Jídlo na prvním místě

Jídlo na prvním místě https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183236/bmid_jidlo-na-prvnim-miste-bTL-183236.jpg 4 314 81

Jídlo na prvním místě není řadová kniha o paleodietě, tohle je Melvilem pečlivě zvolený vstupní titul nabízející skutečnou životní změnu. Že nemáte tušení, co to je paleodieta? Všichni víme, že jídlo ovlivňuje kvalitu našeho života – ale jak velkou moc vlastně má? Melissa a Dallas vás přesvědčí, že mimořádnou! Jídlo na prvním místě je přehledný, čtivý a srozumitelný návod, díky kterému konečně pochopíte vzájemné reakce inzulínu, leptinu, kortizolu a glukagonu. Autoři vám na podkladě vědeckých výzkumů vysvětlí fakt, proč sacharidy v naší stravě nejsou tím nejpříznivějším palivem a že paleodieta je nejlepší způsob, jak je nahradit. Autoři tvrdí, že už během 30 dnů po změně stravovacího plánu sestaveného podle jejich instrukcí dochází ke zlepšení stavu mnoha chronických, obtížně léčitelných onemocnění, jako jsou cukrovka, lupénka, Crohnova choroba, endometriáza, ekzémy a dalších. Množství receptů a tipů je doplněno vysvětlením, co jak na jednotlivá jídla reaguje naše tělo. Sympatičtí autoři vás postupně a s humorem převedou k zdravým návykům, díky nimž dochází ke zlepšení stavu celého těla, hormonální rovnováze, ústupu zažívacích obtíží a redukci zánětlivých procesů. Hartwigovi jsou tvrďáci. 30 dní jejich kůry je velmi náročný měsíc, ale jak sami říkají, je to pro vaše dobro: "Neodvažujte se namítat, že je to těžké. Skoncovat s heroinem je těžké. Porazit rakovinu je těžké. Pít kávu bez mléka NENÍ TĚŽKÉ!"... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Zdraví

Vydáno: , Jan Melvil

It Starts with Food: Discover the Whole 30 and Change Your Life in Unexpected Ways , 2012

Radimka
17.07.2023 5 z 5

Bible stravovacího stylu Whole 30. Je to vtipné, poučné a zajímavé. Něco bych úplně doslova nedodržovala, ale s něčím naprosto souhlasím.

Olous1
27.04.2023 3 z 5

Musím jen potvrdit, že kniha je psána amerických stylem. Vcelku nic nového, některé pasáže jsem přeskakovala a recepty nic moc. Za mě 65%.

Štěpinambura
10.04.2023 5 z 5

Velmi chytré

karelpeter
03.01.2023 4 z 5

Vcelku rozumný přístup ke stravování.

nevermore3
17.11.2022 4 z 5

Kniha je psaná americkým stylem, ale zajímavá stravovací filozofie. Přečte se dost rychle.
Co se týče samotného programu, já se cítím dobře a nemám žádné zdravotní problémy, abych nutkavě musel dodržovat, nicméně zaujalo mě natolik, že to asi alespoň na měsíc zkusím. Nicméně do konce svého bytí pravděpodobně nezvládnu vydržet (a ani nechci) pokud samozřejmě nebudu donucen :)
Komentář jedné kolegyně níže je hodně úsměvný, hodně otevřený, hodně přímý... a hodně mimo. " Autoři tvrdí, že se opírají o věděcké studie, ale už nám nepoví, které studie to byly" v málokteré knize jsem viděl tolik stránek odkazu na zdroje, jako tady, právě proto, aby nebyl dán prostor kverulantům. Což se asi povedlo, ale zapomněly ještě na ignoranty :D a pak tady má jeden některé názory druhých brát vážně.

