Ještě jsem to já

Ještě jsem to já https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27800/bmid_jeste-jsem-to-ja-QUn-27800.jpg 5 677 177

Alice Howlandová je hrdá na to, co v životě dokázala. Ačkoli jí bude teprve padesát, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu a světově proslulou odbornicí v oboru psycholingvistiky, má tři dospělé děti a úspěšného manžela, také známého vědce. Zničehonic se však u ní začne projevovat nezvyklá zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace a do jejího života vstoupí tragická diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby. Nevyhnutelné příznaky počínající demence ji pomalu připravují o osobnost a dříve tak nezávislá a ambiciózní Alice se učí žít pro přítomnou chvíli. Zatímco dřív stavěla na první místo akademickou kariéru, je najednou nucena přehodnotit nejen svůj vztah s manželem a očekávání týkající se budoucnosti jejích dětí, ale i své představy o tom, kdo je a jaké je její místo v tomhle světě.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Práh

Still Alice , 2007

Greenfingers
13.12.2019 5 z 5

Velmi silný, emočně vypjatý příběh, který by snad donutil k slzám i naprostého necitu.
Alzheimerova nemoc znamená tragédii pro celou rodinu postiženého. Představa, že bych já nebo někdo z mých nejbližších byl vystaven útrapám postupného rozkladu osobnosti, mě děsí. Přiznám se, že nevím, jak bych se v takové situaci zachoval. Snad bych se mohl ve "světlých chvilkách" utěšovat myšlenkou, že mí blízcí si mě budou pamatovat z dob, kdy má mysl ještě nebyla ovládaná nemocí. Opravdu nevím...
Lidstvo stárne, průměrný věk dožití se zvyšuje. Kdesi jsem četl, že Alzheimer se vyskytuje u každého čtvrtého člověka nad osmdesát let. Pokud lékařská věda brzy nepřijde s
účinným lékem na tuto zákeřnou nemoc, čeká nejednoho z nás starších skutečně neradostná budoucnost. Uf!

Mrs.Depp
05.11.2019 5 z 5

Po přečtení této knihy a po tom, co jsem viděla i film jsem měla snad rok pocit, že mám Alzheimera. Naštěstí to u mě bylo jen vyčerpání během dokončování školy. Teď má tuto nemoc moje babička a je neskutečné, co to s člověkem udělá:( Jako zdravotní sestra jsem se s touto nemocí setkala už mockrát a v knize mi příjde, že je popsaná opravdu tak, jak to pacienti prožívají, možná až na některé věci na začátku, jinak je opravdu zajímavá. Příběh je to ale velmi smutný, ještě smutnější je, když tato nemoc člověka opravdu potká a je nutné s ní žít a dívat se jak změnila člověka, kterého máte rádi.

Liilith
31.07.2019 4 z 5

Velmi působivý příběh o Alzheimerově chorobě. Bylo zajímavé nahlédnout do mysli člověka, který touto nemocí trpí.

wotana
23.07.2019 5 z 5

Nádherná kniha a doporučuji i film Julianne Moore hlavní postavu zahrála skvěle.

maja2712
01.07.2019 5 z 5

Vynikající kniha. Cetla se úplně sama, snažila se mi vniknout pod kůži se všemi jejími emocemi. Citlivě a reálně popsaný příběh inteligentní ženy, která s notnou dávkou úsilí přijme osud rychle postupující časne formy Alzheimerovy choroby. Z cele knihy byla cítit láska, touha a snaha po normálním obyčejnem životě, co se postupně nenávratně ztrácí. I když držíte té ženě, rodině, přátelům pěsti celou knihu jako blázen, je příběh smutnější a smutnější. Láska je však cítit až do konce knihy.

koki.veru
08.05.2019 5 z 5

Pěkná a originální knížka. Hlavní postavu jsem si okamžitě oblíbila a soucítila s ní až do konce. Určitě si pustím i film :)

marwinmh
29.04.2019 4 z 5

Příběh úspěšné, inteligentní, ctižádostivé ženy, matky a manželky, jejíž život (a životy jejich nejbližších) se během několika let obrátí vzhůru nohama, a po ženě, kterou bývala zbydou jen vzpomínky a občasné záblesky prozření. Smutný příběh o boji nad nemocí, nad níž se bohužel vyhrát nedá, i když hlavní hrdinka Alice, včetně jejich blízkých, bojovala statečně a po stanovení diagnózy na život nerezignovala.

Clarabel
06.04.2019 4 z 5

Silný a dojemný příběh. Velmi smutný, ze života.
Mému strýci diagnostikovali Alzheimera v 62 letech a u něj byl nástup nemoci snad ještě rychlejší. Žil s touto nemocí 5 let.

Líbilo se mi, jak Alice bojovala a nerezignovala. Jak si vše psala do Blackberry a lepila lístečky. Měli s mužem hezký vztah a málokterý by situaci takhle zvládal. Možná škoda, že se autorka nezabývala víc jeho prožíváním.

