Jezero

Jezero https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295435/bmid_jezero-sCF-295435.jpg 4 1155 313

Příběh ze současnosti starý jako lidstvo samo. Rybářská vesnice někde na konci světa, u jezera, které vysychá a zlověstně vyhrnuje břehy. Muži mají vodku, ženy starosti a děti si škrábou ekzémy. Co má Nami? Nami nemá nic — jen bábu s tlustýma rukama. Nami nemá nic, jen život před sebou: první lásku, o kterou ho připraví ruští vojáci, a pak to všechno další. Raději na to nemyslet. Ale když život začne na úplném konci světa, možná že skončí na jeho začátku. Tenhle příběh je totiž starý jako lidstvo samo. Je to pouť hrdiny, chlapce, který na cestu vyráží jen s uzlíčkem nervů a kabátem po dědkovi. Musí do světa, aby hledal, a vrátit se domů, aby našel. Musí jezero přeplout, obkroužit a nakonec se potopit na jeho dno pro největší tajemství. Bianca Bellová napsala brilantní novelu, která se podobá i nepodobá jejím předchozím knihám. Zůstává syrovost vidění, přesný a úsečný jazyk. Ale tentokrát se ocitáme v úplně jiném světě, hutnějším, hlubším, osudovějším. Teprve zde jako by do sebe vše zapadlo. Jezero svými ledovými vodami svírá útroby.... celý text

MamaLet
09.01.2022 4 z 5

Syrový příběh Namiho, který hledá... ...nachází a zase ztrácí, aby zjistil, že není co hledat. Kniha na víkend, doporučuji.

MilaJ
03.01.2022 3 z 5

Zajímavá kniha. Nevšední úsporný styl, který nám někdy řekne víc než bychom čekali z většího objemu textu. Kniha je drsná, ale k popisovanému prostředí to prostě sedí.

adevis
01.01.2022 3 z 5

Když jsem v květnu přečetla Tyhle fragmenty, věděla jsem, že to nebude poslední autorčina kniha, která se mi dostane do rukou. Při podzimní cestě z práce jsem „omylem“ zabloudila do knihkupectví (však to znáte) a nadšeně odcházela s Jezerem v ruce. Protože odejít z knihkupectví bez knihy z Hostu je pro mě nepředstavitelné. A teď už ke knize…

Do Jezera jsem se pustila hlavně proto, že vědomě vyhledávám depresivní knihy s těžkými tématy, abych se ujistila v tom, že můj život není zas tak špatný.
První polovina knihy mě bavila mnohem víc, i přes její depresivní atmosféru, ne úplně hezké popisy rybářské vesnice a jejího okolí. Příběh malého chlapce Namiho, byl velmi intenzivně a detailně popsaný. Celá kniha je vlastně o Namim, sledujeme, jak se z malého chlapce stává dospělý muž, kterému chybí matčina láska a rozhodne se po ní pátrat. Proto odjede z rybářské vesnice do města. Zároveň zde nachází pracovní příležitost a spoustu zkušeností. Na stodevadesátidvou stránkách se s ním život nemazlí. Bellová dokázala popsat tíživou atmosféru zcela bravurně. Jak to s Namim dopadne si budete muset přečíst sami.
Tohle bylo asi úplně poprvé, co na mě atmosféra knihy tak působila. Některé pasáže byly opravdu temné a musela jsem knihu na chvíli odkládat. A vlastně ji prokládat romantikou.

