Jen jestli si nevymejšlíš

Jen jestli si nevymejšlíš https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220449/bmid_jen-jestli-si-nevymejslis-06c-220449.jpg 5 75 21

Sbírka básní Jen jestli si nevymejšlíš představuje autora jako velkého humoristu, který si dokáže hrát nejen s jazykem, ale i s ilustracemi a z obojího vytváří harmonický, precizně vypointovaný celek. Kniha vyšla poprvé v roce 1981 a od té doby se jí v originále prodalo přes pět milionů výtisků.

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Albatros (ČR)

A Light in the Attic , 1981

Štěpinambura
17.05.2021

Prostě bomba! Básně: Monika co chtěla poníka a Rocková kapela jsem dokonnce recitovala v soutěži.

bejan
30.12.2020 5 z 5

Silverstein nikdy nezklame.

Booky84
21.08.2020 5 z 5

Úžasná knížka - smutná, veselá, pravdivá.

Lucieku
19.08.2020 5 z 5

Miluji opravdu všechny básničky do jedné. Pro děti i dospělé, pro čtenáře i nečtenáře poezie. Básničky si nebojí udělat srandu ze všeho. Četla jsem některé v originále a musím uznat poklonu i překladatelům, protože se překlad dost blíží původnímu znění. Přidávám zde svou nejoblíbenější:

MRCHOŽROUT
Dříve jsme měli doma tetu,
jmenovala se Gizela.
Teď máme supa mrchožrouta
a teta někam zmizela.

(P. S. Já ani tenhle mravenečník
nechápem, kam se poděla.)

Litocha
17.07.2020 4 z 5

Jedno pomyslné smeknutí klobouku autorovi za nápady - hravé, vypointované, často provokativní, mnohdy k zamyšlení (právě ty vážnější, někdy posmutnělé, mám nejradši). Druhé smeknutí rovněž autorovi za kresby. Třetí překladatelům. Vážně povedená knížka.

leucantha
14.01.2020

Tahle kniha mě úplně dostala!!! Smekám před autorem i překladatelem :-) A u níže uvedeného Rozhovoru mi do očí vstoupily slzy...
Doporučuji i další autorovu knihu O stromu, který dával

Kočičáci
10.11.2019 5 z 5

ROZHOVOR
Chlapeček přiznal: "Rád jím rukou bez lžičky."
"Já taky," ozval se stařeček z postele.
Chlapeček špitl: "A dělávám loužičky."
"Já taky," zasmál se stařeček vesele.
"A hodně brečím, víte pane?"
"Mně se to taky často stane."
Chlapeček dodal: "Hlavně když dospělí
dělají, jako by mě vůbec neměli."
Vrásčitá ruka mu sevřela dlaň.
"Víš," řekl stařeček, "tohle já znám."

Některé smutné, jiné veselé.
Na dobu, kdy vstáváte z postele.
Ale taky na čas, kdy jdete spát.
Každou z nich budete mít prostě rád.

Nadčasové básničky pana Silversteina jsou doplněny vtipnými ilustracemi,
zaručeně potěší všechny napříč generacemi!
Klobouk dolů týmu překladatelů. Doporučuji do každé domácnosti!

HLEDÁ SE KOČKA
Neviděl někdo naši kočku?
Toulá se nám už od rána,
tu číču nikdo neuhlídá.
Už vím co! Zkusím vyzpovídat
tadyten klobouk s tlapkama.

Tilte
10.08.2019 4 z 5

Se svoji manzelkou opacnou Lily,
nejdriv se vzali a pak se seznamili.
Naucili sve tri opacne deti
vynaset nadobi a utirat smeti

Sofós
19.07.2019 4 z 5

Neuvěřitelné milá sbírka básniček pro děti. Jsem sice už dospělá, ale to vůbec nevadilo. Skvěle jsem se pobavila a zasmála. A to poezie není můj šálek kávy ... :-)

verulik196
16.07.2019 4 z 5

Jak já obvykle poezii nečtu, tak po téhle jsem sáhla a musím uznat, že je to opravdu výjimečná sbírka praštěných básniček.
Přidávám jednu básničku, která je teď celkem aktuální :D

Blíží se léto!
Školákům prázdniny, jahodám vláhu!
Blíží se léto!
Období zmrzliny a slunných svahů.
Blíží se léto –
vžum! Ááách... A zas je v tahu.

