Jídlo na prvním místě

Jídlo na prvním místě https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322560/bmid_jidlo-na-prvnim-miste-PZr-322560.jpg 4 311 81

Jídlo na prvním místě není řadová kniha o paleodietě, tohle je Melvilem pečlivě zvolený vstupní titul nabízející skutečnou životní změnu. Že nemáte tušení, co to je paleodieta? Všichni víme, že jídlo ovlivňuje kvalitu našeho života – ale jak velkou moc vlastně má? Melissa a Dallas vás přesvědčí, že mimořádnou! Jídlo na prvním místě je přehledný, čtivý a srozumitelný návod, díky kterému konečně pochopíte vzájemné reakce inzulínu, leptinu, kortizolu a glukagonu. Autoři vám na podkladě vědeckých výzkumů vysvětlí fakt, proč sacharidy v naší stravě nejsou tím nejpříznivějším palivem a že paleodieta je nejlepší způsob, jak je nahradit. Autoři tvrdí, že už během 30 dnů po změně stravovacího plánu sestaveného podle jejich instrukcí dochází ke zlepšení stavu mnoha chronických, obtížně léčitelných onemocnění, jako jsou cukrovka, lupénka, Crohnova choroba, endometriáza, ekzémy a dalších. Množství receptů a tipů je doplněno vysvětlením, co jak na jednotlivá jídla reaguje naše tělo. Sympatičtí autoři vás postupně a s humorem převedou k zdravým návykům, díky nimž dochází ke zlepšení stavu celého těla, hormonální rovnováze, ústupu zažívacích obtíží a redukci zánětlivých procesů. Hartwigovi jsou tvrďáci. 30 dní jejich kůry je velmi náročný měsíc, ale jak sami říkají, je to pro vaše dobro: "Neodvažujte se namítat, že je to těžké. Skoncovat s heroinem je těžké. Porazit rakovinu je těžké. Pít kávu bez mléka NENÍ TĚŽKÉ!" 2. aktualizované vydání... celý text

Jack Bauer
Jack Bauer
25.11.2015 4 z 5

Úplný opak toho co říkají jiné podobně zaměřené knihy. Tisíc lidí, tisíc názorů, tisíc jiných studií. Čemu pak věřit? Jednou tak, podruhé zas jinak. Dnes je doba taková, že kdokoliv si může sednout k počítači a napsat, co se mu zlíbí. Pak to zveřejní a čtenáři se domnívají, že co je psáno, to je dáno. Různí výživoví poradci když vyhledávají informace na internetu, najdou zase jen nesmysly, které někdo publikoval, a považují je za objektivní pravdu. Ke vší smůle vědecké články jsou placené a k nim se nedostanou. Realita je neúprosná – svět je plný komerce a protichůdných zájmů. Kniha je určena spíše obézním lidem, kdyby to bylo někde ze začátku v popisu, tak bych ji celou nečetl. Z počátku jsem chtěl další čtení vzdát, zvlášť když tam byl sestavený„ dobrý den " a jak má vypadat a autor píše, že se obává , že tak nevypadá. Ale přesně tak můj den vypadá!!! Tak proč číst dál, když se mě to netýká? Jeden můj známý (Ládinek), posedlý zdravou stravou mě také doslova zblbnul a já začal číst knihy tohoto zaměření. Každá vypovídá něco jiného, tolik rozporů!!! V každé je ale i spousta pravdy jen najít tu pravou. Proto se těmito pravidly neřídím a jím vše na co mám zrovna chuť a jsem zdravý, plný elánu, energie, v dobré psychické pohodě, svěží od rána až do večera, přesně tak jak se v jedné kapitole popisuje. Přesto je to dobrá a zajímavá kniha.Věřím, že pro podstatnou část populace je paleo ve své umírněnější verzi velmi vhodným výživovým stylem. Tou umírněností mám na mysli třeba i občasnou konzumaci obilin. Někteří echt paleo jedlíci odmítají i mléčné výrobky a luštěniny. Zde si myslím, že velice záleží na individuální snášenlivosti dané potraviny a věřím, že zdravě lze žít jak bez mléčných výrobků nebo luštěnin, stejně jako s nimi. Výskyt obezity a dalších civilizačních onemocnění v poslední době rozhodně neklesá, takže bude na současných oficiálních výživových doporučeních asi něco špatně.
Z vlastní zkušenosti jsem velkým zastáncem individuálního přístupu ke stravování. Není prostě možné VŠEM doporučovat jeden extrémní výživový styl (ať už striktní paleo, veganství, makrobiotiku nebo něco jiného). Stejně tak ale není možné lidem plošně doporučovat jíst VŠECHNO, jak to dělá podstatná část dietologů výživářů.

Fremr
Fremr
16.11.2015 4 z 5

Kniha, která má opravdu maximální potenciál Vám změnit život. Mezi řádky tato kniha nemění jen jídlo ve Vašem životě, ale i Váš životní styl. Tak obrovský dopad má změna stylu stravování. Zahoďte předsudky, nevěřte reklamám a přečtěte si tohle. Doporučuji přeskakovat úžasné příběhy američanů, jsou úplně zbytečné a pochopení paleo stylu nepomáhají.

