Jestli zůstanu

Jestli zůstanu https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74704/bmid_jestli-zustanu-iXv-74704.jpg 4 1630 351

Sedmnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče – a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí – odejít, anebo zůstat.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

If I Stay , 2009

Janniska
29.08.2019 4 z 5

Mno,jak začít...nejsem asi cílová skupina,ale i tak se mi kniha líbila.Moc hezky se četla,vzpomínání hlavní postavy mě chvílemi dojímalo,v tak těžké životní situaci ve které se vyskytla.Kniha mě zároveň donutila k zamyšlení nad pomíjivostí života což byl patrně účel.Život je boj a ten se nesmí vzdát.Toť poselství které jsem si z toho vzala.Asi zkouknu i film.

Magdyla.8
21.08.2019 2 z 5

No.. Je smutné, že mě kniha nezaujala na tolik, abych příběh nepřeskakovala a nezajímala mě jenom část z nemocnice a jak to všechno skončí. Sice mi taková událost vkrádala slzy do očí, ale bohužel.. nesedlo mi to.

patricia8137
15.08.2019 5 z 5

Túto knihu som zvolila ako oddychovú, keďže pred ňou som prečítala bez prestávky zhruba 8 krimi kníh. Kniha mala jednoduchý dej, čítala sa mi veľmi ľahko, nemusela som sa veľmi nad dejom zamýšľať. Dokonca mi pri čítaní aj vypadlo pár sĺz. Som rada, že som túto knihu zvolila, rada si prečítam aj iné žánre (preferujem skôr detektívky, krimi thrillery). Knihu hodnotím pozitívne, ale naozaj slúži len ako oddychovka, keď nemáte chuť čítať nič dlhé a dejovo náročnejšie.

Elen telemna
11.08.2019 3 z 5

Jsem opravdu zklamaná. Jako hudebnice a člověk, který miluje hudbu, jsem se do knihy pustila s nadšením a plna nedočkavosti. O to větší a bolestnější bylo však mé rozčarování, když jsem se po pouhých třech stránkách zarazila s otázkou: Co to má zase být?
Z knihy vyzařuje velká síla a potenciál, myšlenka byla opravdu nápaditá, ale jakoby ji autorka uchopila za špatný konec. Příběh na mě působil mdlím dojmem, děj se odehrával za jakousi nepropustnou clonou a já se přes ni neuměla dostat, aby se mě kniha mohla jakýmkoliv nepatrným způsobem dotknout a cokoliv svého ve mně zanechat. Musím proto bohužel souhlasit s názorem, že kvůli špatnému zpracování ať už sebevíc dobrého nápadu kniha působí odbytě a nepromyšleně.
Naopak jsem ráda, že se autorka pustila do příběhu s hudební tematikou, protože díky tomu jej nakonec nehodnotím tak špatně. Vyprávění to dodalo lesk a milý nádech. Nemluvě o tom, že knih, kde hraje hudba nějakou roli, pro tuto věkovou kategorii opravdu moc není...

monika011
25.07.2019 3 z 5

Neuvěřitelný potenciál nápadu, ale cítím, že je promrhaný. Sama hlavní hrdinka až na posledních stránkách uvedla, že konečně vnímá, cítí muka z nedávných událostí. Mně totiž přišlo, že se to všechno odehrávalo za oponou. Jako bych příběh vnímala přes stěnu akvária, jak uvedla Mia. City, které má kniha ve čtenáři pravděpodobně vyvolat, ve mně nic nevyvolala. Přišlo mi to celé nedotažené do konce.
Naopak co musím podotknout, že si mi velice líbilo- scéna, kdy Mia a Adam na sebe vzájemně "hráli". Scéna působila velice intimně. Vyvolala ve mě pocity důvěry, souznění a lásku. Nekonečnou lásku.
Dobré dílo.

Lily101
09.07.2019 4 z 5

Taková sladkobolná teenagerská love story, na což si připadám stará. Naštěstí kniha obsahuje i druhou rovinu, kvůli které jsem se rozhodla, i přes strach z obsahu á la romantika, číst a...vyplatilo se. Některé části mi zprvu připadaly zbytečné, zajímalo mě spíš, co se odehrává na JIP a jak bude celá kniha protkaná láskou k hudbě, včetně lásky k hraní na hudební nástroj, ale na konci to vše do sebe zapadlo jako puzzle, tudíž kniha dostála rozměru, v jisté míře i hloubce, jež mi anotace knihy tak nějak skrytě nabízela.

