Jih proti severu I.

Dramatický milostný příběh Scarlett O Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích. Nové vydání tuto tradici dodržuje. Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou. Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/81_/81847/jih-proti-severu-i-81847.jpg 4.6716

Jih proti Severu (1.)

Vydáno:, BB art

Gone With the Wind (1936)

Kniha Jih proti severu I.

katka-kacav3318

Miluju to. Můj první historický román a hned se stal mojí nejoblíbenější knihou. To prostě jen tak nic nepřekoná. Úplně zbožňuju ty postavy a všechno. Kdyby ta kniha byla osoba hned bych se za ní vdala.

Ronnie68

Nevěřila bych, ale tato první kniha, ktera popisuje dění behem války severu proti jihu (ale spise v zázemí) ... mě zaujala ....

andrii24

Hoří nebe nad námi. Hoří rty Rhettovy a Scarlettiny. Líbáme sny, které nebyly s to se spojit.

Jenette

Čekala jsem červenou knihovnu, ale je to plnohodnotný historický román s tou nejkomplikovanější literární hrdinkou, kterou jsem měla tu čest poznat. Je dobré mít trochu povědomí o historických skutečnostech, protože autorka je zde podává poměrně jednostranně, a navíc z toho druhého pohledu, než jsme zvyklí - není divu, že jsou kniha i film tak oblíbené na americkém jihu. Rozhodně doporučuji číst mezi řádky a přemýšlet.
Kromě toho je to ale strhující společenský román s bravurně vykreslenou tehdejší morálkou i vztahy mezi postavami. Scarlett i Rhetta nelze nemilovat... ale co probůh viděla na tom ňoumovi Ashleym? :)
Knížka se dá poměrně dobře číst i v angličtině, až na pasáže v černošském slangu - tam je to trochu detektivka :)

rampapa

Pěkný příběh. Knížku velmi doporučuji

I.Zi...
15.11.2018

Je to opravdu poctivý, plnokrevný román (žádná rychlokvaška). Přesně díky takovým jsem si zamilovala čtení.

marhoul
22.10.2018

Oba dva díly mi přinesl Ježíšek, kdysi dávno, když jsem byla mladinká slečna. Ilustroval je Adolf Born a dnes je pokládám za šperk mé knihovny. Velmi krásný, dnes už klasický příběh.

cca
16.10.2018

Dlouho jsem se zdráhala si knihu přečíst, přestože jsem na ni všude narážela kvůli její popularitě. Nemám ráda romantické knihy a obvykle je ani nečtu, ale od této knihy jsem čekala a zároveň i dostala něco jiného. Jsem ráda že navzdory původní neochotě si příběh přečíst jsem to udělala a byla jsem velmi mile překvapena. Je zde úžasně vylíčena hrůza války a pomýlenost jejích účastníků. Především mě uchvátilo, jak mě autorka dokázala vtáhnout do děje. Přestože toto období dějin nepatří mezi mé oblíbené, hltala jsem každé slovo.