Čarostřelec

Čarostřelec https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445558/bmid_carostrelec-m5j-445558.jpg 4 195 67

Jezuita Vilém série

Cesta z Reichenbergu do Hejnic se klikatí strmým, zalesněným průsmykem. Stmívá se, nad horami vyje a běsní sněhová bouře. Během namáhavé jízdy se v dostavníku seznamují dva muži. Otec Vilém – kněz, který prchá před svou minulostí – a doktor Šulc, podivínský lékař z Vídně. Ti dva mají pramálo společného, brzy se však ukáže, že je dohromady nesvedla náhoda, ale něčí lstivý úklad. Oba vědí až příliš o temném případu svatokrádeže. Pátrání se komplikuje, dva týdny po vyloupení hejnického kostela dojde k sérii krvavých vražd. Souvisí to celé s nebezpečnými intrikami, které splétá místní opat? A co tají bývalý vojenský kaplan z nedalekého Bílého Potoka? Vyšetřování posléze zavleče naše hrdiny hluboko do hor: mezi pytláky a pašeráky, jimž vládne pověstný čarostřelec Tapper. Je mrazivý únor léta Páně 1789.... celý text

jaroiva
03.04.2021 3 z 5

Spíš než za historický román bych to označila snad za young adult detektivku. Použitý jazyk, kdy se každou chvíli někdo zazubil nebo zahihňal, mi nějak nesedí k atmosféře, kterou kniha asi měla navodit.
Celkově mě ale kniha moc nenadchla.

Ookmalej
02.04.2021 5 z 5

Mysteriozni detektivka zasazena do nehostinnych Jizerskych hor s uchvatnou zapletkou. Myslim, ze pan Hornicek ma pred sebou slibnou spisovatelskou karieru.
Audiozpracovani od Ceskeho rozhlasu je fantasticke! Nemohla jsem se od pribehu odtrhnout. Uz dlouho jsem necetla neco tak poutaveho (a to detektivky nemusim).

Melanka
31.03.2021 3 z 5

Jako audiokniha k vaření a mytí oken docela dobré. Taková naivní a celkem předvídatelná historická detektivka. Rozhodně bych si ji nepřečetla. Když se doktor Šulc pošesté zahihňal, už jsem si ho nedovedla představit jinak, než jako Sama Hawkinse, jestli se nepletu hihihi.

olga8832
30.03.2021 3 z 5

Z počátku super a moc mě to chytlo, ale pak se začnou kupit nesrovnalosti a zkazí to. V závěru trošku zklamání... Přitom původní vykreslení postav a načrtnutí tématu mě velmi chytlo.

Runningdog
28.03.2021

Jako audiokniha strhující.
Pro posluchače neznalého precizně místních reálií nejsou vytýkané nesrovnalosti (pochopitelně) nijak rušivé. Občasné nedokonalosti v logice jsem ráda odpustila, protože příběh uháněl jak o život a ani chvilku jsem se nenudila.

martineden
25.03.2021 4 z 5

Historická detektivka navíc v kulisách reálných Jizerských hor - to je trefa do černého! Poslouchala jsem jako audio knihu, ale možná si přečtu i knihu. Trochu mi vadil nejasný akcent, jestli chce autor ladit příběh spíš baladicky, detektivně, duchovně... Ale dobré to bylo.

david70
23.03.2021

(SPOILER) Pokud bych já čistě hypoteticky chtěl psát román z Jizerských hor, určitě bych místa, o kterých píšu nejdříve prochodil, seznámil se s historickými reáliemi i s knihami vydanými o tom konkrétním místě, v tomto případě s knihami o Jizerských horách. Pokud by to autor skutečně udělal, dozvěděl by se, že Hejnice nikdy nespadaly pod správu hradeckého biskupství, ale litoměřického, že představený Františkánů není opat, ale provinciál, že čarostřelci z Velké Jizery páchali svatokrádeže a vykopávaly lebky, nikoli v Hejnicích, ale v Polubném, kde byl nejbližší kostel, do Hejnic by, zvláště v zimě šli den tam a den zpět a konečně by asi navštívil Pytlácké kameny a zjistil by, že kolem žádný hřbitov a už vůbec ne se zdí být nemohl. Výpravy v zimě s koněm - pokud dospělý muž zapadne po prsa, kůň by zapadal po břicho, osobně bych děj příběhu zasadil do mlhavých jizerských listopadových dnů. Nejsem si jist ani s lyžemi, obávám se, že na nich dr. Šulc přijel o století dříve. To není hnidopišství, jak by se mohlo zdát, člověk rád vidí příběh zasazený do reálií míst, či určité doby.

