Její děsivá souměrnost

Její děsivá souměrnost https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72565/jeji-desiva-soumernost-72565.jpg 4 60 14

Elspeth Noblinová odkáže těsně před smrtí svůj londýnský byt americkým neteřím, dvojčatům Julii a Valentině, pod tajemnou podmínkou, že do něj nevkročí jejich rodiče a že v něm dívky vydrží nejméně rok. Dvojčata se nabízené příležitosti ochotně chopí a do bytu ve strašidelném sousedství Highgateského hřbitova se obratem nastěhují. Po krátkém váhání navážou kontakt s truchlícím Elspethiným přítelem Robertem i podezřelým sousedem Martinem, pomateným géniem, který nikdy nepřekročí práh svého bytu, a na vlastní pěst poznávají krásy Londýna. Idylická dovolená se však začne hroutit, jakmile se v bytě objeví nečekaný vzkaz: „Jsem tady, Elspeth". Začíná napínavý příběh o dívce, jež se snaží uniknout dusivému sevření dvojčenství, a ženě, které v lásce nezabrání ani vlastní smrt. Její děsivá souměrnost představuje dekadentní duchařský příběh o pohřebních rituálech, posedlosti čistotou, mlžném Nekrokotěti a hledání toho pravého těla. ... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

Her Fearful Symmetry

IreneP
30.10.2022 4 z 5

Tak tohle je opravdu zajímavá knížka, i když ano, zbytečně dlouhá. Jedná se o takovou verzi moderní duchařiny. Nechybí dvojčata, duch, láska, podivné postavy, silné rodinné vztahy i přetrhané rodinné vztahy, kotě, mrtvola, londýnský hřbitov Highgate a spousta myšlenek i dilemat, nad kterými by člověk normálně nepřemýšlel. A konec? No, ten mě překvapil. Za mě tedy moc, moc dobré.

vnimat_Krasu
14.03.2022 3 z 5

Její děsivá souměrnost chutná jako kvalitní Pinot Noir. Méně líbivě, s hromadou podtónů, pro lidi, co chtějí 'jenom červený víno' možná až příliš komplikovaně. Nedá se vypít na ex, spíš tak pozvolna degustovat a vychutnávat, jak se v ní mísí to i ono. Nevyděsí, ani nedojme. Spíš tak bez emocí vypráví vypointovanou story o životě a smrti. Ve finále je to skvělej příběh. Jen by mohl být o padesát stránek kratší.

PS: Možná i o sto.

Adhara
06.01.2021 3 z 5

Kniha postavená na zaujímavej, nebanálnej téme psychológie jednovaječných dvojčiat popretkávanej s tajomnom posmrtného života. Vyzeralo to tak sľubne... kým sa to nezvrhlo. Prvá polovica knihy bola pomalá, takmer na hranici s nudou, no načrtla veľa zaujímavých otázok – problém individuality jedinca, ktorý má svoju identickú kópiu, bezmocnosť duše, ktorá nevie opustiť tento svet, otázku vernosti k niekomu, kto umrel, no máme dôkaz o jeho posmrtnej existencii... Odhliadnuc od pomalého napredovania deja boli postavy vykreslené pekne, uveriteľne. V druhej polovici sa však všetko pokazilo. Valentina totiž vymyslí neuveriteľne šialený plán, ako sa odpútať spod vplyvu jej sestry, a ktorý dočista vymietol všetky moje sympatie k nej – ako môže byť taká hlúpa a nevidieť, že to na 99 % skončí zle? Aj ďalšie postavy stratia rozum – napríklad jedna dovtedy podrobne a uveriteľne vykreslená matka s veľmi chabým zdôvodnením zabije vlastné dieťa... skrátka druhá polovica knihy vyzerá ako narýchlo spichnutá kvôli nejakému deadlinu a tento dojem ešte umocňujú preklepy, ktoré sa v nej nachádzajú (aj keď je jasné, že tie sa tam dostali až prekladom). Škoda, takto je to iba priemer.

