Zlatý kompas

Zlatý kompas https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2551/bmid_zlaty-kompas-dwK-2551.jpeg 4 1145 145

Děj knihy se odehrává v paralelním světě podobném tomu našemu, kde žije dvanáctiletá Lyra. Každý člověk tam má svého daemona, který ho provází po celý život a je jakýmsi vnějším spodobněním jeho povahy, a žijí tu i jiné podivuhodné bytosti, například mluvící medvědí kyrysníci nebo půvabné divoženky létající na borových větvích. Lyra s jejich pomocí putuje daleko na sever, aby zachránila svého kamaráda Rogera a další děti, které unesli obávaní Vrahouni. Na cestě ji provází alethiometr, přístroj podobný zlatému kompasu, který tomu, kdo s ním umí zacházet, odpoví na každou otázku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

Northern Lights , 1995

pajos2
17.09.2015 4 z 5

moc hezké, lehké čtení

woodentoaster
08.08.2015 5 z 5

1. díl byl mým oblíbencem, dokud jsem nedočetla ten třetí. teď váhám...

V ostatních dílech mi ale silně chyběli deamoni :)

MarekG
15.07.2015 5 z 5

Všechny tři knihy jsem přečetl už dávno, přesto si stále pamatuji že první díl je nejlepší.

kklepkaa
19.06.2015 3 z 5

Zase jedna dlouho odkládaná kniha a jsem opravdu ráda, že jsem se do ní už pustila. A ještě jsem radši, že mám po ruce všechny díly a tak budu moct hned pokračovat.

Ze zazačátku jsem měla opravdu problém se do této série začíst. Asi za to může i to, že jsem viděla film a nejvíc mi utkvěl v paměti právě zmiňovaný začátek. Naštěstí kniha je o dost nabitější akcí než film a vlastně od Lyřina útěku mě kniha už nepustila.

Patlalca
07.06.2015 5 z 5

Velmi pěkný příběh. Těším se na další díl.

Dani3
06.05.2015 5 z 5

Opravdu nádherná knížka, která sebou přináší hodně otázek k zamyšlení. Rozhodně to není jen pohádka pro děti. Knížku jsem četla v originále a čte se lehce, děj je vyvážený, postavy jsou propracované a čtenář, ať už malý nebo velký, se rozhodně nebude nudit.

Líbila se mi myšlenka, že každý člověk má svého daemona i neomezené množství paralerních světů.

Hlavní hrdinka Lyra je neúnavná, odhodlaná a mazaná a moc jsem si ji oblíbila. Její daemon Pan ji skvěle doplňoval, jeden druhého podporovali a dodávali si odvahy, když to bylo potřeba. Stejně tak mi k srdci přirostl i medvěd kyrysník Iorek Byrnison.

Kaytria
07.04.2015 5 z 5

Kniha mě velmi mile překvapila. Sice jsem už znala film, takže jsem věděla, do čeho jdu, ale jak byl film Eragon špatný a kniha vynikající, tak to mohlo být tady naopak. A hle, nebylo. Kniha měla výborný spád, nenechala mě ani chvíli chladnou, vytvoření nového světa bylo decentní ale promyšlené a všechno perfektně zapadalo do sebe. Těším se na další díl.

zuzana13
04.04.2015 5 z 5

Dobře napsaná. Moje oblíbená.
Film není podle knihy. Doporučuji.

Ellbereth
02.04.2015 4 z 5

Původně jsem si myslela, že je to spíš kniha pro děti, ale i tak jsem si jí odnesla z knihovny domů a po přečtení jsem jí koupila i s dalšími díly. Je to čtivé, překvapivé, i když je to taková poněkud odpočinkovější literatura. Film se mi vůbec nelíbil, protože jsem knihu nejdříve četla. Vadilo mi docela herecké obsazení, naprosto příšerný překlad a i to jak to bylo osekané. Navíc bych řekla, že další díly jsou lepší než první. Příběh je originální, i když na formu projevu si budete muset trochu zvyknout. Rozhodně můžu doporučit.

