Jestli zůstanu

Jestli zůstanu https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74704/bmid_jestli-zustanu-iXv-74704.jpg 4 1630 351

Sedmnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče – a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí – odejít, anebo zůstat.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

If I Stay , 2009

Michaela91
Michaela91
30.09.2014 3 z 5

Kniha se zabývala vlastně jen minulostí. Ale bylo to určitě zajímavé i když velice smutné čtení.

martina5069
martina5069
26.09.2014 3 z 5

Ani nevím co k tomu říct .... První část knihy mě úplně pohltila a pak najedou sem měla problém knihu dočíst protože mě nudila. Celá kniha se odvíjí od autohavárie a popisování hrdinčiny minulosti ( jako duch) s rodinou přátely a její lásce k hudbě která jí nakonec přivede zpét k životu. Námět byl hodně zajímavý ale sem ráda že kniha měla tak málo stránek :-( No a pak jsem viděla jsem film a musím říct že se mi líbil víc neź kniha takže koukněte / přečtěte a posuďte si sami :-)

zveroholik
zveroholik
25.09.2014 3 z 5

Kniha začíná koncem. Řeší se minulost. A co jiného řešit na prahu smrti, snad budoucnost? Hloupost. Psychologické a nutí člověka přemýšlet. Kniha je uzpůsobena přečíst ji za jedno odpoledne, ale proč? Ta kniha si zaslouží vychutnat, tvořit mezi čtením pauzy a přemýšlet nad tím vším.
Konec je otevřený a opět čtenář musí přemýšlet...
Mohlo by být pokračování, ale možná to není nutné. Někdy i reálném životě potkáme lidi, kteří jsou na prahu rozhodování a už nikdy se nedozvíme, jak se rozhodli či jak dopadli.

Jitush
Jitush
25.09.2014 4 z 5

Příjemná oddychovka k zamyšlení. Člověk si po přečtení uvědomí, co všechno má, když má zdravou rodinu. Kratší rozsah knihy mi také vyhovoval, jen ten konec mohl být víc rozepsaný.

ema57
ema57
23.09.2014 5 z 5

Krásně napsaná a povedená kniha. Je těžké k tomu říkat něco víc, protože přes krásu knihy byla prostě krátká. Já zbožňuju knihy, které mě pohladí na srdci. Tahle to dokázala. I když já ji vnímám spíš jako povídku. A za to si podle mě zaslouží ještě větší plus. Jen nevím jestli jsem zklamaná nebo ráda, že mi nedala prostor k pláči....

Laural
Laural
19.09.2014 5 z 5

Nápad byl ohromující,samostatné zpracování,nechci se nikoho dotknout,ale méně úspěšné...
Kniha měla spád,ale na mě to bylo moc krátké a nerozepsané,hlavně ten konec.
Přesto se ke knize někdy vrátím,protože i když to není úplně perfektní,stojí za přečtení.

Terezka2507
Terezka2507
19.09.2014 5 z 5

Knížka u které jsem místy nezadržela slzy, moc krásně a chytlavě napsaná. Konec pro mě byl relativně překvapivý, dle mého názoru mohla knížka ještě pokračovat. Hodnotím jí však velmi kladně, určitě stojí za přečtení.

Katschka
Katschka
17.09.2014 5 z 5

Tak já se přiznám, že jsem přečetla za jeden den a jedním dechem, dokonce i slza ukápla a celkem nechápu tolik rozporuplné komentáře. Dobře, že jsem sem nenahlédla, než jsem začala číst, protože by mne to možná i odradilo.
Takže rozhodně doporučuju nejdřív přečíst a pak teprve juknout na hodnocení ostatních! ;)

Yuki_Kuchiki
Yuki_Kuchiki
17.09.2014 3 z 5

Neříkám, že kniha je špatná, má něco do sebe, ale mne zrovna tak moc nezaujala. V podstatě se tam některéré věci omýlají furt dokola, nechutnosti jsou podány jako by nic... kniha neurazí ani nepotěší, je to spíše takové to odpočinkové čtení, co člověka nemá unavovat. Je tam snaha o přečtení jedním dechem...
Ale protože každý jsme jiný, určitě si knížku přečti :)

Lentilka2
Lentilka2
08.09.2014 5 z 5

Právě jsem knihu dočetla! Bylo to opravdu jedním dechem! Nemůžu jinak než dát 5 hvězdiček.

