Jestli zůstanu

Jestli zůstanu https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74704/bmid_jestli-zustanu-iXv-74704.jpg 4 1630 351

Sedmnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče – a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí – odejít, anebo zůstat.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

If I Stay , 2009

kercah
18.03.2019 4 z 5

Kniha mi dlouho ležela doma a vlastně jsem jí vzala do ruky kvůli výzvě a jsem moc ráda. Kniha se čte velice snadno a je i dojemná. Tématika nutí čtenáře pozastavit se nad tím, jak to vlastně je s tím rozhodováním zda zůstat nebo jít dál.. Vážně přemýšlím, že si přečtu i druhý díl.

verunka93
18.03.2019 3 z 5

Velmi smutný příběh, který se vám dostane pod kůži. Kniha se četla sama, byla jsem velmi zvědavá jak se Mia rozhodne. Filmové zpracování je pěkné, ale kniha je pro mě lepší.

LeHor
16.03.2019 4 z 5

Kniha se dobře čte, pro mne oddychovka, i když smutný příběh.

oblakaknih
10.03.2019 2 z 5

Průměr. Moc mě to nenadchlo. Do dalších dílů se pouštět nebudu.

Tynka291
06.03.2019 3 z 5

Kniha se mi četla dobře, bavila mě a dokonce dohnala i k slzičce.

Šmoulinka1980
04.03.2019 5 z 5

I když je román cílený spíše na dospívající mládež, mně se moc líbil a jsem ráda, že jsem se k němu dostala. Je to čtivá, oddechová kniha pro nenáročného čtenáře. Ale určitě celý příběh také nutí člověka k zamyšlení se "co by, kdyby..." Hlavní hrdinka Mia to rozhodně neměla vůbec lehké, když byla postavena před rozhodnutí, zdali zůstat nebo odejít, když toho jedním okamžikem tolik ztratila. A tak mě teď jen napadá, že je možná škoda, že v reálném světě tuto možnost rozhodnutí nemáme... Těším se na pokračování knihy a kdybych neměla na seznamu tolik jiných knih, co si chci přečíst a hlavně také ty, které musím vrátit do knihovny, asi bych se do ní pustila hned :-).

Nikcasmej
25.02.2019 3 z 5

Nemůžu říct, že se mi kniha nelíbila. Zároveň nemůžu říct, že jsem z knihy byla pav. Kniha je krátká, milá a oddechová. Ale že by se v ní dělo něco extra to ne. Největší wau si řeknete na cca 15 straně, kde všichni "zemřou", ale to je vše. Potom čtete pouze kam Mia chodí, co dělá a co se dělo než se tohle všechno stalo. Za mne bohužel nic moc.

Denisa_a
23.02.2019 3 z 5

I když je to hodně krutá a smutná knížka, mě moc nesedla. Ani dobrý, ani špatný. Nedokážu napsat důvod proč. Asi jsem jen čekala víc. Neurazí, nenadchne.

asam
20.02.2019 5 z 5

Trochu "červená knihovna", ale občas taky můžeme číst tento druh literatury. Alespoň si odpočneme od hororů a thrillerů.

sd1992
09.02.2019 3 z 5

Asi tak nějak nemůžu zhodnotit knihu jako špatnou, ale ani jako dobrou... Naprosto chápu, že jde o téma jisté těžké situace.. o to mi ani tak nejde, spíš o to, že obsah činí tak 80% popisů... co se děje, jak to kde vypadá apod. Já v knize potřebuji dialogy.. a tady jich bylo celkem málo a když už tak ve flashbacku v minulosti. Nechápejte mě špatně vážně nečekám, že hlavní hrdinka v komatu bude vézt dialogy, to asi ne.. ale v tomto případě by pomohlo, kdyby kniha měla více vypravěčů, ne pouze Miu. Ale jak to třeba vidí Adam, její kamarádka apod. :-) Takže průměr.

katee21
01.02.2019 3 z 5

Můžu říct že kniha je opět lepší než film ❤️ Miin příběh se mě opravdu dotkl a Adam by v některých částech zasloužil pár facek. Krásný příběh a kniha nepatří k mým TOP.

