Záhady a tajemství Jaroslava Foglara

Záhady a tajemství Jaroslava Foglara https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100383/bmid_jestrab-knihy-o-foglarovi-zahady-a--yUO-100383.jpg 5 15 3

Vychází u příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Foglara. Jaroslav Foglar neboli Jestřáb - jak znělo jeho skautské jméno - by se letos v létě dožil sta let. Kniha, v níž na legendu českého skautingu vzpomíná další významný skaut Miloš Zapletal, není odbornou monografií, ale spíš zvídavým výletem do historie prvních skautských oddílů a přátelským pozdravem člověku, který svými postoji životem i literární tvorbou ovlivnil několik generací mladým lidí. Kniha je doplněna řadou dobových fotografií.... celý text

beníček
26.09.2023 3 z 5

Populárně zpracovaná kniha o životě a díle Jaroslava Foglara nabízí pohled spíše povrchní a shovívavý. Žádné závratné nové skutečnosti nenabízí, přestože autor pracoval s Foglarovými deníky a mohl jít více do hloubky faktograficky i tematicky. Při rozboru výtek literárních odborníků k Foglarově díle je vidět, že knihu nepsal literární teoretik a znalec filozofie, ale jen nadšený čtenář Foglarova díla. Argumentace autora v konfrontaci s dobovými kritiky tak bohužel ne vždy obstojí. Válečná historie Jaroslava Foglara je sepsána nedostatečně, zajímavé by bylo rozebrat jeho příspěvky do časopisů Správný kluk a Zteč. Neuvedení zdrojů snižuje ověřitelnost uváděných informací. Dílo nejspíše vznikalo ve spěchu, čemuž napovídají některá opomenutí, což je škoda, snad v budoucnu vyjde obsáhlejší Foglarova biografie.

pepa4081
20.02.2022 4 z 5

Jsem milovník knih pana Foglara. Většinu jsem přečetl několikrát a Rychlé šípy už mnohokrát. Přečetl jsem také všechny dostupné knihy o panu Foglarovi. V tomto případě mi to však bylo spíš na škodu. Podle názvu Záhady a tajemství J. F., jsem čekal nějaké další překvapivé údaje o Jestřábovi, těch se mi však nedostalo. Kniha je to výborná, ovšem já jsem se z ní nedozvěděl prakticky nic, co by už nebylo uvedeno jinde. Přesto jsem rád, že jsem si ji přečetl. Fakta o Jestřábovi (spisovateli, člověku a skautském vůdci), jsou zde podána pěkně na jednom místě a velmi zajímavé jsou myslím velmi objektivní komentáře pana Zapletala. Pokud se chcete o Jestřábovi a jeho knihách něco dozvědět, pak tato kniha je (spolu s Foglarovou autobiografií Život v poklusu) naprosto ideální. Pan Zapletal si zaslouží velký dík za to, kolik práce ho muselo stát, vyhledání všech faktů a jejich uspořádání do této knihy. Osobně hodnotím za tři (protože jsem se opět nedozvěděl, jestli existovali Rychlé šípy), jinak ovšem knížka, díky své komplexnosti zaslouží pět.
Velmi uspokojivé.

Turlogh
04.09.2021 5 z 5

Výborná publikace z pera znamenitého skautského autora Miloše Zapletala - Zeta o všem legendárním a tajemném co obklopovalo Jaroslava-Foglara - jestřába. O jeho životě i díle, doprovázeno četnými fotografiemi. Vřele doporučuji všem zájemcům o JF, o jeho život a dílo. Howgh.