Jezero ekniha

Příběh ze současnosti starý jako lidstvo samo. Rybářská vesnice někde na konci světa. Jezero, které vysychá a zlověstně obnažuje břehy. Muži mají vodku, ženy starosti a děti si škrábou ekzémy. Co má Nami? Nami nemá nic, jen bábu s tlustýma rukama. Nami nemá nic, jen život před sebou: první lásku, o kterou ho připraví ruští vojáci, a pak všechno to další. Ale když život začne na úplném konci světa, možná že skončí na jeho začátku. Tento příběh je totiž starý jako lidstvo samo. Je to pouť hrdiny, chlapce, který se na cestu vydá jen s uzlíčkem nervů a kabátem po dědkovi. Musí jezero přeplout, obejít a nakonec se potopit na jeho dno pro největší tajemství. Bianca Bellová napsala brilantní novelu, která se podobá i nepodobá jejím předchozím knihám. Zůstává syrovost vidění, přesný a úsečný jazyk. Ale tentokrát se ocitáme v úplně jiném světě, hutnějším, hlubším, osudovějším. Teprve zde jako by do sebe vše zapadlo. Jezero svými ledovými vodami svírá útroby. Nami připomíná hrdinu z Kosińského Nabarveného ptáčete nebo pikarovské postavy sígrů z próz Jáchyma Topola. Nesentimentální, brutální a přitom jaksi mateřsky živočišné vidění a pojetí Biancy Bellové je však zcela originální a setkání s ním přináší nevšední čtenářský zážitek. - Jiří Peňás, kritik a publicista Občas když začnete číst novou knihu, po několika stranách poznáte, že je to ten vzácný případ, kdy čtete něco výjimečného. A toto je ten případ. Dost drsnej případ. A pak s každou další přečtenou stranou zjišťujete, že je to jinak.Jezero je ještě lepší, než jste si před chvílí mysleli. A mnohem drsnější. - Jan P. Muchow, hudebník...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/317774/big_jezero-duU-317774.jpg 3.7987
Romány, Literatura česká

Vydáno: (ekniha), Host

Kniha Jezero

Pítrs85

Výborná atmosférická kniha, kde se (tak jako v knihách Jáchyma Topola, jehož romány anotace s tímto, podle mě trefně, srovnává) všem dějí ohavné a ještě ohavnější věci, kde temnota vítězí nad nadějí, zkrátka kde si deprese podává dveře s beznadějností. Ale na rozdíl od Topolových hrdinů tu ten hlavní k jisté katarzi nakonec přeci jen dojde. Nic pro slabé povahy, ale já Jezero řadím k těm lepším současným českým románům a Bianca Bellová se tak dostává do seznamu "musím si od něho/ní toho přečíst víííc".

Maky78

Každý hledáme kořeny, teda snad.
Velmi realistický stroze podaný příběh o hledání vlastní existence. Líbí se mi styl psaní, úsporné, ale výstižné.

Prske

Velmi poutavý styl vyprávění, syrový, chvíli jsem si musela zvykat. V tomto období ruské okupace Ukrajiny dostává námět a prostředí úplně jiný rozměr...

jitka7326

Syrové, depresivní, trochu tajemné..

lukas0037

Fantastická kniha. Bavila mě ta surovost i zdánlivá jednoduchost příběhu.

kopeceli

Líbil se mi trochu zvláštní, hutný styl psaní. Líbil se mi ten originální trochu živočišný, trochu duchařský příběh. Takhle bych chtěla umět psát. Cenu dostala autorka zaslouženě.

MamaLet

Syrový příběh Namiho, který hledá... ...nachází a zase ztrácí, aby zjistil, že není co hledat. Kniha na víkend, doporučuji.

MilaJ

Zajímavá kniha. Nevšední úsporný styl, který nám někdy řekne víc než bychom čekali z většího objemu textu. Kniha je drsná, ale k popisovanému prostředí to prostě sedí.