Jeho království - Jedenáct listů Marca Manilia Mezantiana z jara roku XXX. po Kristu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38582/bmid_jeho-kralovstvi-EhG-38582.jpg 5 541 84

Historický román Jeho království pojednává o jednom z nejdramatičtějších úseků lidských dějin – o ukřižování Ježíše Krista.Vypravěčem románu je Říman Marcus Manilius Mezentianus, otec hrdiny románu Nepřátelé lidstva, který před nešťastnou láskou k Tulii utíká do vřavy Jeruzaléma a stává se zde účastníkem dějů, jež trvale ovlivnily jeho život. Stává se přímým svědkem Ježíšovy smrti, je zasažen hloubkou jeho poselství a s detektivní posedlostí pátrá po smyslu jeho slov a činů, setkává se s jeho učedníky, matkou, Lazarem, uzdravenými a ostatními svědky zázračného Ježíšova vlivu na své současníky. Poté, kdy je Petrem jako Říman vyloučen z řad vyvolených, nachází sám sebe v pokoře a dobrotě srdce. Waltari i v tomto díle mistrovsky přibližuje dávné děje a jejich kulturní a ideologické kořeny. Ožívají zde historické společenské reálie římského, egyptského, asyrského a židovského života.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Český klub

Valtakunnan salaisuus , 1959

bekule
bekule
05.04.2019 5 z 5

Jak mylně si může dnešní člověk myslet o co jednodušší měli cestu k víře první křesťané. Zázraky i setkávání s Kristem na každém kroku a přesto stálé pochyby. Krásná kniha.

Maanna
Maanna
01.04.2019 5 z 5

Příběh vychází z evangelií, takže je děj trochu předvídatelný. Nicméně mě kniha potěšila svým bohatým jazykem a popisy míst. Především mě ale zaujaly postavy - snad až na Myrinu, která byla taková až barvotiskově dokonalá - které i přes setkání s Ježíšem zůstávaly lidské a znovu a znovu se plácaly v malichernostech, vracely se ke svým omylům a podobně, zvláště mě zaujaly Marie z Magdaly a Béretu.

Adell-ka
Adell-ka
10.03.2019 5 z 5

Vynikající kniha o mladém Římanovi, jenž usilovně hledá pravdu o onom království Ježíše Nazaretského. Tohle se mi opravdu líbilo, byť některé pasáže a dialogy mi připadaly trochu rozvláčné, nicméně je skvělé, že se Waltari v popisu Ježíšova učení drží bible a myslím si, že celý příběh hledání pravdy hlavního hrdiny může čtenáři vhodnou formou přiblížit osobu Ježíše a to, kým opravdu byl.

tonysojka
tonysojka
20.11.2018 5 z 5

Také jsem měl při čtení pocit ,že jsem součástí příběhu.

Red_Fox
Red_Fox
09.11.2018 3 z 5

Příběh Ježíše Krista zná u nás alespoň trošku takřka každý. Tady se s ním seznamujeme podrobněji očima mladého Římana Marca. Stojíme u samotného zrodu jednoho z největších náboženství. S Ježíšem se tu setkáváme v době jeho ukřižování a od té doby Marcus hledá cestu do Jeho království.
Tento Waltariho kousek se mi opravdu těžko hodnotí, protože Egypťanem Sinuhetem nasadil laťku hodně vysoko. Já jsem tedy ovlivněna i tím, že mám zkrátka starověký Egypt ráda :). A přestože by mi mělo být křesťanství z náboženství nejblíže, Sinuhet a dále pak Šťastná hvězda, kde se čtenář seznámil s islámem, mě zaujali více.
Jedná se o historický román, nemusíte být věřící, aby se vám líbil. A ač je kniha napsána velice čtivě, zůstane ve stínu výše zmíněných. Dala bych jí tak 3,5 hvězdy.