Hellboy
14.12.2021 3 z 5

35/2021 Hype okolo Biancy Bellové mě minul, ke knize jsem přistupoval otevřeně, bez předsudků. Od prvních stránek (socha Státníka...) jsem pochopil, o jaký typ literatury jde. Metafora, alegorie odehrávající se ve světě, který působí důvěrně, blízce, ale přece jen tak nějak tušíme, že to není tak docela ten náš svět. Protagonistův příběh je pak klasický from zero to hero, od malého chlapce po nabušeného mstitele - tady žádná překvapení nečekají. Problém je, že kniha je hrozně kýčovitá. Je to definice kýče v tom smyslu, že kniha ve čtenáři vyvolává nějaké emoce, ale vždy je to naprosto prvoplánové - každá věta vzbudí jednu konkrétní reakci, za kterou už se nic dalšího neskrývá. Každý jednotlivý čtenář bude popisovaný děj vnímat totožně: teď hnus a odpor, teď zase smutek a dojetí. Neexistuje tu nic jako různorodost, škály emocí, možnost o čemkoliv pochybovat, přemýšlet. Všechno to působí vyumělkovaně, ne-uvěřitelně, jako kdyby to bylo všechno vypočítané na efekt, a já se nemůžu zbavit pocitu, že jsem to "prohlédl" a vidím v tom primárně jakousi ne-autenticitu. Chápu ten pokus o navození špinavé, smradlavé a beznadějné atmosféry - jenže když si to srovnám s nějakou opravdu "drsnou" knihou, tak tohle vyplývá beznadějně plytce. Zároveň chápu, že na tak krátké ploše (170 stran, v podstatě je to delší povídka) není prostor jít skutečně do hloubky..
Jo a ještě něco. Přišlo mi, že Bellová nemá nijak zvlášt velkou slovní zásabu, některá spojení se tam opakovala furt dokola.

tabula.rasa
02.12.2021 4 z 5

I když Jezero nebylo můj šálek kávy, spíš panák vodky, byl to čtenářský zážitek. Ekzém, bahno, smrad, zabíjení zvířat (to bylo pro mě asi nejhorší), ale i rozkvetlá růže a naděje. Knížka vám nedá nic zadarmo, chce to hodně představivosti a odvahu číst dál.

Aghatte
19.11.2021 5 z 5

Mé čekání bylo odměněno.
To, co jsem vytýkala v předchozích dílech, tedy neschopnost citu, neuchopitelnost postav, povrchnost.... toho se mi zde dostávalo měrou skoro nesnesitelnou a neunesitelnou.
Postavy živé, jejich krev horká, srdce bijící, láska (mateřská, partnerská, přátelská) všudypřítomná, mizérie světa a života zadušující ale nevítězící.

Snoopi
19.09.2021 5 z 5

Knihu nemusíme vnímat pouze jen jako dystopii. Je o světě, který by mohl být - nebo už někde skutečně existuje... anebo už dokonce byl. Svým zaměřením je až neskutečně současná: bolestně se dotýká nepříjemných témat, která nikoho nenechají chladným.
Lze ji též číst i jako takový zvláštní "bildungsroman" - hrdina dospívá a vydává se na trnitou cestu za poznáním. Nad vodou ho kolikrát drží jen jiskřička naděje v podobě přání najít svou matku. Tento motiv mi připomněl knihy o lidech, kteří přežili gulagy a jiné vyhlazovací tábory pouze díky tomu, že se též upnuli k nějakému snu.
Text je skvěle propracovaný - a ani nemusíme být příliš bystří čtenáři, aby nám při čtení knihy nevytanul na mysli osud Aralského jezera. Největší výpovědní síla novely spočívá v její syrovosti: emoce zde téměř nemají místo /kromě vztahu Namiho ke ztracené matce/. Kvůli dokreslení atmosféry krutosti světa jsou vulgarismy skoro nutností. Autorka se nijak nezdržuje zbytečnými popisy prostředí - její naturalistické obrazy jen umocňují dojem bezútěšnosti světa, v němž se hrdina ocitá.
Kniha je to drsná, ale znám i daleko drsnější. Poslouchala jsem jako audioknihu, s kvalitním přednesem. Tento žánr mě jinak míjí, ale určitě se podívám po podobných knihách, na něž jsem narazila v recenzích. Od autorky si ráda přečtu i další díla.

Ithaka
08.09.2021 5 z 5

Poprvé jsem jej poslouchala jako četbu na Českém rozhlase Vltava a nedoposlouchala. Podruhé jsem se začetla a nedočetla. Po třetí jsem si řekla, že přeci nebudu takový srab, aby mě stále dokola děsila expresivnost některých scén a konečně jsem ji přečetla celou. Krutost a téměř absolutní absence lásky mi nedaly spát, stejně jako úmorná depresivní bezvýchodnost a nutnost drbat se po těle pokaždé při čtení stejně, jako když vám někdo sdělí, že měl vši a vy si automaticky zaboříte prsty do vlasů a začnete se škrábat. A vybaví-li se mi podobná nesnesitelnost imaginací při čtení a až fyzický odpor k nim, pak podobné obrazy ve mě vyvolaly Nížiny Herty Müllerové. Nejsem čtenářkou dystopií, ale tahle výrazná kniha mě nakonec převezla. Nejen přes to pomyslné vysychající jezero.

patulinahorska
24.08.2021 4 z 5

Velice zajímavá kniha, která vyzkoušela hranice mé snesitelnosti pro lidské utrpení. Doporučuji.

