Jantarový dalekohled

Na hranici tří světů bojuje Lyra o život. Dostala přízvisko Zlatoústá. A na dvanáctiletou holku má skutečně skvělou vyřídilku. Jenže tady se nejedná o řeči, ale o meče a šípy. Na rozhraní světů musíš zabít, pokud se nechceš stát ledovou mrtvolou. Lyra už ví, o co usiluje její otec, nemilosrdný lord Asriel. Nejde mu o nic jiného, než o vládu nad všemi světy. O vládu, jakou měl jenom dávný Bůh. S tím by se ještě dokázala malá amazonka vyrovnat, kdyby nebylo její matky. Lady Coulterové jde totiž přesně o stejnou věc, jako lordu Asrielovi. A její metody jsou mnohem krvavější, pokud něco takového ještě lze. Co mají dělat víly, a co mají dělat andělé proti soustředění takové vůle a inteligence? Lyra je prý vyvolená. Ale to vůbec neznamená, že ji v příští chvíli nepřátelé nezavraždí. Její drsní rodiče ji šetří jen z jednoho důvodu, aby ji získali na svou stranu, každý pro své dalekosáhlé plány směřující za hranice života a smrti. Jenže Lyra nechce ani k matce ani k otci. Lord i lady se totiž neštítí odřezávat hlavy. Ba co hůř. Odřezávají daemony od jejich dětí a naopak. Lyra ví, že zabíjejí. Roger je mrtvý. A Willovi, jejímu druhému příteli, jde o život. Zatím chlapce chrání jen to, že našel zázračný odkaz – dokonalý nůž. A bez něho se Bohem nestaneš! Ještě k němu však musíš získat Lyřin alethiometr. A jantarový dalekohled. Dobro a zlo nejsou v tomto velkém příběhu odděleny černou čarou. Paní Coulterová je tak nesmírně krásná. A lord Asriel tak velice vzdělaný a mužný! A Lyra je přeci jejich dítě. Nebo je vílí dítě? Nastal okamžik dívčiny volby....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/45277/jantarovy-dalekohled-RbT-45277.jpg 4.3514

Jeho temné esence / Temné hmoty (3.)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Classic

The Amber Spyglass (2000)

Kniha Jantarový dalekohled

nefernefer

„...Prach je označení pro to, co se stane, když si hmota začne uvědomovat samu sebe. Hmota má v lásce hmotu. Snaží se zjistit o sobě víc, a tehdy se objevuje Prach. První andělé vznikli koncentrací Prachu...“

Důstojné zakončení krásné série. Měla jsem trochu obavy, že napínavému příběhu ke konci dojde dech, ale nestalo se tak. Naopak mi ukončení přišlo příliš rychlé, spousta věcí otevřených. Ačkoli jsem přála Lyře jiný konec, musím přiznat, že takhle je to asi lepší. Uvěřitelnější. I když bych možná přivítala alespoň nějaký dovětek ve stylu „Po dvaceti letech...“ Sice je mi celkem sympatické, že autor nechává na čtenáři, aby popustil uzdu vlastní fantazii v otázce dalšího života hlavních hrdinů. Ale co se v jednotlivých světech stalo s vírou a vůbec s církví obecně? Mohu se jen dohadovat, a jelikož filozofování mi nikdy moc nešlo, hodilo by se mi aspoň nepatrné vodítko, abych se v tom tak neplácala. Ale nestěžuju si. Vlastně mám otevřené konce ráda. Nutí člověka přemýšlet.

