Zlatý kompas

Zlatý kompas https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2551/bmid_zlaty-kompas-dwK-2551.jpeg 4 1145 145

Děj knihy se odehrává v paralelním světě podobném tomu našemu, kde žije dvanáctiletá Lyra. Každý člověk tam má svého daemona, který ho provází po celý život a je jakýmsi vnějším spodobněním jeho povahy, a žijí tu i jiné podivuhodné bytosti, například mluvící medvědí kyrysníci nebo půvabné divoženky létající na borových větvích. Lyra s jejich pomocí putuje daleko na sever, aby zachránila svého kamaráda Rogera a další děti, které unesli obávaní Vrahouni. Na cestě ji provází alethiometr, přístroj podobný zlatému kompasu, který tomu, kdo s ním umí zacházet, odpoví na každou otázku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

Northern Lights , 1995

bari6868
21.08.2020 5 z 5

Skvělý nápad s démony, opravdu originální příběh, který má i přesah. A kniha nemusí být nutně jen pro děti.

Liteket
02.07.2020 5 z 5

Neotřelý a zajímavý příběh o jiných dimenzích a záhadném "prachu". Originální příběh, který vtáhne do děje a nepustí. Filmové zpracování bylo poněkud okleštěné, ale nakonec nebylo nejhorší.

HoneyH
19.06.2020 5 z 5

Zajímavá kniha, která podává neobvykle kritický pohled na společnost, církev. Její náplň mnohdy přesahuje fantasy žánr a jde až do jádra základně lidských a společenských hodnot. Má být sice pro děti, ale podle mého názoru, je pro dospělé. Celou sérii stojí za to si přečíst i proto, že byla na seznamu zakázané literatury ALA 100.

Weiler
13.06.2020 4 z 5

Přečteno v originále.
Wow, humanistická fantasy, jak tomuhle může hraničně militantní ateista říct ne. Za posledních pár let a kousek jsem svůj čtenářský deníček zanedbával, takže k prvnímu dílu píšu komentář poznamenán přečtenou druhou knihou, která se po tématech náboženského despotismu vozí zdaleka víc. Světla severu musí dodat téhle křížové výpravě, která na křižovatce do Jeruzaléma zabloudila do nebe, potřebnou expozici a soustředí se tedy spíše na témata dětské nevinnosti, lidských kvalit vyjádřených činy oproštěných od původu (Lyra je na konci knížky napůl cigánka urozeného původu, napůl medvědice alumnae), a do jisté míry i lidské duše, byť se asi nedá žádnému čtenáři zazlívat, že to v tom zvláštním vztahu mezi dæmony a lidmi nevidí třeba ani do závěru knihy. To jsou právě ta témata, která činí tuhle fantasy ve svém žánru jedinečnou, bohužel mi přijde, že v prvním dílu nedostávají tolik prostoru? Nevím. Možná se mi to jen zdá, protože mi přišlo, že Pullman bojuje s tím, aby předestřel čtenáři svůj fantastický svět a svou chytrou epiku nějak přirozeně. Spoustu věcí se tedy dozvídáme skrz dialogy, které děj pravidelně zabrzdí, spousta prvků tu na mě působila naivně a nedomyšleně, a Lyře vedle jejího důvtipu k úspěchům hodně pomáhal i autor.
Jestli jste to možná někdo přečetl jako já na základě toho, že jste o tom slyšeli velký věci, a pak vám to přišlo spíš jako lepší průměr, musím podotknout, že druhý díl je nejen vejš, ale zpětně pozdvihne i tenhleten.

Jizi
24.02.2020 4 z 5

Napínavý úvod do epického vyprávění o dobru a zlu, o lásce a nenávisti, o přátelství a zradě, zkrátka o všem, co k pořádným příběhům patří. A protože je to tak trochu pohádka (spíše pro dospělé nebo dospělejší, na děti je to přeci jen trochu drsné), nechybí kouzelné bytosti a originální nápady, za kterými v momentě, kdy příběh přestanete vnímat jako pohádku, naleznete metaforu mnohého.
(Nedivím se, že církev řvala. Měla důvod.)

Ben Nevis
21.02.2020 4 z 5

Na knihu pro děti je to celkem kruté čtení. Na druhou stranu dvanáctileté děti milují různé horory a děsy. A v minulosti lidé dospívali rychleji. To jenom naše civilizace považuje šestnáctiletého valibuka za dítě neschopné zodpovědnosti.

Dívala jsem se na seriál a některé věci jsem nechápala, tak jsem se pustila do knížky, jestli nebude víc vysvětlující. Nakonec z toho vyšlo, že seriál buď prozradil víc než první díl nebo si nějaké věci přizpůsobil. Kvalitu knihy a seriálu považuji za stejně dobrou.

