Jantarové kukátko

Jantarové kukátko https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2556/bmid_jantarove-kukatko-ebL-2556.jpg 4 732 77

V třetím dílu fantasy trilogie musí Will nejprve najít Lyru, kterou její matka, krásná paní Coulterová, drží omámenou v odlehlé jeskyni. Jejich společná cesta je pak vede do říše mrtvých, kde se oba setkávají se svými blízkými. Bitva na nebesích vrcholí a Lyra bezděky naplňuje úlohu, k níž byla předurčena. Pak ale ji i Willa čeká nejtěžší rozhodnutí ze všech.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Amber Spyglass , 2000

JosefW
21.08.2017 4 z 5

Třetí a zároveň i poslední pokračování příběhu je pro mne nesnadné hodnotit. Na zakončení celého putování, které začalo náhodou v jednom oxfordském pokoji a zavedlo Lyru, Willa a ostatní na stoustu světů i do nebezpečných situací jsem se celkem těšil. Avšak, i přes skutečnost, že se mi kniha líbila, mi tam něco chybělo. Nějaká část příběhu mi nesedla, stejně jako tomu bylo u předchozích dílů. Těžko se vyjádřit slovy, autor napsal vskutku velmi poutavou trilogii a někdy se k ní rád vrátím, hned to však nebude.
Knihu, stejně jako obě předchozí, mohu s čistým svědomím doporučit, ale na plný počet to u mne prostě není. Uvidím, třeba mne příští čtení donutí mé dojmy přehodnotit.

Romžiry
10.07.2017 2 z 5

Mám rozporuplné pocity. Jako by autor začal psát třetí díl a nevěděl jak a co v něm bude. Pro úplnost stojí za přečtení.

A235711
05.07.2017 5 z 5

Když jsem začínala číst tuhle trilogii, myslela jsem si že je to kniha spíše pro mladší čtenáře. Ovšem čím déle jsem četla, tím víc si všímala, že tato kniha má takovou hloubku a silný námět, že i já měla problém někdy celý ten děj zpracovat.

DuncanIdaho
04.07.2017 5 z 5

Výborné zakončení celé trilogie. Konec je jak z tragédie. Mají se rádi, ale nemohou spolu být.

Elea
26.03.2017 5 z 5

Krásné zakončení trilogie, úžasná kniha.

Lokina
21.03.2017 5 z 5

Hezké zakončení trilogie. Nechybí akce, napětí, dobrodružství. Jen ten konec, ale asi to takhle mělo skončit.

Arya26
15.08.2016 5 z 5

Celou série Jeho temné esence jsem si velmi oblíbila a stala se jednou z mých srdcovek, protože Pullmanovi knížky, jsou plné nápadů, fantazie, jsou napínavé a skvěle promyšlené. Jinak tomu nebylo ani u Jantarového kukátka :) . Lyra a Will si toho hodně prožili, pomohly všem blízkým o které přišli i všem lidem ve všech světech- jak mrtvím, tak živím a naplnili dávné proroctví. Lyřiny rodiče se aspoň jednou zachovali správně, dokázali, že jim na Lyře záleželo. Konec byl velmi dojemný, hořkosladký. Snad se Willovi a Lyřiny částice jednou najdou.

Dani3
09.05.2016 5 z 5

Velmi zdařilá série, ač to tak nejprve nevypadlo, tak dílky skládačky do sebe perfektně zapadly.
Moc mě bavilo, že autor tak úplně všechno neodhalil a nechal na čtenáři, aby si našel skrytý význam mezi řádky sám.

Kromě různých světů „živých“ autor zavede Lyru a Willa i do světa „mrtvých“. Světa, kde objeví, že smrt stojí po jejich boku. Světa, kde podstoupí velkou zkoušku a obětují část sama sebe, aby dodrželi daný slib.

Potěšilo mě, že se v tomto díle opět objevil Iorek, v tom předchozím mi strašně chyběl.

natalli26
16.02.2016 4 z 5

Kniha opět nezklamala jen z toho konce jsem byla trochu smutná a to nejen, protože to znamenalo že už jsem na konci. Nechci tu psát spoilery takže jen řeknu, že jsem doufala v něco trochu jiného, ale na druhou stranu musím uznat, že jiné zakončení by pro autora bylo asi moc pohádkové, moc romantické a příliš fantasy haha. Poslední díl se četl stejně dobře jako ty předchozí, hltala jsem jej jedním dechem. S osudem všech hrdinů a zúčastněných jsem byla moc spokojená a protože tu česky nevyšli, přečetla jsem si i další dvě krátké novely ze světa Lyry, které se odehrávají před a po konci série. Doufám, že v knize o Willovi, kterou pan autor chystá se o jeho osudu po událostech této knihy dozvíme trochu více.

kklepkaa
07.07.2015 3 z 5

Po přečtení třetího dílu mám rozporuplné pocity. Na třetí díl jsem se nesmírně těšila a ze začátku nechápala co to má být. Přišlo mi, že snad pomalu do půlky autorovi trvalo, než se dostal do sedla a příběh zas začal plynout. Ale jinak jsem celkem spokojená s celou sérií.

