Jestli zůstanu

Jestli zůstanu https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74704/bmid_jestli-zustanu-iXv-74704.jpg 4 1630 351

Sedmnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče – a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí – odejít, anebo zůstat.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

If I Stay , 2009

surynas
surynas
01.09.2017 5 z 5

Mia je neuvěřitelně silná hlavní hrdinka, pořád nemůžu uvěřit že to zvládla. Kniha je procíťená, autorka do í opravdu vložila srdce.

nani_nka
nani_nka
31.08.2017 3 z 5

Príbeh o Mii, ktorá sa v kóme musí rozhodnúť, či odísť za rodinou, ktorá zahynula pri autohavárii alebo zostať nažive, kde na ňu čaká jej priateľ a hlavne hudba. Toto je pre mňa jedna z tých mála kníh, kedy sa mi film páčil o dosť viac (asi to bude tými sympatickými hercami). Ale to neznamená, že by knižka bola zlá, len nato, že ide o tak smutný príbeh, tak táto kniha vo mne nezanechala žiadne hlboké pocity či dojmy.

dee8767
dee8767
24.08.2017 5 z 5

K této knize jsem se dostala díky kamarádce a jsem za to moc ráda. Ještě jsem se asi nesetkala s knížkou, která by byla tak smutná už po prvních pár stránkách, ale právě možná tím si mě tak získala a stejně jako Hvězdy nám nepřály ji řadím mezi své Srdcovky.
U této knihy jsem se zamýšlela nad tím jak bych se zachovala, kdybych byla v takové situaci jako Kim... Zůstat nebo odejít?
Podle knížky je také natočený film, který jsem bohužel neviděla celý...

Janis97
Janis97
02.08.2017 3 z 5

Kniha na první pohled krásná, ale jak je zde již zmíněno, pro jinou věkovou kategorii. Začátek mě ještě bavil, ale ke konci už jsem se musela nutit.

NinaStikova
NinaStikova
01.08.2017 4 z 5

Navzdory pochmurnému tématu byla kniha příjemnou a rychlou oddychovkou, kterou jsem mohla vyplnit volnou chvíli mezi dokončením jedné knihy a příští návštěvou knihovny.
Příjemně mě překvapilo, že zamilovanost není přeháněná a jejich vztah bezchybný, jak tomu ve většině příběhů bývá. Líbilo se mi nevšední prostředí Miina příbuzenstva a přátel, všechno bylo tak uvěřitelné, jako by autorka popisovala vlastní rodinu.
Obtěžovalo mě ale neustále přeskakování v čase, které mi vadilo i ve filmu, flashbackové příběhy asi nejsou nic pro mě. Závěr mi přišel uspěchaný, nějak jsem nepostřehla, kdy že se vlastně rozhodla, prostě to najednou bylo. Možná to byl záměr, který jsem nepobrala. Myslím, že hrdinka by si měla trochu přerovnat priority, protože ztráta rodičů ji nijak výrazně nezasáhla (zdálo se mi), ale hodinová nepřítomnost přítele je pohroma.
Na druhý díl jsem zvědavá, možná do něj nakouknu.

MájaM.
MájaM.
14.07.2017 3 z 5

Žádné složité čtení,taková oddechovka. Bohužel jsem od knihy čekala víc a možná proto mě ani tak nevzala. Taktéž filmu něco chybělo. Ale druhý díl si určitě přečtu:)

hajrys
hajrys
12.07.2017 3 z 5

Pro jinou věkovou kategorii. Půjčeno a přečteno již před časem od neteře. Souhlasím s Julie1989, čtivá, ale dojem žádný.

KnihomolkaMari
KnihomolkaMari
04.07.2017 3 z 5

Jelikož je krátká, tak jsem ji přelouskala poměrně rychle a možná i ten malý počet stran mě poháněl dopředu. Ovšem nestihla jsem si v těch málo stránkách vybavit charaktery postav, Adam byl pro mě nejzvláštnějším. Celé je to o jednom důležitém rozhodnutí, které je svým způsobem těžké a nikdy bych se do této smutné situace nechtěla dostat. To vše, co se v pouhých vteřinách osudného dne kolem ní stalo by alespoň mě přimělo k absolutnímu psychickému zhroucení. Ale Mia to vnímá jinak, jako by to skoro nebylo. Bylo to zvláštní a zároveň depresivní čtení. Pořádně do teď nevím, co si mám vlastně o knize myslet. Je odpočinková a plyne rychle ale má krásný konec, to se musí uznat.