Lucie_D
27.01.2019 5 z 5

Krásný příběh

MiliKry
16.01.2019 2 z 5

Nic převratného, neurazí o, ale ani nenadchlo, četla jsem stylem preskakovani řádku.

Havree
02.01.2019 3 z 5

Kniha se mi líbila, taková pohodová, ale smutná, realistická, ukazuje dobré i špatné stránky života, ale nepřinesla nic extra.

Lofda
30.12.2018 4 z 5

Já se ke knize dostala až poté, co jsem viděla film.. Takže jsem vlastně věděla o co půjde, nic nového ani přijít nemohlo, ale knížka mi bavila i tak. V knize vždycky najdete ještě něco navíc ;-) Četlo se mi to dobře a lehce a teď už pokračuji dalším dílem.. Jsem moc ráda, že jsem našla i pokračování, tihle dva mi prostě baví..

ZNellyZ
19.12.2018 5 z 5

Nemám slov. Ač je příběh lehce utahaný vzpomínkami, každá v sobě nese něco, co vás více donutí se do příběhu ponořit. Konec jsem obrečela a otázku Jestli zůstane jsem si pokládala celou dobu.

Ivka14
07.10.2018 4 z 5

Za večer jsem to měla přečtené. Velice hezké a dojemné čtení. Snad bude druhý díl stejně úžasný jak tenhle.

sola_lupa
03.09.2018 5 z 5

Mrzí mě, že jsem nejprve viděla film. Tím nechci říct, že bych byla z knihy zklamaná, jen jsem věděla až moc dobře, co čekat, a to do nejmenších podrobností. Kniha je čtivá záležitost, která mě bavila a určitě si přečtu i druhý díl.

PeťkaW.
26.08.2018 4 z 5

Před pár lety jsem viděla film a jelikož mi po pár stránkách došlo, že knihu kopíruje víc, než věrně, dějově mě tak nemohlo nic překvapit. Zůstaň se mnou je zvláštní kniha - hlavní hrdinka skoro celý příběh vzpomíná na zásadní i všední okamžiky ve svém dosavadním životě, čímž vás vlastně seznamuje se všemi postavami a vztahy mezi nimi. Z tohoto úhlu je kniha rozhodně originální a nemusíte se tak bát žádného zbytečného patosu a vykalkulovaných emocí stříkajících z každého odstavce. Nejde o žádné veledílo, které by vás ochromilo a nemohli jste z něj spát, ale výborně se čte a nějakým zvláštním jemným a nenápadným způsobem se vám zavrtá pod kůži a donutí vás se zamyslet, jak byste se na místě Mii rozhodli vy. Já jsem od knihy dostala to, co jsem čekala a jsem tudíž spokojená.

TimetoStyle
08.08.2018 4 z 5

Knížku jsem ulovila ve slevě v NeoLuxoru. Bylo to před rokem a já jsem si řekla, že přečtení odkládám už dlouho.
Ze začátku jsem se zase začetla rychle, autorka píše čtivě. Na knížce se mi líbilo to, že se střídal pohled, kdy bylo všechno v pořádku a potom pohled z nemocnice, to se povedlo. Popis nehody, co se rodině stal, byl podle mě hodně krutý. Živě jsem si představovala, jak to asi probíhalo.
Cítila jsem se stejně bezmocně jako Mia, když se chtěla ,,vrátit“ do svého těla, ale nemohla.
Kniha byla dojemná, křehká a podle mě i reálná.
A co ten závěr knížky? Když jsem dočetla poslední slovo, tak jsem si říkala ,,okamžitě potřebuju druhý díl!“ a v tu chvíli jsem si myslela, že se seberu a hned pojedu do města :-)
Můžu vám ji jen a jen doporučit :-) je to taková oddechovka, která neurazí.