Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století

Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93672/jeste-jsme-ve-valce-93672.jpg 5 186 42

Příběhy pojednávají o konfliktu konkrétních lidí s totalitní mocí a jsou pestré jako život sám - přinášejí vítězství i prohry, velké heroické činy i lidské slabosti a vyrovnání se s nimi. Jedním z komiksových hrdinů je například Jiřina Tvrdíková, v jejímž příběhu se dozvíte, jaké to je "česat bílého medvěda" a že v sovětských gulazích bylo vězněno i mnoho československých občanů. Rudolf Bělohoubek zase vypráví, jak mu zavraždili oba rodiče, jen pár kilometrů od Berouna, během poválečného divokého odsunu Němců. Nechybí ani příběhy z období normalizace a mezi komiksovými hrdiny vystupuje i spolupracovník Státní bezpečnosti. Osud "estébáka", který promluvil o svém selhání, zpracoval v komiksu Chytřejší než oni Tomáš Kučerovský. Ještě jsme ve válce - Nikkarin - Mikuláš Kroupa Česání bílého medvěda - Vojtěch Šeda - David Bartoň V rodinném táboře - Miloš Mazal - Adam Drda Gestapácké razítko - Prokop Smetana - Mikuláš Kroupa Masakr "U Zabitého" - Martin Plško - Adam Drda Hurvínkovy příhody - Vhrsti - David Bartoň Luboš Jednorožec - Václav Šlajch - Mikuláš Kroupa Ten kluk přece nic neudělal - Toy Box - Adam Drda 15 let ve stodole - Jiří Husák - Adam Drda Poslední let - Jan Bažant - Mikuláš Kroupa Chytřejší než oni - Tomáš Kučerovský - Mikuláš Kroupa Mánička ze severu - Branko Jelínek - Adam Drda Borské povstání - Petr Včelka - Mikuláš Kroupa... celý text

Tozbee
26.03.2017 4 z 5

Samotné komiksy mě zaujaly jen v polovině případů. Ale hvězdu navíc si zaslouží téma a jeho zodpovědné zpracování. Tyhle příběhy opravdu stojí za připomenutí, na formu nehledě.

katallinka
07.02.2017 5 z 5

Krásně nakreslené příběhy na velmi zajímavé témata války a komunismu. Každý příběh je nakreslen jiným stylem, což krásně doplňuje atmosféru jednotlivých událostí. Krátké a přesto velmi poutavé příběhy, které chytnou za srdce. Na konci každého vyprávění je fotka a jméno jednotlivého pamětníka se stručným shrnutím příběhu i osoby. Opravdu velmi podařený komiks, který může konkurovat klenotům jako Maus.

Foks
20.09.2016 5 z 5

Velká poklona všem autorům tohoto klenotu. Mikuláš Kroupa sice v doslovu píše, že nechce, aby to vypadalo nafoukaně, že chce vydat stejně dobrou knížku jako je Maus, ale s klidným svědomím říkám, že může minimálně stát v knihovně hned vedle něj. Děkuji, že jsem si ji mohl koupit.

popeluška
04.09.2016 5 z 5

Ufff.....velmi zajimavý a taky smutný komiks :-) Ale je dobré si to přečíst co a jak bylo....kniha je graficky moc podařená :-) za mě plný počet hvězdiček a to zaslouženě

Shashlick
25.05.2016 4 z 5

Příběhy samozřejmě mají velkou sílu - však se také odehrávají na pozadí jedněch z nejvýznamnějších událostí lidské histrorie. I komiksové podání je zajímavé, i když v některých příbězích bylo poměrně zmatené.
Co mi však trochu vadilo, bylo průvodní slovo autorů. Ano, představení a popis dané osoby jsou v pořádku. Ale v hodnocení doby a ostatních lidí, kteří v ní žili, už bylo přes míru. Nevím, jak staří jsou autoři, ale myslím, že nezažili tolik let z dob, ke kterým se vyjadřují - uznávám, toto je jen domněnka.
Napsat ovšem text ve smyslu, že každý, kdo se kvůli pravdě nevzdal svého dítěte, je slaboch a podlehl nátlaku, je opravdu drsné. Nikdo z nás neví, jaké to tenkrát bylo, s jakými pocity mohl člověk žít. Nelze takto nikoho odsuzovat, ostatní prostě jen měli radši svoji rodinu, než pravdu. A to jim rozhodně nikdo nemůže mít za zlé.

Covenant
05.08.2015 5 z 5

Perfektní a strhující příběhy, dle skutečných událostí. Samozřejmě jsou silné i slabší příběhy, ale atmosféru všechny drží dokonale. Kromě Hurvínka, ten mi moc nesedl. Jen můj názor. Mě to přišlo po grafické stránce jako příběhy z mateřídoušky, ale scénář ušel (nedovolil bych si tvrdit, že hrdina je trochu přibarvený, ale působí na mě příliš "dokonale"). Jinak celkově je skvělé, vnímat tato témata, očíma různých umělců. Povídka - Ohromný kotouč slunce na mě zapůsobila asi nejvíc. Dokonalé a výstižné vyobrazení tíživé a tragické události. Zvláštní, když ve vás probudí silné emoce komiks a příběh, který není neznámý (myslím tím, že z filmů, knih, dokumentů, už jsme leccos poznali) a přesto vás stejně dostane. Výborný styl byl též u Masakru "U Zabitého". Tento příběh je pro mě asi nejsilnější. Pod heslem oko za oko a zub za zub je zde představena jedna ze situací, tzv. Vysídlení Němců z Československa. Jelikož nejsem člověk příliš znalý dějin, nebudu zde povídku rozpitvávat, abych se neztrapňoval. Samotná podstata nenávisti, však musela být vážně velká, když brojila proti nevinným, ba i dětem. Tato zlá a temná doba, kdy se češi mstili němcům, civilistům, kteří do té doby žili s nimi v jedné vesnici... Stránka v historii, o které se ví, ale až tolik se o ní nemluví. Už jen pro to, si získaly příběhy mé sympatie. Tato kniha komiksů je dílo, které zajímavým způsobem, dostane člověka do situace, kdy doslova hltá fakta a posléze sám zjišťuje, jak to tedy bylo. Ideální učební pomůcka