Že je to dětská knížka, prozrazuje neúměrně mnoho dobrodružství v nepravděpodobných končinách. Lyra pak všechno nezvládá a řešení situace se ujímají pomocníci, kteří se vynořují a mizí, jak autor zrovna potřebuje.

Trochu mi vadilo, že se zde oceňuje lhaní a přetvářka, i když je to vůči záporákům. Lyra rozhodně není hodná holčička a na to, že má srdce na správném místě, ji nedělá problém v rámci rošťáren ubližovat jiným dětem a dělat problémy dospělým.

Každopádně v rámci žánru je to originální dílo.

Yalka
24.12.2019 odpad!

(SPOILER) Už od 2007 (to vyšel film Zlatý kompas s Nicole Kidman) jsem si chtěla přečíst Pullmanovu trilogii v angličtině. Ovšem z nějakého důvodu se nedá koupit na Amazonu do čtečky. Nyní (2019) jsem si těsně před vyjitím seriálu na Netflixu konečně obstarala všechny tři knihy. První díl jsem si přibalila na výlet do Oxfordu. Byla to čirá náhoda, nevěděla jsem, že se ocitnu v hlavním městě Pullmanových fanoušků. Zrovna vyšel nový díl Knihy prachu (druhý v pořadí) a nechyběl v žádné výloze knihkupectví v Oxfordu. Potud dobrý. Nutno říct, že první knížka je poutavá a má spoustu zajímavých momentů. Dále SPOILERY. Většina rozběhnutých dějových linií vyzní v dalších dvou knihách dle mě divně (místy nekonzistentně či nedotaženě). Což naštve. Druhá a třetí kniha mi také přišly daleko hůř napsané. Nemůžu nezmínit krutý závěr prvního dílu, který zůstane bez následků pro Asriela, WTF? Jedna malá parafráze, co mě právě napadla: „Nevztahuj na děvče ruku, nic mu nedělej! Právě teď jsem poznal, že jsi bohabojný, neboť jsi mi neodepřel svou jedinou dceru.“ Nebo ji odepřel? A zabil raději v zájmu lidstva cizí dítě? Aha? To je poselství jak víno! Nemůžu v žádném případě doporučit. Tu pravou protikřesťanskou agitku ovšem najdete až ve druhém a zejména ve třetím dílu.

animovanej medv
06.12.2019 1 z 5

Viděla jsem nejdřív film, tak jsem spoustu věcí věděla předem. Ale i tak mě to moc bavilo. Hlavně konec byl velmi překvapivý a moc se těším na další díl.

Bohužel po přečtení celé série musím svoje hodnocení opravit - druhá, ale zejména třetí kniha jsou kvalitativně mnohem níž a děj... no myslím, že by bylo lepší sérii nezačít vůbec číst.
Jediné v co doufám je, že natočený seriál si upraví děj druhé i třetí knihy natolik, aby diváky nerozčílil stejně, jako mne rozčílil plitkost a ukecanost posledního dílu, ve kterém se nic nestane.

Lethania
26.11.2019 5 z 5

Ke knížce mě přivedl stejnojmenný seriál (Jeho temné esence), který jsem si hned oblíbila. Takže bylo jasné, že jsem chtěla vědět, jak to bude dál pokračovat - nechtělo se mi čekat na další díl seriálu. A jsem nadšená. Kniha se sice řadí do kategorie „pro děti a mládež“, ale doporučuji ji i dospělým. Jedná se o velmi vyspělou „pohádku“, kterou jsem nutně musela přečíst za dva dny. Příběh je originální a vtáhne vás do sebe tak moc, že kolem sebe vidíte prohánět daemony a mědvědy kyrysníky. Prostě paráda. Všem doporučuji a už se chystám na druhý díl.

anishta
24.11.2019 5 z 5

Po prvních dvou dílech seriálu jsem si říkala, že je třeba prvně nastudovat knižní verzi. Seriál se mi dost líbí, takže je jasné, že se mi o dost víc líbí kniha.
Musím říct, že je to celkem síla. Lyra je skvělá, svět s daemony je perfektní a celkově je to skvělý příběh.
Jsem zvědavá co bude dále.

