Jídlo na prvním místě

Jídlo na prvním místě https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183236/bmid_jidlo-na-prvnim-miste-bTL-183236.jpg 4 311 81

Jídlo na prvním místě není řadová kniha o paleodietě, tohle je Melvilem pečlivě zvolený vstupní titul nabízející skutečnou životní změnu. Že nemáte tušení, co to je paleodieta? Všichni víme, že jídlo ovlivňuje kvalitu našeho života – ale jak velkou moc vlastně má? Melissa a Dallas vás přesvědčí, že mimořádnou! Jídlo na prvním místě je přehledný, čtivý a srozumitelný návod, díky kterému konečně pochopíte vzájemné reakce inzulínu, leptinu, kortizolu a glukagonu. Autoři vám na podkladě vědeckých výzkumů vysvětlí fakt, proč sacharidy v naší stravě nejsou tím nejpříznivějším palivem a že paleodieta je nejlepší způsob, jak je nahradit. Autoři tvrdí, že už během 30 dnů po změně stravovacího plánu sestaveného podle jejich instrukcí dochází ke zlepšení stavu mnoha chronických, obtížně léčitelných onemocnění, jako jsou cukrovka, lupénka, Crohnova choroba, endometriáza, ekzémy a dalších. Množství receptů a tipů je doplněno vysvětlením, co jak na jednotlivá jídla reaguje naše tělo. Sympatičtí autoři vás postupně a s humorem převedou k zdravým návykům, díky nimž dochází ke zlepšení stavu celého těla, hormonální rovnováze, ústupu zažívacích obtíží a redukci zánětlivých procesů. Hartwigovi jsou tvrďáci. 30 dní jejich kůry je velmi náročný měsíc, ale jak sami říkají, je to pro vaše dobro: "Neodvažujte se namítat, že je to těžké. Skoncovat s heroinem je těžké. Porazit rakovinu je těžké. Pít kávu bez mléka NENÍ TĚŽKÉ!"... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Zdraví

Vydáno: , Jan Melvil

It Starts with Food: Discover the Whole 30 and Change Your Life in Unexpected Ways , 2012

salamandrina
salamandrina
18.09.2019 5 z 5

Zajímavá kniha a hodně věcí jsem se dozvěděla nově. Nicméně jako u všech podobných knih je nutné nad tím přemýšlet a hodnotit a ne jen slepě následovat. V některých věcech jsem se inspirovala, v některých ne. Nutno říct, že už nějakou dobu se snažím stravovat nízkosacharidově, takže pro mě spousta věcí nebyla novinkou. Myslím, že kniha je ideální pro ty lidi, kteří si stále myslím, cereální mussli tycinky jsou zdravý, že tmavá kaiserka je celozrnná nebo že když budu jíst hodně masa a vajec, takže umřu na vysoký cholesterol. Program Whole30 si možná zkusím později, momentálně jsem ale hodně omezila mléčné výrobky a dávám si hodně pozor, odkud kupuji maso.
Každopádně - kniha je čtivá, člověk se v ní dozví hodně nových věcí, jsou v ní fajn recepty a rady. Kdo se zajímá o výživu, tak doporučuji.

Miqqie
Miqqie
01.09.2019 4 z 5

Tato kniha se mi moc líbila a přiznávám, že obsahuje spoustu převratných věcí, na které není jednoduché přistoupit. Od teď, už ani ta rýže není dokonalá a bezchybná potravina.
Informace jsou erudovaně podané a vysvětlené takovým stylem, že jsem je (vlastně nekriticky) přijal jako skutečné a objektivně pravdivé. S některými závěry a fakty mám sice obtíže je přijmout, např.: doporučení jíst více/hodně masa a tuků, ale to je vlastně můj problém. Může se mi to nelíbit jak chce, ale zřejmě je to holý fakt.
Jak v knize někdo namítne: ,,Ale mně zelenina nechutná.‘‘ Odpovědí je: ,,Nás to nezajímá.‘‘ Výstižné.
Koncepce knihy se mi taky moc líbila a pokud bych měl něco vytknout, tak mě toho moc nenapadá. Snad jen styl knihy vybízí k absolutnímu přijetí všech myšlenek. Takže pokud se nakonec ukáže, že se autoři v základních faktech pletou, tak se může celá idea Whole30 zahodit. To se ale zřejmě nestane, vzhledem k prokázaným pozitivním účinkům.