Knižnírusalka
09.03.2021 4 z 5

Z Čarostřelce mám trochu rozporuplné pocity. Nesmírně mě nadchl jazyk, kterým je psaný. To bylo čisté potěšení pro mou čtenářskou dušičku! Už dlouho jsem nenarazila na něco psaného tak krásně vytříbenou češtinu. Dalším velikým plusem je za mě námět příběhu, který nás zavede do prostředí Jizerských hor v období vlády Josefa II. Setkáme se tváří v tvář s pašeráky, kteří tuhle oblast ovládají, ale také s chudobou, která v tomto kraji spoluvládne. Co mě však ohromně mrzí je rozsah tohoto románu. Myslím si, že kdyby autor přidal minimálně 100 stran a více, knize by to výrazně prospělo a vyšvihlo by ji to do výšin. Takhle to bylo v některých pasážích trochu uspěchané, občas méně dotažené a pro čtenáře tak matoucí. Obzvláště postava doktora Šulce byla pro mě občas trochu víc hektická, často až neuvěřitelná. Co naplat, že na konci se všechno vysvětlilo. Některé situace byly jako vytržené ze snu. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o autorovu prvotinu, je Čarostřelec ucházející dílo.

Jaruš7
21.02.2021 4 z 5

Dobrý start na prvotinu.
1789 - v Paříži revoluce nabírá síly a v Jizerských horách řeší svatokrádež dva vyšetřovatelé, každý z opačného státního vlivu. Jeden církevní a druhý císařský.
Mají před sebou úkol rozplést případ, který zavání podivným spiknutím, pašeráctvím a zbojnictvím.

Božínku, proč bystrý mozek, hrdina,
má vypadat jak bublina?

LukyK
06.02.2021 1 z 5

Čarostřelce jsem si koupil k Vánocům, nač sázet jenom na Ježíška, že? (Ježíšku, odpusť mi!).
Navnadilo mě, že se děj románu odehrává v kraji, který velmi dobře znám a který je mi blízký a moji běžnou ostražitost ukolébala i Literární cena Knižního klubu.
Zdá se mi ovšem, že jsem četl úplně jinou knihu než většina zdejších hodnotitelů a rval bych si vlasy (kdybych nějaké měl) za co jsem to vyhodil peníze.
Jednu hvězdu dávám za lokalizaci románu - Frýdlantsko a Jizerské hory jsou moje srdcovky.
Druhá hvězda je za krásnou obálku a za to, že jsem to vůbec dočetl.
V zásadě se ztotožňuji s recenzí, která vyšla na iLiteratuře http://www.iliteratura.cz/Clanek/43477/hornicek-jan-carostrelec . Bohužel jsem si jí přečetl až po dočtení knihy. V diskuzi pod recenzí se sám autor dokonce obhajuje, ale působí to na mě dost nepřesvědčivě.
Nejvíc mi asi vadili popisy postav. Například doktora Šulce s jeho potutelným pochechtáváním jsem si představoval jako Arnošta Goldflama ("…roztomilý buclatý pán, s tvářemi jak jablíčka…"), aby se o několik stránek dál proměnil v ranaře Hynka Čermáka ("…všiml si doktorových holých paží, mohutných ramen a bicepsů…"). Otec Vilém není o moc přesvědčivější figura a jeho charakter se mění podle toho jak autor momentálně potřebuje.
Oba hlavní hrdinové jedou do Hejnic vyšetřovat svatokrádež, ovšem zapomeňte na hledání stop a vyslýchání svědků, hlavní hrdinové mají poměrně záhy ve všem naprosto jasno, vše se rozumí samosebou a najednou se děj ubírá úplně jiným směrem než je vyšetřování krádeže. Vlastně po celou dobu čtení jsem měl neodbytný pocit, že autor vždy zavede své hrdiny do nějakého dobrodružství a pak neví kudykam a tak vytáhne nějaké překvapení. A že to jsou překvapení! No, když jsem děj popisoval mojí, ženě, tak se ptala jestli to není náhodou nějaká parodie. Bohužel, parodie to skutečně není, humoru je tam poskrovnu.
Kniha rozhodně není historická detektivka (rozuměj: pátrání, odhalování stop apod.), spíš takový dobrodružný román z Rodokapsu.
Je to velká škoda a moc mě to mrzí. Těšil jsem se na epické zpracování jizerskohorských pytláků, čarostřelců a horalů jimiž se hemží spíše lyricky laděná Kniha o Jizerských horách https://www.databazeknih.cz/knihy/kniha-o-jizerskych-horach-61061 . Takový potenciál a takhle ho promrhat!

Jenys07
06.02.2021 4 z 5

(SPOILER) jsem fanouškem historických detektivek. Kniha mě velmi příjemně překvapila. Co bylo pro mě těžké je střídání názvů obcí, kdy autor zachovává dobové názvy. Proč tam ale tedy není Gross Izer? Příběh má velký spád a celou dobu graduje k vypjatému konci. Alespoň pro mne bylo zcela zbytečné intermezzo se zednářskými obřady. V Jizerských horách to znám dobře, přesto mi autor odhalil nová zákoutí a směry cesty. Za to mu upřímně děkuji. Těším se na pokračování

