Zlatý kompas

Zlatý kompas https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2551/bmid_zlaty-kompas-dwK-2551.jpeg 4 1145 145

Děj knihy se odehrává v paralelním světě podobném tomu našemu, kde žije dvanáctiletá Lyra. Každý člověk tam má svého daemona, který ho provází po celý život a je jakýmsi vnějším spodobněním jeho povahy, a žijí tu i jiné podivuhodné bytosti, například mluvící medvědí kyrysníci nebo půvabné divoženky létající na borových větvích. Lyra s jejich pomocí putuje daleko na sever, aby zachránila svého kamaráda Rogera a další děti, které unesli obávaní Vrahouni. Na cestě ji provází alethiometr, přístroj podobný zlatému kompasu, který tomu, kdo s ním umí zacházet, odpoví na každou otázku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

Northern Lights , 1995

nefernefer
10.01.2019 4 z 5

Je to opravdu moc krásná kniha. Moc krásně, poutavě napsaná. Ale to, že je hlavní hrdinkou dítě, ještě neznamená, že je to kniha pro děti. Rozhodně není. Nebo minimálně od patnácti výš. V úžasně promyšleném fantasy světě, tak podobném našemu a zároveň tak odlišném, se totiž odehrává ve své podstatě velmi krutý příběh plný politikaření a církevních čachrů. Příběh, kde jsou v honbě za mocí a slepém fanatickém církevním tažení proti prvotnímu hříchu ve jménu „dobra“ velmi rafinovaným způsobem mrzačeny a zabíjeny děti. Nejsem žádná cíťa, naopak se dost často vyžívám v knihách plných krve, ale tohle je něco jiného. Tady se sice občas objeví nějaká ta krvavá scéna, ale mnohem strašnější jsou ty, ve kterých sice neukápne ani kapka krve, ale nějaké useknuté údy jsou vedle toho jen pouhou odřeninou. Snad jsem citlivější, protože se jedná o děti. Snad proto, že jsem sama matkou, mi přišla dokonale zrůdná představa rodičů, kteří jsou schopni pro dosažení nějakých vlastních egoistických cílů obětovat svoje dítě. Je to velmi promyšlený a velmi poutavě napsaný příběh plný zajímavých postav, jako jsou medvědí kyrysníci nebo divoženky. Příběh, který vás pohltí. Ale není to kniha pro děti, protože dle mého nebudou chápat jeho podstatu. Přesto dávám čtyři hvězdy, protože už (bohužel) nejsem dítě a protože dospělým milovníkům fantasy literatury ji nemohu než doporučit.

Kabeling
12.12.2018 4 z 5

Jak tady všichni ví, knihy jsou lepší než filmy, a proto chci dát jednu radu těm, kdo se rozhodli si přečíst knihu. První si přečtěte knihu a pak se podívejte na film a můžete porovnat. Pro ty, kteří už je pozdě (viděli film) radím přečíst jsi celou knížku až do konce. Stojí to za to.

Mikky01
08.12.2018 5 z 5

Skvělé a čtivé fantasy umístěné do velice zajímavého světa. Velice mě zaujala podobnost fantazijního světa s tím naším, jak podobné věci nazývají jinak a tak trochu luštíte, co to doopravdy je. Na knihu jsem narazil, asi jako mnozí, až po shlédnutí filmu a o to více mne nadchla. Film byl takový nemastný, neslaný, sice skvěle obsazený, ale přišlo mi, že pořádně ani nevěděl, kam míří. Kniha byla naopak velice chytlavá s neskutečným spádem, přečetl jsem ji takřka jedním dechem a myslím, že se k ní ještě někdy vrátím.