ZuzikNike
ZuzikNike
02.06.2019 5 z 5

Skvělá kniha napsána a podpořena stovkou zdrojů a odborných publikací. Založena na pochopení lidského těla a vysvětluje fungování trávení se spojitostí moderní doby ve stravování. Závěrem pobízí k vykonání experimentu na vlastním těle s vidinou toho, že zjistíte zda vám některé potraviny způsobují problémy. Je to výjimečná kniha mezi svými druhy, jelikož se vymyká běžným dietám a naopak popisuje potraviny a lidský mechanismus tak jaké jsou. Nenutí vám žádné doplňky a super potraviny, naopak jednoduše vysvětluje, jak málo stačí k návratu ke správnému stravování a pochopení vlastního těla.

Howdy
Howdy
12.05.2019 5 z 5

Výborná kniha o jídle. Informace, které jsou zde předkládány, vycházejí z vědeckých výzkumů a z pozorování tisíců účastníků programu WHOLE30. Jedná se tedy o opravdu užitečné informace, které můžete okamžitě začlenit do svého života a sledovat pozitivní dopady na svém zdraví. Jako jednorázová investice, která může změnit Váš život tuto knihu určitě doporučuji.

MišuleP
MišuleP
25.03.2019 3 z 5

Dozvěděla jsem se nové věci a poznatky, hezky napsané.

Jana_Z
Jana_Z
25.01.2019 5 z 5

Kniha plná zajímavých informací a ještě k tomu vtipná. Myslela jsem si, že o jídle už jsem přečetla všechno, ale mýlila jsem se. Doporučuji.

AnnaNešporová
AnnaNešporová
18.01.2019 5 z 5

Jsem moc rada, ze jsem na tuhle knihu narazila, opravdu mě zaujala. Už delší dobu premyslim nad cukrfree životem a precteni této knihy me k tomu nakoplo, program Whole30 určitě zkusím.

adorjas
adorjas
17.01.2019 1 z 5

Milujem, keď neškolení ľudia píšu knihy akože o biológií, a stravovaní a hormónoch, čo všetko s čím a ako súvisí. Samozrejme, bavili sa o tom s lekármi, a oni im potvrdili, že ich program je naozaj správny a nutrične aj hormonálne v poriadku. Je to každého vec, či sa do programu pustí alebo nie. Niekomu to pomôže, niekomu nie, niekto dokonca schudne a niekto si snáď vyrieši svoje zdravotné problémy. Ale mňa osobne kniha odradzovala- stačí jesť striedmo, nepchať si do gágora obrovské porcie, pohybovať sa a máte rovnakú situáciu!

Jessie_K
Jessie_K
07.01.2019 3 z 5

Jako asi si z té knihy něco odnesu, neříkám, že ne, ale program Whole30 není prostě pro mě. A je to logické - nejsem odborník, ale přece není možné aplikovat takto striktní pravidla stravování, na všechny lidi, kteří si knihu přečtou.Můj příklad - nejsem vegetarián, ale maso jím jen výjimečně (kuřecí, ryby) nijak mi nechutná, není mi po něm nejlíp - i přesto bych ho měla jíst pomalu 3x denně? (Mimochodem - den před tím jsem viděla rozhovor o tom, jak by lidstvo mělo rapidně snížit spotřebu masa, jinak bude s planetou zle. Docela paradox si pak přečíst tuhle knížku.) Když jsem v knize nalistovala dodatek pro vegetariány, dočetla jsem se, že bych měla teda jíst tofu a některé luštěniny, které však v první části jsou přísně zakázané. Takže co jako? Jako laik jsem z toho byla celkem zmatená. Navíc kde vezmu tu jistotu, že to co uvádějí autoři v knize je směrodatné? Vědecké studie existují v dnešní době na vše a názorově se dost liší. Každopádně mě kniha donutila zamyslet se nad svým stravováním, začala jsem se víc zajímat, hledat více informací..

Jeronym
Jeronym
05.12.2018 5 z 5

Popisek opravdu nelže - alespoň mně kniha dosti život změnila.
Rozhodně si zaslouží místo v pomyslném seznamu knih "Měl by si přečíst každý".
Průmyslová výroba jídla je zlo, sacharidy jsou komerční bublina.
A tahle kniha pravděpodobně obsahuje magii - ač je vše vlastně logické a dobře v knize popsáno, pořád nemůžu uvěřit tomu, že se pořádně najím, cítím se sytě ještě dlouho, kila odpadávají jak podzimní lístí, mám mnohem víc energie a spoustu dalších pozitivních věcí! To není dieta, ale pořádný, jednoduchý a mně vyhovující životní styl.
P.S. Velice děkuji za doporučení. :)

tlllk
tlllk
13.10.2018 4 z 5

Ako celok hodnotím knihu pozitívne, aj keď občas uleteli k celkom radikálnemu postoju. Myslím že práve po podobných ubezpečeniach odmietol Jobs svoju chemoterapiu.