Jednu hvězdu však přeci jen musím ubrat. A to za paní Coulterovou. Všechny postavy v knize měly přesně vymezený charakter. Někdo se občas choval možná trochu nepředvídatelně nebo jinak, než by člověk čekal. Ale všem jsem to věřila a jejich chování rozuměla. Ne tak paní Coulterová. Nejde o to, že to byla záporná a nesympatická postava. I takové jsou v příběhu důležité. Nikoho by nebavilo číst si jen o samých kladných hrdinech. Ale já jsem za celou dobu ani trochu nepochopila, proč dělá to, co dělá, když je vzápětí schopná najednou otočit o stoosmdesát stupňů. Její postava prostě nebyla uvěřitelná. V jejím případě se autor s nějakým budováním charakteru (ať už kladného či záporného) vůbec nenamáhal. Jen ji využil ve prospěch gradace děje a nechal ji dělat v daný okamžik to, co se mu právě hodilo do krámu. Ještě v prvním díle byly obrysy jejího charakteru vcelku jasné. Ve druhém se ale začaly lehce rozmlžovat. A ve třetím už úplně změňavkovitěla, aby nakonec posloužila coby ušlechtilost sama co nejpůsobivějšímu závěru. Tak takovýhle veletoč na mě byl přece jen trochu moc. Proto nedávám tentokrát plný počet. Nicméně přesto trvám na tom, že tato série je výjimečná a moc ji doporučuji.

KlariN

Famózní vyvrcholení příběhu Lyry, Willa, a jejich přátel i protivníků. Jeden z nejemotivnějších závěrů v dějinách literatury. Nádhera!

Šárka_D

Krásná, čtivá série s neobvyklým námětem a prostředím. Existují stovky světů, některé se našemu podobají. Ten Lyřin se vlastně tolik neliší, mohla by to být varianta našeho světa z 19. století - až na divoženky, lední medvědy v brnění a daemony, kteří doprovázejí každého člověka, a právě ta podobnost plná pohádkových tvorů je velmi zábavná. Bůh je tyran, který chce mít z lidí poslušné a nevědomé poddané, v čemž mu pomáhá mocná a krutá církev, padlí andělé bojují za vědění a svobodu. Události eskalují kolem dvou dospívajících dětí, které objeví, že láska je nejmocnější silou ve vesmíru a že každý může přispět k lepšímu světu.

nikikostadinova
08.12.2018

Tak tahle trilogie mi dala zabrat. Ale dobrá. Některé části tohoto dílu byly úžasné a krásně se četly. Škoda, že některé motivy nejsou rozvinuty. Jinak jsem opravdu velice dlouho a trpělivě četla a snažila se pochytit všechny detaily. Ale ty části, které byly naznačeny a nedokončeny mi opravdu dost vadí.

moonell
17.10.2018

Ach, fyzika, fantasy a hereze. Co by člověk měl ještě chtít. (Poznat vlastního daemona, možná.)

vodovodnice
20.09.2018

Stává se mi u velmi málo knižních nebo filmových děl, že by všechny díly byli senzační, skvělé a jedinečné a ani jediný (druhý nebo třetí díl, ne-li ten další) neztrácel na kvalitě. Hodně krát se mi stalo u knih i u filmů, že byl první díl skvělý, druhý díl dobrý a třetí díl už "dodělával".
A tady ne! Všechny díly byli skvělí na 100%, všechny mne naprosto pohltili a je také pravda, že mi pomohli přežít poslední roky na základce.
Naprosto senzační dílo, škoda, že takových není tolik. A takhle dobré knížky se špatně hledají.
A také mne tu naprosto uchvátil ten konec, všude se hlavní hrdinka se svou láskou prožije celý život a všichni jsou šťastní až do smrti.
A tady ne! Tady je hlavní hrdinka nucená zbytek života strávit sama bez své lásky a vám to trhá srdce :-) prostě vás to bere celou dobu až do poslední stránky.
Prostě luxusní čtení, jak první, druhý i třetí díl.

Denisa153
30.07.2018

tento díl se mi nelíbil, občas jsem se ztácela v ději, něco jsem nepochopila a ten konec mi přišel příšerný a depresivní. Celou sérii jsem čekala co se na konci vlastně stane a byla napjatá, ale nakonec jsem zjistila, že na konci se vlastně nic závratného nestalo.

Mooneylan
09.07.2018

Finále celé série. Neuvěřitelně se mi líbila část v zemi mrtvých, konec byl celkem emocionální ždímačka. Nicméně si myslím, že řešení konce mohlo být vymyšlené lépe a neustálé válčení mezi pochybnými stranami strhává pozornost někam do kšá. Škoda, že nevíme, co se stalo s Lyrou dál.