Jezdci z purpurových stepí

Jezdci z purpurových stepí https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411800/bmid_jezdci-z-purpurovych-stepi-Czo-411800.png 4 77 11

Jezdci purpurových stepí série

Příběh dobrodružství a lásky z pohraniční oblasti jižního Utahu se odehrává v roce 1871. Jejich dogmatismus, fanatismus a nesnášenlivost vůči cizincům a jinověrcům předznamenává všechny zápletky. Mladá dívka je pronásledována a téměř zničena a to proto, že má přítele, který není mormon a ona sama se pokouší převychovat profesionálního nepřítele mormonů a zabránit mu v pomstě.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Oddych

Riders of the Purple Sage , 1912

m_martina
12.04.2024 5 z 5

Kniha je sice dobrodružná, ale současně i romantická, proto se mi moc líbila a měla jsem ji přečtenou opravdu rychle. Od tohoto spisovatele jsem před lety několik knih už četla, ale tuto považuji za jednu z jeho nejlepších. A tak tento krásný příběh oceňuji plným počtem hvězd a kromě toho knihu doporučuji.

bábuška
10.05.2020 5 z 5

Kdysi jsem měla období, kdy jsem hodně četla dobrodružné knihy, nyní mi přišla do ruky tato zapomenutá kniha a mohu říci, že jsem si pěkně početla. Nechám stranou náboženské mormonské rozbroje, ale vžila jsem se do popisu divoké krásné přírody Utahu, zelená údolí, rozeklaná skaliska a hlavně step hustě zarostlá šalvějí, kde keře dosahují až metr a půl, taktže působí jako purpurové moře a té vůně...... Stačí doma položit špetku šalvěje, škrtnout sirkou a byt se vám provoní nepředstavitelně nádherně. A krajina je popsána tak, jako by jste jí sami procházeli a všechnu tu krásu prožívali. Skutečně mě ta kniha přenesla do mladých let.

Jaruš7
11.06.2017 5 z 5

Sáhla jsem si po jedné z nej dle všeobecného hodnocení. Nevím jak, ale nechtěně a znovu opětovně narážím v poslední době ve výběru knih na víru a tady na mormonskou.
Jak je zřejmé každá má cíl, vůli člověka si podrobit.
V příběhu se ještě neuplatňují zákony spravedlnosti jen krevní msty. Vše co mladá, hezká Jane zdědila , bohatý ranč, stáda dobytka, koní, půdu, pramen vody i zlato, to je v očích " kazatele mormonské víry " důvod proč je jeho vyhlédnutou obětí (nevěstou), neboť jako členka mormonské osady by si měla i přes svůj vzdor k této víře, kde muž má manželek kolik chce, svůj majetek povinně ochránit jen s dalším sňatkem s kazatelem, který vládne nad osadou pomocí zlodějských band.
Jde i o výdrž vztahu čisté naivní nevinnosti k mstiteli s krvavými stopami skutků.
Cennost příběhu je ve stylu psaní. Drsná doba, ale bez brutality, s citovým ostychem, s vodopádem naivity, s okovy víry a okouzlením přírodních krás.

haki34
18.11.2016 5 z 5

Pri cteni jsem snila o salvejovych polich nazivo, cvalat po nich, kdyz se letni slunce ubira k zapadu ;) romantikaaa !!!

HankaS.
08.04.2016 5 z 5

Pro mě knihy Zane Greye mají neopakovatelné kouzlo. Tahle je jedna z těch, která mi výrazně uvízla v paměti. Kdo by si nepřál mít takové skryté údolí :-)

Luccy78
20.11.2015 4 z 5

Napínavý, romantický, dobrodružný.. Pěkný příběh sledující část života starostlivé mormonky Jane Withersteenové a jezdce Lassitera, který přijel najít svou sestru Milly. A příběh Berna Venterse a maskovaného jezdce, ze kterého se vyklube dívka Bess. Pokračování příběhu najdete v knize Tajemství arizonské divočiny.

Finskej
09.02.2014 3 z 5

Nejznámější román autora vůbec. Naše babičky a maminky jej zbožňovaly. V rámci žánru jistě nezanedbatelné. A přesto... osobně bych řekl, že napsal i lepší věci. Se vším respektem vůči žánru jako takovému.

Martin1974
30.12.2012 5 z 5

Samá šalvia, kam sa len pozrieš...takmer som ju cítil pri čítaní...môžem potvrdiť, naozaj najlepší román od Greya

fes
08.02.2011

Gray je skutečně původní jméno Z. Greye

Francoa
30.11.-0001 5 z 5

Poznámka:V knize Ve stínu neviditelné ruky je autor psán GRAY.

Francoa
30.11.-0001 5 z 5

Román Jezdci z purpurových stepí je dodnes znalci považován za nejlepší romantický western,jaký kdy byl napsán.Jsou v něm všechny atributy romantické literatury a patří
k základním pilířům westernového žánru.Nádherná a dosud nepřekonaná část knihy,
kdy Venters pronásleduje na koni Wrangle ukradené vraníky. stojí za několikateré přečtení.Je to Greyův nejpopulárnější a nejvydávanější román.Jen v U S A se kniha
dočkala 93 vydání a31krát vyšla jako audiokniha(kazeta,CD-ROM,CD a CD MP3).A první Kindle vydání v USA je z roku 1990, druhé 1995 a do konce roku 2013 již vyšlo 45 vydání od různých nakladatelství.V rozhlas 4 se v roce 1993 vysílala 3dílná dramatizace románu.Zfilmováno 5krát, 1918,hl.r.William Farnum a Mary Mersch;1925,hl.r.Tom Mix a
Beatrice Burnham(promítáno s velkým úspěchem v 30tých letech minulého století i u nás,
pod názvem Postrach Mormonů);1931,hl.r.George O' Brien a Marguerite Churchill,vše
studio FOX;1941,st.20th.Century Fox,hl.r.George Montgomery a Mary Howard
a r.1996,st. TNT,hl.r.Ed Harris a Amy Madigan.Nakladatelství Thordike Press vydalo 8.3. 2006 necezurovanou verzi podle původního rukopisu Z.G. pod stejným názvem!"Tento nádherný klasický román byl napsán v roce 1911,ale přes 90 let existoval jen v hluboce cenzurované verzi, která podkopávala pravdu postav a integritu mistrovství Zane Greye.
V tomto obnoveném vydání původního textu podle vlastnoručního rukopisu Z.G.,
reálné Jezdci z purpurových stepí můžou být konečně pochopeny,tak,jak je autor
napsal."Zajímalo by mě i toto vydání.Poznámka:V tomto roce 2014 vyšla kniha v USA v
různých nakladatelstvých - 1vydání v tvrdých deskách, 7 brožované vydání a 10x kindle
vydání.

koně zfilmováno westerny kovbojové stepi

Zane Grey
americká, 1872 - 1939
2010  87%Zálesák
1997  79%Ztracená řeka
1992  87%Nevada
2000  85%Jezdci z purpurových stepí
1931  86%Prázdniny v pralese

Kniha Jezdci z purpurových stepí je v