Jestli odejdeš...

Jestli odejdeš... https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/302693/bmid_jestli-odejdes-TRK-302693.jpg 4 63 21

Dokázal by ji milovat víc, než nenávidí válku? Jestli odejde, bude muset zabíjet, nebo bude sám zabit. Jestli zůstane, bude uvězněn a možná odsouzen k trestu smrti. Takto bezútěšné jsou možnosti volby, před kterými stojí talentovaný dramatik Howard Henderson. Nedokáže sdílet nadšení svých vrstevníků pro účast ve válce, nechce bojovat s neviditelným nepřítelem. Ví velice dobře, jak to na frontě chodí, a nechce se na tom sebeméně podílet. Když poslechne své srdce, bude zostuzena a opovrhována. Když se zachová podle společenských konvencí, bude v osamění odsouzena k bezbřehé nudě. Takovéto možnosti se nabízejí půvabné Vivian Fosterové. Právě se vdává, když vypukne válka, a její doposud odtažitý manžel se vmžiku mění v bojovného vlastence. Vivian zůstává sama na farmě v Derbyshire, bolestně odtržená od společenského života, z něhož se mohla dříve těšit... Lze v čase běsnící války nalézt krásu? Anebo přátelství Howarda a Vivian představuje jen zoufalý únik z dusivé bezvýchodnosti situace, v níž se oba ocitli? Odejdi do války a už nikdy nepohlédni své lásce do očí. Zachraň svého nepřítele. Anebo jdi k čertu. Správná volba jako by snad ani neexistovala...... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Domino

If You Go Away , 2015

beautiecutie
05.02.2024 5 z 5

Upřímně mě tohle opravdu zasáhlo a hodně jsem to celou dobu prožívala.

Elulilinka1
26.12.2022 5 z 5

"Potřebovala někoho silného tělem i duchem, někoho citlivého, kdo si cení života. Potřebovala jeho. Ne někoho, jako je on. Jedině jeho."
Od téhle knížky jsem neměla vůbec žádná očekávání. Ale po dlouhé době to byla zase jedna z mála, kvůli které jsem běžela do obchodu koupit lepíky, abych si mohla zaznačovat zajímavé pasáže.
Naprosto dojemný příběh. Howard Henderson si ukradl mé srdce a proto mě konec třikrát zlomil. A třikrát dal zase do kupy. Miluju a všem vřele doporučuju!

ErčaV.
04.09.2022 5 z 5

Kniha se čte opravdu velmi dobře díky skvělým popisům a díky nim je opravdu silná. Děj se mi opravdu hodně líbil, byl napínavý až do konce jak to vše dopadne.

Charmedka
12.09.2020 5 z 5

Kniha je plná podrobných popisů a je třeba počítat s tím, že samotný příběh není kdovíjak akční. Neděje se neustále něco a nestane se toho tolik, ale příběh je opravdu hodně popisován a překvapivě mě to vůbec nenudilo, naopak, četla jsem stránku za stránkou a byla nadšená.

Asi více mě bavilo vyprávění od Vivian a pak Howardovo, kdy popisoval všechna zvěrstva coby reportér. Autorka se nebála drsných popisů zranění.

Tohle je neskutečně silná kniha, která ve mně něco zanechala a která mě velmi dojala. Já byla během čtení neustále naměkko a musím říct, že po hodně dlouhé době to je kniha, která si zaslouží plný počet hvězdiček a maximální hodnocení.

baterka.gs
06.07.2020 5 z 5

Hodně silná kniha. Obecně nemám ráda válečnou tématiku, ale knihu jsem přečetla velmi rychle a nechala ve mně silné dojmy. Neřekla bych, že je to jen ženský románek, ale také příběh o hodnotách, odvaze a přesvědčení.

zuzka5372
28.01.2020 3 z 5

Krásný příběh o válce a lásce. Vyprávění o životě před tím, než se hlavní hrdinové do sebe zamilují mě bavilo, je hezké sledovat jak se z rozmazlené slečny stane silná a statečná žena.

evelýny
02.09.2019 3 z 5

Přemíra slov v této knize a stálé opakování již řečeného mě okradlo o radost ze čtení a skoro jsem nezaznamenala poselství, vyslané ke čtenáři.
Trojúhelník lásky - žena a dva muži - Vivian, Aubrey, Howard. Kulisou pro jejich příběh - 1. sv. válka.
Láska, která má dojít naplnění, nemůže být vykoupena jenom smrtí ,,toho nepohodlného".
Válka si žádá pravého vojáka, který splní jakýkoli rozkaz i za cenu vlastního života.
Láska si žádá také nezlomnou víru, obsaženou ve třech prostých slovech: ,,Vrať se domů."
A co chce osud? Osud chce odpuštění formou úcty k lidskému životu...

P.S: U tohoto příběhu jsem si uvědomila, že v mé šroubovnici DNA jsou otisky mého dědy, kerý měl to štěstí a přežil. Protože kdyby nepřežil...

Kniha mě donutila přemýšlet a proto měním primární hodnocení, ale těch slov tam opravdu bylo nad rámec mojí tolerance.

