Jeptiška

Jeptiška https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81501/bmid_jeptiska-Pjx-81501.jpg 4 761 125

Děj se odehrává ve Francii v 18. století a je zasazen do prostředí klášterů. Hlavní postavou je dívka Zuzana Simoninová, kterou matka umístila na výchovu do kláštera. Zuzana píše o svém utrpení v klášteře v dopisech adresovaných markýzi Croismarovi.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

La Religieuse , 1780

markulka
27.10.2019 4 z 5

Zajímavý a poutavý příběh, který vás rozhodně chytne za srdce.

Karborund
06.10.2019 4 z 5

Velmi milé překvapení, teď již vím co znamená "řehole". Autor píše téměř jako jeho součastníci.

Kal-El
08.09.2019 5 z 5

I přesto že je to krapet déle co jsem tuto knížku dočetl, ten komentář musím napsat nýbrž kromě komiksů nijak moc nečtu, a jako jedna z mála knížek mne tato přímo dostala. Zajímavě pojaté vypravování o smutném osudu mladé dívky (formou dopisů), jenž jednoznačně doporučuji lidem kteří mají rádi silné příběhy, u kterých si možná někdo i popláče (jen pro vysvětlenou, to není můj případ). Žádné archaismy, text působí jako kdyby kniha byla napsána nedávno. Nadčasové a hlavně geniální dílo. 100%.

kejty91
31.08.2019 3 z 5

Kniha nepřekvapí ale dojme. To, co zažila tato dívka je naprotsto pochopitelné. Stejně jako odsouzení hodné chování lidí, kteří s ní nejednali v souladu s lidskými hodnotami. Přece jen jak může každé dítě ovlivnit to, jestli je nebo není. Že se matka z toho hříchu kala je určitě chválihodné ale to, co slíbila nakonec nedodržela a více chvályhodné by bylo postavit se právě za práva tohoto dítěte. Každý je holt prospěchář. To, co Diderot "popisuje" mě nepřekvapuje. Ani kontroverzní jednání všech zúčastněných. Jednají ve strchu a nebo z důvodu moci.
Hodně jsem v tom viděla přípěh Jany Eyre. Až na to, že hlavní hrdinka nepoznala nic jako je láska, proto chápala, že jednání představené, které ji zneužívala bylo v pořádku. Věděla, žel idé se rádi mají. Že ženy si však neprojevují tolik vášnivých doteků a nešílí po sobě jako právě toto bylo popsáno zde. Nemám proti LGBT nic. Lidé se prostě milují bez ohledů...
Já v tom příběhu vidím ten krásný boj za to, být čím chci a mít odvahu být svobodná. Svoboda je něco, co sice Ústava zmiňuje ale težko se dovolává spravedlnosti po ní i v dnešním světě...
Téma vlastních a nemanželských dětí je tak ošemetné....většinou vlastním, kterým se dopřávalo byli potom odpadlívi společnosti a ti, kteří měli naloženo na bedrech mnoha ranami se o sebe i o ostatní dokázali postarat, jak mohli....v tomhle je hrdinství těchto příběhů.

Lilda
21.07.2019 4 z 5

Příběh zajímavý, styl zajímavý a schopnost Diderota vžít se do mladé dívky, která je proti své vůli zavřená do kláštera, je obdivuhodná. Jsem ráda, že jsem si to mohla přečíst, ale nejsem z toho nějak na větvi. Jako věřícímu člověku mi to nepřineslo nějaké odhalení toho, že se děly a stále třeba dějí takové věci. Naštěstí vím, čemu jsem uvěřila a chyby druhých lidí i mně v církvi jsou, takže žádné pohoršení není. Akorát mi přijde, že u ostatních to vyvolává pocit, že to takhle funguje všude a vždycky. Aniž by znali osobně nějaké řeholníky, kteří jsou chytří a moudří lidé, a kteří jsou v klášteře opravdu šťastní.

tyjá
15.07.2019 5 z 5

Velice se mi líbilo, jak se dokázal Diderot vžít do sestry Zuzany a tak autenticky vyprávět její příběh.

Šárka_D
07.06.2019 3 z 5

Na to, že je kniha hodně stará, četla se překvapivě dobře. Kláštery sloužily i za doby osvícenství jako odkladiště pro nepohodlné potomky, často šlo o nemanželské děti nebo ty, které už nemohli rodiče finančně zabezpečit. Matka hlavní postavy si léčí své manželské selhání skrze nevinnou dceru, přičemž pokrytecky věří, že tím vykoupí vlastní hříchy. Mladá Zuzana je tak odsouzena být uzavřena v neproniknutelném vězení plném zoufalství, manipulace a zrůdností ze strany představených. Závěr má překvapivou pointu.

Cleo De Nile
06.06.2019 4 z 5

My jsme bohužel na naší škole Jeptišku v seznamu povinné ani doporučené četby neměli - tento fakt jsem stála nepochopila. Přesně jak zde uvádí dvě čtenářky přede mnou, je to kniha maximálně čtivá a zajímavá, také se mi nechtělo uvěřit, že byla kniha napsaná v 18. století.
Z příběhu naší milé jeptišky mi bylo celkem smutno, svoboda rozhodovat se je jednou z nejvzácnějších věcí, které máme. Co se jejího vztahu k jedné z matek představených týče, bylo to milé, a bylo mi jich obou líto - hlavně Marie, že si nechala vštípit, že je to špatně. Vlastně se církvi vůbec nedivím, že na knihu zareagovala tak, jak zareagovala. Já knihu vřele doporučuju!

yvett239
20.05.2019 4 z 5

Protože jsem si knihu dala do maturitního kánonu, přečetla jsem si ji pro osvěžení podruhé po asi 3 letech. Nutno podotknout, že teď, v 19 ji chápu mnohem lépe (v povinné četbě jsme ji měli v kvintě, což mi přijde brzy).
POZOR, SPOILER.
Téma je velmi zajímavé (a s touhle datací vzniku ojedinělé) a Zuzanin životní příběh, i když je silný a plný strašných věcí, působí uvěřitelně. Z doslovu se dozvídáme skutečnost, že román byl napsán jako kanadský žertík přátel markýze de Croismare, kterému je adresované Zuzanino vyprávění prostřednictvím dopisů. Jak vidno, i klasicistní lidé měli super smysl pro humor.
Navíc pro mě jako ateistku je kniha zajímavým náhledem na kritiku církve z úst věřícího člověka. Co dodat, do kláštera se hodí jen lidé neschopní poradit si ve skutečném světě nebo lidé pokrytečtí (volná parafráze autora).