Clea3112
17.06.2022 4 z 5

Srozumitelně, jednoduše a systematicky sepsaná kniha o tom, co a proč jíst, či nejíst. Knih o "správném stravování" se sice v posledních letech roztrhl pytel a někdy bývá těžké se v tom všem zorientovat. Každý si proto musí najít a sám na sobě vyzkoušet, co mu (ne)vyhovuje. V každém případě podstata životního a stravovacího stylu je velmi podobná programu představeném v knize "Autoimunitní řešení" od Amy Myers, ačkoli manželé Hartwigovi píšou obecně a nezaměřují se výhradně na lidi s autoimunitním onemocněním. Jediné, co mi trochu vadilo, byl ten "americký styl" psaní a prezentování informací - při každé příležitosti jste ujišťováni, že s tímto programem se všechny vaše případné zdravotní obtíže vyřeší, což dosvědčují i děkovné dopisy lidí, kterými jste častování na začátku každé kapitoly, nebo i v rámci ní.Méně je někdy více.

hana17.1.
19.04.2022 3 z 5

Na literaturu faktu je kniha psaná velmi čtivě. Ovšem s některými informacemi ne úplně souhlasím a souzním, kniha je převážně bych řekla pro americký trh, ale myslím že každý si v ní najde něco nového, podstatného a třeba si i ujasní něco co předtím neměl v souvislostech.

kakaba4818
25.02.2022 3 z 5

Velké + tomu, že je kniha velmi čtivá.
Určitě si odnesu informace, které se shodují i s poztnatky z jiných knih o jídle...třeba o funkci hormonů a o tucích.
Podle názvu knihy jsem předpokládala, že se bude jednat o ,,všeobecné" informace o jídle a udržitelném stylu stravování...
Bohužel se vše zvrhne do vyzdvihování jednoho stravovacího směru Whole30...v důsledku se jedná o krátkodobou ,,dietu".
Zkusila jsem takto fungovat několik dní...je pravda, že jsem se cítila sytá...až dost a chuť na sladké se zmírnila...ALE! nedovedu si představit, že každý den budu jíst hromadu vajec a masa, což rozhodně nepovažuji za zcela zdravé...dokonce mě začal bolet žlučník ( zřejmě moc tuků) - na to normálně netrpím, pálila mě žáha a zhoršil se mi atp. ekzém, který jsem touto cestou chtěla pořešit!
Také nevidím problém v přiměřeném množství luštěnin a pseudoobilovin (pohanka, jáhly...), pokud si je správně připravím (fermentace).
Za mě tedy mnohem reálnější informace BEZ EXTRÉMŮ získáte z knihy ,,Dej tělu šanci" od p. Ivany Stenzlové.
Pro někoho asi velký boom, ale já asi nejsem úplně vhodný adept.

kreira
06.02.2022 4 z 5

V knize je pěkně vysvětleno, jak v našem těle fungují různé hormony a jak vše spolu navzájem souvisí.
Ač jsem se nenechala přesvědčit k novému způsobu stravování, našla jsme zde zajímavá poučení.

hanka9238
31.01.2022 5 z 5

Tak tato kniha mi hodně otevřela oči, rozhodně doporučuji přečíst všem, co se zajímají o sebe a své zdraví.

radimch
02.05.2021 4 z 5

hmm zajímavé, hromada poměrně odvážných tvrzení

ziriant
24.04.2021 4 z 5

Věřím, že kniha dá hodně každému z nás, kdo se začíná zamýšlet nad životem komplexně, přičemž jako součást životní energie bere i stravu. Pokud vám jde jen o jídlo jako takové, ano, možná si z knihy také něco odnesete, ale bude to jen velmi povrchní zážitek. Věřím, že proces vyživování těla bychom si měli zvnitřnit a propojit s dalšími aspekty svého "příběbu" a nebrat ho pouze jako doplňování paliva nebo snad "nutné zlo". Ale k tomuto vede dlouhá cesta a já jsem si jí všimla teprve nedávno, proto jsem ráda, že i tato kniha mi pomohla trochu otevřít oči a to nijak násilným způsobem. Není to o přemlouvání, musíme sami chtít. A vlastně ani nejde o to, zda budeme chtít dodržovat zrovna Whole 30; jsou zde popsány především zákonitosti, jak to asi v našem těle funguje, a Whole 30 už potom beru jako jakousi nástavbu.

