmítaném občanskou válkou. Velmi se mi líbilo, jak autorka vše popisuje barvitě a do nejmenších detailů - od venkovského prostředí Georgie, přes život na plantáži a v Atlantě, až třeba po šaty a jiné oblečení. Děj výborným způsobem gradoval, kdy nejprve nám ukazoval život jižanských zbohatlíků a jejich soužití s černošskými otroky a posléze všechnu tu krutost a bídu, kterou sebou přináší válka. Ta změna byla excelentně popsaná.

Scarlett je zcela dominantní hlavní postavou a za celou dobu snad nezmizela ze "záběru". Málo bylo v příběhu snad jen Rhetta, ale kdykoliv se objevil na scéně, jako by se děj naplnil správně dávkovaným testosteronem a zájem čtenářek v tu chvíli musel značně stoupnout. Hned se pouštím do druhého dílu.

Mátová
16.01.2017 5 z 5

Když jsem si Jih proti severu pořídila, říkala, jsem si, že to nejspíš i dle anotace bude červená knihovna, ale když mi dá trochu ochutnat atmosféru občanské války, budu spokojená. A dostala jsem mnohem víc, než jsem očekávala. Náhled do jižanské kultury, samotný průběh války z pohledu obyčejných lidí. Příběh který je na začátku vyprávěný s humorným nadhledem se s nadcházejícími událostmi přehoupne k realistickému náhledu do drsných poměrů během války. Celý "milostný příběh" se odehrává na pozadí historického dramatu a rozhodně není pro celou knihu stěžejním tématem, tím je válka a to hlavně z pohledu žen, jejichž synové, manželé, snoubenci, otcové, bratři a přátelé bojovali a umírali za svou Věc.
Scarlett rozhodně není prototyp kladné hrdinky, kterou si člověk oblíbí od první stránky, ale o to je zajímavější sledovat vývoj jejího charakteru. Bez ní by to prostě nebylo ono. A ostatní postavy skvěle dokreslovaly prostředí, žádná nebyla černobílá, každá byla na svém místě.
Výborná kniha, která ale není pro líné čtenáře, kteří potřebují akci na akci jinak je čtení nebaví. Mě ale šla hodně hluboko pod kůži a našla si stálé místečko v mé knihovně. Chvíli si odpočinu a půjdu na další díl, jsem opravdu zvědavá, co všechno mi tam autorka naservíruje.

Ajrad1981
11.01.2017 5 z 5

Scarlett mi od začátku přišla cokoliv, jen ne sympatická. Rozmazlená namyšlená egocentrická nána (dost tomu pomohla i zmínka, že od školy nevzala do ruky knihu). Přestože tak byla vychovávána a stejným dojmem působila i většina ostatních dívek, na moje hodnocení její osoby to nemělo pozitivní vliv ani v nejmenším. Prostě káča, když není po jejím, udělá první pitomost, co ji napadne – třeba se vdá…
První polovina knihy byla sice zajímavou sondou do života, chování a přemýšlení Jižanů, ale protože jsem se nedokázala s touto společností a jejími zvyky ztotožnit ani v nejmenším, výrazněji mě to neoslovilo. „Starosti“, kterými si lámala hlavu Scarlett, byly k smíchu. Nebo k pláči, jak se to vezme.
V druhé polovině se konečně začalo „něco dít“, popisy války jsou pro mě podstatně zajímavější. Ale hlavně jsem postupně měnila názor na Scarlett, protože ona se také měnila. Kdo by byl na začátku řekl, že tahle slečinka, která nevyjde na slunce bez klobouku, aby jí nenaskákaly pihy, podnikne odvážný útěk před vojáky? Kdo by si dokázal představit, s jakou rozhodností se ujme role paní na zpustošené farmě? Ani ona sama ne. Za to, že ji válka a neštěstí nedokázaly zlomit, si rozhodně zaslouží obdiv.