Lucissia
22.03.2019 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Co dodat k předchozím komentářům? Možná. Pod svícnem bývá tma... A ledacos se tam ukryje.

bílárůže
17.03.2019 3 z 5

Na tuto knihu jsem slyšela a četla mnohé odezvy, můj názor na ni však není až tak jednoznačný. Kdybych však měla shrnout své pocity jedním slovem, tak by to bylo slovo zklamání. Jsem zklamaná z celé této knihy, tím však nechci knihu samotnou hanit, jen se zřejmě nejedná o oblast, která by mě v podání Denise Diderota zaujala. Historicky se však zajisté jedná o velmi dobře propracované dílo.

Ronnie68
04.02.2019 5 z 5

Páni, tak tahle kniha mě teda dostala ... takový těžký osud jedné jeptišky, který by si nikdo nedokázal představit ... síla

ChrisSparrow
01.02.2019 5 z 5

Strhující příběh, dlouho jsem ji odkládala a jsem ráda, že jsem se k ní v rámci čtenářské výzvy konečně dokopala :) Zhltáno za pár chvil :)

"... zbývají jen dvě cesty: buď se nutně vrátí ke svým bývalým sklonům, nebo přijde o rozum."
"Ale jestliže jsem se nestyděla to udělat, proč bych se měla červenat, když se k tomu přiznám?"

lenuskav
19.01.2019 5 z 5

Kdo by to byl řekl do kláštera... Rozhodně překvapivá knížka s dramatickým koncem. Nedivím se,že vzbudila rozruch... Každopádně za mě dobrý :)

maryzka
08.01.2019 3 z 5

Na této knize je vidět: Matička svatá církev není svatá.

asanita
02.01.2019 5 z 5

Román Jeptiška mě zaujal už když jsme si četli ve škole krátkou ukázku právě z kláštera Marie Panny, kde Zuzana poprvé vzdorovala – v tu chvíli mi bylo jasné, že se mi tato kniha bude líbit a že si ji rozhodně musím přečíst. Zuzanin osud byl velmi smutný a chvílemi jsem musela knihu odkládat, abych se uklidnila a mohla poté číst dál. Líbily se mi i časté úvahové pasáže o církvi, které prokládaly Zuzanino utrpení a nad kterými jsem se mohla zamyslet. Doslov knihy byl velmi překvapivý, protože jsem vážně neočekávala, že dopisy vznikly jen jako žert.

medlovice
02.01.2019 5 z 5

Tuto knihu má seznamu povinné četby moje šestnáctiletá neteř, kterou nebaví čtení. Nevím , jak ji bude bavit tato kniha, jak ji pochopí. Příběh Zuzany , kterou rodiče dali do kláštera, protože je nejmladší a jak se dozví i nemanželská. Zuzana nechce být jeptiškou , být v klášteře , chce být svobodná. Všemožně se brání, odporuje a nechce složit slib. Jeptišky se jí neptají a její vzdorovitost je potrestána šikanou, naschválnostmi a týráním. Když se jí podaří pomocí právníka dostat se z kláštera do jiného , ani tak jí není dobře. Zamiluje se do ní matka představená zas je tu jen pohoršení. Vyšetřování a potahování až z toho matka představená zešílí. Zuzaně se podaří z klášterní cely utéct, hotový Kájínek a dostane se do služby do prádelny. To není jednoduchá práce a svobodná taky není. Příběh je psaný formou, že Zuzana vypráví svůj osud panu markýzovi u kterého se uchází o práci . Stačilo málo a mohla žít a zpívat v klášteře. Přesto pět hvězdiček, tato kniha je mistrně napsána a klenot literatury s hororovým obalem.

amaenium
03.12.2018 4 z 5

Kniha mě překvapila. Když mi byla (kdysi) doporučována, čekala jsem těžce se čtoucí román plný archaismů. A opak je pravdou - příběh, do kterého se čtenář lehce začte a zároveň utrpení a hrůzy jeptišky je schopen prožívat s ní, díky skvěle vykreslenému prostředí a detailnímu vyobrazení jeptiščiných pocitů. Mám skeptický pohled na křesťanství a děj této knihy je jedna z věcí, co si dokáži představit, že se něco takového mohlo dít (a ještě s odvoláváním se na Boha!).

Pavlína79
06.10.2018 3 z 5

Život, který nechci ... bojovat, bouřit se a nebo se podvolit ... neopětovaná lesbická láska, její souzení a smrt.
"Každý cítí jen trny, které píchají jeho."

Govrid
19.09.2018 5 z 5

Příběh z kláštera, příběh mladé a nezkušené dívky..., poutavě napsaný, v jistých ohledech na tehdejší dobu i odvážné, místy lehce filozofické. Ať je to vymyšlené nebo ne, je to skvělé dílo a mě se líbilo. Vůbec nelituji, že jsem na něj narazil náhodou, protože tak jsem nečekal nic a dostal hodně. Rozhodně to stojí za přečtení.