Zlatý kompas

Zlatý kompas https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2551/bmid_zlaty-kompas-dwK-2551.jpeg 4 1145 145

Děj knihy se odehrává v paralelním světě podobném tomu našemu, kde žije dvanáctiletá Lyra. Každý člověk tam má svého daemona, který ho provází po celý život a je jakýmsi vnějším spodobněním jeho povahy, a žijí tu i jiné podivuhodné bytosti, například mluvící medvědí kyrysníci nebo půvabné divoženky létající na borových větvích. Lyra s jejich pomocí putuje daleko na sever, aby zachránila svého kamaráda Rogera a další děti, které unesli obávaní Vrahouni. Na cestě ji provází alethiometr, přístroj podobný zlatému kompasu, který tomu, kdo s ním umí zacházet, odpoví na každou otázku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

Northern Lights , 1995

KnihomolkaKatka
01.02.2022 5 z 5

Miluju to. Ten nápad, svět i postavy. Navíc je to jedna z mála knih, ve které mají důležitou roli Rumuni, což je neobvyklé. Lyra mi byla sympatická a na svůj věk velmi odvážná. Klobouk dolů. Film je taky poměrně povedený, ale na knihu nemá ani zdaleka. Těším se další díly a mám v plánu i seriál.

Deimos
27.11.2021 3 z 5

Zlatý kompas jsem četl skoro celých osm let. Myslím si, že tento rekord už s žádnou knihou nepřekonám. Kromě různých povinností a životních událostí za tuto skutečnost mohl především fakt, že jsem se do knihy nezačetl. I když jsem ji rok co rok bral do ruky a přečetl jsem nějakou kapitolu, tak jsem knihu opět odložil a vrátil se k ní třeba po roce. Čtení, ač určené pro dětského čtenáře obsahuje spoustu novotvarů a nových slov, které se složitěji četli (vyslovovali viz Alethiometer, Pantalaimon apd.) Abych si pomohl, tak jsem si to zjednodušoval a třeba hrdinčině Deamonu říkal Pantík. Ale těch jmen a názvů co mi nešlo přes pusu, tam bylo více. Každopádně nápad na spojení dvou bytostí (lidské a zvířecí) je skvělý a "alternativní" svět je fascinující. Dokázalo mi to i filmové zpracování, které se mi velice líbilo, vlastně více než kniha. Což nebývá pravidlem. Do jaké míry za to mohl i fakt, že mi tehdy bylo přes 20 nedokážu říct, dokud se na film znovu nepodívám. Nebo na modernější seriálové zpracování Jeho temné esence z roku 2019. Uvidíme, kniha mě až na některé napínavější pasáže často nudila. (59%)

Eeper242
16.10.2021 5 z 5

veľmi,
veľmi pekná kniha.Najviac som sa tešil na toho medveďa a Lyru s alethiometrom.teraz pozerám sertiál.A knihu doporučujem :):):)

dontbullshitme
06.08.2021 4 z 5

Místy hodně dětské, ano, vztah Coulterové a Asriela je opravdu divný, ale jinak se mi to líbilo. :)

TaNya_
02.08.2021

Skvělé čtení, které je sice určené pro mladší publikum, ale nejde o prostoduché fantasy. Daemoni jsou úžasní, jelikož čtu knížky v originále, tak jsem si zde hodně rozšířila zvířecí slovní zásobu. První díl je sice takovým seznámením, no za mě je asi nejlepší.

janka2000
22.06.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Musím přiznat, že jsem ji četla proto, že mě nadchl seriál. Byla jsem překvapená, do jaké míry je seriál věrný. V podstatě netřeba číst.
Příběh psaný v 90. létech je i na dnešní dobu originální a geniální. Fantazy o cestování mezi alternativními světy, kde někde zvířata mluví, jinde jsou příšery a jeden svět je i ten náš!

natalie8531
30.03.2021

(SPOILER) Z této knížky mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsou zde pasáže, které na mě působily naivním dojmem. Měla jsem často pocit, že několik myšlenek je pořádně nevysvětlených. Na druhou stranu mě bavila myšlenku hříchu a paralelního vesmíru. A právě díky té poslední větě ("A tak se Lyra a její daemon odvrátili do světa, v němž se narodili, zadívali se do slunce a vykročili na nebesa.") mám chuť v této sérii pokračovat.

Luigi1
29.03.2021 5 z 5

Po zhlédnutí filmu jsem se začetl i do knížky.Knížka podstatně lepší ikdyž film nebyl špatný

Laféeverte
03.02.2021 5 z 5

Knihu jsem četla už několikrát - poprvě ještě před tím, než byl film či seriál. Rozhodně stojí za pozornost (tím myslím celou trilogii), a to hlavně proto, že si v tom najdete to své - můžete si užívat fantasy světy, jejich logiku a provázanost, můžete bez dechu sledovat napínavý příběh, můžete sledovat zajímavé vedlejší postavy, můžete přemýšlet o nastolených otázkách filozofických, náboženských, morálních... Jinak se to ale trošku pomaleji rozjíždí, ale pokud vydržíte začátek, je to celkem "jízda".

