Jez a běhej

Jez a běhej https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165380/bmid_jez-a-behej-moje-necekana-cesta-k-u-GPx-165380.jpg 5 353 65

Legendární běžec z bestselleru Zrozeni k běhu se vrací! Již téměř dvě desetiletí je Scott Jurek hvězdou – a miláčkem publika – v extrémně náročném, ale stále populárnějším sportu – ultramaratonu. V roce 1999 jako naprosto neznámý závodník zvítězil v závodě Western States Endurance Run, stomílové trati vedoucí kalifornským pohořím Sierra Nevada. V tomto závodě zvítězil sedmkrát v řadě a stanovil při tom traťový rekord. Dvakrát vyhrál Badwater Ultramarathon, 217 km dlouhou cestu Údolím smrti. Nedávno vytvořil americký rekord v běhu na 24 hodin – urazil 266 km, téměř šest a půl maratonu za jediný den. A byl jedním z elitních sportovců, kteří jeli do Mexika běhat s indiánským kmenem Tarahumarů, o čemž pojednává bestseller Zrozeni k běhu. Jurek dosáhl neuvěřitelných úspěchů, a to vše pouze při veganském stravování. Autobiografická kniha obsahuje množství fotografií a veganských receptů!... celý text

Literatura naučná , Sport , Zdraví

Vydáno: , Mladá fronta

Eat & Run: My Unlikely Journey to Ultramarathon Greatness , 2012

Rooz
21.10.2018 3 z 5

Živoucí legenda ultramaratonů nám ukazuje, že úspěch není zárukou štěstí...

V první třetině jsem soucítil s človíčkem, který nezažil zrovna zářné dětství a dospívání, ale pral se s tím, jak jen uměl. Ve druhé třetině knihy jsem měl strach, že to dopadne jako s knihou od Killiana Jorneta, dalšího úžasného běžce, který však do knihy nedokázal vtisknout něco, za co by si ji stálo přečíst (čistě můj osobní názor). Nicméně poslední část knihy (té Scottovy) zase ukázala, že talent a úžas ostatních nad tím, co všechno dokázal nestačí pro to, abyste nalezli sami sebe, a tím knihu zase pozvedl.

pete13
03.10.2018 5 z 5

Z různých přečtených knih o sportu a zvláště o běhu mě zaujala nejvíce. Ani ne tak kvůli přiloženým veganským receptům, jako spíše kvůli líčení nadlidských výkonů (nejen autorových), které jsou pro běžného smrtelníka nepředstavitelné.

Jessica007
28.06.2018 4 z 5

Zajímavá motivační kniha. O běhání a o jídle (nejen). O veganském jídle. Dobré recepty. Pěkná kniha.

KáťuleK
05.02.2018 5 z 5

Velká motivace! :)

Jonny
30.01.2018 3 z 5

Další kniha o běhání. A tahle je i hezky napsaná. Název mi připadá trochu zavádějící. Myslel jsem, že to má co dělat s mým běžeckým mottem: "Běhám abych mohl hodně jíst", ale ne, no.
Fascinující jak se Scott vůbec nerozpakuje nad tím, že vyhrál co si usmyslel.
Recepty mě úplně minuly, nic proti veganům (dokonce bych i rád vařil/ochutnal), ale drtivá většina surovin mi připadá dostupná podobně jako roh jednorožce.

sranger
28.01.2018 5 z 5

Kniha mě vtáhla do života Scotta. Jeho oddanost běhání a to jak si jde za svým cílem. Dokáže si život uzpůsobit tak, aby mu vyhovoval a pomáhal v cestě ke svému cíli. Zalíbil se mi také nápad s přidáváním receptů na jídla, která má rád a pomáhají mu při jeho extrémních výkonech. Sám jsem jich několik vyzkoušel

achilles
07.01.2017 5 z 5

Dobrá kniha. Ze začátku málo chytlavé, ale popis absolvovaných závodů velice poutavý. Možná zbytečně moc reklamy na veganskou stravu, ale proti gustu žádný dišputát.
Kniha je něco na způsob McDougallova Born to run. Určitě další inspirace pro lidi bez cíle.

mrkvivit
23.11.2016 5 z 5

Parádní kniha! Scott Jurek (a Dan Orálek, díky knížce Můj dlouhý běh) je můj hrdina a vzor :-) Je to napínavé a čtivé i pro neběžce - člověk prostě musí žasnout a obdivovat Jurkovu nezlomnou vůli, když dokončuje závod na vyvrknuté noze nebo kolabuje vedrem během Badwateru. Pro člověka který běhá a jednou by rád vyzkoušel i něco "ultra" je Jez a běhej něco jako písmo svaté. Musím ocenit skutečnost, že se Jurek nesnaží čtenáři nic vnucovat jak v případě tréninkových metod, tak v případě veganství a v podstatě se snaží čtenáře nasměrovat tak, aby si našel svou cestu sám. Jako milý bonus tu máme několik Jurkových oblíbených receptů. Sám jsem některé vyzkoušel a třeba kuličky z nepražených kakaových bobů, kešu, datlí a chilli jsou fakt delikatesní.

kaca82
19.10.2016 4 z 5

Neuvěřitelně motivující, nejvíc jsem si užila druhou část a popis jednotlivých závodů, první půlka mě trochu nudila, tp asi tím, že scott je běžec a ne spisovatel a ten začátek o běhu zas tolik nebyl... A recepty z knížky, které jsem zatím vyzkoušela jsou úplně skvělé :)

Merynkaw
21.09.2016 4 z 5

První půlka knihy se mi četla velmi dobře, ale pak už se v podstatě stále opakovaly závody jeden za druhým, který mi přišli pro mě jako čtenáře už skoro totožný. Velmi ale oceňuji recepty, některé určitě vyzkouším.