BlaniVan
04.11.2018 4 z 5

Po přečtení této knihy jsem dlouho váhala jestli je to kniha na tři hvězdičky nebo si zaslouží čtyři. Nakonec i přes pár much, které bych tam našla a přes to, že některé věci mě trochu rozčilovali musím autorovi přiznat, že vymyslel originální svět částečně vycházející z našeho vlastního, což považuji za geniální nápad, protože tu je vše možné a vše dovolené. Navíc se kniha moc pěkně četla... Rovnou se jdu vrhnout na další díl... ;-)

vodovodnice
20.09.2018 5 z 5

Mě fantasy literatura nikdy zcela duševně neuchvátila. Těch fantasy knih, které mne uchvátily, je žalostně málo a tato série je jedním takovým zářným příkladem.
Četla jsem vydání z roku 2002, ještě na základce (2003 - 2005) a pamatuji si, jak jsem to hltala, tak, že jsem měla problém se učit nebo číst cokoliv jiného.
A také si pamatuji, jak jsem všechny tři knížky dočetla a do kin pak přišel zfilmovaný první díl a mě bylo hrozně smutno z toho jak, tady ten krásný příběh zkazily.
Tyto tři knížky na mne úžasně zapůsobily a zůstanou zářnými skvosty fantasy světa, které mi sedly.

Naproti tomu tolik oslavovaný: zaklínač, mi po přečtení vůbec nic neříká.

moonell
23.08.2018 4 z 5

Nějak se mi ne a ne líbit překlad v téhle verzi. Doufám, že v novější edici už to vypadá trochu méně jako brambora a trochu více jako překlad z angličtiny do češtiny.
Pěkný nástřel, těším se, jakým směrem to povede.

viviann
12.08.2018 5 z 5

Miluju tuhle sérii. Prvně jsem viděla film, který se mi líbil, ale knihy jsou opravdu top. Mistrně napsáno, děj má spád, dobře se to čte. Vynikající fantasy.

alef
10.08.2018 5 z 5

„Do propasti té bouřné,
lůna přírody, či snad jejího hrobu,
jež není mořem, souší, vzduchem ni ohněm,
nýbrž tím vším v zmatené směsi svých vlastních
prazárodků, jimž vést je věcný boj spolu,
pokud z nich všemocný Tvůrce neučiní
své temné esence k tvorbě dalších světů,
do propasti té bouřné ostražitý démon
na pekla okraji stanuv chvíli hleděl
dumaje o své cestě ...“
(John Milton – Ztracený ráj)

Jeho temné esence ... název Pullmanovy trilogie (Zlatý kompas je první) inspirované Miltonovým Ztraceným rájem ... kde Satan hledí do propasti, která odděluje peklo, jako místo ďáblova exilu, od nebe a přemýšlí, jestli je možné, aby z chaosu vznikl jeden, nebo víc nových světů ...

... Miltonův epos je příběhem čerpajícím z knihy Genesis – o stvoření světa, ráji, Adamovi, Evě a prvotním hříchu, najdete v něm také události předcházející stvoření světa, jako boj padlých andělů v čele se Satanem proti Bohu, svržení padlých andělů, opětovnou vzpouru andělů, stvoření světa, Satanovu pouť po ráji, kde v převtělení za hada svede Evu k prvnímu hříchu ... Pullman, známý ateista a kritik náboženství, si tento biblický mýtus přizpůsobil k obrazu svému :-) ...

... už jen tohle stačilo, aby mě zaujal a já Zlatý kompas otevřela ...

„Příčina, proč Milton psal v poutech, když psal o Andělech a Bohu, a proč psal svobodně, když psal o Ďáblech a Peklu, je ta, že byl opravdovým Básníkem z družiny Ďáblovy, aniž o tom věděl.“
William Blake (autor ilustrací k Ztracenému ráji)

... Blake naráží na to, že Miltonovy popisy ďáblů, pekla a samotného Satana jsou natolik zajímavé, že prakticky zastiňují ostatní postavy... Pullman v narážce na Blakeův komentář ke Ztracenému ráji sám o sobě prohlásil:

„Jsem člen Ďáblovy družiny a jsem si toho vědom.“

Zlatý kompas je krásným fantasy příběhem pro děti ... ale je i příběhem pro dospělé, kteří, když budou chtít, můžou kromě krásné pohádky sledovat mezi řádky velkou kritiku církve ... najednou uvidíte Lyřin svět trochu jinak ... jako svět ovládaný církví – Magisteriem, pátrajícím po nebezpečném Prachu, způsobujícím prvotní hřích, a pátrajícím po kacířích (protože každá církev je má a snaží se je zlikvidovat) ...