Sabča92
Sabča92
08.09.2014 5 z 5

Knihu jsem akorát dočetla a musím říct, že je to nejlepší kniha, kterou jsem za poslední dobu četla. Tak procítěná, milá, smutná, dojemná a reálná zároveň. Hlavní postavy mi byli sympatické. Všem vřele doporučuju ;-) Doufám, že vyjde i druhý díl

dubakm
dubakm
05.09.2014 4 z 5

,,Don’t you cry for the lost
Smile for the living
Get what you need and give what you’re given
Life’s for the living so live it
Or you’re better off dead "
(Passenger)

Jestli zůstanu není rozhodně prvoplánovou knihou, nevnucuje nám ten správny konec. Tohle je o životě a ten jak víme si s nikým netyká . Je na každém z nás jakým pohledem se na knihu dívame, nakonec se každý pohled může zdát ten správny.

red_marionette
red_marionette
04.09.2014 5 z 5

Dlouho ve mě nezanechala žádná kniha takové pocity jako tato. Opravdu si umím představit jak těžká volba to pro hl. hrdinku byla.

Maragad
Maragad
04.09.2014 4 z 5

Celý příběh působí velmi reálně a to opravdu od první do poslední stránky. Chvílemi vám může i připadat, že je to popis skutečné události. Gayle Formanová dokázala bravurně popsat jak autonehodu, tak i následnou zdravotní péči, která byla Mie poskytnuta. I všechny postavy působí uvěřitelně a o to více je vám z celého příběhu smutno. Mia i její rodina působí velmi sympaticky a vy si pořád říkáte, že si něco takového nezasloužili.

kneslova
kneslova
02.09.2014 5 z 5

Tato kniha se mi opravdu hodně líbila a nemohu jinak než dát 5 hvězdiček a hned pátrám po dalších knihách od autorky. Krásně napsaný příběh - teď vyšel pod jiným názvem - moc doporučuji.

Sushi
Sushi
31.08.2014 3 z 5

Knížka není špatná. Je docela dobrá. Docela.
Asi jsem od ní čekala víc, Miina rodina mi přišla trochu moc jako z pohádky, stejně tak Kim mi přišla trochu moc filmová, jediné co mi připadalo blízké realitě byl její vztah s Adamem - ale to může být můj osobní pohled.
Chvílemi jsem měla chuť přestat ve čtení, nakonec jsem ale vytrvala a zabila tím jedno odpoledne - ne že by bylo špatně strávené, je to příjemná "oddechovka", a ačkoliv si - vzhledem k tématu knihy - připadám trochu jako necita, nijak extra mě za srdce nevzala. Snad to bude právě tím, že mi spousta věcí kolem Mii připadaly tak filmové, že jsem jí to zkrátka nevěřila.

NikinkaFantasy
NikinkaFantasy
30.08.2014 4 z 5

Knížka se mi celkem líbila, ale nepatří k mým best. Očekávala jsem od ní trochu víc... bylo to až moc nezáživný. Nicméně ta obálka je nádherná, ten příběh byl zajímavý a mělo to happy end. Strašně se mi líbilo, jak tam žilo vedle sebe víc stylů hudby aniž by se nějak odsuzovalo. Někdy, ale jen zřídka, mi přišlo otravné, ty ukázky vzpomínek, ale minulost tam souvisela s přítomností. Miiny vzpomínky jí pomáhaly se rozhodnout, jestli ANO nebo NE. Tak teď k hlavním postavám: Mia mi byla sympatická. Líbila se mi od začátku až do konce. Adam mi zas tak sympatický nebyl, ale nedokážu říct proč. Nemohla jsem z té scény s punkery a Vegou. :D Taky mě pobavilo, jak Mia a Kim ukončily své nepřátelství a staly se nejlepšími kamarádkami. Všechno to bylo realistické, když si řeknu, že Mia mohla být ve stavu, v jakém byla. Nejspíš se kouknu i na film.

Rodaw
Rodaw
29.08.2014 3 z 5

S touto knihou přišel takový malý boom. Začala jsem ji číst a měla jsme poměrně veliká očekávání, ale bohužel mě knížka spíš zklamala než nadchla... Třeba daleko víc mi sedla kniha Bez naděje než Jestli zůstanu ...
Námět zajímavý, hlavní hrdinka sympatická, ale na moje gusto se v knize toho tolik nedělo, byla hodně psychologická a hodně mi vadil ten konec, moc otevřený ...

PS: Všichni však tuto knihu milují, takže mě berte spíš jako takovou vyjímku :-D

monushka
monushka
26.08.2014 3 z 5

Druhé vydání této knihy jsem netrpělivě očekávala a hned v sobotu jsem si knihu koupila. Ale po pravdě mě celkem zklamala. Příběh je podobný knize A co když je to pravda? od Marca Levyho, kterou jsem přečetla za dvě hodiny. Zůstaň se mnou sice také, ale pořád mi v ní něco chybělo. Ale ta obálka, radost pohledět.

verunkab
verunkab
25.08.2014

Rozhodně si myslím že si kniha zaslouží vyšší hodnocení.Kniha se mi moc líbila! Na konci mi i ukápla slza a moc se těším na další díl a první film!