Jedz, modli sa a miluj

Jedz, modli sa a miluj https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270206/bmid_jedz-modli-sa-a-miluj-df8-270206.jpg 4 972 238

O žene, ktorá sa vybrala do Talianska, Indie a Indonézie, aby tam našla všetko... Krátko po tridsiatke mala Elizabeth Gilbertová všetko, po čom túži zvyčajne moderná Američanka – manžela, dom na vidieku, kariéru –, ale namiesto pocitov šťastia a naplnenia sa jej zmocnil panický strach a zmätok. Táto múdra a strhujúca kniha je príbehom o tom, ako zanechala všetky vonkajšie znaky úspešného života, aj o tom, čím ich nahradila. Po rozvode a zdrvujúcej depresii sa rozhodla preskúmať tri stránky svojho charakteru na scéne troch kultúr: v Taliansku hľadala pôžitok, v Indii zbožnosť a na indonézskom ostrove Bali rovnováhu medzi svetskými radosťami a božskou transcendenciou. Pôvabný, inteligentný a mimoriadne zábavný príbeh rozpráva autorka s vervou, humorom a prenikavým pohľadom, ktorým priťahuje ľudí ako magnet. Je to zarytá cestovateľka, skvelá rozprávačka, pričom terčom jej jedovatého humoru je často ona sama.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Eat, Pray, Love: One Woman's Search for Everything Across Italy, India and Indonesia , 2006

Tess.96
21.01.2022 2 z 5

Kdyby šlo dát dvě a půl hvězdy, tak bych dala dvě a půl. Ze všech tří příběhů mě nejvíce bavila Indonésie, protože tam se konečně něco děje. Konečně už totiž Liz nemluvila jen o bohu a o tom jak je nešťastná a osamělá. Konečně si začínala užívat života a to mě bavilo. Chápu, že k tomu nejdřív musela postupně dojít a nebýt její pouti za sebepoznáním a za poznáním boha, tak by k tomu asi nedošla, ale na můj vkus si až moc na všechno stěžovala. A to mě nebavilo. Neustále omílala své problémy dokola. Je tam pár myšlenek, které se mi líbily a nad kterými jsem se pozastavila a zamyslela se. Ale tady musím říct, že film je daleko lepší.

Ronnie68
01.11.2021 3 z 5

Kniha se četla vcelku jedním dechem ... nebylo to špatné čtení ... děj měla ... jen pro mě to asi nebyl přímo šálek kávy ...

Jara.v
08.09.2021 1 z 5

U téhle knihy jsem docela rozpačitá v hodnocení. Byly tam zajímavé pasáže, ze e kterých se člověk i poučí, ale většinou mi to přišlo jako změť dlouhosáhle popisovaných příhod a psychických stavů věčně nevyrovnané Liz. Nejvíce se m iasi líbila část Indie, ale až ta druhá polovina a pak část Indonésie. Bylo zajímavé sledovat v průběhu čtení změny v povaze Liz. Ale spíš jsem se knihou protrápila.

DearJane
23.05.2021 3 z 5

No, asi jsem byla míň unešená, než jsem čekala... víc se mi líbí její knížka Velké kouzlo...

Maevie
22.04.2021 5 z 5

Upřímně napsaná kniha o hledání svého místa na světě, do které člověk musí dorůst a alespoň částečně sdílet hodnoty autorky. Přestože se Elizabeth Gilbertová ocitla v těžké a nezáviděníhodné životní situaci, popisuje vše s upřímným humorem a nebojí se jít ven se svými problémy a pochybnostmi, které ji často přemáhají. Právě otevřenost, se kterou autorka mluví o depresi, nenaplněnosti, zlomeném srdci i rozhodnutí nestát se matkou, je velkou kvalitou knihy. A věřím, že její cesta může být pro mnoho žen inspirující.

ElenaV.
15.03.2021 2 z 5

Nevím, jestli to bylo tím, že jsem měla od knížky už nějaká očekávání, ale musím říct, že to bylo zklamání. Bavily mě zážitky z cestování, jaké tam navázala přátelské vztahy, občas se i objevily zajímavé myšlenky, které vás donutí přemýšlet a možná i trochu zpochybňovat, ale nemohla jsem se začíst do děje a knížku dočetla spíše kvůli tomu, že nemám ráda, odcházet od nedočtené knihy. Za mě je to jeden z hodně mála případů, kdy je filmová verze lepší než kniha.

alabra
08.03.2021 3 z 5

Kniha mě neoslovila, mám ráda Itálii i jógu, ale s autorkou se neztotožňuji

verindela1
13.02.2021 2 z 5

V knize jsem našla spoustu myšlenek, které mne zaujaly a nad kterými jsem se pak mohla zamyslet. Jinak to pro mne byl exkurz do cizí hlavy a cizích problémů, což mne moc neuchvatilo. Některé části šly zdlouhavé.

petra7309
07.02.2021 4 z 5

Je zajímavé číst komentáře a hodnocení zde, jako kdybychom každý četli jinou knihu :D.

