Ježišove listiny

Ježišove listiny https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30518/jezisove-listiny-30518.jpg 4 4 3

Pred dvadsiatimi rokmi Michael Baigent patril k trojici autorov, ktorí prekvapili svet kontroverznou teóriou v knihe Svätá krv a svätý grál, podľa ktorej Ježiš Kristus a Mária Magdaléna založili posvätný rodokmeň. Po dvoch desiatkach rokov ďalšieho skúmania zverejnil Baigent nové výbušné zistenia spochybňujúce skoro všetko, čo vieme o Ježišovi. Napríklad tvrdí, že o jeho smrti neexistujú dôkazy a doklady naznačujú, že nezomrel na kríži. Podľa autora si Ježiš neželal, aby ho uctievali ako boha a aby z nejakého oficiálneho súboru jeho výrokov vzniklo náboženstvo. Hovorí, že v Ježišovom učení ide o to, aby každý človek mal možnosť vydať sa do Sveta mŕtvych, do nebeského kráľovstva, aby sa osobne stretol s Bohom a dal sa ovplyvniť Božím posolstvom. Baigentove úvahy i polemiky so storočia trvajúcimi predstavami o zrode a poslaní kresťanstva určite podnietia nové diskusie, čo je pre kritického čitateľa dobrá správa. Zaujímavé sú aj autorove informácie o súčasnom obchode so starobylými písomnosťami zo súkromných zbierok.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Remedium

Jesus papers: exposing the greatest cover-up in history.

yerry
17.01.2021 4 z 5

Nie som síce fanúšikom literatúry faktu zaoberajúcej sa biblickým obdobím ale knihu som si napriek tomu prečítal so záujmom. Jej autor je spoluautorom už staršieho bestselleru Svätá krv a svätý grál, ktorej ťažiskom bolo dokazovanie Kristovej pokrvnej línie a jej odkaz od Dávidových čias cez Katarov, templárov až po Siónske priorstvo.

Táto kniha sa zameriava zväčša na Krista z úplne iného pohľadu ako je ten cirkevný a vkladá jeho život do zásadne iného kontextu. Kristus v autorovom podaní je človek z mäsa a kostí. Zelót. Nezomrel na kríži, bol ženatý, mal deti, študoval egyptské mystéria, jeho kráľovstvo nebolo z tohoto sveta, nebolo ani na nebesiach, ovládal tajné náuky, nechcel byť žiadnym bohom, keďže ten prebýva v každom človeku, ktorý si to uvedomí. Na to slúži iniciačný obrad, pri ktorom musíš "zomrieť" aby si "vstal z mŕtvych". Nechcel založiť žiadne náboženstvo ani cirkev. Svoju púť pravdepodobne zakončil v jednej francúzskej lokalite v prostredí židovskej ortodoxnej komunity. Viac v knihe...

Autor tu dosť obšírne vysvetľuje reálie a zvyky aké mali Židia na začiatku nášhu letopočtu a snaží sa svoju tézu vložiť do úplne iného kontextu. Myslím, že sa mu to čiastočne darí. Veľa záleží od spôsobu prekladu starých textov a kvality jednotlivých neskorších prepisov. A samozrejme dôležitý je aj fakt, že sa autor prikláňa k judaizmu v neprospech kresťanstva. Teda úplne objektívny nie je. Zopár faktov si prispôsobuje.

Knihu som zbodol docela rýchlo, zaujala ma a navodila niekoľko nových a podnetných myšlienok. K dokonalosti jej ešte síce čosi chýba, ale dobrá bola viac ako dosť...

Dada077
16.08.2019 5 z 5

Historické pojednanie o možnosti, že Ježiš nezomrel na kríži, ale ešte v r. 45 n.l. žil. Bol ženatýa viedol život človeka. Historický prehľad judeizmu, Judey, pôvodu Ježiša a jeho rodiny.
Môj najobľúbenejší citát z knihy: "Ježiš ohlásil príchod Kráľovstva nebeského a to, čo prišlo, bola cirkev..." - páter Loisy okolo r. 1892.

Dada077
09.07.2019 5 z 5

Pojednanie o možnosti, že Ježiš nezomrel na kríži, ale ešte v r. 45 n.l. žil. Bol ženatý a viedol život človeka. Historický prehľad judeizmu, Judey, pôvodu Ježiša a jeho rodiny.
citát: "Ježiš ohlásil príchod Kráľovstva nebeského a to, čo prišlo, bola cirkev..." - páter Loisy okolo r. 1892

Michael Baigent
novozélandská, 1948 - 2013