Jedinečný nůž

Jedinečný nůž https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2553/bmid_jedinecny-nuz-2i0-2553.jpeg 4 775 70

Ve druhém dílu fantasy trilogie se seznamujeme s dvanáctiletým Willem, který hledá svého ztraceného otce. Will náhodou objeví průchod do jiného světa a v něm potká Lyru, která sem přichází pátrat po tajemství záhadných částic zvaných Prach. Will se stává nositelem dokonalého nože, s jehož pomocí může procházet mezi světy, a obě děti začínají tušit svoji úlohu v nadcházející největší bitvě všech dob.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Subtle Knife , 1997

EmiClare
19.11.2019 3 z 5

Pořád pendluju mezi dvěma pohledy: nadšeného ze způsobu vyprávění a z postav a znechucení z tématu církve - zla na zemi, které je podstrkováno dětem.

Medasek
13.08.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Will se stává mou oblíbenou postavou této knižní série.

tanuki
18.05.2019 3 z 5

Už ne tolik dějově nahuštěné jako první díl. První polovinu si autor pouze připravuje půdu na to, co se má strhnout dále. A je to příprava víceméně konverzační. Kniha získává zřetelnější proticírkevní nádech, protože se dostatečně jasně ozřejmí, o co se vlastně hraje, k čemu se schyluje a že to není žádná maličkost. Asi už na mě bylo těch nadpřirozených postav trochu moc...divoženky, fantomové, andělové a jakési další neidentifikovatelné potvory létající. Až když se na scéně konečně objeví nůž, tak příběh dostává patřičný spád, na který jsme uvykli v prvním díle. Nitky se pomalu začínají spojovat a proplétat. Všichni, kdo jsou k něčemu předurčeni, se dostávají tam, kam patří. Ovšem za cenu bolesti, obětí a utrpení. Teď jen, jak to celé dopadne. :o)

str. 52: "...řeknu vám, komu se musíme postavit: Magisteriu a církvi. Protože od svého vzniku se obě instituce pokoušejí potlačit a přizpůsobit svým zájmům všechno přirozené. A co nemohou přizpůsobit, toho se zbaví. Vy, sestry, znáte jen sever – já zcestovala i jižní země. I tam jsou církve, které mrzačí děti, jako to prováděli v Bolvangaru – ne stejným způsobem, ale zrovna tak děsivě, to mi věřte. Mrzačí jim pohlavní orgány, chlapcům i děvčatům, uřezávají je nožem, aby pak nic necítili. A tohle prosím dělá církev, protože každé církvi jde o totéž: ovládnout, zničit a vyhladit všechno, co je příjemné. Takže jestli dojde k válce a na jedné straně bude stát ona, musíme se semknout proti ní, i kdybychom se měli spojit kdoví s kým."

Yustina
08.03.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila..

nefernefer
18.02.2019 5 z 5

I tento díl je napsán tak poutavě, že jsem ho přečetla za jednu neděli. Přestože to rozhodně není žádná idylická procházka. Jak už jsem psala u prvního dílu - opravdu to není kniha pro děti. A kdo si myslí, že je, tak ji vůbec nepochopil. Příběh je sice prosycen zdánlivě pohádkovými bytostmi, ale svou krutostí se všem pohádkám vymyká a svým poselstvím také. Rozhodně by ho neměli číst ti, kdo se považují za skutečně věřící. Tato trilogie je totiž jednou velkou obžalobou církve i samotného Nejvyššího, jež nekompromisně viní z toho, že jejich jménem jsou páchána ta největší zvěrstva ve všech světech, kterých jsou miliony a které existují paralelně vedle sebe, aniž by o sobě měly tušení. V prvním díle však byla porušena hranice, která tyto světy dělila, a na mnoha místech se otevřely průchody, jimiž lze proniknout. Rovnováha byla narušena, mění se podnebí, světy jsou vystaveny přírodním katastrofám i nájezdům bytostí, které byly dosud uvězněny a nyní jsou volné. A za vším stojí boj církve proti prvotnímu hříchu.
Neskutečně propracovaná vize různých civilizací, bytostí, kultur. Velmi originální představa o Bohu a andělech. Jejich existenci, zrození. A navíc úžasně čtivě napsané. To je kombinace, která si nezaslouží méně než plný počet hvězd. Jsem napnutá k prasknutí. Pouštím se do poslední části a vůbec netuším, co si pro mě autor připravil. Doufám jen, že závěr nezklame. :o)

KlariN
07.02.2019 4 z 5

Vynikající pokračování Zlatého kompasu. Fantastická literatura žánrem, obsahem i formou. Pullman jest jedním z nezpochybnitelných králů angloamerické literární noblesy.

vodovodnice
20.09.2018 5 z 5

Těch fantasy knížek, které jsem četla a naprosto mne uchvátily, je hrozně málo, nevím, jestli je to blbým překladem, autorem nebo mnou, že mi dost fantasy knížek nesedne. Ale tato série mne tak vtáhla do děje, že jsem měla problém knížku odložit a normálně fungovat, dokud jsem knížku nedočetla.
Myslím, že je to hodně zásluhou skvělého překladatele, který to dílo nezkazil svým překladem a ještě to přeložil tak skvěle.
Tohle jsou vzácné kousky fantasy knih, které mi zpříjemnili život na základce, kde jsem to v kolektivu spolužáků měla hodně těžké.