Percabethka
27.12.2018 5 z 5

To je prostě ta nejlepší básnická sbírka ze všech! :D Shel a taky překladatelé (protože přeložit tohle musel být vážně herkulovský úkol) jsou vážně borci :D asi u poloviny básniček jsem umírala smíchy a u zbytku jen kroutila hlavou, jak tohle někdo může vymyslet! Mimochodem to s tou Monikou, která chtěla poníka, odteď používám taky! :D

POJĎ BRUSLIT
Prý je to celkem prima.
Řekli: "Pojď bruslit!"
Tak jsem šel teda s nima.
Ale něco vám povím:
oni šli na led,
a já měl kolečkový...

LejcaS
19.06.2018 5 z 5

Velice jsem se při čtení pobavila, krásné verše,
výborný překlad, zábavné kresby, líbilo se mně i dětem.

Růžový keř a zelený doubek
vyrostly tam, kde vítr je zasil.
Mluvily, tak jako všichni, kdo rostou,
o vodě, o včelách, o počasí.
Zatímco růže překrásně kvetla,
doubek se do výšky povytáh
a začal mluvit o jiných věcech:
o mracích, o křídlech, o hvězdách.
,,Ty jsi nám ale nějak vyrost!"
volá růže trochu pichlavě.
,,Teď když jsi velký, už se ti nechce
v trávě si se mnou vyprávět..."
Dub jenom zašumí ze své výšky:
,,Pleteš se, sestřičko, zdá se mi.
Chyba není, že já jsem vyrost.
To tys zůstala moc při zemi."

adriane9
16.05.2018 5 z 5

Tak se teď ptám, pro koho je? Pro mě, ročního nebo osmiletého syna, a nebo dědu? :-) Tohle je tak úžasně milá knížka od narození až...až dokud chcete. Doporučujem !

M-arta
09.12.2017 5 z 5

Když jsem zjistila, že Albatros letos vydal autorskou knížku mého oblíbence Shela Silverteina, byla jsem nadšená - a ještě nadšenější, když jsem jednoho dne přistihla celou partu osmi a devítiletých dětí, jak se sklání právě nad ní, řehtají se a hlasitě si předčítají Silversteinovy rošťácké a moudré básničky.... :-)

Ovšem naprostým ohromením se mi až zastavil dech a klesla brada, když jsem četla ten super-šmrncovně a krásně češtinářsky povedený překlad (překladatel si cenu Magnesia litera opravdu zaslouží)
Zkrátka další "MUST HAVE"... Dceru v 8 letech tak okouzlila, že už ji párkrát "tajně" brala do školy...

Ildi
23.08.2017 5 z 5

Páčilo sa mi to veľmi, veľmi a ilustrácie to všetko skvelo dopĺňali :) Za mňa určite palec hore , dnes, zajtra a stále :)

Hanka_Bohmova
25.01.2016 4 z 5

Na dětské knihy jsem svému gramotnému mrněti zřídila na databázi vlastní účet, ale Silversteinovy básně jsou prostě neodolatelné, odvážné, výstižné, půvabně politicky nekorektní, takže je zařazuji i mezi svou četbu.
Můj oblíbený kousek, tak trochu bilanční:

Prý je to celkem prima.
Řekli: "Pojď bruslit!"
Tak jsem šel teda s nima.
Ale něco vám povím:
oni šli na led,
a já měl kolečkový...

:o)))

Knihomura
25.01.2016 5 z 5

Skvělé, úžasné, nádherné. Ilustrace samozřejmě také. A že jsou básničky kruté? Jak které. Ty ze života jsou takové, jako je žití. Dětem rozhodně neublíží. Naopak. Já jen lituji, že pan Silverstein již není a nic dalšího mne od něj nemůže potěšit.

bibi.r
16.11.2015 4 z 5

Suprová knížka :). Bezva básničky a ilustrace v pohodě.

Candide
01.09.2015

Literu za překlad si bezesporu zaslouží, jinak bych ale ke knize měla značné výhrady. Jednak mi většina básní svým vyzněním přijde krutá, jednak mě odrazují odporné ilustrace. Paradoxně bych tuto knihu dítěti pod 12 let do ruky nedala. V mém případě se ale asi jedná spíš o otázku vkusu, celkově kvality díla nepopírám. Jak bylo zmíněno prve, zvlášť co se jazyka týče.

gossipavlina
25.01.2015 5 z 5

Vtipné, milé, ba i poučné. A to i pro děti. Poezie jinak, která baví děti i dospělé.

nonsensy poezie pro děti

Shel Silverstein
americká, 1930 - 1999
2014  93%Jen jestli si nevymejšlíš
1999  93%O stromu, který dával
2021  80%Chýbajúci kúsok
2024  87%Když si šlápneš na tkaničku

Kniha Jen jestli si nevymejšlíš je v