Jez a běhej

Legendární běžec z bestselleru Zrozeni k běhu se vrací!

Již téměř dvě desetiletí je Scott Jurek hvězdou – a miláčkem publika – v extrémně náročném, ale stále populárnějším sportu – ultramaratonu. V roce 1999 jako naprosto neznámý závodník zvítězil v závodě Western States Endurance Run, stomílové trati vedoucí kalifornským pohořím Sierra Nevada. V tomto závodě zvítězil sedmkrát v řadě a stanovil při tom traťový rekord. Dvakrát vyhrál Badwater Ultramarathon, 217 km dlouhou cestu Údolím smrti. Nedávno vytvořil americký rekord v běhu na 24 hodin – urazil 266 km, téměř šest a půl maratonu za jediný den. A byl jedním z elitních sportovců, kteří jeli do Mexika běhat s indiánským kmenem Tarahumarů, o čemž pojednává bestseller Zrozeni k běhu. Jurek dosáhl neuvěřitelných úspěchů, a to vše pouze při veganském stravování.

Autobiografická kniha obsahuje množství fotografií a veganských receptů!

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/165380/jez-a-behej-moje-necekana-cesta-k-u-GPx-165380.jpg 4.5248
Literatura naučná, Sport, Zdraví
Vydáno:, Mladá fronta

Eat & Run: My Unlikely Journey to Ultramarathon Greatness (2012)

Počet stran:272
Jazyk vydání:český
Překlad:Anna Kudrnová, Jan Pipek
Autoři obálky:Jiří Troskov, Martha Kennedyová
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-204-2871-4

Kniha Jez a běhej

onRock

Neviem ako na ostatných ale na mňa pôsobila kniha značne demotivačne. Zvracanie, úrazy, depresie, samovraždy, rozvod, ultramaratónski bežci na ibuproféne, umierajúca matka, až príliš tvrdý otec, bežci bežiaci s otvorenými ranami, pátranie po zmysle prečo človek behá. Ďalším problémom pre mňa bolo proste to, že kniha je nesúrodá čomu nepomáhajú ani vložené všadeprítomné extrémne drahé vegánske recepty.

Normálne behať je skvelé, ale toto je už skoro náboženstvo – a pomerne extrémne.

hrdlickova_61

Knížku jsem četla jen narychlo (což se, ostatně, k příběhu běžce celkem i hodí) a jakožto nesoutěživá povaha ji nedovedu dost dobře posoudit. Běžci, které znám, ji ale chválí, a tak se taky přidávám : o)

kure91

Po letech běhání jsem si řekl, že by nebylo od věci si přečíst některé známé knížky, o kterých řada lidí píše, jak je inspirovaly k běhání. No, mohu s klidem konstatovat, že Jez a běhej na mě udělala vážně dojem, Scott čtivě popisuje svou cestu k ultra a jednotlivé absolvované závody, z mého pohledu to je dost bez příkras a nějakých serepetiček okolo, dlouhý běh je popisován tak, jak je, včetně všech žaludečních šťáv, zranění a dalších nezbytností provázejících ultra. Trošku jsem se na začátku bál, že vzhledem k autorově veganství a stereotypu o veganech ("Jak poznáš, že je někdo vegan? Sám ti to řekne!") bude tento životní styl hodně v knížce protlačován, ale vůbec, v kontextu všeho ostatního dávaly zmínky o veganství smysl a doplňovaly komplexitu autorovy biografie.

pismenkovyJoe

Skvělý příběh. I když nezávodím a jen si tak běhám a zmůžu se nejvíc maximálně na pár půlmaratonových tréninků do roka, tak mě příběhy ultramaratonců neskutečně nabíjí a dodávají mi chuť a sílu i do mého malého běhání. Scott Jurek a jemu podobní do toho dávají i své duchovní poznání a takové příběhy mají neskutečnou sílu a váhu, tohle jsou hrdinové! Obdivuji Scotta za jeho jídelníček a odvahu s kterou do veganství šel a všem ukázal, že i vytrvalostní sportovec si bez masa poradí :) Krásný a inspirativní příběh, doporučuji přečíst.

Tomas@S

Opravdu zajimava kniha o behani a nejen o nem. Slavny ultramaratonec Scott Jurek se predstavuje, popisuje sve detstvi a sportovni zacatky a pokracuje pres sve nejvetsi ultramaratonske uspechy az do ne zcela zrejme budoucnosti. Zaroven vysvetluje jak se postupne dostal k plne veganske strave a stihne i predstavit sve oblibene recepty. Navic pridava i nekolik tipu pro zacinajici bezce a sportovce. Celkove je jeho zivot a uspechy velmi inspirujici. Nicmene je to inspirace hlavne pro masochisty, ultramaraton je dost drsna aktivita, kterou si bezec totalne zlikviduje telo. Jurek na to narazil uz ve veku 35 let, kdy dospel do zavazne zivotni krize.

jonas4731
20.11.2018

Tohle se četlo jedním dechem, ta jeho cesta je úžasná, motivuje to.

Rooz
21.10.2018

Živoucí legenda ultramaratonů nám ukazuje, že úspěch není zárukou štěstí...

V první třetině jsem soucítil s človíčkem, který nezažil zrovna zářné dětství a dospívání, ale pral se s tím, jak jen uměl. Ve druhé třetině knihy jsem měl strach, že to dopadne jako s knihou od Killiana Jorneta, dalšího úžasného běžce, který však do knihy nedokázal vtisknout něco, za co by si ji stálo přečíst (čistě můj osobní názor). Nicméně poslední část knihy (té Scottovy) zase ukázala, že talent a úžas ostatních nad tím, co všechno dokázal nestačí pro to, abyste nalezli sami sebe, a tím knihu zase pozvedl.

pete13
03.10.2018

Z různých přečtených knih o sportu a zvláště o běhu mě zaujala nejvíce. Ani ne tak kvůli přiloženým veganským receptům, jako spíše kvůli líčení nadlidských výkonů (nejen autorových), které jsou pro běžného smrtelníka nepředstavitelné.