Jezerní básníci

Samuel Taylor Coleridge (1772-1834) a William Wordsworth (1770-1850) jsou dva přední představitelé generace anglické romantické poezie. Takzvaní Jezerní básníci si rozdělili témata své tvorby následujícím způsobem: Coleridge se ujal námětů exotických a „alespoň částečně nadpřirozených“, kdežto Wordsworthovi připadly příběhy ze života prostých lidí, vypovídající o schopnosti přírody „burcovat mysl z letargie zvyku“. Toto vydání přináší různorodý výběr z díla obou básníků v překladu Zdeňka Hrona. Z pera Coleridgeova jsou to především magická veledíla anglického romantismu Píseň o starém námořníkovi, Christabel, a Kublajchan, která tvoří originální jádro jeho básnického odkazu a v Čechách již zdomácněla. Oproti tomu Wordsworth u nás pro samé „revolučně romantické“ zaslepení donedávna mnoho zájmu nevzbuzoval. Četba jeho „diskurzivních veršů“, oné „podzemní hudby“, přitom může být podnětná jak pro čtenáře, tak i pro tvůrce poezie. Probouzí vskutku básnické myšlení zkoumající vlivy krajiny a přírodních jevů na vytváření lidské povahy a básnické obraznosti. Nečekaným půvabem laskají i jeho četné sonety....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427934/jezerni-basnicicAUwV7-lyh-.jpg 3.43
Literatura světová, Poezie
Vydáno, Garamond

Kniha Jezerní básníci

annes
07.12.2020

Jezerní básníky jsem si pořídila domů a teda nevím jestli to nebyla chyba. Básně jsou epické, což se mi líbí. Třetí hvězda je za krásné obraty o přírodě a celkově básnický popis krajiny. U Coleridge rozhodně Píseň o starém námořníkovi a u Wordswortha Stará Blakeová a Harry Gill.

Tewi
02.05.2020

Básně Coleridge mi sedly více. U Wordswortha mě oslovila jen Lucy Grayová. Celkově hodnotím jako průměr.

Autoři knihy

Samuel Taylor Coleridge