gad
30.01.2021 5 z 5

Po Alchymistově odkazu, který byl češtinářsky zcela katastrofální, byl Čarostřelec balzámem pro oko i duši. Jak po stránce jazykové, tak i té obsahové. Když jsem knihu kupoval, tak jsem netušil do čeho jdu a proto jsem byl mile překvapen. Dobou, ve které se příběh odehrává i samotným příběhem, který je spíše historickou detektivkou s prvky mystiky (velmi působivé je líčení zednářské mše). Autor na pozadí příběhu přibližuje čtenáři krušný život v Jizerských horách na konci osmnáctého století, zvrhlost církevních představitelů, mocenské pletichaření a to vše na úkor obyčejných lidí. Několikrát jsem pociťoval silnou podobnost s dnešní politickou situací u nás. Jak se zdá, moc a plné korýtko bylo, je a bude pro některé jedince hlavní životní prioritou, bez ohledu na osud ostatních. Kromě krásné češtiny (kdy naposledy jsem četl slovo jurodivý?) popisuje autor i reálie a historické souvislosti tak věrohodně, že bych nechtěl v té době trávit zimu v Jizerkách. Za mě paráda a vřele doporučuji.

Malýmedvěd
26.01.2021 4 z 5

Mě se to líbilo, moderní detektivka zasazená do staré doby. Výborné oddechové čtení. Ano cca poslední třetinu už čtenář "tuší" ale o to víc se na ten konec těšíte. Oceňuji lehký a vytříbený jazyk vyprávění.

Mijagi
18.01.2021 4 z 5

V okolí Hejnic v Jizerských horách se vyskytuji často. Shodou okolností jsem si tamější podzimní přírodu vychutnával pár dní před začátkem četby. Jenže Čarostřelec není o listopadových horských vrcholcích vystupujících do slunečního svitu ze šedivé inverze, ani o dubech a bucích obalených barevným listím. Čarostřelec je o kruté horské zimě konce 18. století, o chudých obyvatelích zasněžených pašeráckých osad bojujících vysoko na hřebenech o holé přežití. Děj je místy založen na náhodách, ale jako čtenáře dobrodružných románů mě to tolik nerušilo, dokáži tento prvek odpustit i v žánru historické detektivky. Od příběhu jsem se nedokázal odtrhnout. Má to pravou zimní atmosféru, vytříbený jazyk a je evidentní, že autor daná místa dobře zná. Tohle je debut, který může leckterý začínající spisovatel závidět.

RHorse
14.01.2021 3 z 5

Koupila jsem knihu s velkým očekáváním a bohužel po přečtení úplně nechápu, proč byla zvolena jako román roku čtenářského klubu. To máme tak slabé ostatní romány?
Myšlenka i příběh super. Skvělá zápletka, ale knize by slušelo zdvojnásobit svůj obsah. Za mě vše moc uspěchané a osekané. Některé pasáže bych uvítala více rozvést. A pak nemůžu si pomoci, ale stejně tak jako u Vondrušky (autor např. Husitské epopeje), i když v menší míře, jsem měla pocit, že se charaktery rozhodují zkratkovitě a bez rozmyslu, tak jako "uměle". Pokud by to bylo více propracované, tak by právě tato zkratkovitost vyšuměla.
Nechci však jen hanit, je to čtivé, zajímavé zasazení děje a na prvotinu určitě pěkný počin.

Afilada
20.12.2020 4 z 5

Tato prvotina je příjemné překvapení, děj se žene kupředu, že čtenář ani nedýchá, navíc je mu při četbě obrazně zima, studený chlad z knihy přímo vystupuje. Kdo zná Jizerky v zimě, ví co píšu. Skvělé přiblížení toho, jak to v Jizerkách zhruba vypadalo a chodilo koncem 18. století. Doufám, že autor se nevydal ze všeho co ví a chce sdělit, věřím že i jeho další kniha bude skvělá.

laker4life
20.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Takový western ze zasněžených Jizerských hor. Sympaticky zasazeno do povědomých míst. Možná light verze Jména růže? Napětí, že by se člověk krve nedořezal - kdykoliv Vilém s doktorem vystoupali na hřeben. Odbočka do Frýdlantu mě moc nebavila a byla v knize tak trochu zbytečná. Finále bylo ukrutně rychlé, otevřený konec zklamal.
P.S.: Na to, že je autor věřící, tepal do církve a obecně víry opravdu dost :) plus i tady se po vzoru Jména růže dočkáme erotické scény...
P.P.S.: Pochvala za krásnou obálku.

Verča91
27.11.2020 5 z 5

Skvělá detektivka, pro mě to bylo ještě více čtivější, že odtamtud pocházím a místa dobře znám. Do samého konce člověk netuší kdo je kdo a to se mě moc líbilo, že až posledních pár stran jen tušíme :-)

Felidae
26.10.2020 5 z 5

Skvělá historická detektivka, která baví od začátku do konce. Úžasná atmosféra horské zimy, žádná červená knihovna, vytříbený jazyk. Takový Sherlock po česku.

honzakral
23.10.2020 4 z 5

Knížka byla skvělá, přečetl jsem ji na jeden zátah. Přes pár výhrad to je skvělá prvotina a další knihu autora si s chutí přečtu.