Hanaol
05.08.2020 5 z 5

Naprosto luxusní duchařina. Příběh se odehrává v Londýně, navíc na reálném hřbitově Highgate. Sám hřbitov je ve skutečnosti kouzelně tajemný, hlavně historkami o upírech. V 70 letech se o jejich výskytu hodně psalo. Po návštěvě hřbitova je tato kniha pro mne perlou. ❤️

saman001
29.10.2019 5 z 5

Dost událostí předvídatelných, ale i dost nečekaných zvratů. Četlo se dobře a dobrý konec rozhodně není dobrým koncem amerického rodinného filmu.

PeM
23.09.2019 1 z 5

Obálka mě zaujala tak, že jsem si knihu koupila dvakrát :-D (jsem úplně zapomněla, že už jednu mám...). Příběh už tak zajímavý nebyl. Vypadalo to slibně, pak se to (na můj vkus) hodně zvrtlo...

caldap
03.03.2019 4 z 5

Zajímavé téma, ovšem co se týká oživení těla po tak dlouhé době, to mi nesedlo. Čtivé, za 1 den přečteno.

Leena
20.10.2018 3 z 5

Dnes jsem knihu dočetla a mám z ní rozporuplné pocity.. Spíše je mi líto těch zbloudilých duší.. Elspeth stejně štěstí nenašla..

trudoš
08.08.2018 3 z 5

(SPOILER) Příběh dvojčat Julie a Valentiny se díky shodě podivuhodných okolností propojí s osudy Roberta a Martina. Tomu prvnímu vzala ženu smrt, tomu druhému obsedantně kompulzivní porucha. A ač tomu zpočátku nic nenasvědčuje, obě nové nájemnice činžovního domu v Londýně převrátí životy těchto starých mládenců naruby. O to zajímavěji, když se duch Robertovy ženy nečekaně ukáže zpátky na scéně...
Podmanivé vyprávění o definitivnosti smrti a nutnosti vypořádání se se ztrátou, ať už formou ukončení sebezpytování, nebo překročením dosud nepřekročeného. Zároveň ale také lehce bezdějová duchařina. Trvá celou věčnost, než se konečně začne něco dít, přičemž zápletka přijde ke slovu prakticky sto stran před koncem. Jinak víc jak půlku zabírá knižní párování se a odhalování rodinných traumat, podané s nezvyklou apatií, jako by vlastně o nic nešlo. Ovšem přistoupíte-li ke knize od začátku jako ke společenskému románu, pak je víc než pravděpodobné, že si všechen ten pomalý nástup užijete s plnou parádou.

Soptinka
22.10.2015 4 z 5

Když jsem tuto knihu sháněla, tak jsem si myslela, že se u ní budu bát. Přeci jen, ten její název vypovídá sám o sobě, ale musím konstatovat, že jsem se nebála. I přesto se mi děj líbil, i když byl občas fádní. Na začátku jsem částečně tušila jaké bude rozuzlení, ale i tak mne poslední část knihy překvapila.

kannibal28
27.10.2014 4 z 5

vyborná kniha dobry dej len troška viac napatia som čakal

bookcase
19.05.2014 5 z 5

Hodně čtivé, vtáhlo mě to, ani nevím jak :). Londýn, duchařina...to je ono.

Anděla Maková
08.03.2014 5 z 5

Děj zasazený do reálného prostředí hřbitova Highgate v Londýně, s duchařským námětem. Pro mne luxusní četba. Nemůžu jinak, než 5*.V češtině "Její děsivá souměrnost".

denuska
20.07.2012 3 z 5

Vzhledem k úspěchu knihy Zakletý v čase jsem čekala víc. Přestože se kniha čte rychle, není příběh tak dokonalý,
jako ten předchozí, chvílemi mi to přišlo až uvalené.

dědictví duchové a přízraky strašidelné domy duchařské romány

Audrey Niffenegger
americká, 1963
2009  85%Zakletý v čase
2011  75%Její děsivá souměrnost

Kniha Její děsivá souměrnost je v