... Pullmanův příběh vás tedy přivede na cestu rebelie proti Bohu ... a nebo možná spíš je to příběh o poražení autority ... která není morálně důvěryhodná ... v Jeho temných esencích, řekla bych, jde spíš než o Boha ... o boží princip ... ustanovený autoritou morálně nedůvěryhodné církve ... jde tu tedy hlavně o princip, který má počátek i konec s lidmi, začíná a končí s jejich konvencemi, které ho ustanovily ...

... každopádně máte v rukou zajímavou fantasy pohádku a pro ty, kteří mají zájem, zajímavý příběh ... mezi řádky :-).

Denisa153
20.07.2018 4 z 5

Film se mi moc nelíbil, přišel mi trošku zmatený a neúplný, ale po přečtení do sebe včechno zapadlo a já si udělala celkový obraz. Skvěle vymyšlený příběh, hrozně se teším na další díly.

simona8126
08.07.2018 3 z 5

Popravdě nejsem nijak zvlášť nadšená. Film se mi moc líbil a myslela jsem, že když si přečtu knížku, dočkám se fantasy příběhu pro děti a mládež, plného kouzel a zajímavých nadpřirozených bytostí. Kouzla a bytosti tam sice jsou, ale taky dost drsných scén plných násilí, krve a smrti. Medvědího kyrysníka jsem si ve filmu oblíbila, v knížce mi ale přišel jaksi odtažitý. Celkově se mě to už tolik nedotklo, spíš jsem místy byla zmatená. Nelogické jednání a chování některých postav tomu nepomáhalo.

Mooneylan
04.06.2018 4 z 5

Pokud jste viděli film, tak není zdaleka kompletní. V knize se dočtete, co je vlastně Prach a že lord Asriel není až takový sympaťák. Skvěle jsou tu propojené prvky fantasy s teologií a filosofií, které ve filmu nejsou až tak znatelné. Těším se na další díl a jeho jiné světy :)

nikikostadinova
09.05.2018 4 z 5

Tak po několika letech, na třetí pokus dočteno. Hlavní postava je Lyra, která vystupuje celkem sympaticky. Příběh je fajn, jazyk taky (vzhledem k cílové skupině, přece jenom už tomu odrůstám). Občas nějaké překvapení i zvrat se najde. Pro mě bonus za postavu Iorka. Ukončení prvního dílu trilogie dost zvratové. Jen mi vadila počáteční utahanost. A možná jsem nepochytila některé detaily, snad v příští knize se mi to spojí dohromady.

Veronika03
23.02.2018 5 z 5

Oceňuji originální příběh, nápaditý děj i výrazné postavy. Skvělá knížka!

pipa36
25.01.2018 4 z 5

Pěkná kniha, ale jedna z mála, kde je kniha překonána filmem. Škoda, že nebyla natočena celá série. Nějak nemám ráda, když v knize umírají děti (nebo hlavní hrdinové), proto dávám 4 hvězdy.

katy238
07.10.2017 5 z 5

I přes rozvláčný úvod se děj dal do pohybu. Road trip malého děvčete za netušeným posláním a se zajímavými průvodci zaujme nejen dítě. Krásný příběh.

Cink262
05.09.2017 2 z 5

Kniha mě trochu zklamala. Opravdu jsem se těšil na to, co bylo popisováno "ateistickou propagandou", ale ono to nebylo zas tak skvělé. Knihu jsem celou nepřečetl, protože mě už trochu nudila. Pořád je to to samé. Malé dítě, které neví, že je něčím zvláštní, má možnost zachránit svět ovládaný zlem, tak se vydá na dlouhou a strastiplnou cestu, která vede ke zničení zla a šance na úspěch jsou popisovány často jako velmi mizivé, ale dítě splní svůj úděl a nemožné se nakonec vždy stane možným. V tomto případě zlo znázorňovala církev, která zasahovala a ovládala snad všechny sféry lidské společnosti. Sám Pullman si dal za cíl veřejně podkopat a zhanobit všechno, co křesťanství představuje, ale místo toho v knize založil další "náboženský směr", založený na stejné morálce jako všechna abrahámovská náboženství a bojující přibližně za stejné hodnoty.
Samotný zlatý kompas jako přístroj k odhalování pravdy mi vzhledem k jeho malému množství obrázků přijde také dosti primitivní.
Možná se na konci této knihy přece jen ukáže nějaký vnitřní smysl, který položí křesťanskou víru na lopatky, ale vzhledem k první polovině knihy to neočekávám.
Zhodnocení knihy ve dvou slovech - ateistická Narnie.