Vikk
11.09.2018 5 z 5

Dokonalé, úžasně propracované a dojemné. Na konci jsem brečela jak želva. Kdo má rád fantasy, nebude zklamán.

Denisa153
30.07.2018 5 z 5

Výborný příběh, hozně se mi líbí nápad různých světů.

simona8126
08.07.2018 3 z 5

Tenhle díl měl našlápnuto k tomu, aby úplně převrátil můj názor na Zlatý kompas. Nebyla jsem jím nadšená, ale Jedinečný nůž mě skoro až do konce bavil. Zase tam bylo plno pro mě nelogických činů a nesrozumitelných věcí. Opět to bylo hlavně drsné, plné krve a lidské krutosti, ale zajímavé, napínavé a rozmanité. Konec mě ale nesmírně zklamal. Nejenže byl podivně useknutý, jako by chyběly stránky, on byl tak krutý a nepřesvědčivý, že to pro mě zničilo celý zážitek z předchozích stran.

nikikostadinova
08.07.2018 4 z 5

Příběh je napínavý a rozhodně mě motivoval přečíst si poslední část. Doufám, že se dořeší nedořešené věci, protože to je problém těchto knih. Spoustu jednotlivých příběhů a situací a některé zůstávají nedokončené. Co konec prvního dílu ? Také postavy, které měli ( a stále mají) zásadní funkci v prvním díle najednou dostávají minimální prostor (ale přesto zásadní). Ale jinak mě tato série zajímá a jsem zvědavá na finále. Pěkná kniha. O překvapení není nouze.

Mooneylan
26.06.2018 4 z 5

Úžasný příběh, který vrcholí až dalším dílem. Skvělá forma "přehazování" různých světů.

Zebraz
11.03.2018 4 z 5

Kéž bych mohla dát 3 a půl hvezdy. Příběh je pěkný a i hodně překvapivý, ale máte spousty mínusů. Určitě to není série pro děti, každou chvilku tam někdo umře a utrpení Willa z krvácení, no řekneme že při tolika ztráty krve už by měl být dávno taky mrtvý. Jinak kniha je psaná trochu zmateně, části kde by se to dalo rozvinout jsou útlé a někde je zase moc omáčky. Kniha je zbytečně dlouhá, určitě není pro děti, ale má nakonec dobrý příběh. Uvidíme co poslední díl.

pipa36
25.01.2018 3 z 5

Nějak jsem asi nerozchodila smrt Lyřina nejlepšího přítele na konci prvního dílu - knihu jsem sice přečetla, ale už mě nebavila tak jako první díl. Proto jen 3 hvězdy.

blackhorse
19.11.2017

Knížka se mi MOC MOC líbila. Ten nápad byl takový zvláštní ale super!

Roxik
15.08.2017 5 z 5

Tak Jedinečný nůž byl o hodně lepší než Zlatý kompas, první díl mi přišel opravdu tak trochu pro děti, ale díl druhý bych asi dítěti nedala. Jedinečný nůž byl plný akce a místy dost drsný, knihu jsem si zamilovala. Postavu Willa jsem si mnohem víc oblíbila než Lyru a přechody mezi jednotlivými světy byly prostě skvělé. V knize se potkáte se starými postavami ale hlavně je tu plno nových, které vás chytnou a nepustí. Oceňuji hlavně autorovu přehlednost, krásně se mi v knize orientovalo a vše na sebe krásně navazuje. Jsem zvědavá na poslední díl jak to dopadne, ale hlavně jestli to bude taky tak kvalitní příběh, tak s chutí do toho!

JosefW
03.08.2017 4 z 5

V pořadí druhá kniha z trilogie, na kterou mne navedla má kamarádka, za což jí tímto děkuji. Pokračování Zlatého kompasu krásně rozvíjí příběh, přidává novou postavu v podobě Willa (mimochodem, co se stalo s doktorkou?) a ke konci nás donutí se s někým zase rozloučit. Příběh ani zápletka sice není stoprocentně můj šálek čaje, avšak něco mne nutilo neustále pokračovat ve čtení a závěr pak naznačil, že Jantarové kukátko slibuje skutečně veliké finále. Inu, mne se kniha líbila a mohu ji doporučit.

Romžiry
10.07.2017 4 z 5

Po Zlatém kompasu byl tento díl zklamáním.

DuncanIdaho
04.07.2017 5 z 5

Skvělé pokračování skvělého prvního dílu. Svě, ve kterém se děj odehrává, je také skvělý. Způsob přecházení mezi světy je originální.

Elea
22.03.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila o trochu víc než jednička, je napínavá, zajímavý děj. Těším se, jak autor tento příběh ukončí.