Mellivora
Mellivora
21.08.2018 5 z 5

Skvělá knížka, která je napsaná velmi srozumitelně i pro naprosté laiky. Pro porozumění autoři dávají dobré příklady, aby si čtenář dovedl představit, co se vtěle odehrává, když sní to a nebo to.. nebo proč je natolik těžký nejíst takové a takové potraviny. Autoři kladou důraz na pochopení problému, což mi přijde super.. Prima dílo doplněné o vlastní program takže čtenář může nabytý i informace rovnou zkusit uvést do praxe. Doporučuji pro rozšíření obzorů

Petrush
Petrush
24.07.2018 4 z 5

Kniha je napsaná srozumitelně a místy dokonce vtipně. Do autory propagovaného programu Whole30 jsem se nepouštěla, knihu jsem přečetla na doporučení jen pro zajímavost a rozšíření obzorů. Co mě asi nejvíce překvapilo bylo to, že ořechy nedoporučují v takové míře a s takovým nadšením jako jiní autoři propagující podobný styl výživy. Stejně tak některé oleje, jinde považované za velmi zdravé, tito autoři nedoporučují.
Nedokážu posoudit vědecký podklad knihy, odkazované studie jsem nečetla a nejsem odborník v této oblasti. Ale pro rozšíření obzorů a uvědomění si souvislosti jídla a zdraví je to dle mého názoru dobrá kniha.

Maanule
Maanule
04.07.2018 5 z 5

Pro otevření očí všem, koho zajímá, co jí...

EricNor
EricNor
17.06.2018 3 z 5

Koupil, precetl, absolvoval. Byl jsem nadseny a chtel to hned vyzkouset. Udelal jsem to presne podle navodu. Ne zitra, ne pristi tyden, ale hned. Tak jsem zacal. Nejdulezitejsi bylo mit vzdy dostatek jidla a moc neresit jeho pripravu. Snidane jsem vyresil navarenim vajec, ktere jsem smichal s tunakem a ktere jsem mel vzdy na tri dny dopredu. Obed byl easy, protoze v restauraci mi pripravili jidlo, jak jsem chtel a vecer jsem si bud uvaril nebo udelal kure, ktere zas vydrzelo tak tri dny. Nejtezsi byl prvni tyden, kdy vam bez cukru tecou nervy a vse vas dokaze nastvat, pak se to ale srovnalo a bylo to dobre. Byl jsem velmi striktni a vse peclive dodrzoval. Mel jsem spousty energie a shodil dost na vaze. Bohuzel mi zmizel zadek vic, nez by bylo potreba

jaroiva
jaroiva
17.05.2018 5 z 5

Dočetla jsem teorii a teď ta praxe....

martinkaLLL
martinkaLLL
21.04.2018 5 z 5

Náročné čtení, ale hodně mi to dalo. Tak ráda bych poděkovala autorům a těm všem, kteří s tím měli tolik práce. Díky nim pomáhají spoustě lidí...Bezvadná knížka.

lenuskav
lenuskav
13.03.2018 2 z 5

Napsano to bylo poutavě to ano ale nevěřim tomu ani za mák. Myslim, že odjakživa je jasné, že člověk normální sacharidy potřebuje pro funkci těla. Nedovedu si představit,že bych každej den snídala vejce nebo maso

parxel
parxel
04.03.2018 4 z 5

Přečteno, a teď už zbývá jenom to vyzkoušet.

mia.com
mia.com
13.02.2018 2 z 5

Přiznám se, že jsem knížku spíše proletěla, než úplně přečetla. Hodně jsem o ní slyšela, tak mě zajímalo o čem to je. Jenže mě to nějak moc nenadchlo, tak jsem spíše pročítala shrnutí nebo co mě zaujalo. Možná někdy zkusím nějaký recept, který mě zaujme, ale to je asi tak vše.

jídlo paleolitická dieta zdravá výživa

Autoři knihy

Melissa Hartwig
americká, 1974

Kniha Jídlo na prvním místě je v