Svobi
01.08.2021 5 z 5

Příběh něco mezi středoasijským Alchimystou a Ptáčetem a ejhle ona to napsala žena a ještě k tomu z Čech, zajmavé, poutavé čtení i silný příběh z postsovětského prostředí kde život chudých a žen je hodně smutný a žalostný, nic pro slabší povahy.

pakoshka
20.07.2021 5 z 5

Tak zvláštní, strohá, neurčitá.

Na na dystopický díla moc nejsem, ale Jezero mě uchvátilo. Vyprávění bez zbytečných emocí, i když ten příběh s váma emočně zacloumá sám. Neurčitej čas a prostor, ale stejně se díky různým narážkám snažím zjistit, kde by to tak mohlo být. Ekologická katastrofa. Zmatek a potřeba zjistit, kdo jsme, odkud pocházíme.

Ze začátku jsem si myslela, že mě Jezero nebude bavit, že mě strhne šeď až někam do nudy, ale opak je pravdou. Je mi líto, že jsem jej nečetla dřív.

Místy mi připomínala Paměť moji babičce.

DámaMáma
17.07.2021 4 z 5

Zvláštní kniha, kterou budu ještě dlouho vstřebávat…

kramver
11.05.2021 4 z 5

Bianca Bellová má jako autorka nakročeno za hranice České republiky asi nejenom s knihou Jezero, ale já zatím četla pouze tuhle. Ten příběh je univerzální, dá se číst všude na světě se stejnou naléhavostí. Je to krátký text plný krutosti. Na mě jí bylo moc a a nečetlo se mi to vůbec příjemně. Určitě to byl záměr a zcela určitě jsem to neměla číst uprostřed léta. Můj stav mysli nebyl nastaven tím správným směrem.

Milinito
28.04.2021 5 z 5

Výborná.

sporran
28.03.2021 2 z 5

Opravdu zvláštní kniha. Byla mi doporučená. Asi jsem od ní čekala více. Tentokrát se musím připojit k celkovému hodnocení na databázi. Téma dobré, ale celkově by mě zajímalo více.

Epes
22.03.2021 4 z 5

Na knize mě zaujala především neurčitost, a přitom značná návodnost, do kterých míst a času děj lokalizovat. Aralské jezero je samo o sobě smutným příběhem, stejně jakou je bezvýchodnost lidí zde, hlavního hrdinu knihy nevyjímaje. Obscénnost některých scén děsí, až si čtenář klade otázka, z jaké své životní zkušenosti je autorka čerpá. Motiv cesty "tam a zase zpátky" za poznáním sama sebe je v literatuře obecně jedním ze stěžejních, v jazykových kulisách a místních reáliích Jezera je však znovu nový.

ivanaga
21.03.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Příběh, poetika, originalita. Celkově síla a zjevení. A to v malém českém rybníčku.

lanaquila
09.03.2021 3 z 5

Zajímavý příběh díky prostředí. Jinak si nemyslím, že by to bylo nijak unikátní. K žádné postavě jsem si ale nevytvořila vztah, tak jsem vlastně byla ráda, že je kniha krátká.

Fanda74
16.02.2021 3 z 5

Zajímavá knížka, ale že bych jí četl znova, tak to asi ne. Takový syrový styl, vlastně žádná z postav mi nebyla sympatická, o klukovi, který nemá šťastný život, chce se dostat někam dál, ale …………...- no asi tomu rozumím, ale je to taková beznaděj.

vlkcz
01.02.2021 3 z 5

Ano, je to takřka mýtický příběh hrdiny. Jenže zasazený do kulis, které mě odpuzují. Navíc vyprávěný poněkud odtažitým, nezúčastněným stylem, který mi úplně nesedl. Ale rozumím těm, kteří jsou Jezerem nadšeni.