Ještě nehřmí

Ještě nehřmí https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247723/mid_jeste-nehrmi-VU2-247723.png 5 1 1

kobejn
09.01.2023 5 z 5

Děj knihy je zasazen těsně před začátek 1. světové války. Hrdinou je Karel Mohal, student místní střední školy. Více než učení ho zajímá poezie a láska, sám píše básně a miluje dvě dívky, Kristu Těšinovou a Martu Legátovou. Krista je Femme Fatale, Marta je Karlovou kamarádkou od dětství. Kaplický v knize s lehkostí sobě vlastní líčí rozličné typy studentů i pedagogů, každodenní koloběh se všemi nejobyčejnějšími postřehy, prostě to, jaký je život, který se za těch více jako 100 let příliš nezměnil. Pořád se mladí lidé potýkají s problémy ve škole, v životě i v lásce. V závěru je naznačena budoucí tragédie v podobě válečného konfliktu, což je situace, která je až nepříjemně aktuální znovu i dnes. Co nás čeká? Co se stalo s hrdiny této knihy? To už se nedozvíme stejně jako my nevíme, co čeká nás. A tak to bude dál a znovu, život jde slepě dál a my jsme jím smýkáni proti své vůli a proti svým plánům a nevíme, co přinese. Jako v knize, jako v životě.