Adellaida
28.08.2019 3 z 5

Román, který chvílemi trochu nudí.

certik003
16.07.2019 5 z 5

Trošku pomalý rozjezd, Vivian působila dojmem naivní a rozmazlené holky, ale byla vlastně jenom produktem své doby a společenského postavení. Po propuknutí války se z ní postupně stává sebevědomá a zralá žena. Moc se mi líbil popis toho, co se dělo na bojištích, i když to bylo hodně drsné. Taky Howardovy důvody, proč nechce bojovat a postupné změny smýšlení dalších lidí ve společnosti. I když samotný příběh byl jednoduchý, je to moc hezká a nepřeslazená romance.

veronika9761
01.07.2019 5 z 5

Dlouho sem vahala, jestli si ji nenechat v moji knihovnicce knizek, ke kterym se vracim. Velmi mila a velmi ctiva knizka, ale neni preslazena. Doporucuju.

Madelisi
06.04.2019 5 z 5

Nevěsty bez zenichů se mi líbily, zde jsme se setkali v epizodních postavách a zmínkách s hrdiny Nevěst. Příběh je to moc pěkný, i když zpočátku mě více bavila Vivianina linka, Howardova byla nudnější. Když se dali dohromady, tak už i jeho pohled začal stát za to.
Líbí se mi popsaný život ve vlasti, ve které je válka katalyzátorem změn ve společnosti, scény z fronty jsou naturalistické.
V předposlední kapitole ve mně hrklo - snad všichni nejsou mrtví. O to jsem si více vychutnala sladký konec a v podstatě komický důvod, proč se mohl udát.

knihovnička007
31.05.2018 3 z 5

Docela jsem s knihou bojovala... Připadalo mi, že většinu knihy Howard řešil, proč nemůže bojovat. Šílená doba, chápu. Byla to válka, jakou dříve nezažili. Zažité věci najednou nefungovaly. Nebylo nic, nač byli zvyklí.
Místy jsem se kapku nudila, uvítala bych méně stran.
V každém případě hezký (i když jednoduchý) příběh , který autorka umístila do nelehké doby 1.sv. války. Vivian se z naivní slečny změnila v ženu, která ví, co chce.

Tyeen
16.05.2018 5 z 5

Ze začátku jsem myslela, že to bude strašná nuda. Jakmile se ale příběh rozvinul, naprosto mě vtáhl a nemohla jsem přestat. Ačkoliv jsem od knihy nic nečekala, velmi mile mně překvapila a určitě po ní v budoucnu sáhnu znovu.

misaa.p
09.02.2018 4 z 5

Pěkný příběh, ale trvalo mi se začíst. Konec celkem dojemný, dětská upřímnost holt vítězí. Člověk se musel občas zamyslet nad situací během války, co si lidé museli vytrpět a zažít.

ArwenEvenstar
19.01.2018 5 z 5

Krásný příběh zobrazující proměnu mladé naivní dívky v ženu na pozadí událostí první světové války.

martiline
09.11.2017 4 z 5

Příběh se mi líbil. Dočetla jsem ji během doby, kdy vichřice vyhodila na 32 hodin u nás elektrický proud. :-) Takže jsem se do oněch časů něčím miniaturním "vrátila" :-) ... A také - mám ráda šťastné konce. :-)

lapagerie
19.10.2017 5 z 5

Příběh z období Velké války, postavený na osobě zhýčkané Violet a uvážlivého Howarda. Sice téma červené knihovny, ale proložené krutými obrazy z války. Jak z bojišť, tak z anglického venkova, kde se Violet pokouší přežít. Zaujaly mě i kapitoly věnované Aubrymu. Čtenář se může dobře vcítit do počátečního vlasteneckého nadšení, vnímat postupnou deziluzi a nakonec trpné doufání v konec.

Ditules
11.08.2017 3 z 5

Hlavní hrdinka byla chvilkami vážně na pěst, ale příběh byl zajímavý (válečné scény).

Soofi
23.07.2017 4 z 5

Druhá kniha od Adele Parks z období první světové války vybízí ke srovnání s dřívějšími Nevěstami bez ženichů, které dle mého názoru v ničem nepřekonala.

Částečně to bylo zapříčiněno i hlavními postavami, za jejichž replikami a chováním jsem neustále cítila autorčino pero a nedokázala se po celou dobu příběhu zbavit dojmu pečlivě naplánovaných předloh a divadelnosti.
Jak se mi občasné problesky z bitev, které osvětlovaly neschopnost vojáků vyrovnat se s poválečným životem, v "Nevěstách" líbily, tak mě v "Jestli odejdeš" přehlcovaly, byly až příliš naturalistické a místy vyznívaly samoúčelně s cílem, co nejvíce šokovat.
Se surovou prezentací války, ve které zemřeli snad všichni muži, schopní boje, kteří se v příběhu objevili, mi neladí až komicky cukrkandlový závěr a kazí celkové vyznění.

Přesto hodnotím román čtyřmi hvězdičkami, především za zachycení přeměny prvotního válečného entusiasmu, nadšeného dobrovolnictví a vlastenectví v znechucení, rezignaci a otřesenou víru ve vše, co dělá lidstvo lidským, a rovněž i vcelku důstojné upoutání pozornosti k tématu první světové války, která často zůstává neprávem ve stínu druhého světového konfliktu a která byla stejným způsobem zničující pro ideály jedné generace.

zuzana2599
26.03.2017 5 z 5

Zase jedna z těch knih, která předčila mé očekávání... Krásný, dojemný, procítěný příběh o útrapách lásky i války. Autorce se moc povedlo proměnit rozmazlenou a zhýčkanou Vivian v ženu, která ví co chce a co musí, která ví, co je láska. Kniha velmi jemná, ze které doslova dýchají staré časy, i když popisy boje v zákopech jsou velmi děsivé a reálné.