Karhal
Karhal
02.09.2018

Waltari nikdy nezklame.

paulinschildie
paulinschildie
13.06.2018 5 z 5

Čtivá kniha. Měla jsem při čtení Jeho království pocit, že jsem součástí příběhu a všechno jsem prožívala s hlavním hrdinou. Kristus byl přede mnou, vedle mne a za mnou úplně stejně, jako když čtu Bibli nebo se modlím před spaním. Kniha je i rájem pro milovníky historie, neboť je v ní hezky ukázáno, jak se protínaly dějiny Říma a Izraele.

GilGalad
GilGalad
08.06.2018 5 z 5

Vynikající kniha napsána Waltariho nezaměnitelným stylem. Příběh se odehrává ve velmi zajímavém období od ukřižování a zmrtvýchvstání dále, kdy Ježíš chodil po 40 dní po zemi a zjevoval se svým stoupencům. Je zde vskutku skvěle zachycena atmosféra tehdejší římské provincie s obrovskými kulturními rozdíly mezi okupanty a židovským obyvatelstvem, které je zde popsáno z velmi zajímavého pohledu. Izolovanost vyvoleného národa a jistá nadřazenost vůči všemu cizímu znervózňuje i samotné římské vládce a ti se do jeho vnitřních záležitostí snaží vměšovat co možná nejméně. Kniha popisuje zrození náboženství, které jako jediné ve své době postavilo na roveň všechny lidi bez ohledu na pohlaví a národnost - nikoli ve smyslu dnešních dekadentních genderových proudů, ale ve smyslu přirozeného mravního řádu s respektem k lidské přirozenosti. A je až k neuvěření, že se učení, které takto revolučním způsobem svazovalo lidské neduhy a chtíče, rozšířilo po celé Evropě a dále a stalo se jedním ze tří pilířů civilizace, která se ve vztahu k člověku, stala nejlepší a nejúspěšnější civilizací na světě. Bohužel "tichých a pokorných ve svém srdci" ubývá...

hanka24
hanka24
18.03.2018 4 z 5

Zajímavě popsaný příběh z doby ukřižování Krista. Opravdu mohl některý z poutníků vše toto zažít? Určitě ano. Nicméně Waltari to dokázal popsat tak, jako by u toho on sám byl.

martunka
martunka
25.02.2018 4 z 5

Určitě je to pro mě zajímavá kniha, i styl vyprávění se mi docela líbil. Příběh je to silný a je zajímavé sledovat proměnu charakteru člověka, zvyklého žít v přepychu a honit se za požitky. Jen si myslím, že by mohla být kniha kratší.

SilvaK
SilvaK
13.02.2018 5 z 5

Túto knihu som dostala pred viac ako dvadsiatimi rokmi od mojej mamy , ktorá mi už od detstva nejakým zázrakom dokázala zohnať výborné knihy, aj keď v kníhkupectvách takmer nič nebolo.
Už vtedy na mňa hlboko zapôsobila. Je to asi jediná kniha, ktorú odporučím úplne každému - mladému, starému, veriacemu, neveriacemu, mužovi, žene...
Odvtedy som ju prečítala veľakrát, vždy na mňa veľmi zapôsobí. Príbeh Lazara po vzkriesení...
Moja knižka prešla rukami mnohých čitateľov, našťastie sa mi vždy vrátila a každý mi povedal, že keby som ju niekde videla (v antikvariáte, kníhkupectve..) aby som mu ju určite kúpila. Zopár som ich zohnala, ale na Slovensku viac nevyšla.
Mám veľa obľúbených kníh, ale toto je tá moja "naj".

tygřík2
tygřík2
02.02.2018 5 z 5

Jeho království je napsané tak mistrně, že se mi nechtělo věřit, že pan Waltari nebyl událostem před dvěma tisíci lety přítomen.
Protože když jsem se ponořila do příběhu, ocitla jsem v Tom čase a Tom místě. Cítila jsem Tu naději čekavši na Něj s ostatními na Hoře Olivetské. Smutek a beznaděj mi drásaly duši, když umíral. Nadšením jsem skoro plakala, když znovu povstal z hrobu.
Jedna z knih, které nemusím už nikdy znovu číst, protože mi zůstala otištěná v paměti. Tuhle však čítávám. Proč? Kdo ví?

tamarayokucha
tamarayokucha
04.10.2017 5 z 5

Moc pěkná kniha, doporučuji nejen pro věřící.

vivalamuff
vivalamuff
08.09.2017 5 z 5

Evangelium podle Marca Manilia.

vachtova.libena
vachtova.libena
06.09.2017 5 z 5

Je to jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla. Možná, že se touto knihou inspirovali i tvůrci filmu " Ve jménu Krista "- velmi krásný film, dostupný už i v českém dabingu.

