Jantarové kukátko

Jantarové kukátko https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2556/bmid_jantarove-kukatko-ebL-2556.jpg 4 732 77

V třetím dílu fantasy trilogie musí Will nejprve najít Lyru, kterou její matka, krásná paní Coulterová, drží omámenou v odlehlé jeskyni. Jejich společná cesta je pak vede do říše mrtvých, kde se oba setkávají se svými blízkými. Bitva na nebesích vrcholí a Lyra bezděky naplňuje úlohu, k níž byla předurčena. Pak ale ji i Willa čeká nejtěžší rozhodnutí ze všech.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo

The Amber Spyglass , 2000

AjťačkaTýnka
30.08.2013 5 z 5

Ten poslední jsem zhltla asi nejrychleji, Byl nejvíce napínavý.
Nejvíce se mi líbil námět Romea a Julie-mladá láska určena k záhubě.
Boží!

Marika Vanova
21.07.2013 5 z 5

A jako předešlé dva díly jsem si ráda přečetla i ten poslední. Škoda, že už je poslední, ještě bych ráda četla dál. Taky by nebylo špatné to vidět celé ve filmové podobě.

knihomilka
21.07.2013 5 z 5

Najlepšie, najkrajšie, najúžasnejšie, najfascinujúcejšie fantasy, aké som kedy čítala! Nezabudnuteľné! Úchvatné! Dokonalosť sama s hlbokým ponorom do oblasti duchovna. Skvele premyslený príbeh do najmenších detailov, originálnosť nápadov, napätie, čarovná atmosféra, núti zamyslieť sa a niečo pozitívne si do toho svojho života z tohto príbehu odniesť.

Phoenix16.cz
07.01.2013 4 z 5

V průběhu prvního a druhého dílu jsme během čtení posbírali slušnou řádku postav a jejich příběhů a je načase zpečetit jejich osudy. Jednotlivé dějové linky už nejsou tolik roztříštěné jako v předchozím dílu, protože se pomalu opět spojují dohromady s hlavními hrdiny. Svůj (konečně větší) prostor dostanou rodiče Lyry, u kterých si do poslední chvíle nemůžeme být jisti, jaké mají vlastně priority a jak se nakonec rozhodnou. Co se týče konce série jako takového, ten překvapí i nepřekvapí zároveň. To, že nakonec dobro zvítězí nad zlem, se dá čekat od začátku, ale není už tak obvyklé, že většina postav (a především ty hlavní) neskončí happy endem, zvláště když se jedná o knížku primárně pro děti. Jsem ráda za ten konec, který byl napsán, protože je logický a svým způsobem ze života, což celému fantastickému příběhu dává nádech reality.

Teru
09.10.2012 5 z 5

Krásné završení trilogie.

A700
08.09.2012 4 z 5

Poslední díl skvělé trilogie. Vše se snad ještě více zamotá, ale zároveň vyjasní a zapadne do sebe jak ztracené puzzle.
Myšlenka daemonů a několika světů pro mě byla tak fascinující, že jsem začala uvažovat, jestli by to všechno přeci jen nemohla být pravda. Bylo by to úžasné, ne že ne.
Jediné, co mě v závěru na příběhu zarazilo, byl popis lásky dvou hlavních postav - Lyry a Willa. Nějak jsem si nedokázala představit, že by něco takového mohly prožívat dvanáctileté děti. Být jim o pár let více, možná bych si zvykala lépe, ovšem stejně mám pořád pocit, že takový příběh mohl mít klidně i originálnější závěr. Já vím, říká se, že láska je všelék, ale že by až tak moc? Asi v takovou lásku prostě nevěřím..
Jinak musím souhlasit, že první překlad se mi také líbil více. Je takový znělejší, pestřejší a člověk si čtení více užije.

Barbastelle
17.04.2012 5 z 5

Myslím, že jde o nejlepší díl celé trilogie. Vše do sebe začíná zapadat nejen příběhově, ale i celou filosofií knihy. Philip Pullman je zkrátka nejen Autor, ale i Filosof. A vše zvládně propojit nenápadným a nenásilným způsobem. Ráda bych upozornila na to, že starší vydání (z roku 2003) je přeloženo jiným překladatelem a myslím, že je i lepší než ten překlad novější. Hodně to přidává knize na výjimečnosti, protože je to kniha pěkná nejen příběhově, ale i jazykově.

Gerret
10.03.2012 5 z 5

Určitě nejlepší díl z celé trilogie, nikdy bych si předem ani nepomyslel, že může překonat už tak skvělý první díl. Kniha se fakt skvěle čte a příběh je po celou dobu neskutečně poutavý a plný překvapení. Celá trilogie je určitě vhodná pro všechny věkové skupiny a každý si v ní najde něco pro sebe. Pro příznivce a fanoušky fantasy žánru je doslova povinností. Závěr knihy byl neskutečně dojemný, mnohem více než závěr z prvního dílu. Philip Pullman si právem zaslouží místo v mích oblíbených spisovatelích. Jedinečný nůž je sice nejslabším dílem z celé trilogie, ale i tak si zaslouží pět hvězd. Hodnocení 100%.

Calzedonka
21.02.2012 4 z 5

Celá trilogie si mě získala hned od začátku a ten konec mě dojal až tak, že mi poprvé a zatím i naposled, tekly slzy nad knížkou.

OldaB
10.10.2011 5 z 5

Při čtení celé trilogie jsem často přemýšlel, v čem je autorův styl tak dobrý. Jistě, má nápady, zajímavé postavy, přilehavé dialogy. Ale jeho největší síla je v zobrazení citu. Ta kniha je především o vlastním pokání, marně přemýšlím, kdy jsem naposled četl o tak přesvědčivém zobrazení lásky.

denuska
06.09.2011 4 z 5

Vždy, když přečtu skvělou fantasy ( ale i jinou ) knihu, dlouho pak přemýšlím, jak to daného autora napadlo, jak to všechno ze sebe dostal a předložil lidem k nahlédnutí, jestli byl pod vlivem nějaké " drogy ", nebo prostě jen tak psal a psal.....určitě si tuto trilogii přečtěte.

LilianKate
24.08.2011 5 z 5

Je to úžasná knížka asi moje nejoblíbenější. Je škoda že tu není i první vydání Jantarový dalekohled protože v prvním překladu je podle mě knížka mnohem hezčí

Papája17
20.08.2011 5 z 5

Nejlepší kniha ze série! (alespoň podle mě xD)
Žasnu nad tím, jak tohle vůbec může nějaký smrtelník vymyslet. Všechno to do sebe zapadá- i když příběh je maximálně zauzlený- člověk by si málem myslel, že se to doopravdy stalo (nebo stane), že je kolem nás skutečně nekonečně mnoho světů, do kterých se lze proříznout.

Kvothe
27.03.2011 5 z 5

Jantarový dalekohled je skvělým zakončením Lyřiny cesty. Hluboké dílo plné lásky napsané výborným spisovatelem. Dokonalé fantasy dílo. Cesta do smrti je nezapomenutelným zážitkem.

KateCullen
01.02.2011 5 z 5

Snad nejlepší díl z celé triologie...

LilyFair
30.11.-0001 5 z 5

Přiznávám. Ukápla mi slza.

phalene
30.11.-0001 5 z 5

Celá Jeho šerá hmota je famózním dílem. Myslím, že stále zůstává mým nejoblíbenějším příběhem. Člověk žasne, jak do sebe všechno zapadá, navíc když si uvědomí paralely mezi světem Lyry a tím naším, musí se pousmát nad tolika půvabnými metaforami i životními pravdami. Pohádka...ale překrásná a strhující.