1v8na
12.01.2015 5 z 5

Příběh byl moc pěkný a napínavý. Ovšem filmové zpracování bylo o něčem úplně jiném. Avšak kniha se mi líbila mnohem více, byla více detailně propracovaná.

Raven_Black
04.12.2014 3 z 5

Knihu jsem si přečetla, protože jsem na ni náhodou v knihovně narazila. Podle hodnocení by měli být kniha alespoň uspokojivá (v mém případě k žádnému uspokojení nedošlo). Mnoho lidí v komentářích psalo, jak kniha byla výborná, ale byli tu i tací, kteří knihu moc nechválili. Podle mě byla knížka moc dlouhá. Autor ji mohl klidně zkrátit na polovinu, protože v prvních 150 stránkách se nic neděje, v dalších 150 se konečně rozjíždí, ale v posledních 100 je opět nezajímavá. Přesto jsem si přečetla další díly mě velice překvapily. Jsou mnohem zajímavější, více vás to vztáhne do děje a je prostě lepší. Doporučuji si přečíst další díly a ten první bych v pohodě i vynechala. ;)

Lablynt
05.10.2014 5 z 5

Nápad je vážně úžasný, kniha je napsaná také úžasně. Celý den jsem byla ponořená do děje, také jsem ho rychle přelouskala. Knihu bych klidně doporučila i dospělým :) Už se těším, až si půjčím další díly!
Ale film... Vždyť mnohé vynechal! :(

adorjas
24.09.2014 4 z 5

Asi to nie je fantasy pre každého, pre mňa malo spirituálny charakter a hodnotím ho veľmi vysoko.

Annie G.
22.09.2014

Úžasný příběh, škoda jen, že sem ho nečetla když sem byla mladší :(

hanjana
07.09.2014 4 z 5

Je to krásná pohádka s hodně zajímavým nápadem. Bavilo mě to od začátku do konce, ale podle mě bych u hodně dobré knížky neměla usnout. :D
Určitě se pustím do dalších dílů, protože konec je ušmiknutý teda výborně.

tsal
02.03.2014 3 z 5

Zlatý kompas mě poněkud zklamal. Chvílemi se mi kniha četla docela špatně a měla jsem problémy vyznat se v tom, co se zrovna stalo. Těžko říct, zdali to bylo překladem nebo již autorovým zmatečným psaním scén s rychlým sběhem událostí. Na druhou stranu byl příběh a motivy postav propracovány mnohem hlouběji než ve filmu a spousta věcí se mi začala jevit v odlišném světě. Rovněž to na mě působilo mnohem dospěleji a nejsem si jistá, jestli bych to dala do rukou mladšího dítěte. V prvním díle nakonec kladné věci lehce převážily nad těmi zápornými.

Eigis
28.12.2013 5 z 5

Celá vize světa, kde duše lidí kráčí vedle nich v podobě různých zvířat se mi líbí. Také divoženky, medvědi a technologická úroveň zdařile podporují přitažlivost Pullmanova světa. Příběh samotný má dobrý nápad a dějový spád.

Dandulka
02.09.2013 3 z 5

Příliš vleklý příběh, po prvních sto stranách se celkem nic moc neděje, ale překousala jsem ji!

AjťačkaTýnka
30.08.2013 5 z 5

Boží kniha s božím dějem.
Nemohu než doporučit.
A malá rada na závěr: Nedívejte se po přečtení na film, protože se vám bude chtít brečet, jak ho posrali!! :)

Marika Vanova
21.07.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem četla už v loni, ale byla fantastická. Krásně se četla a díky filmovému zpracování jsem si mohla představovat postavy jako ve filmu. Kniha je ovšem rozsáhlejší a lepší. Hodně se mi líbil její daemon Pantík.