Jestřáb contra Hrdlička

Jestřáb contra Hrdlička https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40996/jestrab-contra-hrdli-40996.jpg 4 23 2

poprvé publikováno v roce 1897 ilustroval Václav Sivko, doslov napsal Václav Stejskal vydáno pro členy Čtenářské obce jako výroční tisk edice Svět

Hyaenodon
29.07.2020 3 z 5

V rámci studia jsem musel přečíst řadu knih z 19. století a podle mě patří tato novela k tomu nadčasovějšímu, co (nejen) Svatopluk Čech napsal. Konec konců, exekuce a dluhy jsou i dnes velkým problémem. Trochu na sílu je závěrečný happy end, kdy se vrátí lékař, který se o rodinu začne starat a zachrání ji před totální nouzí. Zajímavé je se i podívat na stejnojmenný film z 50. let, který Čechův námět dost překrucuje, aby kritizoval "poražené třídy".

WEIL
22.08.2011

V této novele "Jestřáb kontra Hrdlička" podává autor v konfliktu ostře vykreslených postav, (slabošskýpanský správce, který se stává obětí bezohledného lichváře) víc než jen sociální dokument doby. Navzájem se obžalovávají dva světy - trpký a snový svět Hrdličky, neschopného reálného života, věcný svět Jestřába, hluchý k lidskosti.