Zlatý kompas

Brožované vydání prvního dílu rozsáhlé románové fantasy trilogie. V paralelním světě podobném tomu našemu žije dvanáctiletá Lyra. Každý člověk tam má svého daemona, který ho provází po celý život a je jakýmsi vnějším zpodobněním jeho povahy, a žijí tu i jiné podivuhodné bytosti, například mluvící medvědí kyrysníci nebo půvabné divoženky létající na borových větvích. Lyra s jejich pomocí putuje daleko na sever, aby zachránila svého kamaráda Rogera a další děti, které unesli obávaní Vrahouni. Na cestě ji provází alethiometr, přístroj podobný zlatému kompasu, který tomu, kdo s ním umí zacházet, odpoví na každou otázku......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/100000/zlaty-kompas-paperback-medved-100000.jpg 4.3790

Jeho temné esence / Temné hmoty 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno · Argo

The Golden Compass · 1995

Kniha Zlatý kompas

Tabby

Když jsem poprvé viděla film, tak jsem si ho hned oblíbila. Takže jsem si samozřejmě chtěla přečíst i celou sérii. No až teď jsem se k tomu dostala, a první díl se mi líbil.
Musím uznat, že se mi film líbil o trochu víc. Hlavně díky filmu jsem si mohla představit, jak co vypadalo, a to mě asi i dost ovlivnilo.
Ale díky knížce, jsem si zase doplnila to co nebylo ve filmu, dohromady se to hezky doplňuje. :)

Kessetra

Kniha mě postupně víc a víc vtahovala s tím, jak se příběh rozvíjel. Nejprve trochu nezvyk číst z pohledu dítěte, ale nakonec mi to čím dál víc sedělo. Na závěr jsem tedy byla nadšená a velmi se těším na pokračování.

Medasek

Kniha je mnohem lepší než film. Tahle kniha, ostatně jako asi všechny jiné zfilmované knihy, mě v tom jenom usvědčila.

Roscata

Už si nevzpomínám kdy přesně jsem poprvé viděla film ale pamatuji si že mě celý příběh a svět okouzlil. Chápu že ne každý je nadšený z představy že odraz jeho duše má podobu např. můry (podoba záleží na tom jaký člověk je) ale mě se ta představa líbí.
Jak se dalo očekávat, film se v některých detailech s knihou rozchází. Já se v tomhle případě nemůžu rozhodnout která verze se mi víc líbíla, takže asi zůstanu u názoru že obě mají něco do sebe.
Pokud vás láká téma paralelních světů, kde žíjí po boku lidí i jejich duše v podobě zvířat, kde na borových větvích létají krásné Divoženky a na severu vládnou mluvící medvědí kyrysníci, je tahle kniha přesně to co hledáte.
Já už se těším až si přečtu pokračování.

Aivinka

Kdysi dávno jsem viděla film, ale kniha předčila poje očekávání. Vážně skvělá.

tanuki

S velkou mírou fantazie vyprávěný příběh z jednoho z 1000 možných paralelních světů, kde všechno je podobné a zároveň všechno jiné. Výběr hlavní postavy v podobě neohrožené, chytré a nesmírně odvážné mladé dívky, které při jejích dobrodružstvích vždy přeje štěstí (i když to na první pohled nemusí být zřejmé), dává tušit, že kniha je určena především starším dětem, nicméně i dospělí si zde najdou něco navíc, co děti zřejmě neodhalí.
Dvanáctiletá Lyra se rozhodne vzbouřit proti silné, utajované a dobře organizované instituci, která v zájmu vědeckého výzkumu začne unášet děti, což Lyru pořádně nakrkne a donutí jednat. Řídí se především svou intuicí a ta ji provede všemi možnými protivenstvími. Postupně získává důležité spojence a stane se nenahraditelnou součástí buňky odporu. Postavy nejsou vždy jasně čitelné a některé činy mohou s postupem času získávat odlišné výklady a dimenze, než se nejdříve zdálo. A to je dobře, protože právě ta nejdenoznačnost je prvek, který v tomto žánru často schází.
Konec je přesně takový, aby čtenáře navnadil na další díl, takže nečekat, nelelkovat a rychle shánět...

OBRZlobr

Parádní kniha, která se četla jedním dechem. Určitě si přečtu i zbytek této série.

Dida86

Skvělý příběh, perfektně napsaný. Už se těším na pokračování.