Petiz
17.04.2015 5 z 5

Podle me jde o velmi uzitecny, ale take zajimavy a umelecky pocin.

dalia1769
06.02.2015 4 z 5

Pozoruhodný počin a dobrý nápad s komiksovou formou, člověk se do příběhu opravdu vžije. Zajímavé je srovnání pojetí různých kreslířů. Kniha působí i jako celek vizuálně velmi dobře. Klidně by mohla obsahovat i více osudů. Uvítala bych i větší množství příběhů z 2. světové války.

Heyhey
03.12.2014 4 z 5

Velmi pěkně a zajímavě zpracované příběhy, které se skutečně staly a je potřeba je připomínat.

Mánička178
27.08.2014 5 z 5

Naprosto úžasná knížka... Kromě Čtyřlístku a komiksů pro děti jsem žádné jiné komiksy nikdy nečetla. Ale jsem v úžasu jak poutavě a originálně se jím dá zprostředkovat skutečný příběh... Skutečně krásné grafické zpracování, taky se mi líbí, že každý komiks je od jiného tvůrce :) Možná by se to mohlo dát do povinné četby na základce, třeba by to děti zaujmulo než suchá přednáška o válce v rámci dějepisu ;-)

Melanka
09.07.2014 5 z 5

Velmi záslužný počin. Silné příběhy a skvěle napsané dovětky o lidech, kterých se týkají. Jediné malé mínus - u některých komiksů mi brýle na čtení nestačily, jak byla malá písmenka. Každý teenager by tuhle knihu měl přečíst!

Kmotr99
28.04.2014 5 z 5

Zajímavě a originálně pojaté strašlivé osudy 20. století. Možná škoda, že jsou příběhy tak zkrácené. Mohlo by to být klidn jednou tak dlouhé. Každý z příběhů by vydal na vlastní knihu!

Lodja
09.03.2014 5 z 5

Názorná ukázka toho, že i komiksem může být zprostředkován velmi silný příběh a že ten někdy vydá za sebevíc slov. Četla jsem to snad desetkrát a pokaždé to na mě ohromně zapůsobí.

MildeZ
19.02.2014 5 z 5

Pravdivé příběhy v komiksovém podání - to rozhodně můžu ;)

Marčullkas
10.02.2014 5 z 5

Knihu bych zařadila jako povinnou školní četbu, protože "cituji" Mladší generace si nejspíš "totáč" neumí představit, pro spoustu dvacetiletých je nemyslitelné, že by jim někdo zakazoval cestovat, že by je kvůli kádrovému profilu nevzali na školu nebo že by se měli bát policajtů.
I pro mě je tohle vše nepředstavitelné, ale velice ráda si na tohle téma přečtu smysluplné knihy, které mi poskytnou autentický pohled na svět "minulý".

vekune
03.09.2013 5 z 5

Úžasný. Skvělý. Příběhy jsou krásně vykreslení, komix považuji v tomto směru za ideální volbu. Z každého příběhu na Vás dýchá smutek.

sabanka
15.08.2013 5 z 5

Skvělá čistá pravda a ne nějaká fantasmagorie dnešní doby :)

kingmaker
10.12.2012 4 z 5

Marná sláva, ani hollywoodští scénáristé nedokáží napsat takové příběhy, jaké píše sám život. Ani Monty Python nedokáží vytvořit tak absurdní humor, jako sám život. A tato kniha to potvrzuje. Třináct příběhů, které se skutečně staly. Příběhy, při nichž mrazí nad lidskou krutostí a zrůdností, kam se hrabou všechny postavy z hororů. Kdo může, probůh, poslat matce z vězení zakrvácenou košili jejího jediného syna beze slůvka vysvětlení? Kdo může několik hodin vyslýchat mladou matku, zatímco ve vedlejší kanceláři řve její roční syn? Kdo může pro vlastní prospěch poslat na šibenici tři nevinné lidi? Kdo může zavraždit třináct nevinných, jen aby zakryl vlastní poklesky? V knihách, to vypadá jako něco normálního, to se přece děje, jenže toto je skutečnost. Pravda. To se stalo a v příbězích zazní i pravá jména. A přitom je to podáno formou komiksu, někdy i infantilně nakresleného. O to víc to působí. Taková literatura by se měla na školách povinně číst, aby nikdo nezapomněl na to, co se v letech 1939-1989 stalo. Na prosté příběhy normálních lidí by se nemělo zapomenout.

Malin
30.10.2012 5 z 5

Tyhle knížky prostě mají smysl. Je dobře, že jsou.

Ikkju
02.04.2012 5 z 5

Mrazivé příběhy, je dobré vidět jak to u nás chodilo ve válce či za komunistů. Hrdinové mají mojí úctu ať už bojují proti režimu s puškou v ruce či nelegálním tiskem. Výborný počin! Drobnou výtku bych měl ke srozumitelnosti některých komiksů.