Lablynt
24.05.2015 5 z 5

Závěrečný díl opět nezklamal. Tahle trilogie má všechno - zajímavé téma, je čtivě napsaná, nechybí pasáže, u kterých se dá vybrečet a pasáže plné zvratů, od kterých se nemůžete odtrhnout... I když se prvním dílem (Zlatým kompasem) jeví příběh jako taková pohádka, nenechte se odradit - není.
Jsem hrozně ráda, že jsem tuto trilogii přečetla, že jsem se mohla ponořit do tohoto skvělého příběhu. Zároveň jsem opravdu smutná z konce. Tohle si ti dva opravdu nezaslouží.. :( Jinak, vážně nevím, co k tomu víc napsat. Už dlouho jsem nečetla něco, co by mě dokázalo pohltit tak, jako Jeho temné esence. Vřele ji doporučuju.
!!!Pozor spoiler!!! Zánik Nejvyššího mi přišel takový málo zmiňovaný. Docílili smrti Metatrona, ale dál to autor moc nerozvedl. A jestli si dobře pamatuju, nezmínil snad žádné důsledky...Nu což, nevadí. :)

Dryáda
02.04.2015 2 z 5

S velkým očekáváním jsem se pustila do posledního dílu trilogie, abych z něj vyšla roztrpčena s velmi smíšenými pocity. Byla to skutečně kniha od stejného autora?
Ale nejprve pozitiva... za nejlepší část knihy považuji příběh Mary a jejího objevu, zajímavá byla také myšlenka "Světa mrtvých" i různorodost postav. Napínavé momenty jsou skutečně napínavé a kniha se snaží popohánět kupředu. Tím to ale končí. Bohužel zápory v mnohém převažují.
Celý děj knihy by se dal shrnout několika větami. Zbytek byla vycpávka spousty cestování, bloudění a hledání. Zajímavé pasáže a zvraty knihy byly záhy ubity vleklostí. Konec již naprosto ignoroval děj v pozadí a soustředil se výhradně na hlavní dvě postavy. Poté jsem již měla pocit, že sleduji jakousi knižní telenovelu.
Kniha rozhodně stojí za přečtení, nejen kvůli zakončení trilogie ale i pro zajímavé i když poněkud idealistické myšlenky. Více se ovšem rozepisovat nemohu, abych někomu nevyzradila děj.

MarekG
01.03.2015 3 z 5

Kniha se mi líbila, ale nejvíce mě oslovil první díl.

knihomolka01
08.02.2015 5 z 5

Opravdu nádhera! Neskutečná kniha, která není jen pro mládež, dokonce mi přišla v některých fázích dost drsná.:) Moc děkuji autorovi, že to loučení tolik nenapínal, nevím jestli bych zvládla se nerozbrečet.:D

1v8na
21.01.2015 5 z 5

Spojler - Příběh byl velmi silný, citový a emotivní. Moc se mi líbil. Byly i chvíle, kdy jsem u té knihy byla velmi smutná a chtělo se mi plakat. Nejvíce ve chvíli, kdy zjistili, že jsou do sebe zamilovaní a hned na to, že se musejí rozloučit.

poustnikojot
12.01.2015 5 z 5

krásná fantasy kniha krásná trilogie takových více

adorjas
24.09.2014 3 z 5

Asi najťažšie pochopenie deja a udalostí zo všetkých dielov. "Spirituálne" fantasy vrcholí a myslím si, že to nie je kniha len pre mládež :)

pajuu
04.02.2014 3 z 5

V rámci tohoto dílu zhodnotím nejen Jantarové kukátko, ale všechny tři knihy ze série Jeho temné esence. Světy, ve kterých se příběh odehrává mi učarovaly, a to jsem celou trilogii četla nejedenkrát. Příběh je nejen úžasnou fantasy, ale také se v něm skrývají různé alegorie a je zde možné najít i různá spojení s náboženskými motivy. Je to spíše ale připodobnění k boji dobra se zlem. Lyra byla skvělou hrdinkou a její daemon s ní tvoří výborný pár. Tato dvojice pak pro čtenáře představuje velmi příjemnou společnost napříč všemi knihami. Doporučuji :)

Eigis
28.12.2013 3 z 5

Na můj vkus příliš přepatlané a přehnané. Konečné střetnutí sil dobra a zla psal někdo, kdo příliš netuší jak má dobrá bitva vypadat.

Wiqqux
07.09.2013 5 z 5

Každý, kto túto knihu nečítal, len videl film, mi vraví, že to nie je ktoviečo. No ja na túto trilógiu nedám dopustiť. :)