... jejich je království nebeské

... jejich je království nebeské https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31233/bmid_jejich-je-kralovstvi-nebeske-hiG-31233.png 4 5308 636

Proslulá novela známého amerického autora líčí baladický příběh dvojice potulných zemědělských dělníků, jejich sen o malém hospodářství, na které si chtějí vydělat a ušetřit nádenickou prací na ranči, a tragické ztroskotání...

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Kvasnička a Hampl

Of Mice and Men , 1937

Premek81
14.08.2023 5 z 5

Intenzivní a smutný příběh.

(Čtení v originále dost obtížné, ale jsem rád, že jsem se povídkou prokousal na konec, odnesl jsem si z ní nejenom velkou spoustu slangových výrazů a idiomů)

radimch
14.08.2023 5 z 5

Velmi silné, opravdu.

blazejmartin
06.08.2023 5 z 5

Četl jsem jako dítě, výborný krátký román. Konec je dost smutný ale k zamyšlení. Četl jsem jako povinnou četbu a později jsem se ke knížce opět vrátil. Nezklamala.

Petra-Nela
04.08.2023 5 z 5

Krásnej příběh se smutným koncem. Film jsem neviděla ale ráda si ho pustím.

Katania
29.07.2023 4 z 5

Dojemný příběh o jednom snu.

ladyfromskye
27.07.2023 4 z 5

Ačkoli většina čtenářů tu nešetří superlativy a ačkoliv i mně se novela líbila, musím říci, že se ani zdaleka nevyrovná románu Na východ od ráje. Ten mě zasáhl mnohem, mnohem víc, vlastně to bylo až osudové setkání. Zároveň se mi také mnohem víc líbila novela Čistý plamen.
Nicméně to nic nemění na tom, že O myších a lidech je velmi kvalitní dílo, které rozhodně patří do kánonu povinné četby, a že John Steinbeck je mistr slova a Ameriku své doby a její lidi zachytil naprosto perfektně.

pam225
25.07.2023 4 z 5

Úchvatný příběh, dojemný a silný děj. Nemám co dodat.

Venny345
16.07.2023 5 z 5

Až mi na konci slza ukápla, ten příběh byl tak srdceryvný, že se mi do něj opravdu navždy zaryl. Asi není potřeba komentovat více, je to literární skvost.

lilites
12.07.2023 5 z 5

Kniha O myších a lidech je velice silným příběhem, je totiž plná těžkosti života ale i nadějí, snů, i věcí které musíme udělat i když nechceme. Pro ,,dobro,, naše nebo druhých, možná ze soucitu, strachu, jen protože víme, že to udělat musíme...

Nádherně vykreslené postavy ochranitelského George, slaboduchého Lennieho, starého ,,nepotřebného,, Candyho, chápavého Slima ošlehlého životem i jediného černocha v celém širém okolí Crookse..

Ač je kniha kraťounká, do postav se vžijete a cítíte jejich pocity, touhy i strachy..

Za mě perfektní!

Vřele doporučuji..

Mety15
06.07.2023 4 z 5

Velmi pěkný příběh. Knihu jsem přečetl na jedno posezení a četla se velice dobře.

Frizer
15.06.2023 4 z 5

Dojemný, krásný a zároveň krutý příběh z doby "Velké krize". Výborná záležitost. Kniha byla zfilmována a mnohokrát zdramatizována... všechny varianty tohoto příběhu stojí za to a kniha se právem řadí mezi klasiky.

AndrejNG
20.05.2023 4 z 5

Nádherným způsobem bylo zobrazeno dlouhodobé kamarádství. Ovšem vše není jenom růžové...

janina66
17.05.2023 3 z 5

V malé útlé knížce se vešel krásně dojemný příběch o přátelství, snech o vlastním hospodářštví a jejich nenaplnění.

mewmew
11.04.2023 3 z 5

Ok, asi jsem čekala moc vzhledem k tomu, jak bývá kniha hodnocena a jaké jsou recenze. Osobně mě nechytla, prostě fajn nenáročná kniha na odpoledne. :)

Lenndy
31.03.2023 4 z 5

Jako musím říct ,že takový průběh děje jsem nečekala.Lennie mi třošku připomínal pana Coffeeho ze Zelené míle.Nechápala jsem proč tam byla vložena ta příhoda s utracením psa,ale na konci jsem pochopila.Knížka krátká,ale dostala mě...

vojTka
28.03.2023 5 z 5

Jedinečná kniha. Četla jsem jí už 3x :)

borsalino_csfd
20.03.2023 5 z 5

Po letech jsem s radostí schroupnul Steinbeckovu jednohubku jako malinu. A pořád mě baví.

stansuomi
12.03.2023 5 z 5

kratke, jednoduche, genialne... tak ako vedel Steinbeck vykreslit postavu a atmosferu okolo by som dlho niekoho ineho hladal...

_Knihomolka_
05.03.2023 4 z 5

Již od začátku mi ústřední knižní dvojice připomínala Karla s Otíkem z filmu Vesničko má středisková - Lennie byl mentálně zaostalý a dobrácký a George naopak ten, který mu poskytoval přátelství, jistotu a do jisté míry i "domov". Autor píše přirozeně, tak, jak to cítí, během vyprávění vybočuje k popisu přírody a okolí a tím hezky odkazuje na svůj vztah k rodné Kalifornii. Také mě zaujalo, jakými prostředky do příběhu zpracoval kritiku násilí a rasismu a poukázal na důležitost lidských vztahů.

Kabuky
01.03.2023 5 z 5