Helianthus
Helianthus
12.09.2015 5 z 5

Zajímavá kniha, kde je jednoduše popsáno, jaká procesy se v těle odehrávají a jaký vliv má na tyto procesy jídlo. Doporučuji všem, kdo chtějí upravit jídelníček.

J.books
J.books
23.08.2015 4 z 5

Zajímavá a inspirativní kniha

ElenaM
ElenaM
06.08.2015 5 z 5

Už dlouho je mi jasné, že jídlo má velký vliv na to, jak se cítíte, jak vám je, na kvalitu spánku apod. Tato kniha vám pomůže nahlédnout na problematiku toho, jak jídlo ovládá náš život a jak silný psychologický vliv na nás má. Při čtení některých stránek jsem viděla sama sebe nebo lidi z mého okolí. Jak nás ovládají chutě na sladké, na pečivo a další.... Sama na sobě už jsem si vyzkoušela, že žít bez mouky a pečiva se dá a je to skvělé. Bohužel změna jídelníčku musí vycházet jen z vás samotných, k tomu vás nikdo nutit nemůže, musíte chtít...
Kniha "Jídlo na prvním místě" mi pomohla pochopit spoustu věcí a odhalit mnoho chyb ve stravování... Určitě stojí za přečtení už jen proto, aby se člověk zamyslel nad tím, jak důležitou roli v jeho životě hraje právě JÍDLO... Je to skvělá kniha!!!

Ala787
Ala787
24.07.2015 2 z 5

Těžko říci, jaké mám pocity. Na jednu stranu mě velmi zajímá Paleo stravovací styl, ale příliš informací o tom, proč tento způsob, co se děje v organizmu .... Recepty samozřejmě zkusím. Uvidím. Myslím si, že je přínosem, abych věděla, co jíst. A recepty se vždy hodí.

Klamm
Klamm
14.07.2015

Přikláním se spíše k hédonismu, ale zároveň mám i lehké sklony k sebemrskačství. Kniha ke mě přišla zrovna v době, kdy převažovala druhá část mé osobnosti. Po téměř dvou měsících navrženého stravování jsou mé dojmy spíše kladné. Energie je rovnoměrná a pocit hladu téměř nulový. K tomu logický úbytek na váze a snižující se potřeba nevyhnutelné odpolední siesty.

Na hlášky typu ,,opravdu nám na vás záleží" ,,tak co, už začínáte tušit" atd je třeba si zvyknout a nevěnovat jim pozornost.

Autoři jdou se svým stravováním vyloženě proti zaběhnutým schématům. Například snídat ovoce NE, přírodní sladidla NE, rostlinné oleje NE, živočišné tuky, sádlo, maso vejce, ANO. Pro vegetariána je to obrat ve stravování o 180 stupňů. Ze začátku tedy dělá člověk kopance a chyby, páč neví jak má vlastně potraviny nakupovat a připravovat. Všechno se dá ale naučit a postupně se na to zvyknout, že už vám to později ani nepřijde.

Názory na stravování se poslední dobou mění jako počasí a zdaleka ještě nevíme všechno. Tak proč to nezkusit. Třeba jen na ten krátký měsíc a pak se uvidí. Nebudeme přeci zarytí konzervativci...

mi-nul-o
mi-nul-o
10.07.2015 5 z 5

Knížka je velmi kvalitně napsaná, čtivá, všechna fakta jsou srozumitelně a logicky odůvodněna. Musela jsem se na to vyspat, abych získala odstup. :-)

Začala jsem rozepisovat, s čím souhlasím a s čím ne, ale pak jsem si uvědomila, že o to vlastně nejde. Já to vidím jednoduše:
Vynecháním pečiva a mléčných výrobků se velmi zjednoduší trávení, čímž se organismus bude moci soustředit na léčení vnitřních problémů. Člověk získá pocit lehkosti, zlepší se mu pleť a postupně začnou zlepšovat mnohé potíže a nemoci. To je logické, protože tělo se konečně bude moci léčit zevnitř, soustředit na sebe a ne jenom na trávení.

Totéž by se ale stalo i např. při přechodu na raw stravu, vegetariánství..

Jde tedy především o to vybrat si správný směr, která strava vám vyhovuje. Vynechat nejhorší zla jako je cukr, fastwood, pečivo - odlehčit trávení.
Výhodu tady navrženého stravování vidím v tom, že je k lidem vcelku mírné - stačí vyloučit pečivo a cukry a tělu dávat maso. To je velmi syté a trávení trvá dlouho, že pocit hladu mít nebudete a chuť na sladké se omezí tím, jak postupně vyřadíte cukr.
Pokud máte rádi maso, pak není co řešit, určitě se takto zvládnete stravovat i dlouhodobě.