Tsabo
25.08.2017 4 z 5

Jedna z mála zfilmovaných knih, kterou jsem četl až po shlédnutí filmu...zato s dost velkým odstupem, přesto mohu s určitostí tvrdit, že opět platí známé pravidlo, že filmaři knihu vyrabují, překroutí a naservírují divákovi podle obrazu svého. Zvláště závěr je úplně useknutý a já už teď chápu, proč mi ten film přišel neukončený. Ale taky chápu, proč to usekli. Nikdo by na to nekoukal. Něco takového si může dovolit jen autor knihy. A že to stojí za to!! A proto...čtěte, čtěte, čtěte...!!!

Roxik
13.08.2017 4 z 5

Na knihu jsem narazila díky filmu, který se mi moc líbil, ovšem po přečtení knihy jsem zjistila, že film je celkem mimo mísu, totálně pomotali dějové linie některých postav. Ale zpět ke knize, Zlatý kompas je dobrá kniha, ale co mě celkem šokovalo byl postoj Lorda Asriela a závěrečná bitva a osud Rogera. Ovšem totálně jsem si zamilovala medvědy víc než deamony, Iorek byl prostě dokonalý, ušlechtilý medvěd který chrání malé devčátko, když přišel na scénu on, bavila mě kniha ještě víc. Rozhodně stojí Zlatý kompas za přečtení, jen by bylo lepší si nejdřív přečíst knihu a pak se podívat na film, opacně to má za následek trochu zamotání v ději.

woodward
11.08.2017 5 z 5

Nechával jsem si tuhle trilogii pořád tak nějak "v záloze", protože jsem si nebyl jistej, jestli se mi to chce číst. Ale Jsem příjemně překvapen. Určitě to není jen vyprávění pro děti, má to styl i myšlenku - což nebývá samozřejmostí. Autorova invence, pokud jde o vymejšlení paralelních světů, rozličných národů a zemí je bohatá - ale zas ne nějak urvaná ze řetězu, postavy jsou "prokrvené" a příběh se odvíjí pěkně přímočaře bez zbytečných odboček a kudrdlinek - a když si občas člověk musí chvíli počkat, než pochopí, o co vlastně jde, nikdy to netrvá dlouho. Autorovy názory na boha a církev v mnoha ohledech nesdílím, ale za názory se hvězdičky nedávají, neb názory jsou od toho aby se různily. Takže za celou sérii Jeho temné esence dám pět hvězd.

JosefW
11.07.2017 4 z 5

Knihu jsem začal číst na doporučení mé kamarádky, která si ji nemohla vynachválit (a vlastně celou trilogii). Inu, filmem jsem byl prakticky netknutý, avšak část jeho začátku jsem před lety viděl. Tahle malá část, ač si ji nijak podrobně nepamatuji, mi však v úvodu knihy pomohla k utřídění významu daemona a navíc mne obohatila o Nicole Kidman jakožto paní Coulterovou - jo, ona se na tu roli vážně hodila. Ale zpět ke knize. Velmi mne potěšila zmínka o tom, kde byl alethiometer vytvořen. Lyře člověk nemohl nefandit a celkově se mi svět popsaný ve knize líbil (detaily, zajímavá jména, uspořádání církve,...). Nicméně, kniha si mne prostě nedokázala dokonale získat a na pět hvězd to tedy není. Avšak, hned pokračuji druhým dílem, neb mne zajímá, jak to celé dopadne. :-)