Lusik88
07.12.2020 3 z 5

Amici jedou ve velkem fast foody, pro ne je kniha primarne urcena. Je pravda, ze tem, kteri trpi alergii na laktozu, lepek nebo na mykozy vseho druhu, nabizi i par dobrych tipu. Ale lidi, neverte vsemu, co je psano. Napriklad odmitani cukru ve strave je hloupost! Proste vseho s mirou!

Dyrmon
12.08.2020 5 z 5

Za mne bezpochyby nejlepší kniha o stravě. Intuitivně jsem již předtím k takové stravě inklinoval, nebo alespoň mi tělo říkalo že to je ta správná cesta kudy se vydat. Takže tato publikace mi přesně padla do noty.
Kniha je psána poutavou formou, nese se v pozitivním duchu, že vás to kromě jiného i motivuje něco dělat. Především vám ale vysvětlí přesně vše co potřebujete vědět pro změnu stravovacích návyků. Pro mne je to bible o zdravém způsobu stravování, které má prokazatelné výsledky. Zkuste sami a uvidíte.

Verpax
03.07.2020 5 z 5

Super kniha. Po jejím přečtení jsem zase o něco chytřejší :) Čtenář akorát musí počítat s tim, že je to psané Američany pro Američany.

Florindela
29.06.2020 5 z 5

Moc dobře a poučně napsaná kniha. Já jedu paleo už pět let, nemůžu lepek ani laktózu, a co si budeme povídat, bezlepkové náhražky chleba a pečiva nestojí za to. Ovšem spoustu tvrzení z knihy můžu sama na sobě potvrdit. Za mně super.

Kvítek84
17.05.2020 5 z 5

Nevěřila bych, že jde napsat knihu o zdravé stravě tak vtipně a svěže! Autoři předkládají svůj způsob stravování tak vábivě, že máte hned chuť naskočit do změny stravovacích návyků. Udělat pápá cukru, obilovinám a dalším zánětlivým potravinám se s Dallasem a Melissou v zádech zdá jako výzva, co se dá zmáknout a co má smysl na cestě k lepšímu zdraví. Zeleninu jsem měla vždycky moc ráda a po přečtení knihy jimám ještě o něco raději :-) Klenot mezi mými knihami o jídle, ke kterému se budu rozhodně často vracet. Tak s chutí do toho!

HanaMalina
09.03.2020 3 z 5

Na začátku knihy je obsáhlá teorie, která mě však ne vždy zcela přesvědčila. Zajímavý program stravování, který zkusilo hodně lidí a nejspíš jim to i zlepšilo zdraví. Pokud beru to, že v Americe se stravují vesměs z polotovarů, tak to pro ně mohla být pecka. Pro běžné lidi, kteří jí zdravě a dost se hýbou, tak je to spíš na zkoušku. Neříkám, že není dobré zkusit něco nového, možná to sama vyzkouším :-) Kdo tento způsob stravování vydrží do konce života tomu vzdávám hold :-) Jídlo má být požitkem a není dobré se takhle svazovat, žijeme pouze jednou :-)

JezinkaJ
02.03.2020 3 z 5

Jídlo u mě na prvním místě vážně je. Jsem mlsná, nejsem líná a už vím, co je dobré.
V principu souhlasím se Salamandrinou. Základní pravdy, v knížce uváděné, platí, ALE osobně si myslím, že jde víc o dietu než o dlouhodobě udržitelný životní styl. A s dietou kamarádit fakt nemůžu. Pro mě jsou určitě lepší a udržitelnější principy než WHOLE30. :-) Byla jsem holt zvědavá, co je to zač. :-)
Recepty zde uvedené inspirativní jsou.
A kávy se nevzdám. :-) A rozdělení snídaně, oběď, večeře, neopustím. :-)
PS. (na mě je to trochu moc americký)

HonzaBohm
16.11.2019 5 z 5

Výborně zpracovaná knížky, která se nedá nazvat kuchařkou.
Je to naučně zajímavé čtení, kdy se dozvíte co je dobré ve smyslu jídla. Určitě bych to doporučil, spoustu nových věcí se člověk dozví a ve velkém ho knížka namotivuje jíst zdravěji.

jídlo paleolitická dieta zdravá výživa

Autoři knihy

Melissa Hartwig
americká, 1974

Kniha Jídlo na prvním místě je v