FofrNožka
FofrNožka
21.07.2017 3 z 5

Přečteno. Necháme zapůsobit. Uvidíme.

Metroušek
Metroušek
09.07.2017 3 z 5

Souhlasím s tím, co autor píše, ale bohužel mi nesedí forma a styl, které k tomu zvolil. Mohla to být skutečně jedna z nejlepších knih o těch osudových dnech, které tak poznamenaly historii Sapiens, a možná ji i rozdělily na dvě velice různé éry, přičemž nechám na vás, jestli éra po zavraždění Božího Syna je ta lepší nebo ne. Už jenom kvůli setkání se zmrtvýchvstalým Kristem na hoře a popisu glosolalie apoštolů stojí za to knihu číst.

Isew
Isew
01.06.2017 3 z 5

Kdybych četla knihu v šestnácti, byla bych nadšená - stejně jako z Quo Vadis. Na prahu čtyřicítky už tak nadšená nejsem. Velmi příjemnou a čtivou formou podaná evangelia.

mirektrubak
mirektrubak
28.04.2017 4 z 5

Velmi citlivě podaný příběh o Ježíši Kristu, který sice probíhá až po ukřižování, ale se základními body Ježíšova učení se seznámíme prostřednictvím jiných postav. Také se čtivou formou dozvíme mnoho o dalších aktérech tohoto dechberoucího příběhu - apoštolech, židovské náboženské obci, ženách a cizincích. Waltari přistupuje k evangeliím s úctou, vychází z toho, co je psáno a svoji kreativní fantazii používá vždy jen tak, aby příběh doplnil a ilustroval - a to v souladu s vnitřní logikou postav. Výsledek stojí za to - procítěné a pestrobarevné vyprávění, které vtáhne do děje a chytí za srdce.

Mě ještě zaujalo, jaká míra předsudků a hierarchizace společnosti vládla v Palestině v roce 33. Úplně mě pokaždé zvedlo ze židle, když na sebe narazili dvě sympatické, pozitivní postavy, které spolu ale nebyly schopné vést normální, přátelský dialog, protože to bylo "společensky nevhodné" (např. žid-cizinec, muž-žena, bohatý občan-chudák...).

Myslím, že tuhle knihu lze chápat ve více významech, kromě historického příběhu také možná jako obecnou snahu o hledání víry, kdy Marcus může být třeba Waltari sám, ale třeba je taky Marcus takovým symbolickým ztělesněním člověka naší doby - který chce věřit, ale jeho vlastní nedůvěřivost mu klade do cesty překážky.
Na té nejsymboličtější vrstvě bychom mohli knihu číst i jako konflikt mezi duchovnem (mystérium Ježíšova učení) a praktickým světem (vzdělaný a pochybovačný Říman), který se odehrává v každém člověku. No, ale to už možná příliš fantazíruju...

Každopádně, Waltariho Jeho království je dokonale vhodná kniha pro někoho, komu se nechce číst Nový zákon, ale přitom ho širší souvislosti Ježíšova příběhu zajímají.

Atanone
Atanone
27.04.2017 5 z 5

Knihu jsem měla vypůjčenou z místní knihovny ještě za "totáče" a nechtělo se mi ji vracet. Zeptala jsem se paní knihovnice,jak je to možné,že takovou knihu minulo účtování s literaturou,která se týká křesťanství a ona odvětila,že si jí asi nikdo nevšiml. Zeptala jsem se jí,jestli by moc vadilo,kdybych knihu ztratila a ona řekla,že nevadilo. Tak se Jeho království stalo mým královstvím.