Veronika33
Veronika33
25.06.2017 2 z 5

Kniha ma nebavila, do knihy som sa nútila a čítala ju neuveriteľne dlho. Kniha rozoberá pocity a je skôr vážnejšieho charakteru, myslela som si, že to bude skôr taká jednoduchá oddychovka na dovolenku. Videla som aj film ani z neho som nebola odvarená.

Amia
Amia
28.05.2017 5 z 5

Povedené dílo.

Ledward
Ledward
25.05.2017 5 z 5

Tahle knížka vás donutí pořádně přemýšlet o svém životě. Já si díky téhle knížce dokonce namyslela svůj vlastní pohřeb, až tak silně mě ta kniha ovlivnila. Hodně jsem u ní brečela, ale to jsem určitě nebyla jediná. Knížka se mi moc líbila.

Davanity
Davanity
21.05.2017 4 z 5

Film jsem dodnes neviděla a nelituji toho, kniha byla něco neuvěřitelného a zůstane navždy v mém srdci, přesto už ji nejspíše nikdy znovu nepřečtu. Příběh je silný, smutný a přiznám, že je to první kniha u které jsem se opravdu rozbrečela. Myslím, že by si tuto knihu měl přečíst každý. Minimálně pro trochu nový pohled na život.

Anonymka1
Anonymka1
04.05.2017 1 z 5

Knihou jsem byla velmi zklamaná, do čtení jsem se musela nutit. Ačkoliv byla kniha velmi smutná i přes to mě nenadchla. Koukala jsem i na film a musím říci, že ačkoli mám čtení ráda film byl lepší, ale nebyl zas tak dobrý na to, abych se na něj ještě někdy podívala. Něco tomu chybělo.

julie1989
julie1989
24.04.2017 2 z 5

knížka byla čtivá, ale nezanechala ve mě v podstatě žádný dojem, jako rychlá oddechovka dobrá :-)

LuCyMcLy
LuCyMcLy
22.04.2017 5 z 5

Velmi smutná, ale krásná knížka o životě mladé dívky milující hudbu a hru na čelo. Svět je někdy opravdu nespravedlivý a hlavní hrdince Mie a její rodině jednoho dne vstoupí do života tragická autonehoda, po které všichni skončí v nemocnici. Mia je v kritickém stavu ohrožení na životě a rozhoduje se, jestli chce dál žít nebo svůj boj vzdá. Knížka se stala i předlohou stejnojmenného filmu, který jsem já osobně viděla ještě dřív, než jsem si přečetla knižní verzi. Jak film, tak knížka byly dokonalé a rozbrečely mě na tolik, že jsem vypotřebovala snad několik balení kapesníků. Určitě stojí za to si knihu přečíst, protože pak si uvědomíte, že i ve vašem životě se může objevit chvíle, kdy najednou ztratíte všechno a bude na vás, jestli to vzdáte, nebo budete bojovat dál.

Charley
Charley
11.04.2017 2 z 5

Tak nějak jsem se nemohla ztotožnit s hlavní hrdinkou....nejdůležitější ze všeho pro ni byl přítel, ale smrt celého zbytku rodiny prožívala pouze okrajově. Není to špatná oddechovka, ale znovu bych ji nečetla.

AndysPolakova
AndysPolakova
04.04.2017 1 z 5

Bohužel jsem byla knihou velmi zklamaná a to takovým způsobem, že se mi ani nechce otevírat pokračování, které jsem si už dříve koupila.
Děj se odehrával více v minulosti než přítomnosti a to mě nebavilo, nemám ráda, když se člověk až moc často vrací do minulosti, narušuje mi to děj, který se odehrává v přítomnosti a poté mám chuť části z minulosti přeskočit, jenže v tomto případě bych musela přeskočit asi 3/4 knížky.
Měla jsem problém knihu dočíst, ale byla jsem zvědavá, jak to autorka na konci vyřeší a co se stane na konci, nebýt toho knihu bych ani nedočetla.

AnetV
AnetV
25.03.2017 2 z 5

Nezaujal mě příběh ani postavy :-(

TheMelorry
TheMelorry
09.03.2017 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Námět se mi zdál velmi zajímavý a originální, ale podle mého názoru by celý příběh chtěl víc rozpracovat. A i na konci bych se chtěla dozvěděť víc, nebo co bylo potom. Jinak jsem si knihu užila a rozhdně si přečtu daldí díl.

snílkařka
snílkařka
09.02.2017 3 z 5

Souhlasím jako oddechová kniha dobrý .Pokračování jsem ještě nečetla ale co se týká filmové verze myslím že je zajímavější.