MatoPalkes
28.01.2021 5 z 5

Knihu som za posledných 15 rokov čítal viac krát. A mám ju tuším radšej a radšej. Ďalšie diely ešte lepšie.

ajunaja
26.01.2021 3 z 5

Ta kniha je rozhodně zajímavá, jen si nejsem uplně jistá jaký z ní mít pocit. Příběh malé holky na které leží váha světa a přitom se zabývají dospěláckými otázkami jako prvotní hřích a odtržení duše. První jsem viděla film i seriál a musím říct že se jim seriál je opravdu autentický s knihou.

puczmeloun
18.01.2021 3 z 5

Bizarní, to je první slovo, které mě po přečtení této knihy napadá. Na jednu stranu velice naivní fantasy složka, která se ani nesnaží o nějakou hloubku (prostě to tak je) a očividně tak směřuje na mladší čtenáře, na tu druhou podivuhodné (často několikastránkové) pasáže věnované např. prvotnímu hříchu i elementárním částicím, výhodám absence představivosti, nebo platu nájemného pilota. A do toho hlavní postava, dvanáctiletá dívka, zkouší alkohol a ukazuje výhody lhaní. Vše se navíc odehrává ve světě, kde očividně převážilo protestanství, zrušilo se papežství a světu dominuje teokracie Magisteria. Vůbec si nejsem jistý, co si z toho má čtenář odnést a na jakou věkovou kategorii je vůbec Zlatý kompas směřován...

Uznávám, že jako první jsem viděl stejnojmenný seriál, kde mě zaujaly některé nedořešené věci – především právě ona "alternativní realita" Magisteria. Kniha ale mnoho podrobností nedodává, jen se sem tam zmíní o Tatarech a přidává vysvětlující odstavec o zrušení papežství. Naopak seriál uhlazuje ony nejbizarnější části a hlavní hrdinku dělá docela snesitelnou. Mnoho se to nestává, ale tady mě více zajímá, jak dopadne seriál, než abych pokračoval dalšími knihami této série. A to jsou některé nápady docela zajímavé.

josef2900
09.01.2021 4 z 5

Super fantasy příběh, který zaujme nejenom děti. Film oproti knize ani nestojí za to. Spíše bych doporučil nový seriál na HBO (his dark materials).

saez
02.12.2020 5 z 5

Mám ráda fantasy a tenhle příběh byl vstupem do dalšího zajímavého světa, kde stálo za to pobýt a rozhlédnout se. Další díl už na mě čeká.

Patro
17.11.2020 4 z 5

Kniha je spíš takovým "předvojem" jejím dvěma sequelům, které jsou nesporně lepší. I tak je skvělá a jedna z mých oblíbených knih.

Nej_Emili
29.10.2020 5 z 5

Po knize jsem sáhla, protože se všem moc líbila. Teď už vím proč. Z daemonů jsem byla nadšená. Hezký, milý okouzlující svět. Film jsem viděla a taky se mi moc líbil. Ale kniha je prostě lepší :-)

Rihatama
18.10.2020 4 z 5

Daemoni. Naše zhmotněné druhé já, řekla bych. Naše duše. Něco mnohem lepšího než domácí mazlíček. Cokoli to je, chtěla bych to taky.

Naprosto originální, hororová pohádka. Červená karkulka, Sněhurka či Jeníček s Mařenkou jsou úplná selanka. Kdybych byla bývala malá holka, Zlatý kompas by byl přesně dle mého gusta. Malá paličatá, chytrá holka a její daemon Pantalaimon obklopeni temnými silami zachraňují s pomocí alethiometru své kamarády, potažmo celý svět. Příběh Lyry je nápaditý, plný nebezpečných dobrodružství. Ne každé přitom dopadne dobře, pohádka nepohádka. S Oxforďanem Pullmanem je tak snadné vžít se do těla jedenáctiletého dítěte a sledovat jeho myšlenkové pochody, těšit se z malých výher a rmoutit se nad neštěstím přátel. Zlatý kompas je strhující příběh plný fantazie, ale i zla a dobro má dost co dělat, aby se prosadilo. Skvělý závěr. Nevěříte přece, že jsem ve vesmíru sami... :)

toni-az
17.10.2020 4 z 5

Posloucháno jako audiobook a jako dobrý. Přednes místy super a místy dost přehrávaný.

Co se týče knížky, začátek mě nějak nebavil, ale jak se to rozjelo, tak mě příběh chytil a už se těším na další díl. Mám rád fantasy, mám rád steam punk, takže tahle kombinace je má krevní skupina. Navíc dobře napsaná :)

nyorai0484
14.09.2020 2 z 5

Na knihu pro děti je moc dospělá, na knihu pro dospělé je moc dětská....dočetla sem jen z důvodu, abych ji měla dočtenou.
Všude sem slyšela jak jsou Jeho temné esence úžasné a mě to teda zas tak skvělé nepřijde. Asi jsem měla moc velká očekávání...

kamca4151
06.09.2020

Kniha se základy v křesťanství. Nemusí být nutně pouze pro děti. Napětí a spád knihy určitě pobaví i dospělé čtenáře.