BlackBlade
06.09.2016 5 z 5

Velmi čtivá kniha, která přináší příběh (autobiografii) legendárního ultramaratonce Scotta Jurka, která mě přinutila začít běhat (více než kniha "Zrozeni k běhu) a za to knize velmi děkuji. Teď už běhám přes 2 roky a je to skvělý koníček.
Děkuji, Scotte, že jsi mi ukázal krásu dlouhých (a u mě i pomalých) běhů.

Soda14
16.04.2016 5 z 5

Tohle je přesně ta motivační kniha, kterou bych doporučil každému, kdo potřebuje motivaci pro běh či pro jiný pohyb. Kniha je plná dobrých receptů, rad a motivačních citátů. Ale hlavně vypráví parádní příběh, který vás nadchne a vtáhne, že po dočtení každé kapitoli jsem si musel jít zaběhat. Kdo má aspoň trošku rád pohyb a běhání, určitě neváhejte přečíst :)

kaccik2
08.03.2016 5 z 5

Kniha mě nadchla.. po každém čtení se mi chtělo běhat víc a víc :) Je krásně napsaná.. s tou správnou láskou k běhu.. :) "Někdy prostě musíš", je motto, které se určitě hodí do života. Knížka člověka donutí se i trochu zamyslet opravdu nad tím jak nejen jí, ale i žije :) Velký obdiv ultra-maratóncům jako je Jurek :) Určitě si jí zas někdy ráda přečtu :)

tlllk
28.12.2015 4 z 5

je to ako čítať o mimozemšťanovi, miestami by mohla byť kniha použitá ako dôkaz, že nedostatok mäsa, môže mať na ľudský mozog negatívne účinky (ako bežať 70 míľ s vyvrtnutým členkom). To však neznižuje môj obdiv k takýmto podivínom. Kniha je dobrý mix príbehov, rád a kuchárskych receptov. Myslím že sa k nej ešte vrátim.

Jerry H
18.08.2015 5 z 5

Výborná motivační kniha nejen pro běžce, ale pro toho, kdo chce po své "cestě" chce nalézt cíl. "Někdy prostě musíš" - NE - "Pořád prostě musíš".

Eleanorra
01.07.2015 4 z 5

Přikláním se ke 4 hvězdičkám, a to hlavně díky Scottově zanícení a "obětování se" ultra dlouhým běhům, které mě nadchlo. Vlastně sama nejsem běžec (ani krátkých tratí) a je pro mě vcelku těžké porozumět, že někdo může najít zalíbení v takovém utrpení a vyčerpání na trati.
Bavily mě recepty, kterými byla kniha proložena a líbila se mi myšlenka, že dálkový běžec může "vyžít" z veganské stravy. Příběh byl velmi prostý, chvílemi až povrchní a často se zde opakovala nosná fráze: Někdy prostě musíš".

magnolia
07.06.2015 4 z 5

Neběhám a knihu jsem koupila a četla na doporučení. A jsem ráda, že jsem zase jednou zkusila číst něco jiného než obvykle. Životní příběh a vyprávění SJ se čtou velmi dobře, především první kapitoly z dětství byly působivé (pro mne nejzajímavější). Je to pozoruhodný muž, a to nejen kvůli mnoha dosaženým rekordům. Nejsem veganka, o ultramaratonu jsem tak nějak nic moc nevěděla a v polovině knihy jsem dokonce přestávala chápat celé to jeho nutkání a konání (a riskování). Ale vytrvala jsem - ona to opravdu není jen kniha o běhání s mnoha veganskými recepty. Přečtěte si a uvidíte sami.

Christo
18.04.2015 4 z 5

Když jsem tuto knihu dostal, tak jsem dárci vynadal. Řekl jsem mu "Ty zas máš rád jídlo, tak Ti taky nedávám knihu od rekordmana pojídače knedlíků...". Tak nějak vnímám ultramaratony. Běhání mám rád, tak nechápu, proč číst o něčem tak nereálným a pro mě absurdním. Protože jsem měl hranice už od začátku v mysli. Přesto se mi zdá i po přečtení ultramaraton nelidský, ale mých upocených klasických 6 km časem snad budu brát jako meditační rozcvičku a ještě větší zábavu.

Joges
06.04.2015 5 z 5

Výborná kniha, nešetřím chválou. Legendární běžec ve své knize popisuje příběhy z dětství, stravovací návyky a především nelehké osudy v cestě na vrchol ultramaratonu. Scott Jurek ( a snad i Steve Friedman) je výborný vypravěč, jeho zážitky na běžeckých trasách jsem přímo hltal. Závěrečnou kapitolu jsem si musel přečíst hned dvakrát, snad z nostalgie, že kniha končí. Maratón sice nepoběžím, přesto se ke knize budu rád vracet. Vedle popisů běhání nabízí kniha také mnoho užitečných rad a doporučení ke správnému životnímu stylu.

Dzejkob
02.04.2015

Z běžeckých ta z lepších. Užitečné rady a recepty.