marlowe
14.11.2019 4 z 5

Jednoznačně nepatřím do cílové skupiny.
Žánru fantasy jsem bohužel nikdy na chuť nepřišel (i když jsem se poctivě snažil) – a do kategorie "Pro děti a mládež" už nepatřím půl století. Knížku jsem si chtěl jen tak prolistovat kvůli čerstvé premiéře osmidílného seriálu Jeho temné esence – ale nakonec jsem ji poctivě přečetl celou. Námět nečekaně zajímavý, postavy dobře vymyšlené, lokace neokoukané, možná bych sáhl i po dalším dílu, ale…
Ale! No, prostě mi hodně vadila jistá lajdáckost při vymýšlení zápletek, při řešení krizových situací a při posunování děje. Jako by "mladší čtenáři" nepotřebovali řádné logické zdůvodnění a museli se spokojit jen s druhořadým (a někdy i třetiřadým) vysvětlením.
Jeden příklad za všechny: Potřebujete někoho osvobodit, jenže jsou zamčené dveře… Co s tím? Vymýšlet nějaké logické řešení, nějakou technickou vychytávku? Proč? Od čeho máme institut Deus ex machina? Prostě necháte z nebe spadnout husu – kde se tam na potvoru zrovna v tuhle chvíli vzala, ví bůh – zjevivší se pták mávne křídlem, dveře jsou otevřené, uvěznění můžou uprchnout – a jedeme dál, močálem černým kolem bílých skal…
Hvězdička dolů za tohle pohrdání (byť mladým) čtenářem…
Ale na seriál kouknu určitě! Ten ateisticko-filozofický rozměr příběhu je hodně chytlavý…

Tabby
27.08.2019 4 z 5

Když jsem poprvé viděla film, tak jsem si ho hned oblíbila. Takže jsem si samozřejmě chtěla přečíst i celou sérii. No až teď jsem se k tomu dostala, a první díl se mi líbil.
Musím uznat, že se mi film líbil o trochu víc. Hlavně díky filmu jsem si mohla představit, jak co vypadalo, a to mě asi i dost ovlivnilo.
Ale díky knížce, jsem si zase doplnila to co nebylo ve filmu, dohromady se to hezky doplňuje. :)

Kessetra
21.08.2019 5 z 5

Kniha mě postupně víc a víc vtahovala s tím, jak se příběh rozvíjel. Nejprve trochu nezvyk číst z pohledu dítěte, ale nakonec mi to čím dál víc sedělo. Na závěr jsem tedy byla nadšená a velmi se těším na pokračování.

Medasek
13.08.2019 5 z 5

Kniha je mnohem lepší než film. Tahle kniha, ostatně jako asi všechny jiné zfilmované knihy, mě v tom jenom usvědčila.

Roscata
21.05.2019 5 z 5

Už si nevzpomínám kdy přesně jsem poprvé viděla film ale pamatuji si že mě celý příběh a svět okouzlil. Chápu že ne každý je nadšený z představy že odraz jeho duše má podobu např. můry (podoba záleží na tom jaký člověk je) ale mě se ta představa líbí.
Jak se dalo očekávat, film se v některých detailech s knihou rozchází. Já se v tomhle případě nemůžu rozhodnout která verze se mi víc líbíla, takže asi zůstanu u názoru že obě mají něco do sebe.
Pokud vás láká téma paralelních světů, kde žíjí po boku lidí i jejich duše v podobě zvířat, kde na borových větvích létají krásné Divoženky a na severu vládnou mluvící medvědí kyrysníci, je tahle kniha přesně to co hledáte.
Já už se těším až si přečtu pokračování.

Aivinka
19.05.2019 5 z 5

Kdysi dávno jsem viděla film, ale kniha předčila poje očekávání. Vážně skvělá.

tanuki
23.04.2019 4 z 5

S velkou mírou fantazie vyprávěný příběh z jednoho z 1000 možných paralelních světů, kde všechno je podobné a zároveň všechno jiné. Výběr hlavní postavy v podobě neohrožené, chytré a nesmírně odvážné mladé dívky, které při jejích dobrodružstvích vždy přeje štěstí (i když to na první pohled nemusí být zřejmé), dává tušit, že kniha je určena především starším dětem, nicméně i dospělí si zde najdou něco navíc, co děti zřejmě neodhalí.
Dvanáctiletá Lyra se rozhodne vzbouřit proti silné, utajované a dobře organizované instituci, která v zájmu vědeckého výzkumu začne unášet děti, což Lyru pořádně nakrkne a donutí jednat. Řídí se především svou intuicí a ta ji provede všemi možnými protivenstvími. Postupně získává důležité spojence a stane se nenahraditelnou součástí buňky odporu. Postavy nejsou vždy jasně čitelné a některé činy mohou s postupem času získávat odlišné výklady a dimenze, než se nejdříve zdálo. A to je dobře, protože právě ta nejednoznačnost je prvek, který v tomto žánru často schází.
Konec je přesně takový, aby čtenáře navnadil na další díl, takže nečekat, nelelkovat a rychle shánět...

OBRZlobr
25.03.2019 5 z 5

Parádní kniha, která se četla jedním dechem. Určitě si přečtu i zbytek této série.

Dida86
13.03.2019 5 z 5

Skvělý příběh, perfektně napsaný. Už se těším na pokračování.

KlariN
07.02.2019 4 z 5

Impozantní start jedné z nejlepších románových sérií všech dob, bez ohledu na žánry. Radost číst!