Viděla jsem i film, nevím, jestli jsem nejdříve četla knihu, nebo naopak, a kniha s filmem se mi hezky spojily.

Třeba příběh o sbírce na dům na Bali (který si z filmu nepamatuji), nebo popis Lizy vnitřního boje na začátku knihy, anebo podrobnosti setkání se šamanem, její užívání si života v Itálii...

Prostě každý si své štěstí definujeme a hledáme sami.
Pro mě kniha i film hezké a inspirativní.

PetraM83
03.01.2021 5 z 5

Moc hezky napsána jedna životní etapa :-)

ydnac
17.12.2020 1 z 5

Bohužel tohle mě už od začátku nebavilo, možná jsem tomu měla dát ještě pár stran šanci, ale...zatím ne, odkládám na neurčito.

Micconda
01.11.2020 4 z 5

Je tak trochu přeslazený blábol :) ale i tak se mi kniha líbila a ráda si ji přečtu znovu. Nic náročného, čte se dobře.

Ála41
01.11.2020 3 z 5

Mám z knihy rozporuplné pocity.... Někdy jsem Liz úplně chápala a cítila s ní, jindy jsem byla úplně mimo.... " Itálie a Bali úplně skvělé čtení, Indií jsem se těžce prokousavala, ale to je tím, že duchovno a jóga nejsou moje parketa. Nicméně určitě to čtenáře obohatí. Koukla jsem i na film, libil se mi, kniha ale trošku víc jak film.

iken
30.10.2020 5 z 5

Našla jsem si v knize odpovědi, které mi film nedal. Miluji tento příběh. Je odvážný a cením si spisovatelčiny síly.

attila1
20.08.2020 3 z 5

Meditace,snaha o to změnit svůj život. Čekala jsem od knihy víc. Film se mi líbil víc než kniha. V některých kapitolách zbytečně zdlouhavá.

m_martina
26.07.2020 3 z 5

Romantické knihy mám moc ráda, ale tato se mi moc nelíbila. Byla zdlouhavá a nečetla se lehce. Některé pasáže se mi ale líbily, proto bych řekla, že se jedná o lepší průměr.

Anilka13
07.07.2020 5 z 5

Film jsem musela vidět 3x než jsem si ho zamilovala. Poprvé kvůli dějové lince, podruhé abych pochytila i ty hlubší myšlenky a potřetí, aby se mi všechno spojilo dohromady. Po knize jsem sáhla právě kvůli těm hlubším myšlenkám, jak najít sama sebe, jak být šťastný sám se sebou, jak se naučit život užívat, jak najít klid, jak najít víru atd., ale taky kvůli cestování a meditaci. Kniha mě uchvátila a určitě bude mít své čestné místo v knihovničce.

maris123
27.05.2020 3 z 5

Třicátnice hledající sama sebe není téma, s kterým bych souzněla. Vztahové katastrofy neřeším útěkem, byť do Itálie. Tato část mě pouze utvrdila v přesvědčení, že můžete utéci před manželem nebo milencem, ale neutečete sami před sebou. Nicméně nadchla mě Indie - protože k józe a meditaci mám blízko. A Bali nezklamalo - jak jinak může taková kniha skončit, než happy endem.

hannina
25.05.2020 4 z 5

Kdysi jsem ji jako nezáživnou odložila. Pak jsem jednoho povečírkového dopolede shlédla film. Následoval další pokus o přečtení knížky, bezúspěšný. No a teď to přišlo. Byť s přestávkami mezi jíst...... meditovat..... milovat. Tahle knížka prostě chce svůj čas.

pavlusse
22.05.2020 4 z 5

Ze začátku mi trvalo než jsem se začetla. Pak jsem se lehce řečeno prokousala Itálií. V Indii se to zlepšilo, bylo to lepší a zábavnější, a našly se věty i k zamyšlení. Ale nejlepší část pro mne byla Indonésie.