Knižní střípky
25.03.2019 5 z 5

Většina z Vás asi zná film, který je mimochodem skvělý. Já ho shlédla až po přečtení knihy, vždy čtu první knihu a teprve pak se podívám na filmové zpracování. Zde mohu říci, že se mi obojí velmi líbilo. Hlavní hrdinka Alice je uznávanou profesorkou psychologie. Má úspěšnou kariéru, velkou milující rodinu. Je jí padesát a najednou začne zapomínat. Diagnóza: časná forma Alzheimerovy choroby. Sledujeme Alicin boj...boj předem prohraný...boj s větrnými mlýny.... Já ho četla se slzami v očích. Knihu rozhodně doporučuji ne pro její literární kvality či nekvality, ale pro příběh samotný.

Lil30
01.03.2019 5 z 5

Jako první jsem viděla film, který mě opravdu dostal a od té doby jsem čekala, kdy si budu moci přečíst i knihu. Byla jsem zvědavá, jestli na mě knižní předloha zapůsobí ještě více a to se také stalo. Člověk si ani neumí představit, co se děje s takto nemocným člověkem, jaké je postupně přicházet o drahocenné vzpomínky, sebe samu a nakonec ztratit vše. Takový silný příběh donutí k zamyšlení a rozhodně stojí za přečtení.

PetraBery
01.12.2018 4 z 5

Hlavní hrdince knihy Alici, padesátileté profesorce na Harvardu, spokojené aktivní manželce a matce tří dospělých dětí, je diagnostikována časná forma Alzheimerovy choroby. Začíná se roztáčet kolotoč zapomínání, bloudění a ztráty sebe sama. Rychlý nástup a typické příznaky této nemoci jsou v knize vykresleny opravdu dobře. Depresivní a smutné čtení, přesto hodně zajímavé a k zamyšlení.

Radka1911
22.11.2018 5 z 5

Velmi dojemná a emocionální kniha. Absolutně souhlasím s komentářem uživatelky Šánky - máte-li odvahu, přečtěte si ji. Jsem ráda že jsem ji četla a dnes v noci dočetla - mrazí mě z ní ještě teď.

monushka
14.11.2018 5 z 5

Nezapomenutelný příběh vzhledem ke svému tématu. Nebyla snadná na čtení, byla smutná - prostě taková jako sám život.

Tove
01.11.2018 3 z 5

Mela jsem vetsi ocekavani.

jana.hud
01.11.2018 5 z 5

Hrozně smutná, ale nádherně napsaná kniha, která donutí člověka hodně přemýšlet.
Jak ja Alici držela palečky, aby nemoc nepostupovala tak rychle. Radila ji a pomáhala....
Díky autorce za seznámeni s touto nemocí, až tolik jsem toh o ní neznala.

Šmoulinka1980
18.10.2018 3 z 5

Kniha je velmi smutná a já vlastně ani nevím přesně proč, ale vůbec se mi nečetla dobře. Snad kvůli tomu tématu, kvůli té beznadějnosti. Asi jsem prostě nebyla naladěna zrovna na čtení takové knihy. Vím, že příběh byl zcela reálný a Alzheimerova nemoc je dosud nevyléčitelnou nemocí, ale asi mám raději příběhy se světlem na konci tunelu...Navíc jsem ještě více trpěla s rodinou hlavní hrdinky, protože v případě této nemoci si skoro myslím, že blízcí lidé jsou na tom ještě hůře než samotný nemocný. Závěr - šílená bezmoc a za sebe musím říct, že ani film raději nechci vidět. Omlouvám se, ale upřímné subjektivní hodnocení.

Evina.Cetba
11.10.2018 5 z 5

Ač nevesele, o to více pravdivě. Mám docela obavy z Alzheim. nemoci. Nyní je to bohužel již poměrně časté onemocnění. Člověk nikdy neví, co ho jednou ve stáří potká a o to důležitější je se i o temnějších stránkách života něco dozvědět. Myslím, že čtenářka by měla být "živa" nejenom z románků pro ženy, u kterých si sama občas ráda odpočinu...
Doporučuji všem. Opravdu zajímavě napsáno!

zbraslavanka
05.10.2018 5 z 5

Úžasná kniha, dojemný příběh o ženě, které diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Není to jen nemoc stáří, může to potkat kohokoliv z nás, z našeho okolí o tom právě tento silný příběh je.

DeKo1996
05.09.2018 5 z 5

Neuvěřitelně silný příběh o ženě, které diagnostikovali Alzheimerovu chorobu.
Kniha, která se musí dotknout snad každého. S každou další stránkou sledujeme, jak je nemoc rychlá a vybírá si svou daň.. Je smutné, že se tohle opravdu děje a tahle nemoc zasahuje do života mnoha lidí. Kniha, u které jsem několikrát brečela a měla chuť ji odložit a nemuset dál číst, jak je to kruté..
Viděla jsem i filmové zpracování, ale kniha se mi líbila víc. Při čtení knihy jsem se více dokázala vcítit do pocitů Alice a rodiny..
Rozhodně doporučuji, stojí za přečtení.

vlci
17.08.2018 5 z 5

Doporučuji pro všechny, kteří se setkávají s Alzheimerovou chorobou, nebo se jen o ní chtějí dozvědět něco víc. Pečujícím to může pomoci mnohé lépe pochopit. Určité stavy jsou v knize popisovány velmi přesně. Moc hezky napsané, čte se samo.