švédka538
03.07.2019 5 z 5

Po dlouhé době zase něco trochu jiného, knížka mě pohltila. Překvapil mě závěr v jedné větě, ale myslím, že kdyby byl napsán jinak nebylo by to ono. Tohle byla ta pravá tečka k příběhu.

kykiryki28
21.06.2019 2 z 5

Zajímavý příběh. Ale jsou lepší knížky...

Jani23
19.06.2019 5 z 5

Kniha se mi velice libila. Moc pěkný příběh.

sabca
16.06.2019 4 z 5

Dojemný příběh Mii, které se na JIP odvíjí celý krátký život.

postrach
15.06.2019 5 z 5

Pěkný a dojemný příběh vyprávěný hlavní hrdinkou Miou ze dvou pohledů.Škoda toho šťastného ale utnutého konce.

wildXchos
11.06.2019 4 z 5

Celý příběh je hodně smutný a dojemný a ukazuje, co všechno dokáže láska překonat.

kikikrat
18.05.2019 3 z 5

Kniha má silný příběh, který je smutný a zničující. Nevím jestli je to tím že jsem viděla film nebo tím že se člověk vše dozví už na začátku ale nějak jsem to nedokázala prožít. V tomto případě je film skoro stejný jako kniha a dokonce mě více dojal. Kniha i tak stojí za přečtení protože jestli si z ní člověk něco odnese tak to že je vždy nějaký důvod žít.

Annkag
13.05.2019 3 z 5

Krásna,silná a emotivná kniha o tom že láska je ten správny poháňací motor našich životov.

katka-kacav3318
07.05.2019 4 z 5

Zajímavě napsaný. Velice dojemný až jsem uronila pár slz. Doporučuju.

eliskaho21
04.05.2019 5 z 5

Smutný, ale hezký příběh.

medvídě
20.04.2019 5 z 5

Tohle byl velmi silný příběh.
Hlavní linie byla se udála během 24 hodin, ale nebylo to jen o ní. Celé to bylo vyplněno dalšími zážitky, které se udály hlavní hrdince s lidmi, o kterých byla zrovna řeč.
Po delší době kniha, u které mi tekly slzy (další kniha, ke které zase zapomněli přibalit kapesník), ale nebylo to jen smutné, u některých historek jsem se i dost smála.
Autorce se povedlo to napsat velmi čitelně a i kdyby tímto všechno skončilo, tak by to vůbec nevadilo. Ale i tak si stejně přečtu pokračování, jen tomu dám raději ještě čas pár knih, ať knihu po tak rychlém přečtení správně vstřebám.
Rozhodně si také pustím filmové zpracování, u kterého doufám, že jej nepokazili.

Adél784
10.04.2019 3 z 5

Super kniha:)

Brambor16
29.03.2019 4 z 5

Popravdě se to da srovnat kniha vs. film. Kniha se mi šíleně líbila. Byla jiná film jsem totiž viděla dříve. Na knize se mi moc líbilo to, že je tam zasazen příběh a do něho její myšlenky v rámci povídek. Člověk se neztrácel tolik v orientaci jako kdyby to bylo rozděleno na kapitoly a dějové části. Takže ze mě fakt dobrý.

SPOILER:
Kniha vs. Film je hodně jiná. Kniha mě tak emocionálně nedostala. Ve smrti s jejím bratrem jsem u filmu brečela jako želva ale u knihy je to prostě bohužel dáno jako fakt že se to stalo. Taky je jasné že film je schválně takto zpracovaný, ale i tyto detaily na jsou důležité.

LaDouceBrise
27.03.2019 3 z 5

Krátká knížka, která mě docela překvapila pojetím děje. A nevím, zda v dobrém či špatném slova smyslu. Popravdě jsem se do čtení pustila jen proto, že se jedná o knihu s hudební tematikou. Přestože jsem ji přečetla za velmi krátkou dobu, osud Mii se mě příliš nedotkl a myslím, že na ni zanedlouho zapomenu úplně. I co se týče hlavních hrdinek, jež milují hudbu, kniha nepřináší nic nového, co by nějakým způsobem mohlo zaujmout. Líbila se mi ovšem myšlenka možnosti vlastního rozhodnutí, zda odejít či zůstat, to bylo opravdu nápadité, bohužel zpracování mě zanechalo poněkud rozpačitou.
Nakonec myslím, že fakt, že se mi film zamlouval více než kniha, vypovídá sám o sobě až až.