Pokud nejste masoví, dodržujte vypsané a říkejte tomu vegetariánství. Oni to ani nezavrhli, což mě dost pobavilo. :-))

xluciesimankova
xluciesimankova
08.05.2015

Lehce a srozumitelně napsané + zdravé recepty. úplně mne to nepřesvědčilo o 100 % přechodu k paleo ale částečně se radami řídím. Doporučuji těm, co mají problémy )nadýmání, ekzémy, únava)

BlackFun
BlackFun
03.05.2015 5 z 5

Naprostá bomba. Dlouho jsem nebyla spokojená sama se sebou - jak fyzicky, tak psychicky a konečně jsem před půl rokem našla naprosto jednoduché a úžasné řešení! Zhubla jsem, spím daleko lépe, mám více energie a to vše jen díky tomu, že jsem začala uvažovat nad tím co jím. Jedna z nejdůležitějších knih v mém životě! Doporučuji k tomu také přečíst Primal Blueprint od Marka Sissona :)

Tyrael
Tyrael
16.04.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih o jídle a jeho vlivu na zdraví člověka. Doporučuji

ona_vi
ona_vi
14.04.2015 5 z 5

Nastartovalo mi to snídaně typu steak s teplou zeleninou, což je parádní začátek dne :-) Vřele doporučuju vyzkoušet :-) A tohle je jídlo, které mi často chystá ke snídani můj muž :-) jednoduché, plné bílkovin a vitamínů :-) polotovarovým sračkám s Eškama u nás definitivně odzvonilo :-)

jiri8544
jiri8544
29.01.2015 5 z 5

změnila mi život

orson
orson
03.11.2014 5 z 5

Hodně zajímavá kniha o zdravé výživě. Nejzajímavější mi přišla první část, kde se vysvětluje, jak vlastně fungují trávící procesy v lidském těle a co je špatného na cukru, obilovinách, mléku atd.

Varjohukka
Varjohukka
17.10.2014 5 z 5

Hodně zajímavá kniha, doporučuji přečíst všem a udělat si vlastní názor.

Gimli
Gimli
04.10.2014 4 z 5

Hartwigových obhajoba paleo stravování má hlavu a patu. Nejde o žádná kategorická tvrzení vycucaná z prstu, ale každý názor a doporučení mají argumentačně a hlavně citačně dobře podloženy. Zároveň se nebojí říci, když jsou věci či vědecké názory na věc nejasné. Základní myšlenka je v podstatě velice jednoduchá a vskutku elegantně darwinistická: Jezte hlavně (nikoli výhradně) to, co člověk jedl před vynálezem zemědělství, protože na takovou stravu je lidské tělo dobře adaptováno. Vlastně je to velmi logické (i když jsem zvědav, co nám ještě objevy o tom, co lidé kdysi jedli, přinesou). Od vynálezu zemědělství uplynulo nějakých deset tisíc let, což je z evolučního hlediska okamžik, za který se změní pramálo. U člověka se třeba za tu dobu vyvinula tolerance k laktóze (tedy v podstatě k mléku) i v dospělosti, byť touto mutací nedisponuje celá populace. Ale to je zatím málo. Hartwigovi doporučují zkusit jejich striktní paleo program na třicet dní, během nichž by se mělo většině lidí podařit změnit své stravovací návyky a zároveň by měl každý zaznamenat to nejdůležitější, tj. vliv takové změny na své vlastní tělo a zdraví. Po těch třiceti dnech by měl člověk zkoušet postupně zařazovat potraviny, které během programu nejedl, a zjistit, jak na něj působí. Cílem není do konce života nejíst čokoládu nebo pečivo. Cílem je zjistit více o sobě samém a vlivu, který na nás má to které jídlo. Pak by se měl být člověk schopen se složení svého jídelníčku rozhodovat poučeně. Momentálně jsem téměř půlce třicetidenního programu Whole30. Mimo jiné se cpu steaky i pečenými kachnami. Zatím mě přestala pálit žáha a zhubl jsem několik kilo. Uvidíme, co bude dál...

Kubino
Kubino
31.07.2014 5 z 5

Výborná, čtivá kniha, která mě donutila se zamyslet nad tím co a proč jím, donutila mě se nad tím zamyslet a podniknout kroky pro šťastnější život. Neslibuju někomu převratné změny, jsem teprv na začátku, minimálně kniha stojí za to, aby si ji kadý přečetl.

Reiben
Reiben
12.05.2014 5 z 5

V knize psali: "možná Vám to změní život." A měli pravdu.. Díky!

jackw
jackw
09.05.2014 5 z 5

Jedinečná kniha :)

Jodie
Jodie
02.04.2014 4 z 5

Kniha je dobře napsaná, vše dává smysl, ale mě bohužel systém popsaný autory naprosto nesedl a nemohu ho dodržovat :(

jídlo paleolitická dieta zdravá výživa

Autoři knihy

Melissa Hartwig
americká, 1974

Kniha Jídlo na prvním místě je v